Rodzaje nart zjazdowych – co je wyróżnia?
W sklepach narciarskich znajdziecie różne rodzaje nart, dedykowane konkretnym dyscyplinom i konkurencjom. Narciarstwo zjazdowe, nazywane również alpejskim, to zdecydowanie najpopularniejsza forma narciarstwa uprawianego na polskich stokach. W obrębie tej aktywności znajduje się jednak co najmniej kilka głównym dyscyplin, a każda z nich wymaga sprzętu o konkretnych parametrach. Jak kupić narty, by dawały jak najwięcej radości? Wyjaśniamy!
Jakie typy nart wyróżniamy?
Liczba rodzajów nart dostępnych na rynku jest bezpośrednio związana z liczbą uprawianych amatorsko dyscyplin narciarskich. Narciarstwo, najogólniej, podzielić możemy na klasyczne (nazywane dawniej norweskim) oraz zjazdowe (znane również jako alpejskie). W obu grupach znajdziemy co najmniej kilka podstawowych rodzajów nart.
- Narciarstwo zjazdowe wykorzystuje stoki narciarskie, nartostrady lub nieprzygotowane szlaki w górach. Narty zjazdowe mają kompletnie inny profil poprzeczny i podłużny, inną technologię oraz materiały, z których są zbudowane . Do zjazdu w dół musimy unieruchomić cały but do powierzchni narty. Do nart wyłącznie zjazdowych używamy sztywnych i wysokich butów.
Jeżeli nie chcemy lub z braku infrastruktury wyciągowej nie możemy korzystać z wyciągów, pozostają nam narty skitourowe (na przygotowane trasy) bądź narty zjazdowe backcountry (na trasy dziewicze). W obu tych grupach mamy możliwość uwolnienia piętki buta, z czego skwapliwie korzystamy na podejściach. Do obu tych grup dedykujemy jako niezbędne wyposażenie foki chroniące nas przed uślizgiem narty przy podchodzeniu.
Specyficzna, oparta na tradycji i ponad 100-letnia jest grupa nart do telemarku. Również w tej grupie piętka buta jest uwolniona, co umożliwia zarówno zjazd bardzo specyficzną techniką, jak i poruszanie się po zróżnicowanych morfologicznie trasach, W przeszłości i te narty mogły być doposażone fokami.
- Narciarstwo klasyczne obejmuje głównie dyscypliny biegowe oraz dostępne dla amatorów spacery po przygotowanych trasach (założony ślad). Wiązania nart do dyscyplin klasycznych pozostawiają piętę buta wolną, nieprzymocowaną do narty, co pozwala na sprawne poruszanie się na płaskim terenie oraz pokonywanie wzniesień przy pomocy technik zarezerwowanych dla tego typy nart. W tym przypadku rolę fok przy podchodzeniu/podbieganiu pełnić mogą specjalne smary oraz rzeźba ślizgów.
W tej grupie mamy narty przeznaczone do dwóch odmiennych stylów: stylu klasycznego (narty prowadzone są względem siebie równolegle) oraz łyżwowego. W tej grupie nart popularne wśród amatorów wędrówek są narty śladowe, które są szersze i często zaopatrzone w metalowe krawędzie.
Rodzaje nart zjazdowych
Geometria narty (długość, szerokość, taliowanie) i jej sztywność decydują o przeznaczeniu nart tej grupy. Dodatkowo jeszcze dedykowany w tej grupie jest stosowny profil boczny narty. Tradycyjny profil to profil typu camber. We współczesnej narcie uzupełniono go rockerem poprzez uniesienie dziobu i piętki narty, co powoduje jej większą progresywność i skrętność. Wymienione wyżej cechy decydują o preferowanym promieniu skrętu nart oraz ułatwiają jazdę skrętami ciętymi (bez ześlizgu) minimalizując wydatkowaną energię narciarza.
Poniżej wymienimy najczęściej spotykane typy nart zjazdowych.
Narty allround
Allround to narta uniwersalna – polecana zarówno początkującym, jak i średniozaawansowanym narciarzom, chcącym czerpać radość z jazdy po stokach o przygotowanej nawierzchni. Odpowiednia elastyczność zapewnia komfort i dodaje pewności niedoświadczonym pasjonatom. Niewielki promień skrętu (w granicach 13 metrów) oraz zastosowany w nich frontrocker ułatwiają inicjowanie skrętów. Narty typu allround to idealny wybór dla osób chcących przyspieszyć swój progres w opanowaniu podstawowych technik narciarskich. Narta ta toleruje zjeżdżanie przy użyciu wszelkich narciarskich technik kątowych oraz stosowanie asekuracyjnego ześlizgu.
Narty allmountain
Często wybierane przez amatorów narty do jazdy po zróżnicowanej nawierzchni, przygotowaniu i morfologii. Pozwalają na dynamiczną jazdę po stokach oraz jazdę poza trasami. Szerokość w talii mieści się zazwyczaj w przedziale 75–85 mm. Producenci stosują często w modelach tego typu systemy tłumiące drgania, które poprawiają komfort i przyjemność z jazdy. Stosunkowo wysoki promień w granicach (15–21 m) zapewnia stabilność przy wysokich prędkościach. Obligatoryjnie w tej grupie nart stosowany jest frontrocker.
Narty typu race
Ekstremalnie szybkie i wymagające. Stworzone dla narciarzy zaawansowanych i przeznaczone do jazdy na dobrze przygotowanych stokach. W obrębie tej kategorii istnieją narty zawodnicze – komórkowe (dopuszczone przez FIS do startów w oficjalnych zawodach). Ich geometria i konstrukcja różnią się diametralnie od nart dostępnych w sklepach i nie polecamy ich amatorom.
- Narty slalomowe – cechują się niewielkim promieniem (11–14 m), gwarantującym ekstremalną zwrotność. Pozwalają wykonywać szybkie, dynamiczne skręty, Dla mężczyzn ta długość to 165 cm, a dla kobiet poniżej 160 cm.
- Narty typu gigant – są dłuższe od nart slalomowych. Mają też większy promień skrętu (15–21 m). Pozwalają osiągać wysokie prędkości, zapewniając przy tym odpowiednio stabilny tor jazdy. W tej kategorii nart rozziew między nartą amatorska a zawodniczą jest największy.
Narty freeride
Stworzone z myślą o odkrywaniu nowych tras. Producenci dedykują je do jazdy poza trasami, stosując szerokość w talii powyżej 90 mm. Taka szerokość sprawia, że narta nie zapada się w świeżych śniegach. Narty freeride cechują się również dużym promieniem skrętu (od około 18 m). oraz mocno rozbudowanym rockerem – zarówno w dziobie, jak i w piętce nart.
Narty Freestyle (Park and Pipe)
Dla fanów akrobacji i szaleństwa w snow parkach. Narty freestyle są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i odpowiednio elastyczne. Wyposażone w tak zwany twintip, czyli zadarcie dziobu i piętki narty, które ułatwiają wykonywanie ewolucji zarówno w rynnie na skoczniach, jak i na railach. Ten typ bocznego profilu ułatwia lądowaniem tyłem po skoku i jazdę w tak zwanym switchu.
Producenci uzupełniają tę grupę o narty szersze i dłuższe, umożliwiające również jazdę poza przygotowanymi trasami i snowparkami.
Jakie narty zjazdowe polecamy?
Znacie już podstawowe rodzaje nart. Żeby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy krótkie zestawienie najciekawszych propozycji.
HEAD 3280 SUPERSHAPE E-TITAN M
Uniwersalna konstrukcja allmountain. Promień 15,7 m (przy 170 cm długości) zapewnia odpowiednią stabilność i płynność nart w zakrętach. Redukcja drgań za pomocą autorskiej technologii EMC, opracowanej przez producenta, podnosi komfort jazdy, zwiększając jej płynność. Drewniany rdzeń nadaje nartom odpowiednią elastyczność. Dostępne w zestawie z wiązaniami.
DYNASTAR Z004 SPEED OMEGL MASTER SL KONECT M
Szybkie, zwinne narty typu race. Niewielki promień (13,4 m dla długości 170 cm) sugeruje zastosowanie nart do węższego skrętu. Kompozytowy rdzeń to odpowiednia sztywność i brak strat w energii. Doskonała propozycja dla zaawansowanych narciarzy, którzy od nart oczekują szybkości i bezpośredniej reakcji na każdy ruch.
FISCHER 320V RANGER FR JR
Kolejna propozycja skierowana jest do najmłodszych narciarzy, stawiających dopiero swoje pierwsze kroki w narciarstwie pozatrasowym. Fischer 320V Ranger to narty typu freeride, stworzone do jazdy w puchu. Rdzeń o niskiej gęstości (technologia Air Power) obniża wagę konstrukcji do niewiarygodnych 500 gramów! Narty wraz z wiązaniami przystosowane są do użytku juniorskiego za pomocą szeregu zabezpieczeń i ułatwień. Przykładem jest ułatwiający wypinanie w krytycznych momentach system AFS.
ATOMIC 2442 CLOUD 11 L
Nie ma nic lepszego niż długie, płynne zakręty, bez poślizgu i bez utraty stabilności: tylko Ty i stok przed Tobą. Jeśli to właśnie Twój styl, wybierz narty Cloud 11. To jeden z najpopularniejszych modeli nart rajdowych w tej linii: ma elegancki styl, biały wzór i pozwala osiągać doskonałe wyniki, dzięki rdzeniowi Light Woodcore. Wyposażono go również w technologię Atomic Servotec Light zapewniającą lepszą stabilność i pozwalającą na wykonywanie jeszcze bardziej precyzyjnych zakrętów.
VOELKL 0061 RACETIGER SC BLACK M
Voelkl Race Tiger to narty slalomowe, o drewnianym, sztywnym rdzeniu, wzmocnionym za pomocą tytanalowej płyty. Niewielki promień i mocne taliowanie sprzyjają wykonywaniu ciasnych, szybkich skrętów. To doskonałe narty dla zaawansowanych narciarzy lubiących dynamiczną i pełną ekspresji jazdę gęstym skrętem, którzy od sportu wymagają nie tylko przyjemności, ale i emocjonującej rywalizacji.
Jaki rodzaj nart wybrać?
Wiecie już, co łączy i dzieli narty – rodzaje, parametry i zastosowanie. Znacie już kilka mocnych propozycji rynkowych na zbliżający się sezon. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana przez nas w tym artykule pozwoli Wam wybrać dokładnie takie narty, jakich potrzebujecie. Życzymy wszystkim doskonałej zabawy i niezapomnianych emocji na stokach!
Brak komentarzy
Napisz komentarz