Blog

comment Komentarz: 0

Buty narciarskie a flex – jaki powinien być?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 21100

Flex w butach narciarskich - co oznacza? Jaki powinien być?

 

Buty to bardzo istotny element narciarstwa, którego nie możemy lekceważyć. Dobrze dobrane buty narciarskie to nie tylko gwarancja komfortu i ciepła, ale też bezpieczeństwa i wysokich osiągów na stoku. Jednym z najważniejszych pojęć jest tutaj flex buta narciarskiego. Co oznacza i jak go dobrać? Wyjaśniamy w poniższym tekście.

 

Co oznacza flex w butach narciarskich?


Najprościej rzecz ujmując, flex w butach narciarskich oznacza ich sztywność. Innymi słowy – flex jest to siła, jaką musimy włożyć w „dociśnięcie” buta. Pozycja narciarska wymusza na nas pochylenie się do przodu na ugiętych kolanach. Nasze podudzia naciskają na języki butów, odpowiednio doginając cholewkę w przód. Im większy flex, tym trudniej będzie nam ją docisnąć. Przy wyborze twardości buta narciarskiego istotnych jest kilka czynników.

 

buty-na-narty-fischer-ski-team


Większy flex dla większego narciarza


Duże znaczenie mają tu płeć, waga i wzrost narciarza. Buty dla kobiet i mężczyzn są inaczej skonstruowane ze względu na różnice anatomiczne w budowie ciała. Kobiece buty narciarskie mają zazwyczaj nieco niższą cholewkę, są węższe w przedniej części stopy, a ich flex występuje w wartościach od 60 do 110 jednostek. Buty narciarskie dla mężczyzn są wyższe i sztywniejsze - ich wartości flex dla butów amatorskich kończą się na 130. Wynika to nie tylko z faktu większej siły, ale też ze zwykle wyższej masy ciała narciarzy. Zasada jest prosta – im wyższa waga, tym większy flex buta narciarskiego.

 

 buty-fischer-damskie-ski-team

Twardszy but – lepsza precyzja


Sztywniejsze buty narciarskie wymagają użycia większej energii, ale za to odwdzięczają się znaczniejszą precyzją, czyli lepszym przełożeniem ruchów nogi i stopy na ruchy narty. Dlatego ogromne znaczenie ma tu poziom zaawansowania i cele, jakie chcemy osiągać na stoku. Zawodnicy używają bardzo sztywnych butów, żeby mieć jak najlepszą kontrolę nad nartą – tu wartości flex sięgają nawet 150. Bardzo dobrze jeżdżący amatorzy zwykle wybiorą flex w przedziale od 110 do 130 dla mężczyzn i około 110 dla kobiet.

 

buty-fischer-ski-team


Odpowiedni flex w butach narciarskich gwarancją bezpieczeństwa


Flex w butach do jazdy rekreacyjnej nie musi być aż tak wygórowany. Tu najważniejszy jest komfort narciarza. Żeby zbytnio nie męczyć się podczas jazdy, sztywność należy dobrać w zależności od naszych potrzeb i umiejętności. Im lepiej i więcej jeździmy, tym większy flex jest nam potrzebny. Jeśli lubimy szybką jazdę, warto zdecydować się na buty narciarskie o wyższym fleksie. Jest to również kwestia bezpieczeństwa – zbyt miękkie buty przy dużych prędkościach mogłyby spowodować utratę kontroli nad nartami i skutkować niebezpiecznymi sytuacjami na stoku.

 

buty-narciarskie-fischer-ski-team


Jaki dobry flex do butów narciarskich na początek?


Jeżeli jesteśmy narciarzami początkującymi, najlepiej będzie nam wybrać buty o niskim fleksie. Jest to kwestia nie tylko czerpania przyjemności z jazdy, ale też samej techniki. Zbyt sztywne buty na początku mogą spowodować błędy w sylwetce narciarza i zablokować dalsze postępy. Jeśli więc zależy nam na progresie, odpowiedni flex buta narciarskiego może nam go ułatwić.

 

buty-meskie-na-narty-fischer-ski-team


Flex flexowi nierówny


Przy wyborze butów należy zwrócić też uwagę na to, że flex flexowi nierówny. Buty o charakterystyce sportowej o przykładowej twardości 110 będą w rzeczywistości sztywniejsze niż buty o tej samej wartości z segmentu rekreacyjnego. Różnice te wynikają z konstrukcji buta, a czasem również z materiałów użytych w jego budowie. Warto wiedzieć, że z biegiem użytkowania skorupa buta rozbija się, przez co flex ulega pomniejszeniu. Buty narciarskie po czasie nie będą już tak sztywne, jak były na samym początku.

 

buty-narciarskie-narty-fischer-ski-team


Jaki flex butów narciarskich


Jak wobec tego wybrać najlepszy flex? Doświadczony sprzedawca już po krótkiej rozmowie powinien z łatwością dobrać odpowiednią dla nas sztywność buta. Przed wyborem butów narciarskich należy oczywiście je przymierzyć. Jeśli nie możemy się zdecydować – warto sprawdzić buty w kilku różnych sztywnościach. Musimy jednak pamiętać, że flex zmienia się wraz ze spadkiem temperatury. Buty, które w sklepie wydają nam się miękkie, na stoku okażą się dużo sztywniejsze. Im zimniej, tym trudniej będzie nam je docisnąć. Podczas przymiarki w sklepie musimy więc zwrócić uwagę, żeby but nie był zbyt twardy już na etapie mierzenia w temperaturze pokojowej.

 

flex-buty-narciarskie-fischer-ski-team


Dobrze dobrany but narciarski to podstawa


Właściwy dobór fleksu to jednak nie wszystko. Bardzo ważnym jest również, aby but był jak najlepiej dopasowany do naszych cech indywidualnych. Ponieważ każda stopa jest inna, w tym roku marka Fischer wprowadziła na rynek buty narciarskie w trzech różnych szerokościach. W obrębie modeli o różnym przeznaczeniu możemy wybrać, która szerokość jest dla nas odpowiednia. A indywidualne dopasowanie zapewni nam możliwość pełnej personalizacji przy użyciu maszyny Fischer Vacuum Fit.

 

Poradnik został przygotowany we współpracy z marką Fischer - producentem nart zjazdowych i butów narciarskich.

logo-fischer-ski-team

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło