Blog

comment Komentarz: 0

Pierwszy raz na nartach: porady dla początkujących

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 10263

Osoby wybierające się pierwszy raz na narty mogą nie tylko nie wiedzieć, co ze sobą zabrać, ale też jak przygotować się do debiutu na stoku. Prezentujemy więc poradnik dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z narciarstwem.

Pierwszy raz na nartach – 8 porad dla każdego

 

Oto 8 uniwersalnych porad dla początkujących narciarzy – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dzięki nim pierwsza jazda powinna być bezpieczniejsza i przyjemniejsza.

 

1. Przygotuj check-listę rzeczy do spakowania

 

Przed wyjazdem w góry na narty warto przygotować listę przedmiotów, których nie może zabraknąć na stoku. Są to przede wszystkim:

·        narty,

·        buty narciarskie,

·        bielizna termoaktywna,

·        kask narciarski,

·        kurtka narciarska,

·        warstwa docieplająca pod kurtkę, np. polar lub golf,

·        spodnie narciarskie,

·        rękawice narciarskie,

·        gogle.

 

co-zabrac-na-narty-ski-team

 

To tylko kilka najważniejszych rzeczy, jednak zazwyczaj trzeba wziąć ze sobą również dodatkowy sprzęt narciarski, np. chroniący przed zmiennymi warunkami pogodowymi panującymi w górach.

 

Zobacz pełną check-listę niezbędnych przedmiotów do zabrania na narty.

 

2. Poszukaj dobrego instruktora

 

Pierwszy raz na nartach nie powinien być samodzielnym wypadem. Aby zachować bezpieczeństwo, warto poprosić o pomoc doświadczonego narciarza, najlepiej certyfikowanego instruktora. Taka osoba udzieli cennych wskazówek, co pozwoli zniwelować ryzyko bolesnych stłuczek i kontuzji, np. zerwania więzadła kolanowego czy skręcenia kolana. Będzie również na bieżąco wychwytywać i korygować błędy. Dzięki temu początkujący narciarz nie wykształci złych nawyków, których trudno byłoby się później oduczyć. Profesjonalny instruktor powinien cechować się dużą cierpliwością i umiejętnością motywowania.

 

3. Wybierz odpowiednie narty

 

Należy dobrać je odpowiednio nie tylko do umiejętności, lecz także wieku, płci, wzrostu czy wagi.

 

·        Przede wszystkim narty polecane dla początkujących są stosunkowo krótkie, aby możliwe było zachowanie równowagi podczas zakrętów. Najłatwiej dobrać rozmiar nart, stawiając je przed sobą na podłożu – powinny sięgać do brody. Narty dla bardziej doświadczonych narciarzy są przeważnie dłuższe, dzięki nim można osiągać wyższe prędkości na stoku.

·        Ważne jest również odpowiednie taliowanie nart. Początkujący powinni wybierać narty szersze. W środkowej części ich optymalna szerokość wynosi od 70 mm do 80 mm. Parametr ten jest istotny, ponieważ zależy od niego w dużym stopniu stabilność jazdy.

·        Trzecią ważną cechą nart odpowiednich na początek będzie wysoki promień skrętu, co pozwoli na płynne manewry i ułatwi kontrolowanie toru jazdy. Dla początkujących promień powinien wynosić 12 -15 m.

 

narty-zjazdowe-ski-team

 

Narty zjazdowe damskie oraz dziecięce powinny być bardzo lekkie i elastyczne, np. wyposażone w rdzeń piankowy lub z lekkiego drewna na przykład typu paulownia, aby pozwalały zachować kontrolę zjazdu. Narty dla mężczyzn, zwłaszcza panów o większej wadze i umiejętnościach , mogą być nieco cięższe i sztywniejsze, np. z drewnianym rdzeniem i płytami z tytanalu.

 

Zobacz więcej porad na temat wyboru nart dla początkujących.

 

4. Ciepło nie zawsze znaczy dobrze

 

Planując pierwszy wyjazd na narty, warto poznać porady dotyczące odpowiedniego ubioru. Początkujące osoby często ubierają się zbyt ciepło, nieadekwatnie do panujących warunków. W ten sposób narażają się na przepocenie, przegrzanie organizmu i przeziębienie. Na stoku niezbędna jest odzież narciarska, która zapewnia odpowiednią wentylację, termoregulację, wodoodporność oraz wiatroszczelność.

 

Bezpośrednio na skórę należy założyć termoaktywną bieliznę (koszulkę i kalesony)z materiałów poliestrowych, odprowadzających wilgoć ze skóry na zewnątrz oraz utrzymujących optymalną temperaturę ciała. W przypadku chłodniejszej pory dobrze sprawdzi się bielizna z wełny merynosów, a także ciepły polar lub golf jako warstwa docieplająca pod kurtkę narciarską.

 

bielizna-termoaktywna-ski-team

 

5. Nie zapomnij o kijkach

 

Są one niezbędne dla początkujących, ponieważ ułatwiają zachowanie równowagi i pokonywanie skrętów. Dzięki nim upadki w czasie jazdy powinny być rzadsze. Najlepiej postawić na kijki z paskami, które pomagają utrzymać je w dłoniach.

 

Zobacz więcej porad na temat wyboru kijków narciarskich.

 

6. Gdzie i kiedy wyjechać pierwszy raz na narty?

 

Pierwszy raz na nartach najlepiej zaplanować w takim czasie i miejscu, aby uniknąć tłumów narciarzy na stoku. Warto wystrzegać się zwłaszcza okresu ferii oraz weekendów, a także najpopularniejszych ośrodków narciarskich. Do pierwszych lekcji polecamy wybrać długi i łagodny stok o jednostajnym nachyleniu. Udanie się od razu na stromą czerwoną trasę mogłoby zakończyć się groźnym upadkiem, a sama nauka jazdy będzie kojarzona z katorżniczą pracą.

 

narty-ski-team

 

7. Poćwicz przed wyjazdem i nie zapomnij o rozgrzewce

 

Dobrze co najmniej kilka tygodni przed wyjazdem w góry zacząć pracować nad kondycją, a także siłą i wytrzymałością mięśni oraz stawów. Świetnie sprawdzi się np. pływanie, bieganie, aerobik, szybki marsz, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni plenerowej. Bezpośrednio przed pierwszym zjazdem obowiązkowa jest solidna, kilkunastominutowa rozgrzewka – warto zaplanować zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające i rozciągające kolana, barki, ramiona oraz biodra.

 

8. Przygotuj się na upadki

 

Zdarzają się nawet najlepszym narciarzom, dlatego nie ma sensu przejmować się nimi czy zniechęcać. Aby zniwelować skutki upadków, warto założyć żółwia narciarskiego, czyli absorbującą energię kamizelkę, zwaną również zbroją narciarską.

 

Pierwszy raz na nartach z dzieckiem – jak przygotować malucha?

 

Wybierając się z dzieckiem pierwszy raz na narty, warto zadbać przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Na głowie malucha nie może zabraknąć narciarskiego kasku dziecięcego – koniecznie nowego, lekkiego i umożliwiającego wygodne poruszanie głową.

 

Każdy rodzic wie, jak szybko rosną dzieci. Nie powinno się jednak wybierać zbyt dużych nart lub butów narciarskich, aby malec mógł z nich dłużej korzystać. W takim przypadku można narazić dziecko na spore niebezpieczeństwo poważnej kontuzji, ponieważ trudno mu będzie zachować równowagę podczas jazdy. Narty zjazdowe dziecięce powinny być o 20–30 centymetrów dłuższe względem wzrostu malucha.

 

narty-dla-dzieci-ski-team

 

Buty narciarskie dziecięce mogą być natomiast większe od rozmiaru stopy maksymalnie o 1 cm – należy założyć dziecku na stopę jedynie cienką skarpetę narciarską dziecięcą. Obuwie na narty nie powinno być ponadto sztywne ani twarde.

 

Zobacz więcej porad na temat wyboru butów narciarskich dla dziecka.

 

Warto również przygotować malucha do pierwszej jazdy, zachęcając go do częstej aktywności fizycznej co najmniej kilka tygodni przed wyjazdem. Nauka dzieci powinna bardziej przypominać zabawę, a nie ciężką pracę czy trening. Aby dziecko nie było głodne podczas pierwszych przygód na stoku, dobrze spakować dla niego do plecaka kanapki, a także czekoladę czy owoce.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło