Blog

comment Komentarz: 0

Narty: od jakiego wieku dziecko może zacząć jazdę?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 2713

Już niebawem stoki pokryją się śniegiem, a fani zimowego szaleństwa tłumnie ruszą do kurortów. Jak co sezon, zaczynają pojawiać się pytania o to, kiedy po raz pierwszy można zabrać dziecko na narty. Od jakiego wieku nauka ma sens i kiedy zaczyna być bezpieczna? Czy istnieją uniwersalne przesłanki mówiące o tym, że maluch jest już gotowy na pierwszy zimowy wyjazd? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kiedy dziecko rusza na narty… zacznij od najważniejszego

Rozterki sprzętowe dotyczące nart, ubrań i dodatkowych akcesoriów narciarskich towarzyszą nam przed każdym wyjazdem na narty. W przypadku dzieci (tak jak i dorosłych) jedną z najważniejszych kwestii jest noszenie dopasowanego, certyfikowanego kasku. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami narciarze i narciarki, które nie ukończyły 16. roku życia, mają obowiązek noszenia kasku na stoku (a raczej rodzice lub opiekunowie mają obowiązek tego dopilnować). Brak kasku na głowie dziecka może poskutkować bardzo wysoką grzywną, a w razie wypadku ubezpieczyciel będzie miał pełne prawo odmówić wypłaty odszkodowania z uwagi na to rażące zaniedbanie.

Brak kasku to jednak coś, co obserwuje się dziś wyjątkowo rzadko – nawet u dorosłych bywalców stoków. Pamiętajcie: wybierając kask narciarski dla dziecka, zadbajcie przede wszystkim o jego zgodność z obowiązującymi normami. Zwróćcie także uwagę na dobre wentylowanie głowy oraz możliwie niską wagę sprzętu.

Dziecko-bawiace-sie-na-sniegu

Jak zadbać o komfort termiczny dziecka na nartach?

Bardzo istotne, z punktu widzenia wygody oraz bezpieczeństwa dzieci, jest także odpowiednie ubranie na narty. W tej kwestii przygotowanie malucha nie różni się szczególnie od przygotowania dorosłego. Należy jednak pamiętać, żeby w trosce o zdrowie dziecka nie spowodować przegrzania organizmu. Podczas jazdy na nartach organizm dziecka będzie wytwarzał dużo ciepła, co trzeba wziąć pod uwagę, stosując odpowiednie ubranie do danych warunków oraz możliwie dobrze oddychające produkty.

Tak samo jak w przypadku innych sportów zimowych, przyjęło się używanie trzech warstw ubrań:

1.      Pierwszą z nich jest warstwa termoaktywna, która ma za zadanie zapewnić podstawowy komfort termiczny, a także prawidłowe odprowadzanie wilgoci.

2.      Drugą warstwą jest warstwa docieplająca. Jej funkcję będzie pełnić bluza z materiału technicznego, wełny merino lub polaru. Jej zadaniem jest głównie zapewnienie odpowiedniego poziomu ciepła (nie zapominajmy jednak o oddychalności).

3.      Trzecia warstwa to warstwa wierzchnia. Składają się na nią spodnie i kurtka narciarska. Oprócz zapewnienia izolacji termicznej kurtka chroni również przed topniejącym śniegiem, drobinkami wody oraz – co bardzo ważne – przed zimnym wiatrem, który zawsze towarzyszy narciarzowi.

Oprócz głównych elementów ubioru nie możemy zapominać o niezbędnych dodatkach, jak ciepłe rękawice, skarpety oraz ocieplany komin na szyję oraz kominiarkę na twarz.

Skoro omówiliśmy już podstawowe kwestie, przejdźmy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, czyli od ilu lat na narty zabierzemy nasze dzieci?

Nauka jazdy na nartach – od jakiego wieku?

Uważa się, że pierwsze chwile na nartach rodzice powinni odłożyć do czasu, gdy dziecko może już bez problemu chodzić i biegać. Ma to zazwyczaj miejsce w wieku 3–4 lat. W tym czasie poleca się jedynie zapoznać dziecko z nartami i nie przeprowadzać jeszcze zaawansowanej nauki jazdy. To dobry moment na przyswojenie sobie przez dziecko zasad fizyki, jakie panują na stoku. Na początek wystarczą niewielkie „górki” o minimalnym nachyleniu.

Dziecko-na-nartach

Trenerzy zajmujący się rozwojem ruchowym dzieci oraz pedagodzy doskonale znają jednak pojęcie tzw. złotego wieku sportowego, zwanego także złotym wiekiem ruchowym lub złotym wiekiem motoryczności. W przypadku większości dzieci przypada on na okres od około 7 do 12 lat. Jest to moment w rozwoju dziecka, kiedy nie ma już ono żadnych trudności związanych z ruchem i może swobodnie wykonać każdą operację ruchową zupełnie tak samo, jak młoda osoba dorosła.

Zabawa-na-nartach

Eksperci są zgodni, że w tym wieku można już wprowadzać dzieci w świat konkretnych dyscyplin sportowych „na poważnie”. Przyswajanie nowych wzorców jest wówczas łatwe i przyjemne, a trening prowadzony umiejętnie, w dobrej atmosferze, potrafi przynieść niesamowite efekty i na całe życie związać młodego człowieka ze sportem. Jest to także wiek, gdy rodzicom stosunkowo łatwo o uwagę dziecka. W późniejszym czasie, czyli w okresie dojrzewania, głowy nastolatków zaprzątają inne sprawy, a aktywność nierzadko schodzi na dalszy plan.

W jakim wieku na narty z trenerem?

Dwa pytania, które najczęściej zadają sobie rodzice, to: od jakiego wieku uczyć dziecko jazdy na nartach oraz czy warto angażować w to trenera? Choć wiele osób doskonale czuje się na stoku i świetnie radzi sobie na nartach, to elementy techniki jazdy, których nauczyliśmy się 10, 20 czy 30 lat temu mogą być już nieaktualne, niewydajne lub nawet niebezpieczne. W czasach gdy dzisiejsi rodzice poznawali podstawy jazdy, większość robiła to we własnym zakresie. Umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie mogą być, co tu dużo mówić, nieoptymalne.

Zatrudnienie polecanego trenera lub trenerki daje nam pewność, że dziecko będzie uczyło się pod okiem osoby, która zna poprawną technikę jazdy i będzie na bieżąco korygować błędy popełniane przez dziecko. Nie dopuści przez to do powstawania złych nawyków, które mogą skutkować na przykład kontuzjami. Obecni szkoleniowcy znają też nowoczesne metody nauki, które mogą w bardzo krótkim czasie wykształcić w dzieciach pożądane umiejętności.

Jazda-na-nartach-nauka

Nie zapominajmy także o bardzo ważnym aspekcie pedagogicznym. Mimo że wspomniany wcześniej złoty wiek sportowy sprawia, iż dzieci są szybkie i zwinne, to wciąż pozostają w nich cechy typowe dla dzieci: łatwo zniechęcają się przez porażki, źle reagują na nerwową atmosferę i irytują się, popełniając błędy. Dobry trener to także dobry pedagog, który wie, jak pokazać dziecku jego mocne strony i jak pracować z nim w sposób, który będzie go motywował. Specjaliści szkolący dzieci to osoby z dużymi pokładami cierpliwości, które naprawdę trudno zirytować.

Nauka z trenerem to również (najczęściej) nauka w niewielkich grupach, a to sprzyja powstawaniu nowych przyjaźni. Dzieciaki w towarzystwie swoich rówieśników mogą też czuć się pewniej i czerpać więcej zabawy z szusowania po stoku. Ma to pozytywny skutek dla samych rodziców, którzy nie muszą poświęcać wyjazdu na naukę dziecka, za to mogą świetnie bawić się z kompanami na trasach dla zaawansowanych narciarzy.

Od jakiego wieku na narty? Czy dziecko nie uczy się zbyt wolno?

Wiesz już, od jakiego wieku dziecko można zabrać na narty. Mamy nadzieję, że Wasz pierwszy wspólny sezon będzie pełen pozytywnych emocji. Chcielibyśmy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Jako rodzice mamy często tendencję do porównywania naszych dzieci. Nie robimy tego przez złe intencje czy też chęć rywalizacji – wręcz przeciwnie. Zazwyczaj chodzi o zwyczajną troskę. Chcielibyśmy więc zaznaczyć, że każdy człowiek uczy się we własnym tempie. Nie warto martwić się na zapas, gdyż podstawowe umiejętności narciarskie może zdobyć niemal każdy, kto nie ma dyskwalifikujących problemów zdrowotnych. Warto z kolei okazywać wsparcie i chwalić nawet niewielkie postępy pociechy. Dobre słowo i brak oznak zniecierpliwienia potrafią zdziałać cuda. To całkowicie normalne, że dzieci mają swoje obawy i ograniczenia. Powodzenia na stoku!

Zabawa-na-stoku

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło