Blog

comment Komentarz: 0

Ile trwa nauka jazdy na nartach? Czy jest trudna?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 8428

Zastanawiasz się, ile trwa nauka jazdy na nartach i czy tygodniowy wyjazd wystarczy, by poznać podstawy i zacząć cieszyć się śniegiem? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest złożona i nie da się jej udzielić precyzyjnie, jednak dobrą wiadomością będzie dla Ciebie fakt, że zdecydowana większość początkujących jest zaskoczona, jak szybkie postępy można robić w tym sporcie! Dziś postaramy się rozprawić z tematem możliwie dokładnie.

Nauka jazdy na nartach – od czego w ogóle zacząć?

Jazda na nartach jest sportem wymagającym zgromadzenia niezbędnego sprzętu, który nie musi być jednak bardzo drogi. Najważniejsze będzie zapewnienie dwóch rzeczy: bezwzględnego bezpieczeństwa oraz komfortu termicznego (jego brak może być dla nas również niebezpieczny!).

Jeśli chodzi o pierwszą z kwestii: konieczne jest używanie kasku oraz gogli. Kask chroni naszą głowę – najważniejszy narząd – przed poważnymi urazami, z kolei gogle będą zapobiegać urazom oczu oraz oślepianiu przez słońce (tak zwana ślepota śnieżna może być bardzo niebezpieczna w słoneczny dzień).

W kwestii komfortu termicznego powinniśmy stosować się do sprawdzonych reguł – ubierać się warstwowo, wykorzystując odzież termiczną, zapobiegającą nadmiernemu przepoceniu i wychłodzeniu. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy dokładnie o tym, jak ubrać się na narty.

Listę niezbędnych rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas pierwszego (i każdego kolejnego) wyjazdu na narty, znajdziesz w dedykowanym artykule na ten temat.

nauka_jazdy_narty_skiteam

Ile zazwyczaj trwa nauka jazdy na nartach?

Prawdopodobnie najbardziej precyzyjną odpowiedzią byłoby w tym przypadku znienawidzone „to zależy”. Postarajmy się jednak znaleźć konkretne informacje. Tempo nauki zależy od naszych wrodzonych predyspozycji do sportów wymagających zachowania równowagi oraz ogólnej sprawności fizycznej. Choć narciarstwo zjazdowe nie jest tak wymagające fizycznie i wydolnościowo jak narciarstwo biegowe, to nadal stanowi dla organizmu spory wysiłek i nasza kondycja może mieć znaczący wpływ na tempo nauki.

Na podstawie naszych własnych doświadczeń oraz doświadczeń naszych przyjaciół możemy wysnuć następujące wnioski:

  • Osoby aktywne (czynnie uprawiające inne sporty wymagające sprawności) powinny już po kilku godzinach lekcji z instruktorem znać podstawy i potrafić samodzielnie zjeżdżać na łatwych, przygotowanych trasach.
  • Doprowadzenie swoich umiejętności do wysokiego poziomu wymaga dziesiątek godzin na stoku (najlepiej pod okiem trenera), jednak nauka bezpiecznego zjeżdżania zajmuje znacznie mniej czasu.
  • Nauka jazdy na nartach jest na ogół łatwiejsza niż nauka jazdy na snowboardzie – warto więc zaczynać od nart lub wykazać się cierpliwością.
  • Dzieci uczą się szybciej od dorosłych. Niesamowite predyspozycje do chłonięcia nowych umiejętności, łatwe przyswajanie nowych wzorców ruchowych i odrobina brawury (a raczej niemyślenie o konsekwencjach ewentualnych upadków) sprawia, że dzieci często niemal „zapinają narty i jadą” – jak zdarza się mówić rodzicom.

Jeśli więc planujesz naukę jazdy na nartach, postaraj się już wcześniej zadbać o odpowiednią aktywność (np.: rower, bieganie, spacery), rozwój siły (np.: siłownia, fitness, kalistenika) i ćwiczenie równowagi (np.: rower, rolki, łyżwy, slackline). Nie jest to jednak konieczne – wszystko możesz nadrobić już na stoku.

Nauka_jazdy_na_stoku_skiteam

Czy nauka jazdy na nartach jest trudna?

Wiesz już, ile trwa nauka jazdy na nartach. Powiedzmy teraz, czy to naprawdę jest tak trudne, jak może się wydawać? Jak już powiedzieliśmy, nauka jazdy na nartach jest z reguły prostsza niż pierwsze kroki na snowboardzie:

·        Po pierwsze – na nartach poruszamy się zgodnie z naszym „głównym kierunkiem”, czyli przed siebie, co jest na ogół łatwiejsze do przyswojenia.

·        Po drugie – na nartach osiągamy zazwyczaj nieco mniejsze prędkości, a ewentualne rozpędzanie się dosyć łatwo opanować.

·        Po trzecie – snowboard wymaga znacznie większych umiejętności balansowania.

Wniosek, który z tego płynie, jest prosty: jeśli to Twoje początki ze sportami zimowymi, a w dodatku zależy Ci na szybkich efektach – wybierz narty. Narciarstwo zjazdowe może być stosunkowo proste do nauki. Skiturowe wycieczki oraz długie biegi na nartach warto zostawić na później.

Nauka_dziecka_jazdy_na_nartach

Polecane narty dla początkujących

Chociaż sam sprzęt nie uczyni nikogo wytrawnym narciarzem, to odpowiednio dobrane narty mogą znacznie ułatwić proces nauki. W poniższym zestawieniu znajdziesz kilka propozycji zestawów nart, które są naszym zdaniem idealne do rozpoczęcia swojej nowej przygody. Ponadto polecamy Ci lekturę naszego poradnika, omawiającego sposób wyboru odpowiednich nart.

NARTY VOELKL 1311 FLAIR 72 Z WIĄZANIAMI

Narty stworzone z myślą o początkujących narciarkach, poszukujących konstrukcji o możliwie uniwersalnym zastosowaniu. To wyjątkowo „wyrozumiałe” narty o łagodnym prowadzeniu, sprzyjające nauce i stawianiu pierwszych kroków.

NARTY HEAD 5252 SHAPE E.V5 Z WIĄZANIAMI

Narty zjazdowe męskie o podobnej specyfice do przedstawionego wyżej modelu. Radzą sobie doskonale zarówno w miękkim śniegu, jak i na twardym, odpowiednio przygotowanym stoku. Lekkie i przyjemne w prowadzeniu, sprzedawane razem z wiązaniami dla największej wygody.

NARTY HEAD 4381 MONSTER EASY JRS JR Z WIĄZANIAMI

Juniorski zestaw narciarski dla początkujących firmy HEAD ze specjalnie opracowaną technologią Easy. Konstrukcja jest lekka i nie wymaga wkładania siły podczas skrętu. To idealna propozycja pierwszych nart, na których dzieciaki mogą szlifować swoje umiejętności w pierwszym sezonie. Miłym akcentem jest także wyróżniający się design, który z pewnością docenią najmłodsi użytkownicy.

NARTY DYNASTAR WE01 M-MENACE TEAM JR Z WIĄZANIAMI

Zestaw nart all-mountain marki Dynastart dla najmłodszych narciarzy to specjalnie opracowana konstrukcja dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę na stoku! To zestaw, który udowadnia, że nauka jazdy na nartach nie musi być trudna. Łagodny, wybaczający błędy flex pozwoli szybko „złapać” podstawy i cieszyć się jazdą, a wyróżniający się design zachęci dziecko do dalszego eksplorowania nowego hobby!

Dobre narty to nie wszystko…

Pamiętaj też o najważniejszych elementach wyposażenia, czyli kasku, goglach i ochraniaczach. O ile pierwsze dwa są już w zasadzie standardem, to dobrej jakości ochraniacze stosuje się znacznie rzadziej, a szkoda! Odpowiednio dobrana kamizelka (tak zwany żółw lub zbroja) może oszczędzić wielu poważnych urazów. Dobrym przykładem jest kamizelka ochronna DAINESE 9946 WAISTCOAT FLEX LITE JR – model stworzony z myślą o najmłodszych użytkownikach. Lekka konstrukcja z ochraniaczem pleców wykonanym w technologii Flex oraz miękka pianka Memory Crash Absorb zapewnią Twojemu dziecku dodatkowy poziom ochrony.

Wiesz już, ile trwa nauka jazdy na nartach w większości przypadków oraz jak przygotować się do pierwszego wyjazdu na stok. Życzymy Ci dużo radości z jazdy i niegasnącego apetytu na kolejne przygody!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło