Jak ubrać się na narty? Wybieramy idealny strój
Ubranie na narty powinno spełniać kilka wymogów, dzięki którym znacząco podniesie się Twój komfort jazdy. W naszym artykule przytoczymy najważniejsze elementy, o których warto pamiętać podczas robienia zakupów.
Strój na narty powinien spełniać kilka wymogów, dzięki którym znacząco podniesie się Twój komfort jazdy. W naszym artykule przytoczymy najważniejsze elementy, o których warto pamiętać podczas robienia zakupów.
Jak się ubrać na narty, aby jazda na stoku była komfortowa i ciepła mimo wiejącego wiatru i sypiącego śniegu?
Jak ubrać się na narty? Krótka rozpiska
Wiele godzin spędzonych na stoku w mroźny dzień wymaga specjalnego przygotowania. Nieodpowiednio dobrany ubiór na narty może nie tylko znacząco zmniejszyć komfort jazdy i ograniczać nasze ruchy, ale również wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Zbyt cienkie ubranie może skutkować przemarznięciem, natomiast zbyt grube odzienie może narazić nas na przegrzanie. W obu tych przypadkach ryzykujemy przeziębieniem, a nawet poważniejszymi problemami zdrowotnymi, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie stroju na narty na wielogodzinną jazdę na stoku.
Przedstawiamy krótką rozpiskę, z czego powinien składać się strój na narty – poniżej w artykule dokładnie omawiamy każdą z części odzieży:
• Głowa:
1. Pierwsza warstwa: kominiarka.
2. Druga warstwa: kask.
• Góra ciała:
1. Pierwsza warstwa: koszulka termoaktywna.
2. Druga warstwa: sweter (golf).
3. Trzecia warstwa: żółw narciarski (tzw. zbroja).
4. Czwarta warstwa: kurtka narciarska.
• Dół ciała:
1. Pierwsza warstwa: termoaktywne legginsy lub kalesony.
2. Druga warstwa: skarpety narciarskie.
3. Trzecia warstwa: spodnie narciarskie.
Strój na narty – co włożyć najpierw?
Poza wyborem sprzętu narciarskiego każdego miłośnika sportów zimowych dręczy jedno pytanie: jak ubrać się na narty? Wielu początkujących narciarzy popełnia bardzo podstawowy błąd i jako pierwszą warstwę (tę, która ma bezpośredni kontakt ze skórą) wkłada bawełnianą koszulkę. Dlaczego bawełna jest tutaj złym wyborem? Problem polega na tym, że taki materiał nie odprowadza wilgoci, przez co naraża ciało na przepocenie, a co za tym idzie na wychłodzenie.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie założenie cienkiej odzieży termoaktywnej, która jest wykonana ze specjalnie dostosowanych, syntetycznych materiałów, p.. nylonu. Koszulki termoaktywne cechują się właściwościami odprowadzającymi wilgoć ze skóry na zewnątrz oraz utrzymują stałą, optymalną temperaturę ciała. Założenie koszulki o takich właściwościach zapobiega ryzyku przegrzania oraz wychłodzenia. Specjalny materiał przez cały czas aktywności na stoku utrzymuje suchość skóry dzięki czemu nie dochodzi do utraty ciepła.
Przeczytaj o tym, jaką bieliznę termoaktywną wybrać.
Koszulka na narty, którą wkłada się pod kurtkę, powinna być ściśle dopasowana do ciała, jednak nie może ona krępować ruchów. Istotne jest również, aby jej konstrukcja była bezszwowa, ponieważ dzięki temu można uniknąć bolesnych otarć i nieprzyjemnego wrażenia „drapania” pod kurtką. Warto również zwrócić uwagę na poziom kompresji, czyli ucisku, bo ma ona znaczenie odnośnie odpowiedniego przepływu krwi w mięśniach.
Golf X-Bionic WT45 Patriot to wysokiej klasy bielizna termoaktywna. Ten model oferuje wysoką funkcjonalność dzięki licznym, nowoczesnym technologiom. Cienkie włókna, dobre odprowadzanie nadmiaru ciepła, wysoka izolacja i kompresja – to wszystko sprawia, że jest to idealny wybór na stok dla każdego miłośnika sportów zimowych.
Koszulka X-Bionic WT41 Energy Accum Evolution to symbol wydajności i niezrównanego komfortu podczas uprawiania sportów zimowych. Wysoka kompresja optymalizuje krążenie krwi i chłodzenie skóry. Dzięki dobrej izolacji i niezwykle cienkim włóknom zapewni Ci niezrównany komfort na stoku nawet po wielu godzinach intensywnej jazdy.
Koszulka X-Bionic YT06 Invent została zaprojektowana z myślą o dzieciach i młodzieży. System 3D Bionic Sphere® na klatce piersiowej i plecach, niska kompresja oraz 11 dodatkowych technologii optymalizują gospodarowanie potem podczas aktywności. Dzięki tej koszulce Twoje dziecko ani przez chwile nie poczuje dyskomfortu na stoku.
Druga warstwa ubrania pod kurtką
Co powinno być drugą warstwą ubrania na narty – pomiędzy odzieżą termiczną a kurtką? Co założyć, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort i docieplenie pod kurtką? Czy nie może to być „zwykły” sweter?
Świetnym rozwiązaniem na drugą warstwę pod kurtką będzie zapinany pod samą szyję golf, który skutecznie ochroni ciało przed zimnem, śniegiem i wiatrem. Warto, aby był on zrobiony nie tylko z ciepłego materiału, ale również zapewniającego wysoką izolację cieplną oraz nieprzepuszczającego powietrze. Dodatkową zaletą takiego golfu będzie fakt, że posiada on właściwości wiatroszczelne. „Zwykły” sweter nie posiada wystarczająco obcisłego, a jednocześnie elastycznego materiału, przez co może krępować ruchy i będziemy czuli się „sztywno” i zwyczajnie niewygodnie.
Golf Spyder 204072 Mandate łączy w sobie wysoką funkcjonalność i styl. Wykonany został z rozciągliwego poliestru i włókien AVRA. To jedna z najbardziej wydajnych warstw podstawowych, która jest niezawodna podczas chłodnych dni na stoku.
Golf Spyder 193069 Sunset Zip to przykład golfu dla kobiet, który idealnie sprawdzi się na stoku. Do stworzenia golfu użyto specjalnych włókien AVRA, które nie tylko są jedwabiście przyjemne, ale również schną do 50% szybciej niż konwencjonalne poliestry.
Golf Spyder 196079 Maze Zip KB zaprojektowano z myślą o młodych miłośnikach sportów zimowych. Został wykonany z elastycznego poliestru, który bardzo wydajnie odprowadza pot i nie pozwala przegrzać się podczas intensywnej zabawy na stoku.
Co włożyć pod spodnie narciarskie?
W odpowiednim przygotowaniu na stok nie można również zapomnieć o warstwie pod spodniami narciarskimi. Warto zainwestować w termoaktywne legginsy lub kalesony, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a także zapobiegnie przegrzaniu i przemarznięciu. Dobre kalesony powinny być wykonane z materiałów syntetycznych lub wełny merynosów. Te materiały zapewnią odpowiednią oddychalność, są lekkie i dodatkowo utrzymują ciepło.
Przeczytaj więcej o tym, co włożyć pod kurtkę i spodnie narciarskie.
Kalesony X-Bionic YP05 Energy Evo to nie tylko to nie tylko super funkcjonalna, ale i wygodna bielizna. Zostały wykonane w nowoczesnej technologii RETINA HD. Trójwymiarowa tekstura umieszczona w miejscach strategicznych wspomaga funkcje chłodzenia podczas wysiłku i izoluje przed zimnem.
Kalesony X-bionic YP05 Invent to bielizna zaprojektowana z myślą o potrzebach dzieci i młodzieży. System 3D Bionic Sphere®, niska kompresja oraz 11 innych, nowoczesnych technologii zapewniają niezrównany komfort, nie krępują ruchów, zapewniają ciepło oraz zapobiegają przegrzaniu oraz przepoceniu.
Nie zapomnij o ochraniaczach!
Podczas jazdy na nartach i zabawy na stoku nie wolno zapominać o najważniejszym – bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy stok znasz lepiej niż własną kieszeń, czy też jesteś też początkującym narciarzem, warto zabezpieczyć kręgosłup przed niechcianymi skutkami upadków. Skuteczną ochronę zapewni żółw narciarski, który znany jest również pod nazwą „zbroja narciarska”. Jego głównym zadaniem jest absorbowanie energii w taki sposób, aby w trakcie upadku nie doszło do kontuzji. Ten rodzaj ochraniaczy nie może ograniczać swobody ruchów i powinien odpowiednio dopasować się do kształtu ciała. Ochraniacz powinien być również lekki i zapewniać odpowiednią wentylację.
Dainese 9958 Flexagon Back Protector jest ochraniaczem kręgosłupa, stworzonym z niezwykłą dbałością o komfort i bezpieczeństwo użytkownika. Jego wyjątkową elastyczność zapewniają nakładające się warstwy pianki z pamięcią Crash Absorb, które poruszają się niezależnie od siebie i podążają za anatomią ciała.
Zamiast żółwia narciarskiego można użyć innego, równie skutecznego ochraniacza, jakim jest kamizelka ochronna wykonana z materiałów pochłaniających energię. Tak jak w przypadku zbroi narciarskiej ten rodzaj zabezpieczenia pleców również powinien zapewniać optymalną wentylację. Kamizelka powinna ściśle przylegać do ciała, jednocześnie nie krępując ruchów. Na stoku świetnie sprawdzają się kamizelki typu VDP, które natychmiastowo twardnieją po uderzeniu.
Kamizelka Dainese 9948 Soft Flex Hybrid łączy technologię hard-shell z komfortem miękkiego ochraniacza. Doskonała elastyczność pianki z pamięcią Crash Absorb Memory Foam, która dopasowuje się do kształtu i ruchu ciała, jest połączona ze sztywnymi płytkami z termoformowanego, pochłaniającego wstrząsy polistyrenu, aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę w najbardziej narażonych obszarach.
Czy włożyć coś pod kask narciarski?
Kask zapewnia ochronę przed uszkodzeniem głowy, jednak nie ochroni Cię przed chłodem i mroźnym wiatrem. Pod kask warto założyć kominiarkę, której ściśle przylegający krój nie pozwoli dostać się zimnemu powietrzu pod materiał. Najlepiej, żeby była wykonana z materiału, który dobrze odprowadza wilgoć i zapewnia komfort cieplny. Polecamy również zakup kominiarki, która nie posiada twardych szwów, ponieważ mogą one podrażnić lub spowodować otarcia wrażliwej skóry twarzy.
• Kominiarka YC27 Stormcap Eye jest świetnym wyborem jako uzupełnienie kompletu odzieży zimowej na narty. Idealnie dopasowana swoim krojem do głowy, z wysokiej jakości materiału zapewni komfort noszenia i ochronę przed otarciami pod kaskiem.
Od stóp do głów
Koszulki są, getry są, czapka jest… czego więc brakuje? Skarpet! Ten niewielki element ubioru jest wcale nie mniej ważny, a jazda na stoku bez niego nie byłaby z pewnością taka sama. Może się to wydawać błahy element, jednak jazda ze skostniałymi stopami do najprzyjemniejszych nie należy – uwierz nam na słowo i nie próbuj tego robić.
Komfort stóp na stoku przekłada się w znacznej mierze na całościową ocenę komfortu jazdy, dlatego ważne jest, aby i ten element ubioru był skrupulatnie dobrany. Skarpety narciarskie różnią się znacząco od skarpet, które zakłada się na co dzień. Zaczynając od kroju, który jest ściśle przylegający i dostosowany do kształtu lewej i prawej stopy, na specjalnych mankietach kończąc. Skarpety te uwzględniają różnice w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn, tak więc warto szukać skarpet, które są przeznaczone konkretnie do Twojej płci. Kolejnym z czynników wyróżniających są zastosowane materiały, specjalne wzmocnienia, technologie dopasowane do potrzeb użytkownika oraz różne grubości skarpety.
Therm-ic 0003 Powersocks Heat Uni V2 to podgrzewane skarpety narciarskie z dużą liczbą wzmocnień, które mają zapewnić maksymalny komfort jazdy. Dzięki swoim funkcjonalnym właściwościom PowerSocks zapewnia wydajne rozprowadzanie ciepła po całej stopie, nawet podczas bardzo silnych mrozów.
Sidas 9100 Ski Ultrafit ULV to ultracienkie kompresyjne skarpety przeznaczone dla narciarek ceniących sobie precyzję i komfort na najwyższym poziomie. Idealne dopasowanie skarpet do kształtu stóp chroni skórę i niweluje możliwość powstawania otarć skóry.
Skarpety UYN 0045 Ski Junior Jr zapewnią komfort termiczny każdemu młodemu wielbicielowi sportów zimowych. Przednia konstrukcja amortyzująca wstrząsy jednocześnie gwarantuje skuteczną wentylację stopy. Elastyczne mankiety o anatomicznym kształcie zapewniają pewne trzymanie bez uciskania.
Kurtka i spodnie zimowe
O odpowiednim doborze kurtek i spodni zimowych stworzyliśmy oddzielne artykuły, w których dzielimy się naszą wiedzą:
• Jaką kurtkę na narty wybrać?
• Jakie spodnie narciarskie wybrać?
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi zdołasz stworzyć swój idealny zestaw na stok, w którym będziesz się czuć ciepło i komfortowo. Po więcej informacji dotyczących doboru nart zapraszamy do artykułów:
Brak komentarzy
Napisz komentarz