Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać kask narciarski i kask snowboardowy?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 5931

Jak dobrać kask narciarski i kask snowboardowy? Od czego zależy wybór

 

Jak dobrać kask narciarski i snowboardowy? Pytanie w pełni zasadne. Prawidłowy dobór kasku to sprawa bezpieczeństwa. Powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar kasku, zarówno w przypadku dziecka, jak i nas samych – w końcu podczas potencjalnego upadku musimy mieć odpowiednią amortyzację głowy. Jaki kask narciarski czy snowboardowy będzie więc odpowiedni? I jak właściwie zmierzyć głowę do kasku?

 

Jaki kask na narty lub snowboard? Kilka uwag na początku.

 

Kupuj wyłącznie kaski nowe (nieużywane), gdyż znamy datę jego przydatności do użycia. Zgodnie z certyfikatem od daty produkcji kask zachowuje swoje właściwości zabezpieczające przed urazem przez 5 lat. Dotyczy to m.in. trwałości pianki EPS, która po pewnym czasie sztywnieje, kruszeje i traci własności absorbujące nadmiar energii w momencie silnego uderzenia. Historii kasku używanego nigdy nie poznasz. Nie wiesz czy nie był on poddany takim próbom jak upadek, czy większy wypadek w czasie którego stracił on swoje cechy ochronne.

Po każdym ciężkim upadku wymień kask na nowy.

Kupuj kask wyłącznie w sklepie, który sprzedaje asortyment certyfikowany z europejskim atestem bezpieczeństwa EN 1077:2007. Polecamy także zdecydować się na wybór modelu jednego z renomowanych producentów, takich jak: Atomic, Head, Julbo, Oakley, POC, Roxy, Salomon, Smith, Quiksilver. Wszystkie te marki znajdziesz w sieci naszych sklepów ze sprzętem narciarskim i snowboardowym Ski Team.

• Jeżeli nie jesteś pewien, jak dobrać odpowiedni model czy rozmiar kasku przyjdź do sklepu stacjonarnego, w którym pomożemy ci dobrać kask i będziesz mógł go przymierzyć.

Zasady doboru kasku narciarskiego i snowboardowego są identyczne tak, więc sposób ich doboru jest jednakowy. Kaski różnią się wzornictwem (forma i kolor).

 

kaski-ski-team-wroclaw  

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego lub kasku do snowboardu?

 

Dobór kasku rozpoczynamy od określenia obwodu naszej głowy ponad linią brwi. Kaski produkowane są w rozmiarach od 49 do 64 cm.

Część producentów utrudnia nam określenie rozmiaru stosując mniej precyzyjne określenie wielkości od XXXS do XXL. Często tej rozmiarówce towarzyszy również informacja o rozmiarze w centymetrach. Sklepy powinny posiadać miarkę do mierzenia obwodu głowy. W przypadku jej braku mierzymy obwód głowy prostym przymiarem krawieckim.

 

Jak dokładnie zmierzyć głowę do kasku? Po wyborze modelu załóż kask na głowę i jeśli w kasku występuje specjalny system do stabilizacji z tyłu pod jego czaszą (pokrętło lub inny system regulacyjny) dopasowujemy nim ciasność do naszej głowy (najczęściej spotykany jest system BOA 360o). Trzymając obiema rękami mocno kask postaraj się skręcić głowę w prawo i w lewo, a następnie pochyl ją lekko do przodu i odchyl lekko do tyłu. Dobrze dobrany pod względem wielkości kask trzymany oburącz powinien nam uniemożliwić te ruchy głową. W przypadku, gdy dokonaliśmy wyboru kasku, ale czujemy jakiś miejscowy ucisk możemy ten kask lekko zmodyfikować poprzez lekkie sfrezowanie pianki EPS pod czaszą lub jej miejscowe mocniejsze ubicie/zagęszczenie.

 

 kask-julbo-globe-reactkask-julbo-globe-react-performance

 

Współczesne kaski mają szereg rozwiązań, które różnią je między sobą. Na rynku znajdziesz kaski produkowane głównie w technologii „IN MOLD”. W tym procesie czasza kasku z cienkiego 0,3 mm polycarbonu jest produkowana w tym samym procesie z pianką EPS (polistyren) tworząca wewnętrzną część kasku.

 

Kaski zawodnicze produkowane w technologii „HARDSHELL” z reguły mają wzmocnioną czaszę płatami splotów karbonowych lub pochodnych (kevlar) bądź ABS. Pianka EPS jest łączona z czaszą na innym etapie produkcji. Dla zwiększenia wytrzymałości i spójności warstwy wewnętrznej (pianka EPS) w jej strukturę wtapiamy „szkielet” z karbonu, kevlaru lub tworzywa ABS. Kaski tworzone w tej technologii mają zdecydowanie większą wagę. Są też liczne konstrukcje hybrydowe łączące obie technologie omówione powyżej.

 

Uszy twarde czy miękkie

 

W obecnej chwili większość kasków dla amatorów ma wygodne, odpinane miękkie uszy. Często są one wzbogacone w systemy umożliwiające lepszą słyszalność. Uszy twarde są obecne w kaskach zawodniczych i czasami w kaskach dla najmłodszych dzieci.

 

System regulowanego dopasowania kasków.

 

Stosowany w kaskach narciarskich system dopasowania to patent linkowy z pokrętłem z tyłu pod potylicą typu BOA 360o. Jest on najpopularniejszym systemem, bardzo wygodnym i skutecznym. Regulowany pasek pod brodą w trakcie jazdy powinien być zawsze zapięty. Chroni on narciarza lub snowboardzistę przed utratą kasku w czasie upadku i silnego uderzenia kaskiem o podłoże lub inną przeszkodę. Zamknięcie jest na klamrę mechaniczną bądź magnetyczną bardzo ułatwiające jej zapinanie i rozpinanie.

 

System wentylacyjny w kasku narciarskim i snowboarowym.

 

Wentylacja stanowi bardzo ważny system w kaskach. Może ona być stała, bez regulowanych przysłon lub regulowana w zależności od warunków atmosferycznych i temperatury. System wentylacyjny chłodzi głowę przed poceniem się (oddaje na zewnątrz parę wodną). Systemy wentylacyjne, niekiedy bardzo skomplikowane (liczne kanały i przepusty), mają na celu zapewnić głowie komfort i ściśle określoną temperaturę. W wielu modelach gogli producenci w przedniej części kasku umieścili otwory mające za zadanie wentylowanie przestrzeni między twarzą a goglami, co zapobiega ich parowaniu.

 

Gogle czy kask z wbudowaną szybą?

 

Wbudowana szyba jest od kilku lat takim innowacyjnym połączeniem gogli z kaskiem. Jest ona szczególnie polecana dla osób używających na co dzień okularów z optycznymi szkłami. Ta łączona konstrukcja łączenia gogli z kaskiem jest coraz popularniejsza. Jeżeli jednak zdecydujesz się na gogle do kasku, to pamiętaj, że powinny być one kupione równocześnie. Gogle powinny dobrze pasować do kasku i odwrotnie. Szczelina między kaskiem a goglami powinna być jak najmniejsza. Również boki gogli powinny dobrze pasować do kształtu kasku i być jako komplet wygodne w użyciu.

 

 kask-head-rachel  kask-head-rachel-ski-team

  

Przepisy dotyczące jazdy na stoku w kasku.

 

Oprócz ewidentnych zalet kasków narciarskich i snowboardowych pamiętajmy, że w wielu krajach istnieje wymóg ich stosowania, a obligatoryjnie dotyczy on dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Nawet, jeżeli przepisy prawa nie nakładają na ciebie obowiązku noszenia kasku podczas jazdy na nartach czy snowboardzie pamiętaj, że chroni on twoje zdrowie, a nawet życie. Od kiedy kaski weszły na stałe jako element wyposażenia narciarzy i snowboardzistów ilość ciężkich uszkodzeń twarzoczaszki i kręgów szyjnych zmalała przeszło 10 krotnie. Dlatego nie zapominaj o nim i dobierz kask idealny dla siebie. 

 

Jeżeli masz więcej pytań o to, jak dobrać kask narciarski czy snowboardowy lub jak zmierzyć głowę do takiego kasku – zapraszamy do jednego z salonów Ski Team, w których nasi eksperci pomogą rozwiać ci wszelkie wątpliwości. Sprawdź również szeroki wybór produktów z kategorii sprzętu zimowego:

 

Kaski narciarskie damskie.

Kaski narciarskie męskie.

Kaski narciarskie dziecięce.

Kaski snowboardowe damskie.

Kaski snowboardowe męskie.

Kaski snowboardowe dziecięce.

 

 oferta-kaski-zimowe-ski-team

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło