Blog

comment Komentarz: 0

Skitury – co to jest i jak zacząć? Poradnik

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 581

Tym razem omówimy jedną z dyscyplin narciarstwa, która w ostatnich latach szczególnie zyskuje na popularności, czyli skitury. Co to jest? Skąd wzięła się ta dyscyplina i jak zacząć ją uprawiać? Dla wielu narciarzy – także tych bardzo doświadczonych – skitouring będzie zupełnie nowym doświadczeniem, które może na nowo rozpalić pasję do zimowego sportu.

Skitury – co to jest? Skąd się wywodzi?

Pierwsze zachowane narty pochodzą sprzed 4500 lat i znaleziono je na terenie dzisiejszej Szwecji. W tamtych trudnych czasach nie służyły jednak jako sprzęt sportowy czy rekreacyjny. Pozwalały polować, zdobywać pożywienie i przemierzać znaczne odległości w głębokim śniegu. W różnych częściach świata już wtedy uprawiano więc narciarstwo „skiturowe”, gdyż dalekie wyprawy składały się zarówno ze zjazdów, jak i podejść oraz przemieszczania się po płaskim terenie.

Z kolei w XIX wieku narty podobne do dzisiejszych nart skiturowych służyły posłańcom docierających z pocztą do osad górniczych w górach Sierra Nevada. Przemierzali oni kilkusetkilometrowe odcinki górskie w trudnych, zaśnieżonych warunkach, stanowiąc jedyną łączność z resztą świata dla wielu ludzi.

Skitour-w-praktyce

Skitury są dziś dla nas formą dobrej zabawy i sportu. Główną zaletą skitouringu jest możliwość przemieszczania się bez ograniczeń poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Z uwagi na to są chętnie wybierane przez narciarzy, którzy są już zmęczeni monotonią narciarstwa zjazdowego, osoby, które chcą uniknąć tłoku na stokach, oraz tych z nas, którzy najbardziej cenią sobie odkrywanie gór i przemierzanie malowniczych tras. Nie da się ukryć, że skitouring pomaga też w uniknięciu niektórych kosztów, które są częścią narciarstwa zjazdowego. Nie korzystamy tutaj w końcu z wyciągu, nie płacimy za wstęp na stok. Góry są więc wielkim placem zabaw.

Warto jednak spojrzeć na skitury od strony technicznej. W jaki sposób narty mogą dawać taką swobodę poruszania się? Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku typowych dla narciarstwa skiturowego rozwiązań:

1.      Wiązania pinowe z tzw. wolną piętą (czyli mocujące buty w ruchomy sposób w ich przedniej części) pozwalają na zdobywanie nawet stromych szczytów i wspinaczkę na śniegu pod górę.

2.      Żeby to się udało, konieczne jest także zastosowanie tzw. fok, czyli opasek z materiału o włóknach układających się w jedną stronę, które zapobiegają zsuwaniu się narty do tyłu. Daje to narciarzowi podparcie, dzięki któremu może skutecznie walczyć z grawitacją.

3.      Na oblodzonych podejściach korzysta się ze specjalnych raków automatycznych przeznaczonych do współpracy z butami skiturowymi, które dają dodatkowe podparcie.

Przed zjazdem narciarze skiturowi muszą zmienić ustawienia wiązań na takie, które pozwala na wpięcie również tylnej części buta. Dzięki temu ich stawy są dobrze ustabilizowane i zabezpieczone.

Skitourowa-wyprawa

H2: Skitury dla początkujących – jak zacząć?

Skoro omówiliśmy już wstępnie skitouring – co to w zasadzie jest i skąd wzięła się ta dyscyplina – musimy podzielić się także kilkoma wskazówkami na początek. Oprócz sprzętu, który przeanalizujemy w kolejnych akapitach, trzeba też wziąć pod uwagę inne aspekty.

Warto pamiętać, że skitouring wymaga od narciarza opanowania kilku różnych technik. Oprócz samego zjeżdżania, trzeba też potrafić poruszać się na nartach w płaskim terenie oraz pod górę. Konieczna jest także dobra orientacja i nawigacja, gdy poruszamy się poza oznaczonymi szlakami narciarskimi (góry zimą mogą wyglądać zupełnie inaczej niż te, które doskonale poznaliśmy w ciepłych porach roku).

Ważna będzie również przynajmniej przeciętna kondycja fizyczna. Na pierwsze wycieczki skiturowe zdecydowanie warto wybrać się z instruktorem, doświadczoną grupą zorganizowaną lub przyjaciółmi, którzy dobrze znają teren i będą potrafili pomóc nam w postawieniu pierwszych kroków.

Odpoczynek-podczas-wyprawy

O co zadbać przed pierwszymi skiturami?

Uprawienie skitouringu wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego oraz sprzętowego. Ten drugi aspekt omówimy w kolejnych akapitach, dzięki czemu bez trudu skompletujesz wszystko, co jest potrzebne do skitouringu.

Na początek warto wybrać niewielkie pasmo górskie, które dobrze znamy. W Polsce do uprawiania skitouringu dla początkujących doskonale nadają się Karkonosze, Góry Izerskie, a także Tatry, w których możemy poruszać się po tych samych szlakach, po których wędrujemy latem.

Narty skitourowe

Zacznijmy od nart. Skitury znacznie różnią się od nart biegowych i zjazdowych (choć wizualnie przypominają te drugie). Są od nich przede wszystkim lżejsze, cieńsze i mniej sztywne, co ma ułatwić strome podejścia oraz jazdę w miękki puchu. Narty skiturowe mają wyraźne taliowanie oraz większą szerokość niż narty biegowe. Stosuje się w nich tak zwane wiązania pinowe, które powalają na uwolnienie pięty podczas wspinaczki, a także podniesienie jej na wyjątkowo stromych podejściach. Podczas zjazdów pięta jest z kolei stabilnie wpięta w wiązania.

Skitour-nowy-wymiar-narciarstwa

Świetnymi nartami do skituru są modele Dynastar M003 E-TOUR 82 L z wiązaniami i zestawem fok oraz Dynafit 8284 BLACKLIGHT 88 SPEED M. Te dwie marki wyznaczają poziom sprzętu w narciarstwie skiturowym.

Buty i akcesoria

Buty skiturowe dają możliwość przełączania trybu zjazdowego na tryb chodzenia, co daje znacznie większą swobodę i mobilność w obrębie stawu skokowego. Dzięki temu, po uwolnieniu pięty, możliwe jest wydajne poruszanie się w płaskim terenie oraz w górę zbocza. Buty skiturowe posiadają też najczęściej mocowanie do raków automatycznych.

Buty do skiturów pozwalają też na całkiem wygodne chodzenie, dzięki zastosowaniu podeszwy zapewniającej przyczepność.

Przykładem bardzo dobrych butów przeznaczonych do skitouringu są między innymi modele K2 2105 MINDBENDER 120 BOA M oraz Dynafit 1919 SPEED L.

Kluczowym elementem narciarstwa tego rodzaju są także kije, które przydają się nie tylko na zjazdach, ale przede wszystkim przy podejściach i przemieszczaniu się w płaskim terenie. Popularnym, bardzo lekkim modelem są kije Atomic 5454 BCT MOUNTAINEERING SQS M.

Odzież skitourowa

Odzież narciarska to kluczowy element wyposażenia każdego skiturowca. Dzięki odpowiedniemu ubraniu organizm nie wychładza się podczas wielogodzinnych wypraw w góry. Ważna jest także oddychalność. Wydajne pod tym względem ubrania pozwolą zachować bieliznę termoaktywną suchą, co dodatkowo zwiększa komfort termiczny i zapobiega powstawaniu przeziębień.

Ubrania skiturowe powinny ponadto nie krępować ruchów i zapewniać jak największą swobodę. Jednym z czołowych producentów sprzętu tego typu jest Salewa. Markę znają zarówno narciarze, jak i osoby uprawiające trekking w ciepłych porach roku. Kurtka i spodnie Salewa to gwarancja komfortu w górach.

W naszym sklepie znajdziesz też inne niezbędne elementy garderoby – bieliznę termoaktywną, skarpety, polary i bluzy, czapki, rękawiczki i nie tylko!

Poznaj narciarstwo od zupełnie innej strony!

Niezmiernie cieszy nas, że mogliśmy pokazać Ci fascynujący świat, który otwierają przed Tobą skitury! Wiesz już, jak zacząć i w co wyposażyć się na początek. Pamiętaj, że i w tej dyscyplinie narciarskiej (jak zresztą we wszystkich pozostałych) niezbędna jest ochrona osobista w postaci kasku i gogli. Przemierzając nieprzetarte trasy warto też wyposażyć się w lawinowe ABC, które w skrajnych przypadkach może uratować życie!

Wielka wyprzedaż!

Odkryj niesamowite okazje na najwyższej jakości sprzęt narciarski z najnowszej kolekcji! Marki takie jak Dynafit, Salewa, K2, Pomoca, Atomic, Lange, Dynastar dostępne teraz w atrakcyjnych cenach!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło