Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać buty narciarskie? Na co zwrócić uwagę?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 13538

Jeśli przed Tobą dopiero pierwszy sezon białego szaleństwa, z pewnością zastanawiasz się, jak dobrać buty narciarskie. Nie będziemy zdziwieni, jeśli ilość informacji potrzebnych do przyswojenia w tym temacie przyprawia Cię o ból głowy. Co zrobić, by buty były bezpieczne, wygodne i co najważniejsze funkcjonalne? Jak dobrać model, odpowiadający poziomowi zaawansowania? Czym jest flexindeks, a czym flex? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym artykule!

Jak dobrać buty narciarskie? Czym się kierować?

 
Buty narciarskie składają się z twardej zewnętrznej skorupy, nadającej konstrukcji sztywność oraz wewnętrznego, miękkiego buta, nazywanego linerem. Do tego dochodzą liczne klamry, regulacje i zapięcia. W zmieniającym się świecie narciarskiego sprzętu trudno nadążyć za nowościami. Producenci non stop opracowują modyfikowane mieszanki surowców i różne technologie wtrysku do produkcji skorup, nowe materiały (pianki żele itp.) do produkcji linerów. Istnieje jednak kilka ponadczasowych, żelaznych zasad, których powinniśmy przestrzegać przy wyborze buta narciarskiego.

 

Liner-w-butach-narciarskich-ski-team

 
Po pierwsze – odpowiedni rozmiar!

 
Choć wydaje się, że nie trzeba tego tłumaczyć, wśród początkujących wciąż spotkać można wiele nieprawdziwych teorii dotyczących rozmiaru buta. Zależność, której powinniśmy być świadomi, jest prosta do zrozumienia: im but lepiej dopasowany, tym większa kontrola nad nartami i lepsze osiągi. Dlatego właśnie narciarze zaawansowani, przedkładają tę że kontrolę nad komfortem za wszelką cenę i wybierają buty bardzo dobrze dopasowane. Narciarze  początkujący cenią sobie jednak ponad wszystko komfort i nierzadko dobierają buty większe o około 0,5–1 cm. Taka przestrzeń wewnątrz buta nie powinna prowokować niebezpiecznych sytuacji, za to pozwoli stopie na relaks (warto wziąć pod uwagę, że poddawane obciążeniu stopy nieco zwiększają swoją objętość, ale równocześnie pamiętajmy, że w trakcie jazdy but wewnętrzny ulega presji stopy i staje się odczuwalnie większy. Nasz rada jest następująca. Staraj się nie dobierać buta większego niż wskazania na miarce, skanerze i/lub pedoskopie. Tak dobieramy odpowiedni rozmiar. Wynik pomiaru wystarczy wówczas porównać z tabelą rozmiarów producenta. Pamiętajmy, że producenci butów (skorup i linerów) oferują tylko rozmiary połówkowe w skali mondopoint (w centymetrach). I tak rozmiar 28,5 cm pasuje na stopy o rozmiarach od 28,0 do 28,9 cm.

 

 dobor-rozmiaru-buta-narciarskiego-ski-team

 

Kolejną  bardzo ważną cechą buta jest jego szerokość, która zgodnie z międzynarodowym standardem jest podawana przy długości stopy 26,5 cm. Szerokości wahają się od 92/93mm do 106mm i dedykowane są do różnych grup narciarzy. Buty najwęższe produkowane są z myślą o narciarzach wyczynowych i amatorach o ambicjach sportowych, ale w tej kategorii szerokości znajduje się także młodzież o bardzo wąskich i nie „rozbitych” stopach. Najszersze buty kupują zazwyczaj narciarze rekreacyjni, osoby o  szerokich i/lub mocno zdeformowanych stopach. Rozmiary pośrednie (98/100/102 mm) użytkują wszyscy pozostali narciarze dla których kompromis łączący komfort i funkcjonalność buta jest najważniejszy.

 

Na koniec należy dodać, że wybór odpowiedniego buta dostosowanego do kształtu własnej stopy, oczekiwań i poziomu zaawansowania to najtrudniejszy etap wyboru przy kompletowaniu sprzętu narciarskiego. Błąd w jego wyborze to w konsekwencji utrapienie do momentu kolejnego zakupu i dyskomfort podczas każdej jazdy na stoku.

 

dobor-butow-narciarskich-ski-team

 

Jak dobrać buty narciarskie zjazdowe?

 
Skoro ustaliśmy już, że odpowiedni rozmiar buta (długość , szerokość) to absolutna podstawa, musimy wybrać odpowiedni rodzaj butów narciarskich. Można je podzielić na 3 kategorie:

 
    • buty rekreacyjne przekornie nazywane przez producentów kategorią Sport - maksymalnie uniwersalne, doskonałe dla początkujących, o niskim flexindeksie.

 
    • Intermediate - pośrednie - dla bardziej zaawansowanych, zazwyczaj odpowiednio sztywniejsze o wyższym flexindeksie.

 
    • Race - buty dla najbardziej zaawansowanych narciarzy i narciarek – bezkompromisowo sztywne, szybkie i o najwyższym flexindeksie.

 

buty-na-narty-ski-team

 
Flexindeks, czym jest? Prawda i mit.

 
Wysokość flexindeksu to, w dużym skrócie, zaawansowanie technologiczne buta. Składa się na to jakość i sztywność skorupy, budowa linera wraz z językiem, wytrzymałość klamer, regulacja blokady kąta nachylenia cholewki itd.  Wyrażana jest w skali liczbowej od około 40 (początkujący, kobiety, juniorzy) do nawet 150 (wysocy, ciężcy zawodnicy, jeżdżący na najwyższym poziome). Wyższa cyfra flexindeksu świadczy o poziomie zaawansowania technologii jego produkcji oraz poziom użytych materiałów. A więc nie jest to tylko jak wielu sądzi podatność buta na jego ugięcie do przodu poprzez zgięcie stawów skokowego i kolanowego i napieranie goleni na język buta.

 
Kobiety na wysokim poziomie zaawansowania wybierają zazwyczaj buty o parametrze 100/110. Dobrze jeżdżący mężczyźni (amatorzy) celują w wartość 110–130.

 
Skąd rozgraniczenie na buty damskie i męskie pod względem tego właśnie indeksu? Kobieta o statystycznych parametrach ciała będzie lżejsza od przeciętnego mężczyzny, a co za tym idzie, będzie wywierać mniejszy nacisk na but. Buty damskie, z uwagi na budowę anatomiczną kobiecej stopy, charakteryzują się inna budową (krótki achilles i niżej zlokalizowana kostka oraz mocno rozbudowany mięsień łydki). Z powodu tejże łydki ma niższą cholewkę i charakterystyczne podcięcie tylnej części linera.

 
Flexindeks butów narciarskich to jednak na tyle złożony temat, że poświęciliśmy mu osobny wpis. Tam szerzej omawiamy ten niezwykle ważny parametr.

 

buty-narciarskie-head-ski-team

 

Jakie buty narciarskie polecamy?

 

Głowisz się, jakie buty narciarskie kupić? Sprawdź nasze krótkie zestawienie, w którym przedstawiamy najciekawsze modele dostępne w bieżącym sezonie narciarskim. W opisie każdego z nich wyszczególniliśmy najważniejsze cechy i parametry.

 

Jakie buty narciarskie dla początkujących?

 

Z myślą o początkujących narciarzach przygotowaliśmy też tekst o wyborze pierwszych nart. Sprawdź tutaj!

 

BUTY NARCIARSKIE ROSSIGNOL RBJ2350 PURE 70 L

 

Damskie, lekkie buty Rossignol o szerokości 102 mm zapewniają wszystko, czego początkująca narciarka potrzebuje na stoku: są wygodne, ciepłe i bezpieczne, zapewniając przy tym doskonałą dynamikę. Regulowany flex pozwala na dostosowanie buta do stylu jazdy oraz rosnącego doświadczenia i poziomu umiejętności. But wewnętrzny jest kształtowany indywidualnie, co jeszcze bardziej poprawia komfort jazdy.

 

Buty-narciarskie-Pure

 

BUTY NARCIARSKIE TECNICA 3600 JT 4 JR

 

Buty zaprojektowane z myślą o juniorach – cztery klamry w konstrukcji zapewniają odpowiednie trzymanie stopy. Ten model butów Tecnica ma być przede wszystkim bezpieczny, wygodny i ciepły – nawet w trudnych warunkach.

 

Buty-narciarskie-dla-juniora

 

Zastanawiasz się, jak dokładniej dobrać buty narciarskie dla dziecka? W tym przypadku sprawy mają się nieco inaczej! Zapraszamy Cię do dedykowanego artykułu, poświęconemu temu zagadnieniu.

 

Jakie buty narciarskie dla średniozaawansowanych i zaawansowanych?

 

Poniżej zestawienie butów narciarskich dla doświadczonych narciarzy. Gdy już przejrzysz zaproponowane modele, sprawdź też, jak w ogóle dobrać narty dla zaawansowanych.

 

BUTY NARCIARSKIE FISCHER 4820 RANGER ONE 100 VACUUM WALK GW M

 

Buty narciarskie łączące w sobie wysoką sztywność (flexindeks 100) dla jak najlepszych osiągów oraz wysoki komfort, dzięki dźwigni umożliwiającej swobodne podchodzenie. Indywidualnie formowana skorupa poprawia dopasowanie i kontrolę nad nartami.

 

Buty-narciarskie-Vacuum

 

BUTY NARCIARSKIE NORDICA R3001 SPORTMACHINE 100 M

 

Model marki Nordica to buty skierowane do bardziej zaawansowanych adeptów narciarstwa zjazdowego. Termoformowalna skorupa oraz but wewnętrzny i precyzyjne klamry (4) służą idealnemu dopasowaniu buta do stopy, a szerokość na poziomie 102 mm zapewnia dobry kompromis pomiędzy wygodą, a sportowymi osiągami.

 

Buty-narciarskie-sportmachine

 

BUTY NARCIARSKIE LANGE 5160 RSJ 60 JR

 

Buty narciarskie Lange skonstruowano z myślą o średniozaawansowanych i zaawansowanych młodych narciarzach o wąskiej stopie i rozmiarach od 21,5 do 26,5 cm (do 14. roku życia), zajmujących się narciarstwem zjazdowym. Flexindeks o wartości 60 jest idealnym rozwiązaniem dla młodzieży, która nie wykształciła jeszcze takiej siły jak dorośli narciarze, jednak ma apetyt na sportowe emocje.

 

Buty-narciarskie-Lange

 

BUTY NARCIARSKIE HEAD 1125 FORMULA 110 RS M

 

Męskie buty narciarskie o regulowanej sztywności (flexindeks 110–120). Cztery niskoprofilowe klamry, formowalna skorupa i dodatkowy rzep gwarantują doskonałe dopasowanie buta do stopy. Szerokość na poziomie 98 mm sugeruje wykorzystanie modelu w dynamicznej jeździe przez osoby o wąskiej stopie i sporych umiejętnościach.

 

Buty-narciarskie-Formula

 

BUTY NARCIARSKIE SALOMON 4300 S/MAX 90 GW L

 

Ten model butów narciarskich marki Salomon to jedna z najlepszych propozycji dla kobiet. Flexindeks na poziomie 90 sugeruje nam, że produkt przeznaczony jest dla ambitnych amatorek jazdy na nartach. Cholewka dopasowana do anatomii kobiecej łydki oraz system Custom Shell HD (indywidualne formowanie dolnej części buta) umożliwiają idealne dopasowanie do stopy, a tym samym niezrównaną wygodę i doskonałe osiągi.

 

Buty-narciarskie-Salomon

 

Buty narciarskie – jakie wybrać?

 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, jak dobrać  zjazdowe buty narciarskie. Zawarte tu informacje oraz linki do wpisów opisujących szerzej inne aspekty są swego rodzaju pigułką najważniejszych informacji i wstępem do dalszej lektury. Jeśli bowiem wybór odpowiednich butów narciarskich już za Tobą to w następnych postach opowiemy Tobie o rodzajach i doborze butów z grupy Backcountry i Touring, których zastosowanie łączy w sobie narciarska turystykę górska z frajdą jazdy po dziewiczych trasach. Sprawdź też:

 

    • Jak dobrać kask narciarski.

 
    • Jak dobrać kijki narciarskie.

 
    • Jaką kurtkę kupić na narty.

 
    • Jakie spodnie narciarskie wybrać.

 
    • Jakie rękawice narciarskie wybrać.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło