Promień skrętu nart. Jaki powinien być?
Promień skrętu to jedna z cech charakteryzujących narty. Decyduje o zwrotności i stabilności naszych desek. Jest jednym z podstawowych parametrów i różni się w zależności od przeznaczenia nart. Jaki jednak powinien być – dla początkujących i zaawansowanych narciarzy?
Jak narty zyskały promień skrętu?
Pod koniec ubiegłego wieku świat narciarski zrewolucjonizowało wprowadzenie na rynek nart taliowanych, tzw. carvingowych. Taliowanie to nic innego jak zakrzywienie ich bocznych krawędzi w kształt łuku. Wcześniejsze narty, zwane potocznie „ołówkami”, były na bokach zupełnie proste – zachowywały taką samą szerokość na całej długości od dziobu do piętki. W obecnie produkowanych nartach nie znajdziemy już tego typu sprzętu w żadnym sklepie. Wszystkie narty są wycięte na całej długości, i to wycięcie to właśnie promień skrętu narty.
R jak… promień skrętu
Promień skrętu nart oznaczany jest literą r, od łacińskiego słowa radius. Wyrażany jest w metrach. Narty o promieniu 13 m to nic innego jak łuk wycięty z okręgu o takim promieniu. Aby właściwie dobrać promień skrętu nart, ważne jest przede wszystkim określenie poziomu i preferencji narciarza.
Promień skrętu nart dla amatorów i zawodowców
Promień skrętu narty może mieć różne wartości. W narciarstwie amatorskim zwykle mieści się w granicach od 10 do 20-kilku metrów. W przypadku nart dla zawodników sprzęt musi być dopasowany do konkretnej dyscypliny. Dla każdej z nich międzynarodowa federacja FIS wyznacza standardy, które muszą zostać spełnione. Dotyczy to długości i taliowania narty. I tak narty slalomowe mają zwykle promień 13 m, gigantowe - 30 m, a do zjazdu lub super giganta - 45 m.
Do czego narty o małym promieniu skrętu?
Narty o krótkim promieniu są zdecydowanie bardziej zwrotne i z założenia służą do jazdy gęstymi, krótkimi skrętami. Szybko reagują na „polecenia” narciarza. Łatwo na nich rozpocząć łuk i wyjść ze skrętu. Przy większych prędkościach stają się jednak niestabilne i trudno wydłużyć na nich skręt, gdyż same „rwą” się do następnego łuku. Nie wymagają użycia dużej siły. Dlatego też krótki promień skrętu lepiej sprawdzi się dla narciarzy początkujących lub średniozaawansowanych. I oczywiście tych, którzy lubią wycinać dynamiczne łuki na krawędzi. Narta mocniej taliowana ułatwia naukę jazdy skrętem ciętym.
Zastosowanie nart o większym promieniu skrętu
Narty o dużym promieniu skrętu są stabilne i szybciej się rozpędzają. Jednak by wykonać na nich skręt, potrzeba większej prędkości i użycia większej siły. Służą do poruszania się długimi łukami i są bardzo stabilne, również przy szybszej jeździe. Nieco trudniej jednak skłonić je do współpracy. Dlatego też narty o takim promieniu skrętu lepiej sprawdzą się dla narciarzy średniozaawansowanych i zaawansowanych, czyli tych o większym doświadczeniu. Szczególnie tych ceniących prędkość.
Jaki promień skrętu nart wybrać?
Oczywiście promień skrętu to nie wszystko, jednak warto dobrze dobrać go do naszego poziomu i preferencji. Jeśli wolimy krótkie łuki lub nie czujemy się jeszcze na nartach w stu procentach pewnie, lepiej wybrać narty o mniejszym promieniu. Dla narciarzy zaawansowanych sprawdzą się narty o długim promieniu. Promień skrętu narty powinien współgrać z długością narty. Narta krótsza powinna posiadać mniejszy promień skrętu i będzie nadawać się dla początkujących narciarzy, a dłuższa narta z odpowiednio dłuższym promieniem skrętu będzie odpowiednia dla osób na wyższym poziomie zaawansowania. A jaki promień nart wybrać dla dzieci?
Jaki promień skrętu nart dla dzieci?
Narty dla dzieci mają promienie w przedziale od około 9 m do 14 m. Wszystko zależy oczywiście od wieku młodego narciarza. Dla mniejszych dzieci potrzebujemy krótkich nart o małym promieniu. Dla większych, starszych i lepiej jeżdżących – dłuższe narty o dłuższym promieniu skrętu. Naukę u dzieci rozpoczynamy od ewolucji kątowych oraz ześlizgu. Narty mniej taliowane ułatwią naukę tych właśnie ewolucji.
Promień skrętu narty nierówny wycinanym skrętom
Należy pamiętać, że promień skrętu narty wcale nie oznacza, że narta będzie wycinać łuki dokładnie o takim promieniu. Jeśli postawimy ją delikatnie na krawędzi, powinna wyciąć taki właśnie skręt. Jednak gdy dociśniemy krawędź mocniej, włożymy w to więcej siły i przeniesiemy środek ciężkości do przodu, narta może wykonać łuk znacznie krótszy. Można więc powiedzieć, że promień skrętu narty jest jedynie wskazówką, ale nie narzuca nam do końca długości wycinanych przez nas wiraży.
Potrójny promień skrętu, czyli Triple Radius
Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów nart. Ich charakterystyki różnią się od siebie m.in. promieniem. Kilka lat temu marka Fischer, tworząc kolekcję The Curv we współpracy z kilkoma legendami narciarstwa, stworzyła koncepcję Triple Radius. Promień zostaje nałożony na krawędź potrójnie, co powoduje, że narty są bardzo precyzyjne i zapewniają lepszą transmisję energii w każdej fazie skrętu. Patent ten zastosowano również w nowej, przełomowej kolekcji RC ONE. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia cyklu „Jazda z tematem” na profilu Fischera na YouTubie lub Facebooku. W ten wtorek ukazał się odcinek poświęcony właśnie kolekcji nart RC ONE. Warto wiedzieć!
Poradnik został przygotowany we współpracy z marką Fischer - producentem nart zjazdowych i butów narciarskich.
Brak komentarzy
Napisz komentarz