Jak dobrać kask narciarski i kask snowboardowy?
Jak dobrać kask narciarski i kask snowboardowy? Od czego zależy wybór
Jak dobrać kask narciarski i snowboardowy? Pytanie w pełni zasadne. Prawidłowy dobór kasku to sprawa bezpieczeństwa. Powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar kasku, zarówno w przypadku dziecka, jak i nas samych – w końcu podczas potencjalnego upadku musimy mieć odpowiednią amortyzację głowy. Jaki kask narciarski czy snowboardowy będzie więc odpowiedni? I jak właściwie zmierzyć głowę do kasku?
Jaki kask na narty lub snowboard? Kilka uwag na początku.
• Kupuj wyłącznie kaski nowe (nieużywane), gdyż znamy datę jego przydatności do użycia. Zgodnie z certyfikatem od daty produkcji kask zachowuje swoje właściwości zabezpieczające przed urazem przez 5 lat. Dotyczy to m.in. trwałości pianki EPS, która po pewnym czasie sztywnieje, kruszeje i traci własności absorbujące nadmiar energii w momencie silnego uderzenia. Historii kasku używanego nigdy nie poznasz. Nie wiesz czy nie był on poddany takim próbom jak upadek, czy większy wypadek w czasie którego stracił on swoje cechy ochronne.
• Po każdym ciężkim upadku wymień kask na nowy.
• Kupuj kask wyłącznie w sklepie, który sprzedaje asortyment certyfikowany z europejskim atestem bezpieczeństwa EN 1077:2007. Polecamy także zdecydować się na wybór modelu jednego z renomowanych producentów, takich jak: Atomic, Head, Julbo, Oakley, POC, Roxy, Salomon, Smith, Quiksilver. Wszystkie te marki znajdziesz w sieci naszych sklepów ze sprzętem narciarskim i snowboardowym Ski Team.
• Jeżeli nie jesteś pewien, jak dobrać odpowiedni model czy rozmiar kasku przyjdź do sklepu stacjonarnego, w którym pomożemy ci dobrać kask i będziesz mógł go przymierzyć.
• Zasady doboru kasku narciarskiego i snowboardowego są identyczne tak, więc sposób ich doboru jest jednakowy. Kaski różnią się wzornictwem (forma i kolor).
Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego lub kasku do snowboardu?
Dobór kasku rozpoczynamy od określenia obwodu naszej głowy ponad linią brwi. Kaski produkowane są w rozmiarach od 49 do 64 cm.
- • Kaski dziecięce - rozmiary kończą się na 56 cm.
- • Damskie kaski - rozmiary mieszczą się w zakresie od 54 do 58 cm.
- • Męskie kaski - rozmiary od 56 do 64 cm.
Część producentów utrudnia nam określenie rozmiaru stosując mniej precyzyjne określenie wielkości od XXXS do XXL. Często tej rozmiarówce towarzyszy również informacja o rozmiarze w centymetrach. Sklepy powinny posiadać miarkę do mierzenia obwodu głowy. W przypadku jej braku mierzymy obwód głowy prostym przymiarem krawieckim.
Jak dokładnie zmierzyć głowę do kasku? Po wyborze modelu załóż kask na głowę i jeśli w kasku występuje specjalny system do stabilizacji z tyłu pod jego czaszą (pokrętło lub inny system regulacyjny) dopasowujemy nim ciasność do naszej głowy (najczęściej spotykany jest system BOA 360o). Trzymając obiema rękami mocno kask postaraj się skręcić głowę w prawo i w lewo, a następnie pochyl ją lekko do przodu i odchyl lekko do tyłu. Dobrze dobrany pod względem wielkości kask trzymany oburącz powinien nam uniemożliwić te ruchy głową. W przypadku, gdy dokonaliśmy wyboru kasku, ale czujemy jakiś miejscowy ucisk możemy ten kask lekko zmodyfikować poprzez lekkie sfrezowanie pianki EPS pod czaszą lub jej miejscowe mocniejsze ubicie/zagęszczenie.
Współczesne kaski mają szereg rozwiązań, które różnią je między sobą. Na rynku znajdziesz kaski produkowane głównie w technologii „IN MOLD”. W tym procesie czasza kasku z cienkiego 0,3 mm polycarbonu jest produkowana w tym samym procesie z pianką EPS (polistyren) tworząca wewnętrzną część kasku.
Kaski zawodnicze produkowane w technologii „HARDSHELL” z reguły mają wzmocnioną czaszę płatami splotów karbonowych lub pochodnych (kevlar) bądź ABS. Pianka EPS jest łączona z czaszą na innym etapie produkcji. Dla zwiększenia wytrzymałości i spójności warstwy wewnętrznej (pianka EPS) w jej strukturę wtapiamy „szkielet” z karbonu, kevlaru lub tworzywa ABS. Kaski tworzone w tej technologii mają zdecydowanie większą wagę. Są też liczne konstrukcje hybrydowe łączące obie technologie omówione powyżej.
Uszy twarde czy miękkie.
W obecnej chwili większość kasków dla amatorów ma wygodne, odpinane miękkie uszy. Często są one wzbogacone w systemy umożliwiające lepszą słyszalność. Uszy twarde są obecne w kaskach zawodniczych i czasami w kaskach dla najmłodszych dzieci.
System regulowanego dopasowania kasków.
Stosowany w kaskach narciarskich system dopasowania to patent linkowy z pokrętłem z tyłu pod potylicą typu BOA 360o. Jest on najpopularniejszym systemem, bardzo wygodnym i skutecznym. Regulowany pasek pod brodą w trakcie jazdy powinien być zawsze zapięty. Chroni on narciarza lub snowboardzistę przed utratą kasku w czasie upadku i silnego uderzenia kaskiem o podłoże lub inną przeszkodę. Zamknięcie jest na klamrę mechaniczną bądź magnetyczną bardzo ułatwiające jej zapinanie i rozpinanie.
System wentylacyjny w kasku narciarskim i snowboarowym.
Wentylacja stanowi bardzo ważny system w kaskach. Może ona być stała, bez regulowanych przysłon lub regulowana w zależności od warunków atmosferycznych i temperatury. System wentylacyjny chłodzi głowę przed poceniem się (oddaje na zewnątrz parę wodną). Systemy wentylacyjne, niekiedy bardzo skomplikowane (liczne kanały i przepusty), mają na celu zapewnić głowie komfort i ściśle określoną temperaturę. W wielu modelach gogli producenci w przedniej części kasku umieścili otwory mające za zadanie wentylowanie przestrzeni między twarzą a goglami, co zapobiega ich parowaniu.
Gogle czy kask z wbudowaną szybą?
Wbudowana szyba jest od kilku lat takim innowacyjnym połączeniem gogli z kaskiem. Jest ona szczególnie polecana dla osób używających na co dzień okularów z optycznymi szkłami. Ta łączona konstrukcja łączenia gogli z kaskiem jest coraz popularniejsza. Jeżeli jednak zdecydujesz się na gogle do kasku, to pamiętaj, że powinny być one kupione równocześnie. Gogle powinny dobrze pasować do kasku i odwrotnie. Szczelina między kaskiem a goglami powinna być jak najmniejsza. Również boki gogli powinny dobrze pasować do kształtu kasku i być jako komplet wygodne w użyciu.
Przepisy dotyczące jazdy na stoku w kasku.
Oprócz ewidentnych zalet kasków narciarskich i snowboardowych pamiętajmy, że w wielu krajach istnieje wymóg ich stosowania, a obligatoryjnie dotyczy on dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Nawet, jeżeli przepisy prawa nie nakładają na ciebie obowiązku noszenia kasku podczas jazdy na nartach czy snowboardzie pamiętaj, że chroni on twoje zdrowie, a nawet życie. Od kiedy kaski weszły na stałe jako element wyposażenia narciarzy i snowboardzistów ilość ciężkich uszkodzeń twarzoczaszki i kręgów szyjnych zmalała przeszło 10 krotnie. Dlatego nie zapominaj o nim i dobierz kask idealny dla siebie.
Jeżeli masz więcej pytań o to, jak dobrać kask narciarski czy snowboardowy lub jak zmierzyć głowę do takiego kasku – zapraszamy do jednego z salonów Ski Team, w których nasi eksperci pomogą rozwiać ci wszelkie wątpliwości. Sprawdź również szeroki wybór produktów z kategorii sprzętu zimowego:
• Kaski narciarskie dziecięce.
• Kaski snowboardowe dziecięce.
Brak komentarzy
Napisz komentarz