Blog

comment Komentarz: 0

Jak prać spodnie i kurtkę narciarską? Wskazówki.

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 1767

Sezon narciarski za pasem! Większość entuzjastów już od kilku tygodni przebiera nogami ze zniecierpliwienia. Część z nich smaruje swoje narty, inni szukają nowych tras, a jeszcze inni zastanawiają się… jak prać kurtkę i spodnie narciarskie oraz co zrobić, by membrana działała po praniu jak dawniej? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania i tłumaczymy, jak krok po kroku przebiega cały proces.

Dlaczego odzież narciarska wymaga specjalnego traktowania?

Pytania o to, jak prać spodnie narciarskie czy kurtkę narciarską, pojawiają się każdej jesieni i absolutnie nie są niczym dziwnym. Zazwyczaj zadają je osoby świadome tego, jak skomplikowane są to produkty. Wydając niemałą sumę na zestaw dobrej jakości ubrań, chcemy w końcu jak najdłużej cieszyć się ich właściwościami. Tymczasem potraktowanie odzieży termicznej, coraz popularniejszej wełny merino czy też zawierającej membranę kurtki i spodni tradycyjnymi środkami do prania może spowodować wiele szkód.

  • Po pierwsze – proszki, płyny i kapsułki zmiękczające mogą sprawić, że membrana przestanie prawidłowo odprowadzać wilgoć w trakcie wzmożonego wysiłku.
  • Po drugie – tradycyjne detergenty mogą całkowicie usunąć z ubrań warstwę hydrofobową (DWR), która odpowiada za swobodne spływanie drobinek wody z powierzchni materiału i jego nieprzemakanie.
  • Po trzecie – bielizna termoaktywna wykonana z materiałów technicznych, wełny merynosów lub wzbogacana o związki srebra neutralizujące zapach potu może tracić swoje bakteriobójcze właściwości.

Kurtka-zimowa-narciarska

Jak prać spodnie i kurtki narciarskie w domu?

Czym wyróżnia się odzież narciarska?

Z technicznego punktu widzenia spodnie i kurtki narciarskie możemy najogólniej podzielić na te z wypełnieniem naturalnym (najczęściej będzie to puch gęsi lub kaczy) oraz syntetycznym (np. coraz popularniejszy puch syntetyczny). Dobrej jakości kurtki narciarskie posiadają powłokę trwale wodoodporną, czyli tzw. DWR. Jest ona szczególnie istotna w przypadku ubrań z wypełnieniem naturalnym z uwagi na jedyną wadę puchu, mianowicie łatwe namakanie i jego następstwo w postaci całkowitej utraty właściwości izolacyjnych.

Dla zapewnienia odpowiedniej oddychalności, czyli transportu wilgotnego powietrza wydzielanego przez nasze ciało przy jednoczesnym zachowaniu wodoodporności, producenci stosują także membrany. Najczęściej spotykanymi membranami są: Gore-Tex® (membrana teflonowa) oraz SympaTex® i Te-Por® (membrany poliestrowe).

Wszystkie te technologie mają nam służyć jak największym komfortem na stoku i poza nim, jednak w kwestii prania wymagają nieco więcej uwagi. W tym miejscu warto zdementować pojawiające się w różnych miejscach opinie mówiące o tym, że tego rodzaju odzież techniczną należy oddawać do czyszczenia w wyspecjalizowanych punktach. Nic z tych rzeczy – zarówno kurtki i spodnie z puchem naturalnym, jak i te z wypełnieniem syntetycznym oraz odzież z membraną bez trudu wypierzesz w domu. Możesz to robić za każdym razem, gdy tylko ubranie straci świeżość. Jedynym wyjątkiem jest puch syntetyczny, który źle znosi bardzo częste pranie, dlatego robimy to tylko wtedy, gdy to konieczne.

Na rynku znajdziesz dedykowane środki do każdego rodzaju odzieży, które starczą na wiele prań, a jednocześnie pozwolą zachować właściwości ubrań na długie lata. Kilka sprawdzonych środków polecimy Wam w dalszej części artykułu. Najpierw jednak przyjrzyjmy się procesowi prania kurtki puchowej oraz spodni narciarskich.

Spodnie-narciarskie

Pranie kurtki narciarskiej i spodni narciarskich

Zastanawiasz się, jak prać kurtkę narciarską lub spodnie z wypełnieniem z puchu naturalnego lub hydrofobowego? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku poniższych kroków, a Twoje ubrania pozostaną w dobrej kondycji przez wiele sezonów.

  • W pierwszym kroku pozbywamy się resztek detergentów z pralki. W tym celu należy upewnić się, że w szufladzie pralki nie znajdują się reszty proszków i płynów, a później włączyć pralkę bez wsadu, ustawiając wcześniej program płukania. Wszystkie resztki domowej chemii powinny wówczas znaleźć się poza pralką.
  • Następnie zapnij wszystkie zamki, rzepy i zatrzaski, a potem włóż kurtkę/spodnie do pralki. Ustaw zalecany przez producenta program (zazwyczaj pranie ręczne lub pranie wełny), dodaj odpowiednią ilość dedykowanego detergentu i włącz pranie. Pamiętaj też, by zastosować dodatkowe płukanie na koniec cyklu.
  • Po zakończonym praniu odzież z wypełnieniem puchowym można suszyć w suszarce bębnowej. Należy jednak zastosować możliwie niską temperaturę i zdać się na cierpliwość. Do bębna suszarki warto włożyć kilka piłek tenisowych lub specjalne piłeczki do rozbijania puchu. Dzięki temu kurtka szybko wróci do dawnej formy.
  • Jeśli chodzi o suszenie tradycyjne, kurtkę/spodnie puchowe suszymy rozłożone na płasko na suszarce, obracając co kilka godzin na drugą stronę.

Kurtka-damska-zimowa

To normalne, że odzież z wypełnieniem z puchu od razu po praniu traci na objętości. Proces suszenia może trwać nawet kilka dni, ale po tym czasie puch powinien odzyskać sprężystość. W międzyczasie kurtkę warto delikatnie strząsać oraz rozbijać w dłoniach miejsca, gdzie można wyczuć zbity puch.

Powyższa instrukcja dotyczy kurtek puchowych. Jeśli chodzi o pranie kurtki narciarskiej z membraną i wypełnieniem syntetycznym, wystarczy stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na metce (program, temperatura) oraz wykorzystać dedykowane środki, które polecamy poniżej. Wypełnienie syntetyczne nie wymaga specjalnego traktowania. Po wyschnięciu kurtki warto jednak użyć impregnatu w sprayu, którego zadaniem będzie regeneracja powłoki hydrofobowej.

Polecane środki do prania odzieży narciarskiej

Pora na polecenie kilku sprawdzonych środków do różnych rodzajów powłok oraz wypełnień. Niech nie zdziwi Cię fakt, że wszystkie znajdujące się w zestawieniu produkty pochodzą od jednego producenta. Firm zajmujących się produkcją specjalistycznych detergentów jest na rynku niewiele, a Nikwax to marka z wieloletnią tradycją, która jest prawdziwym ekspertem w tym temacie.

Nikwax Down Wash

Niezastąpiony środek do prania puchowych kurtek i spodni narciarskich. Jeden z niewielu polecanych detergentów do prania puchu syntetycznego i hydrofobowego, który ma w tej kwestii specjalne wymagania. Odnawia właściwości termoizolacyjne puchu.

Nikwax-Down-Wash

Nikwax Basewash – do prania bielizny termoaktywnej

Delikatny środek do prania bielizny narciarskiej i nie tylko. Pozbywa się nieprzyjemnych zapachów, usuwa plamy i wydłuża żywotność ubrań. Skraca czas schnięcia odzieży. Jest przy tym całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Plyn-Nikwax-basewash

Nikwax 131P Wool Wash – dla fanów wełny merino

Sprawdzony przez wielu użytkowników dedykowany detergent do prania delikatnej wełny (również wełny merino). Doskonale radzi sobie z plamami, a jego użycie przyśpiesza późniejsze odprowadzanie wilgoci przez ubrania wykonane z naturalnej wełny. Produkt jest całkowicie biodegradowalny.

Nikwax-131P-WOOL-WASH

Nikwax TX. Direct Wash-In – impregnat do odzieży z membraną

Dedykowany środek Nikwax przywraca membranom ich pierwotną sprawność. Regeneruje warstwy hydrofobowe odzieży, zachowując przy tym jej oddychalność. Jest dedykowany do takich membran jak popularne: Gore-Tex®, Ultrex, Entrant®, eVent® oraz Nikwax TX.Direct®.

Nikwax-TX-DIrect

Wiesz już, jak prać spodnie narciarskie i kurtkę, zachowując ich najważniejsze właściwości. Stosując się do naszych porad i używając dedykowanych środków do prania, będziesz cieszyć się swoimi ubraniami przez wiele sezonów!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło