Blog

comment Komentarz: 0

Jakie narty dla początkujących wybrać?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 31471

Mimo wszystko planujesz wyjazd w góry? Chcesz podjąć wyzwanie nauki jazdy na nartach? Pozostaje tylko dobór odpowiedniego sprzętu. Jeżeli nie chcesz korzystać ze sprzętu używanego, dostępnego w wypożyczalniach i zastanawiasz się nad zakupem swoich pierwszych nart to pomożemy ci rozwiać wszelkie wątpliwości i wybrać narty dla początkujących.

 

Wybór sprzętu narciarskiego, przy mnogości marek i modeli w sklepach sportowych, może przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza, jeżeli ma to być początek pięknej przygody końcowo nazywanej białym szaleństwem. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się na co należy zwrócić uwagę oraz poznasz nasze rekomendacje, jakie narty dla początkujących mężczyzn i kobiet są według naszych ekspertów najodpowiedniejsze.

 

Kluczowe parametry doboru nart

 

Narty charakteryzują się kilkoma parametrami technicznymi, które określają ich przeznaczenie oraz dopasowanie do umiejętności narciarza. Najprościej można je podzielić na trzy typy:

  • •        dla początkujących,
  • •        dla średniozaawansowanych,
  • •        dla zaawansowanych czy wyczynowych narciarzy.

 

Często dwa pierwsze typy są ze sobą połączone, gdyż producenci nart starają się przygotować modele uniwersalne, które posłużą ci dłużej niż jeden sezon zdobywania umiejętności narciarskich.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszych nart? Podstawowe cechy to:

  • •        długość nart / rozmiar;
  • •        taliowanie;
  • •        sztywność nart;
  • •        profil wzdłużny nart (promień skrętu).

 

narty-zjazdowe-ski-team

 

Długość nart dla początkujących

 

Dobór nart jest bardzo indywidualny i zależy od twojego wzrostu oraz wagi. Długość nart najprościej można dobrać, stawiając je przed sobą. Ich koniec powinien sięgać do twojej brody lub nosa. Jeżeli ten sezon będzie twoim pierwszym na stoku, wybierz raczej długość zbliżoną do twojej brody. W przypadku, gdy posiadasz już podstawy jazdy na nartach, jednak nadal nie czujesz się na nich pewnie i chcesz się dalej szkolić, możesz pokusić się o wybór nieco dłuższej narty, która umożliwi ci rozwój jazdy po górskich stokach. Dłuższe narty wskazane są także dla osób z większą wagą.

 

Warto dodać, że krótkie narty pozwalają lepiej kontrolować skręty, dzięki czemu będziesz pewniej czuć się na stoku. Krótkie narty rekomendowane są także dla młodszych dzieci, uczących się jazdy – długość narty dla początkującego dziecka powinna być nawet o 20 – 30 cm krótsza od jego wzrostu. Dłuższe narty to natomiast możliwość rozwijania nieco wyższych prędkości, co nie jest wskazane, zwłaszcza przy pierwszych zjazdach.

 

narty-zjazdowe-dla-dzieci-skiteam

 

Jaka szerokość nart dla początkujących będzie odpowiednia?

 

Taliowanie nart, czyli szerokość nart w dziobie, talii oraz piętce to kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Zasada jest prosta – im mniej potrafisz, tym lepiej sprawdzi się szersza narta, gdyż zapewnia lepszą przyczepność do podłoża, a tym samym pewność siebie i stabilność podczas pierwszych zjazdów na stoku. Zwróć uwagę na szerokość w środkowej części narty, gdzie jest ona taliowana. W modelach dla osób początkujących powinna w tej części posiadać szerokość od 70 do 85 mm. Wymiar ten jest jednym z trzech, podawanych w opisie każdego modelu nart, opisujących szerokość dziobu, w talii oraz piętki.

 

Elastyczne narty dla początkujących

 

Osoby początkujące zdecydowanie nie powinny wybierać narty sztywnych. Elastyczne ,czyli mniej sztywne modele to na przykład te z piankowym rdzeniem. Wyjątek stanowią osoby z nieco wyższą wagą lub atletyczną budową ciała. Zwłaszcza mężczyźni o takich parametrach spokojnie od razu poradzą sobie na nartach z drewnianym rdzeniem lub dodatkowym usztywnieniem. Jeżeli chcesz sprawdzić sztywność nart wystarczy spróbować ją skręcić – zrobić z niej śmigło. Miękka narta skręci się poprzecznie bez problemu, sztywna ani drgnie.

 

narty-dla-poczatkujacych-ski-team

 

Profil wzdłużny narty - promień skrętu nart – co to takiego?

 

Obecnie wszystkie narty są taliowane / carvingowe. Oznacza to, że w ich środkowej części są węższe, a krawędź narty ma kształt łuku o promieniu, w zależności od modelu, od 10 do 20 metrów. Promień skrętu czyli radius to parametr mówiący o tym, jaki okrąg zostanie wyznaczony po przedłużeniu linii krawędzi narty. Dla przykładu narty o promieniu skrętu wynoszącym 13 metrów, po jego przedłużeniu wyznaczą okrąg o promieniu 13 metrów. Nie oznacza to jednak, że na takich nartach będą możliwe zakręty tylko pod takim kątem. Parametr ten mówi nam o możliwościach, jakie daje nam wybrana narta na stoku. Początkujący narciarze zdecydowanie powinni wybierać modele nart z wyższym promieniem skrętu. Takie narty są stabilniejsze, dają możliwość lepszej kontroli toru jazdy na stoku i płynnych skrętów. Pamiętajmy także, że między dziobem a talią narty mamy mniejszy promień, niż na jej końcu – między talią a piętką. Dzięki temu przenosząc środek ciężkości do przodu zawężamy skręt, a dociążając piętki poszerzamy skręt.

 

To jakie narty dla początkujących wybrać?

 

Wszystkie wyżej opisane parametry techniczne w odpowiednich wartościach dla osób początkujących znajdziesz w grupach All Mountain lub All Round. To typy modeli najbardziej uniwersalnych setów narciarskich, na których spokojnie nauczysz się szusowania po ośnieżonych stokach.

 

All Mountain – sprawdzą się w każdych warunkach, bardzo uniwersalne, zarówno na twardy, ubity śnieg, jak i ten nieco bardziej miękki. Dedykowane są one na zróżnicowane trasy zjazdowe.

 

All Round – jeszcze bardziej podstawowy model – na spokojne pierwsze próby jazdy na stoku, przyjemne i łatwe w prowadzeniu, skrętne, zwrotne. Z pewnością zachęcą cię – początkującego amatora sportów zimowych – do spędzenia kolejnego sezonu w górach. Narty rekomendowane na przygotowane trasy zjazdowe.

 

Przed pierwszym zakupem warto także wybrać się do jednego z naszych sklepów stacjonarnych i obejrzeć dostępny sprzęt narciarski. Rozmowa z naszymi sprzedawcami z pewnością rozwieje twoje wszelkie wątpliwości i dokonasz właściwego wyboru.

 

Sprawdź naszą ofertę nart zjazdowych w sklepach Ski Team

 

Narty zjazdowe dla mężczyzn

Narty zjazdowe dla kobiet

Narty zjazdowe dla dzieci

 

narty-promocja-ski-team

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło