Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? Poradnik

list In: Porady narciarskie favorite Hit: 5452

Warto wiedzieć, jak dobrać buty narciarskie dla dziecka, aby jego pierwsze przygody na stoku były bezpieczne i dostarczały wyłącznie przyjemnych wrażeń. Dowiedz się, na jakie parametry zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze.

 

 

Czy buty narciarskie dla dziecka powinno się dobierać inaczej niż dla dorosłych?

Buty narciarskie dla dzieci zdecydowanie różnią się od modeli dla dorosłych narciarzy, dlatego też, niezależnie od rozmiaru stopy, zawsze należy wybierać te dedykowane młodszym narciarzom. Buty dziecięce projektowane są w innym standardzie niż obuwie narciarskie damskie bądź męskie – mają mniejszą szerokość i objętość w stosunku do jego długości. Trzeba także wziąć pod uwagę, że maluchy są na ogół bardziej wrażliwe na różnego rodzaju dyskomfort. Mogą więc nie chcieć jeździć w sztywnych butach, pomimo ich optymalnego dopasowania do stopy.

 

Najmłodsi narciarze często miewają również problem z zapinaniem butów. Z uwagi na to, że dziecko szybko rośnie, warto wybierać modele z funkcjami regulacji. Nigdy nie powinny być to natomiast buty o zbyt dużym rozmiarze.

 

buty-na-narty-dla-dzieci-ski-team

 

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka – czyli na co zwrócić uwagę?

Przedstawiamy istotne parametry, który powinien wziąć pod uwagę każdy rodzic zastanawiający się, jak kupić buty narciarskie dla dziecka. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej recepty – zawsze trzeba je dopasowywać indywidualnie, uwzględniając m.in. wiek, wzrost, wagę, rozmiar i kształt stopy czy umiejętności narciarskie dziecka.

 

Właściwy rozmiar

Rozmiar obuwia narciarskiego to kluczowa kwestia, na jaką warto zwracać uwagę przed zakupem. Wielu rodziców wychodzi z mylnego założenia, że takie buty powinny być znacznie większe niż długość stopy. Wybierają za duże o kilka numerów rozmiary, aby dziecko w czasie mrozu mogło założyć grube skarpetki lub drugą parę. Jest to jednak spory błąd, ponieważ zbyt luźne buty wpływają na obniżenie bezpieczeństwa jazdy. Maluch ma wtedy mniejszą kontrolę nad nartami, nie mogąc odpowiednio pracować nogami.

 

Zatem jak prawidłowo dobrać buty narciarskie dla dziecka pod względem rozmiaru? Najczęściej jeden numer w przypadku obuwia dla narciarzy odpowiada jednemu centymetrowi. Takie buty nie powinny pozostawiać więcej niż 1 cm luzu. Rozmiar można łatwo określić, odrysowując kształt stopy dziecka na kartce i odmierzając jej długość za pomocą miarki – licząc od pięty do dużego palca. Buty narciarskie należy przymierzać w cienkiej, dziecięcej skarpetce narciarskiej, która nie podwija się i optymalnie przylega do stopy. Po założeniu butów dziecko nie powinno odczuwać żadnego bólu czy uwierania, co mogłoby zakłócić krążenie krwi i w efekcie narażać na przemarznięcie stóp.

 

Niektórzy rodzice chcą, aby ich pociecha mogła korzystać z butów narciarskich przez kilka sezonów. Dlatego wybierają zbyt duże rozmiary, co naraża młodego narciarza na niebezpieczeństwo podczas jazdy. Rozwiązaniem problemu szybko rosnącej stopy u dziecka mogą być modele z regulacją rozmiaru.

 

narty-dla-dzieci-ski-team

 

Liczba klamer

Warto pamiętać o zasadzie, im jest więcej klamer, tym jazda na nartach może być stabilniejsza i bardziej precyzyjna. Ułatwia to również optymalne dopasowanie butów do stopy. W przypadku najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat najczęściej dostępne są na rynku jedynie buty jednoklamrowe – ze względu na małą powierzchnię buta zamontowanie większej liczby klamer jest mocno utrudnione. Nie zapewniają one idealnej stabilizacji stopy, lecz są wygodne i maluch może je szybko założyć bez pomocy rodzica.

 

Dla nieco starszego dziecka, w wieku 3–8 lat, lepsze będą buty narciarskie z dwiema lub trzema klamrami. Juniorom, zwłaszcza o wysokich umiejętnościach narciarskich, najlepiej kupować buty wyposażone w 4 klamry z mikroregulacją i rzepem. Będą optymalnie dopasowane do stóp oraz łydek dziecka, zapewniając dobrą stabilizację i pozwalając na dynamiczną jazdę.

 

buty-narciarskie-dzieciece-ski-team

 

Wysokość podeszwy

Dziecięce buty narciarskie projektowane są w dwóch standardach - dla młodszych dzieci posiadają niższą podeszwę przystosowaną do wiązań do 4,5 din. Młodzi narciarze, o wyższej wadze ciała mogą wybierać buty do wiązań do 7,5 din, w których podeszwa jest tej samej grubości, co w butach dla dorosłych. Konstrukcja buta pozostaje jednak nadal przystosowana do małej stopy.

 

Sztywność – czyli współczynnik flex index

Rozważając, jakie buty narciarskie dla dziecka będą odpowiednie, nie sposób pominąć ich sztywności, określanej za pomocą współczynnika flex index. W przypadku modeli dla najmłodszych dzieci producenci nie stosują takiego oznaczenia – zawsze są one bardzo miękkie i elastyczne. Dobór butów dla dzieci powyżej 5. roku życia warto już uzależnić od ich umiejętności narciarskich. Dla początkujących najlepsze będzie miękkie obuwie z indexem flexem do 50. Bardziej zaawansowani młodzi narciarze powinni wybierać buty o znacznie twardszej skorupie, której flex index mieści się w przedziale 60–80. Takie modele będą węższe niż te przeznaczone dla najmłodszych.

 

Wysoki flex index pozwala dziecku lepiej kontrolować jazdę nawet przy sporej prędkości. Warto jednak pamiętać, że takie buty są początkowo mniej wygodne. Dlatego dobrze stopniowo kupować dziecku, wraz z rozwojem jego umiejętności, coraz sztywniejsze obuwie narciarskie, aby stopa mogła się przyzwyczajać do zwiększonej twardości skorupy.

 

narty-dzieciece-ski-team

 

Utrzymywanie ciepła

Jeżdżąc na nartach w czasie sporych mrozów, dziecko jest narażone na wychłodzenie stóp. Temu problemowi mogą zapobiegać buty z ocieplaną membraną lub sztucznym kożuszkiem w środku.

 

Atrakcyjny wygląd

Można zachęcić swoje dziecko do nauki jazdy na nartach, wybierając dla niego buty o atrakcyjnym designie, np. intensywnej kolorystyce czy interesującym wzorze. Pamiętaj jednak, aby nie stawiać na wygląd kosztem komfortu czy bezpieczeństwa.

 

jak-dobrac-buty-na-narty-ski-team

 

Jakie buty narciarskie dla dziecka kupić? Polecane modele

Po przeczytaniu artykułu pewnie już wiesz, jak dobrać buty narciarskie dla dziecka. Na zakończenie przedstawiamy kilka modeli, które warto polecić.

 

Atomic 5640 Hawx Girl 3 / Lange 5170 RSJ 50 JR

Są to buty z trzema klamrami, przeznaczone dla dzieci powyżej 5. roku życia. Modele wyróżniają się możliwością dostosowania sztywności względem wagi i umiejętności dziecka. Wewnątrz obuwie jest ocieplane przyjemnym w dotyku materiałem. Ciekawy biało-fioletowy kolor butów Atomic powinien przypaść do gustu dziewczynkom, a chłopcy zdecydowanie wybiorą model Lange.

Head 0540 Raptor 70 JR / Lange 5030 RS 70 S.C. JR

To modele wyposażone w cztery klamry. Mają mikroregulację i są polecany dzieciom o sporych umiejętnościach narciarskich, które biorą udział w zawodach. Oprócz klamer odpowiednie dopasowanie butów do stopy i dużą stabilność podczas jazdy w modelu Head zapewniają rzep oraz sznurowadła. Flex index w tych modelach można łatwo regulować.

 buty-narciarskie-head-ski-team

Fisher 9018 RC4 70 ThermoshapeLange RSJ60 Jr

Buty z wysokim flexem indexem z czterema regulowanymi klamrami aluminiowymi, możliwością regulacji cholewki oraz technologią chroniącą kolana młodego narciarza przed urazami. Świetnie sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, które dobrze już jeżdżą na nartach.

 buty-na-narty-fischer-ski-team

Atomic 8840 Hawx JR 1Nordica 5400 Speedmachine J1

Modele przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. Buty są wyposażone w mocne i szerokie klamry, aby maluch mógł je samodzielnie zakładać i zdejmować. Dziecku może też przypaść do gustu zamieszczony na nich wzór uśmiechniętego bałwanka.

 buty-dzieciece-Atomic-ski-team

Lange Starlett 50 JR

Ostatnie buty narciarskie dla dzieci na naszej liście propozycji to model przeznaczony dla dziewczynek w wieku do 8 latWewnątrz są wypełnione ocieplającym materiałem. Zostały również wyposażone w trzy mocne klamry, umożliwiające optymalne dopasowanie do stopy.

 Buty_dziewczece_junior

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło