Blog

comment Komentarz: 0

Jaki kask narciarski dla dziecka wybrać?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 468

Narciarstwo i snowboard zmieniają się w naszym kraju każdego roku. Rośnie świadomość sprzętowa oraz, co cieszy nas najbardziej, zmienia się podejście użytkowników stoku do wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. Jednym z przykładów jest podejście do kwestii noszenia kasków. Pytania o to, jaki kask narciarski dla dziecka (i nie tylko) kupić, pojawiają się na forach i grupach online praktycznie każdego dnia! Dziś postaramy się więc odpowiedzieć na pytania dotyczące wyboru odpowiedniego kasku narciarskiego dla dziecka.

Jak dobrać kask narciarski dla dziecka? O czym warto pamiętać?

Każdy rodzic planujący zabrać swoje dziecko na zimową wyprawę narciarską lub snowboardową powinien wiedzieć, że kwestia noszenia kasku na stoku jest w przypadku dzieci do 16. roku życia regulowana prawnie. Taki obowiązek wynika wprost z prawa miejscowego. W Polsce opiekun dziecka, które w trakcie jazdy nie ma na głowie kasku, może zostać ukarany grzywną w kwocie nawet 5000 zł. Ewentualne konsekwencje finansowe nie powinny być jednak główną motywacją do zadbania o bezpieczeństwo własnej pociechy.

Narciarstwo, mimo swojego niewątpliwego piękna, jest także sportem urazowym. Wysokie prędkości, przeszkody na stoku oraz zagęszczenie narciarzy na stosunkowo niewielkiej przestrzeni to czynniki, które mogą prowadzić do poważnych kontuzji. Ochrona głowy i twarzy jest więc absolutną podstawą – nie tylko w przypadku dzieci.

kask_dla_dziecka_na_narty

O tym, czy kask ma prawidłową konstrukcję i faktycznie zapewnia należyty poziom bezpieczeństwa, świadczyć mogą odpowiednie certyfikaty nadawane po tym, gdy dany model zostanie poddany testom. W sklepie zwróć więc uwagę na obecność certyfikatów CE-EN1077/ASTM F-2040.

Większość dostępnych na rynku kasków jest wykonywana w technologii In-Mold, czyli wtryskiwania specjalnej pianki do wcześniej przygotowanej skorupy. Taka pianka, jak każdy inny materiał, zachowuje właściwości absorbujące energię przez określony czas. Warto więc nie przekraczać zalecanego przez producenta czasu użytkowania kasku (zazwyczaj jest to 5 lat).

Kask narciarski należy też kupować w autoryzowanym sklepie i wystrzegać się kupowania kasków używanych. Nawet drobny wypadek, któremu użytkownik kasku uległ w przeszłości, może wpłynąć na strukturę kasku, co sprawi, że w razie zderzenia jego skorupa po prostu rozpadnie się bez zapewnienia odpowiedniej ochrony. Kupując nowy kask, mamy pewność, że nie ma on na koncie tego rodzaju historii.

dzieci_na_nartach

Jeśli zastanawiasz się, jaki kask narciarski dla dziecka wybrać, mamy dla Ciebie kilka sugestii (oprócz powyższych):

·        Wybierz jak najlżejszy kask. Dziecko nie będzie się męczyć. Na rynku dostępne są konstrukcje o wadze poniżej 400 gramów. Taki kask jest niemal niezauważalny na głowie dziecka.

·        Zwróć uwagę na wentylację kasku. Przepocone włosy, wiatr i mróz to gwarantowane przeziębienie.

·        Możliwość regulacji za pomocą sprawdzonego systemu to bardzo ważny element, dzięki któremu jeszcze lepiej dopasujemy kask do głowy dziecka.

·        I na koniec: wygoda! Dziecko nie będzie chciało ubierać kasku, jeśli ten będzie je uwierał, leżał niekomfortowo czy powodował otarcia. Wnętrze kasku powinno być wyłożone miękkim materiałem, który można odpiąć i wyprać.

W innych naszych artykułach przeczytasz też o tym, jak dobrać kask dla osoby dorosłej, jak dobrać kijki narciarskie dla dzieci oraz jakie buty narciarskie dla dziecka będą najlepsze.

narty_dla_dziecka

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając kask narciarski dla dziecka. Jak wybrać jednak jego rozmiar, żeby konstrukcja zapewniała odpowiednią ochronę?

Zacznij od zmierzenia obwodu głowy dziecka w najszerszym punkcie. Dla pewności dokonaj trzech pomiarów i przyjmij średnią wartość z tych wyników.

W przypadku kasków narciarskich dla dzieci spotykamy rozmiary do obwodu 56 cm (wszystko zależy jednak od producenta). Jeśli kask posiada regulację (a większość posiada), to rozmiar można zmieniać zazwyczaj o około 2–3 cm. Zadbaj więc, by obwód głowy Twojego dziecka znajdował się mniej więcej w środku zakresu danego rozmiaru kasku (np.: gdy głowa dziecka ma obwód 51,5 cm, wybieramy kaski w rozmiarze około 50-53 cm).

Po założeniu na głowę i wyregulowaniu kask powinien leżeć pewnie: nie uciskać i nie przesuwać się swobodnie. Złap kask w dwie dłonie i trzymaj go nieruchomo – taki chwyt powinien uniemożliwiać obrócenie głowy w którąkolwiek ze stron. Wtedy możesz mieć pewność, że rozmiar został dobrany prawidłowo.

Dobry kask narciarski dla dziecka – Ski Team poleca!

Poniższe propozycje to wyselekcjonowane przez nas najciekawsze kaski narciarskie dla dzieci. Oprócz nich w naszym sklepie znajdziesz jednak znacznie więcej sprawdzonych modeli! Wszystkie kaski w Ski Team mają nadany odpowiedni certyfikat poświadczający bezpieczeństwo.

KASK ZIMOWY UVEX 6315 VITI JR

Na początek komfortowy oraz lekki juniorski kask uznanej marki UVEX. Wykonany w technologii In-Mold. Charakteryzuje się bardzo dobrą wentylacją, wygodną wyściółką i przemyślanym systemem regulacji.

kask_narciarski_dzieciecy_uvex

KASK ZIMOWY SALOMON 8700 ORKA VISOR JR

Druga z naszych propozycji pochodzi z oferty marki Salomon. Konstrukcję wyposażono w specjalną przesłonę przeciwsłoneczną, która chroni przed drobinkami śniegu oraz promieniowaniem UV (w 100%). System wymiennych szybek pozwala dobrać szkła do aktualnych warunków na stoku.

kask_narciarski_dla_dziecka_z_szybą_salomon

KASK ZIMOWY HEAD 8163 MAJA/VISOR PAW JR

Propozycja numer trzy cechuje się bardzo ciekawym designem, który może wpaść w oko niejednemu dziecku. Kask wykonano w technologii In-Mold. Model zapewnia wydajną wentylację termiczną, zintegrowaną szybkę i wyściółkę z miękkiego mikropolaru.

Kask_dziecięcy_head_psi_patrol

KASK ZIMOWY DZIECIĘCY HEAD 8240 TAYLOR JR

Kask firmy Head o nieco innej konstrukcji, wykonany w technologii Hardshell. Taka budowa zakłada, że pomiędzy warstwami skorupy kasku powstaje przestrzeń, która odpowiada za absorpcję wstrząsów, izolację termiczną i wentylację. Propozycja marki Head to wygodny, lekki i prosty w budowie kask dla dzieciaków.

Bezpieczeństwo na stoku to podstawa!

Wiesz już, jaki kask narciarski dla dziecka wybrać. Pamiętaj, że jest to najważniejszy element całego ekwipunku, od którego, w kryzysowych sytuacjach, może zależeć więcej, niż byśmy tego chcieli. Zakup dobrej jakości kasku musi być wkalkulowany w budżet na nowy sprzęt.

W innych naszych artykułach znajdziesz znacznie więcej porad – koniecznie do nich zajrzyj!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło