Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower dla 7-latka wybrać – 20 czy 24 cali?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 47531

Rower dla 7-latka to zupełnie inna konstrukcja, niż ta używana przez dziecko do tej pory. W przypadku większości młodych kolarzy i kolarek taki jednoślad będzie pierwszym „poważnym” rowerem. Jego wyposażenie będzie niemal identyczne do tego, które zostało zastosowane w rowerach starszych kolegów i dorosłych członków rodziny. Dezorientuje Cię liczba propozycji, informacji i rozmiarów? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, jaki rower dla 7-latka będzie odpowiedni.

 

Rower dla 7-latka – na co należy zwrócić uwagę?

 
Wybór roweru dla 7-latka nie jest łatwy. Zastanawiasz się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, szukając idealnego modelu dla chłopca lub dziewczynki w wieku 7 lat? Stworzyliśmy krótką listę najważniejszych kwestii, które zadecydują nie tylko o komforcie i wydajności jazdy, ale także o bezpieczeństwie młodego rowerzysty czy rowerzystki.

 

Jaki rower dla 7-latka? Ile cali powinny mieć rama i koła?

 
Wzrost siedmioletniego dziecka, zależnie od płci i stopnia rozwoju, kształtuje się zazwyczaj w granicach od 115 cm do 130 cm. Jednak sam wzrost nie powie nam, jaki rozmiar ramy i kół będzie prawidłowy. Konieczne będzie także zmierzenie tzw. przekroku, czyli wewnętrznej długości nóg – wysokości od ziemi do krocza. Mając już zapisane te dwa wymiary, możemy rozpocząć poszukiwania roweru dla 7-latka.

 
Przy wyborze konkretnego rozmiaru należy przede wszystkim kierować się wskazaniami producenta. Do każdego modelu tworzona jest zwykle specjalna tabela, która na podstawie wzrostu i/lub długości nóg pozwoli dobrać odpowiedni model. Czy da się to obliczyć uniwersalnie dla wszystkich rowerów dziecięcych? W internecie można spotkać takie próby, jednak dokładność tego typu metod jest daleka od idealnej. Rower dla 7-latka nie jest już zabawką. Może przyjmować różną geometrię. Najlepszym sposobem jest dokładne zmierzenie dziecka i sugerowanie się wskazówkami producenta. Najczęściej wybierane rozmiary ramy to 12", 13" i 14".

 rower-enduro-dla-dziecka

 
Sprawa ma się podobnie w przypadku rozmiaru kół rowerowych. Tutaj także warto zdać się na opinię producenta – zwykle wybór padnie na 20", choć nie musi to być reguła. Jeśli dziecko potrafi już jeździć na kołach 24" i jest odpowiednio wysokie, to warto zdecydować się na takie opony. Większe koła to niższe opory toczenia, lepsze tłumienie drgań i lepsze radzenie sobie z nierównościami.

 

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

 
Jako rodzice i opiekunowie powinniśmy zapewnić dziecku odpowiednie narzędzia do rozwoju, czuwając jednocześnie nad jego bezpieczeństwem. Dlatego pierwszym akcesorium, w które bezwzględnie należy wyposażyć dziecko, jest kask rowerowy. Kask nie musi być drogi, ważne, by był zakupiony z oficjalnej dystrybucji w europejskim sklepie (daje to gwarancję, że posiada wszystkie niezbędne certyfikaty). Warto też zadbać o to, by kask zwyczajnie się dziecku podobał. Pozwoli to mieć nadzieję, że będzie ono chętniej zakładało go na głowę.

 
Niemniej ważne będzie oświetlenie roweru. Nawet jeśli dziecko nie porusza się jeszcze samodzielnie po zmroku, obecność oświetlenia pozwoli przyzwyczaić pociechę do jego użytkowania w późniejszym czasie. Przykładem dobrej jakości świateł rowerowych jest zestaw Cube RFR CMPT.

 

kask-rowerowy-dla-dziecka

 

Dobrej jakości osprzęt

 
Jak w przypadku rowerów dla dorosłych, rowery dla dzieci powinny charakteryzować się odpowiednią jakością. O jakości roweru, oprócz ramy i elementów konstrukcji, świadczą precyzja działania i kultura pracy przerzutek i hamulców. Dobrze jest zadbać o to, by nie były to źle wykonane produkty bezimiennej firmy. Zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na osprzęt niższych grup, jednak pochodzący od sprawdzonych producentów (jak na przykład Shimano).

 

Możliwość regulacji poszczególnych elementów

 
Wysokość siodełka to nie jest jedyna wartość, którą można regulować w rowerze. Dostosowanie wszystkich odległości i wysokości zajmuje często nieco czasu, ale pozwala wypracować idealną – wygodną i bezpieczną sylwetkę za kierownicą. Warto, by rower dla 7-latka pozwalał też na regulowanie pochylenia siodła i jego przesunięcie do przodu lub do tyłu. Konieczne będzie także skrócenie zakresu pracy klamek hamulcowych, aby dzieci z mniejszymi dłońmi nie miały problemu z pewnym chwytem i bezpiecznym hamowaniem.

 

Prosty napęd

 
Świat rowerów dla dorosłych, poza rowerami szosowymi, zmierza w kierunku napędów bez przedniej przerzutki. Takie rozwiązanie sprawdzi się równie świetnie w rowerze dla 7-latka. Obsługa jednej manetki będzie prostsza i bardziej intuicyjna. Dziecko nie będzie musiało długo szukać odpowiedniego przełożenia, a rodzice unikną niepotrzebnych kosztów eksploatacyjnych.

 

rower-dla-7-latka

 

Rower dla 7-latka – polecane modele

 
Wiesz już, jaki rower dla 7-latka będzie lepszy – 20" czy 24". Wiesz też, na co zwrócić uwagę podczas kupowania jednośladu dla dziecka. Sprawdź teraz kilka naszych propozycji, które uwzględniają poprzednie wskazówki.

 

rower-miejski-dla-dziecka

 

Rower Cube 423100 Acid 240 SL

 
Cube Acid to doskonała propozycja pierwszego roweru górskiego. Solidny, sprawdzony w boju osprzęt pozwoli na pokonywanie pełnoprawnych, trudnych tras oraz niemniej ciekawą zabawę przy poznawaniu rowerowej mechaniki. Przerzutka Shimano Altus to znana i ceniona konstrukcja, która przy odpowiednim serwisie potrafi działać latami, zachwycając płynnością pracy. Mocne hamulce z modulatorem pozwolą uniknąć groźnych upadków, a opony z agresywnym bieżnikiem zapewnią przyczepność na sypkim podłożu.

 

Cube Acid CMPT 200

 
Amortyzowany widelec, napęd składający się z przerzutek grup Shimano Altus oraz Tourney i mocne hamulce V-brake to mocne strony tego roweru. Rama z lekkiego aluminium została osadzona na kołach w rozmiarze 20 cali.

 

Cube 423110 Acid 240 SL

 
Cube Stereo 240 Pro to profesjonalny model MTB z pełnym zawieszeniem (tzw. full-suspension). Amortyzowany widelec o skoku 120 mm i tylny amortyzator Manitou Radium Expert RL sprawiają, że nawet najbardziej wymagające zjazdy nie są dla niego żadną przeszkodą. Zaawansowany napęd Sram GX z tylną przerzutką i jedenastorzędową kasetą pozwala łatwo pokonywać strome wzniesienia. Całość została zbudowana na lekkiej ramie z cieniowanego aluminium i dopełniona świetnymi oponami Schwalbe Hans Dampf o szerokości 2,35".

 

Acid-240-SL

 

Cube Acid 240

 
Acid 240 to idealny wybór dla dzieciaków, które chcą nadążyć za znajomymi i rodzicami. Amortyzowany widelec Suntour poprawia komfort i kontrolę na nierównych nawierzchniach, a 7-biegowa przekładnia Shimano sprawia, że każde wzgórze jest w zasięgu ręki. Hamulce szczękowe typu V są mocne i łatwe do kontrolowania, dzięki dźwigniom zaprojektowanym specjalnie dla małych dłoni i modulatorowi mocy z przodu. A wymienne mocowanie przerzutki oznacza, że przypadkowa wywrotka nie musi powodować kosztownej naprawy.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło