Blog

comment Komentarz: 0

Jakie narty kupić dla średnio zaawansowanych?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 47528

O tym, że na pewnym poziomie zaawansowania warto mieć własne narty, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jeśli postawiłeś już pierwsze kroki i wiesz, że narciarstwo to sport dla Ciebie, warto zainwestować we własny sprzęt. Jest to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa, nawet jeśli spędzasz na stoku zaledwie kilka dni w sezonie. Obecnie na rynku znajduje się bardzo szeroki wybór. Wobec tego jakie narty kupić dla średniozaawansowanych?

Średniozaawansowany, czyli jaki?

 

Najważniejsza rzecz przy doborze nart, nie tylko tych dla średniozaawansowanych, to obiektywne określenie poziomu i preferencji. Niewskazane jest sugerowanie się sprzętem znajomych na zasadzie „sąsiad ma narty dla średniozaawansowanych mężczyzn, które są mojego wzrostu. Chcę jeździć szybciej niż on, więc muszę mieć jeszcze dłuższe!”. Jest to błędne myślenie i może przysporzyć jedynie kłopotów.

 

Kategoria narciarzy średniozaawansowanych jest bardzo szeroka – zaczynając od tych jeżdżących skrętem ślizgowym, przez uczących się jazdy skrętem ciętym, po osoby stawiające pierwsze kroki w jeździe sportowej. Dlatego też narty dla średniozaawansowanych różnią się od siebie charakterystyką i niezwykle ważne jest, żeby dobrze dopasować je do poziomu narciarza.

 

Najlepsze narty dla średniozaawansowanych

 

Najlepsze dla średniozaawansowanych mężczyzn i kobiet będą narty z grupy allround. Są to deski, które zapewniają świetne osiągi na przygotowanych trasach, ale też wybaczają błędy techniczne. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się kilkoma czynnikami. Omówimy je na przykładzie kolekcji nart Fischer RC ONE, które w zeszłym sezonie zastąpiły kultową na polskich stokach linię Fischer Progressor. W rodzinie RC ONE znajdziemy sześć modeli, które idealnie zaspokoją potrzeby większości średniozaawansowanych narciarzy.

 

 narciarz-fischer-ski-team

 

Długość nart dla średniozaawansowanych

 

Przede wszystkim narty należy dobrze dobrać pod kątem długości. Dla średniozaawansowanych zaleca się, by były to narty, które sięgają mniej więcej do wysokości między brodą a nosem. Narty dla średniozaawansowanych mężczyzn i kobiet powinny być ok. 10-20 cm niższe niż wzrost. Dłuższe narty lepiej nadadzą się do szybkiej jazdy, natomiast krótsze będą bardziej skrętne, ale mniej stabilne.

 

Przy wyborze długości nart należy wziąć pod uwagę, czy posiadają one rocker. To specjalne podgięcie dziobów i piętek – technologia zaczerpnięta z nart poza trasowych. Sprawia, że deski są bardziej skrętne i lżejsze w obsłudze, ale postawione na krawędzi wykorzystują całą jej długość, dzięki czemu zyskujemy kompromis między stabilnością a skrętnością. Narty wyposażone w tę technologię powinny być dłuższe o ok. 5-10 cm. Wszystkie narty z kolekcji Fischer RC ONE posiadają rocker. 

 

fischer-ski-team

 

Narty dla średniozaawansowanych - konstrukcja

 

Duże znaczenie ma konstrukcja narty, w tym jej sztywność oraz waga. Im sztywniejsze i cięższe deski, tym trudniej skłonić je do współpracy. Z kolei narty elastyczne bardzo łatwo wchodzą w skręt, ale nie oddają tak dobrze włożonej energii, przez co są mało dynamiczne.  Dlatego ważne jest, aby w przypadku nart dla średniozaawansowanych znaleźć kompromis między sztywnością a dynamiką. W kolekcji Fischer RC ONE za sztywność poprzeczną odpowiada Bafatex – ultralekki materiał zaczerpnięty z przemysłu żeglarskiego. Jest on bardzo wytrzymały, waży niewiele i nie wpada w drgania, dzięki czemu narty są jednocześnie lekkie i dynamiczne.

 

fischer-narty-zjazdowe-ski-team

 

Jaki promień narty dla średniozaawansowanych?

 

Innymi ważnymi elementami są taliowanie oraz promień skrętu narty. Im większy promień, tym trudniej narty skręcają. Dlatego narty dla średniozaawansowanych nie powinny mieć zbyt dużego promienia. Jeśli lubisz szybką jazdę, jego wartość powinna być większa. Jeśli zaś preferujesz wycinanie krótkich łuków – lepiej, gdy promień jest mniejszy. Idealnie, gdy jego wartość wynosi między 12 a 16 metrów. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w nartach RC ONE jest Triple Radius – czyli potrójne nałożenie promienia na krawędź narty – to jest na dziobach, środku i piętkach nart, dzięki czemu zyskujemy lepszą kontrolę i przekaz energii w każdej fazie skrętu. 

 

Triple-radius-promien-skretu-ski-team

 

Szerokość nart dla średniozaawansowanych

 

Kolejnym elementem jest tu szerokość nart. Zwykle podaje się ją w milimetrach i jest ona mierzona w najwęższym odcinku narty, który znajduje się pod butem. Im węższa narta, tym jest bardziej dynamiczna i szybciej przechodzi z krawędzi na krawędź. Szersze narty z kolei zapewniają dużo większą stabilności i uniwersalność jazdy w każdym terenie, również w głębszym śniegu i na słabiej przygotowanych stokach.

 

fischer-narty-ski-team

 

Fischer RC ONE – idealne narty dla średniozaawansowanych

 

W kolekcji RC ONE wyróżniamy 6 modeli, których nazwy oznaczają ich szerokość. Są to podstawowe modele 72, 73 i 74 oraz szersze w talii modele 78, 82 i 86 GT, które świetnie sprawdzą się w gorszych warunkach. Dzięki innowacyjnym technologiom oraz zróżnicowanej charakterystyce modeli są to ideale narty dla średniozaawansowanych. Niezależnie od dokładnego poziomu i preferencji Fischer RC ONE spełnią wymagania każdego średniozaawansowanego narciarza.

 

Wybierz model nart idealny dla siebie.

  

SKI TEAM POLECA

NARTY FISCHER 221V RC ONE LITE 72 L Z WIĄZANIAMI

1329,00

NARTY FISCHER 9622 RC ONE 74 M Z WIĄZANIAMI

2489,00

1789,00

Poradnik został przygotowany we współpracy z marką Fischer - producentem nart zjazdowych i butów narciarskich.

logo-fischer-ski-team

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło