Blog

comment Komentarz: 0

Jak ustawić siodełko w rowerze? Na jaką wysokość?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 64545

Jazda na rowerze jest dla Ciebie bardzo męcząca? Na siodełko musisz dosłownie wskakiwać, a kolana po krótkiej jeździe odmawiają współpracy? To najbardziej podstawowe objawy złego ustawienia siodełka. W naszym artykule dowiesz się, jak prawidłowo ustawić siodełko rowerowe, aby jazda była czystą przyjemnością.

Wysokość siodełka – podstawowe błędy

 
Źle ustawione siodełko to jeden z podstawowych błędów początkujących rowerzystów. Jakie są podstawowe „objawy” złego ustawienia?

 
    1. Przede wszystkim – dyskomfort podczas jazdy objawiający się ciągłym poprawianiem pozycji. Nawet laik rowerowy lub ktoś, kto sporadycznie wskakuje na rower, powinien odczuwać przyjemność z jazdy, a nie wszechogarniające wycieńczenie.

 
    2. Zbyt wysokie lub niskie ustawienie siodełka może skutkować bólem kolan, pleców, szyi czy ramion. Miednica zamiast spoczywać stabilnie na siodełku, będzie bujać się na lewo i prawo podczas dosięgania do pedałów w trakcie jazdy.

 

Wysoko-ustawione-siodelko

 
    3. Co więcej, zła regulacja nie tylko powoduje, że jazda staje się nieprzyjemna, ale również może być niebezpieczne dla ciała. W takim wypadku jazda na rowerze przestaje być przysłowiowym „samym zdrowiem”, bowiem może przynieść więcej szkód niż pożytku.

 
Ustawienie siodełka i kierownicy

 
Prawidłowo ustawione siodełko i kierownica w rowerze to podstawa. Jak więc się za to zabrać? Przede wszystkim należy pamiętać, że prawidłowe ustawienia różnią się nieco w zależności od posiadanego rodzaju roweru oraz nie są sztywno ustalone (ustawienia dla osób o tym samym wzroście i przekroku mogą się różnić ze względu na upodobania).

 
Ustawienie kierownicy jest dosyć proste. Należy zwrócić uwagę na to, aby plecy podczas siedzenia na siodełku i trzymania rąk na kierownicy były wyprostowane. Kąt pomiędzy ramieniem a tułowiem powinien być prosty. Jednak do ustawienia kierownicy musisz siedzieć na dobrze ustawionym siodełku, więc to od niego powinieneś zacząć.

 

Jazda-na-rowerze-prawidlowa-postawa

 
Jak ustawić siodełko w rowerze – tego dowiesz się w poniższej części artykułu. Zanim jednak pobiegniesz do roweru robić pomiar, warto włożyć sportowe obuwie oraz odzież, w której będziesz jeździć, szczególnie spodenki z wkładką rowerową (jak wybrać te odpowiednie przeczytasz TUTAJ). Jeśli jednak nie posiadasz specjalnego stroju na rower, włóż wygodne buty, w których możesz wyruszyć na podróż jednośladem.

 
Ustawienie siodełka – 4 sposoby

 
Jak ustawić siodełko w rowerze – najprostsza metoda

 
Najprostszą znaną przez nas metodą jest sprawdzanie wysokości siodełka poprzez postawienie pięty na pedale. Jak to zrobić?

 
    • Należy usiąść na siodełku, a następnie oprzeć piętę na pedale, który znajduje się w najniższym punkcie.

 
    • Jest to moment, w którym noga osiąga najwyższy wyprost w kolanie w trakcie pedałowania. Korba w takim momencie nie znajduje się jednak pod kątem prostym, wynosi on bowiem około 73-76 stopnie (w zależności od geometrii ramy).

 
    • Oznacza to więc, że korba w trakcie pomiaru powinna być ustawiona w tej samej linii co rura podsiodłowa.

 

Jazda-na-rowerze-w-terenie

 
    • Kiedy już siedzisz na siodle, pięta jest na odpowiednim miejscu, a noga osiągnęła odpowiedni wyprost jesteśmy już blisko końca. Pamiętaj o tym, że ułożenie nogi powinno być naturalne i w żaden sposób nie powinno sprawiać Ci dyskomfortu.

 
    • Do osiągnięcia tej pozycji powinieneś siedzieć prosto na siodełku i nie przechylać się na lewą czy też prawą stronę siodła.

 
Zastanawiasz się pewnie, dlaczego pomiar robisz za pomocą pięty, a nie śródstopia, skoro to nim pedałujesz? Kiedy siodełko jest na takiej wysokości, że Twoja noga jest prosta i spokojnie możesz w tej pozycji oprzeć piętę, znaczy to, że siodełko ustawione masz na dobrej wysokości. Przy takim ustawieniu, w momencie kiedy oprzesz „normalnie” nogę na pedale, Twoje kolano powinno być lekko ugięte. Dzięki takiej pozycji powinieneś uniknąć przeprostu i uszkodzenia kolan przy pedałowaniu.

 
Nie jest to jednak ułożenie, którego nie wolno Ci zmienić. Jeżeli czujesz, że niższe ustawienie siodła zapewnia Ci większy komfort – dostosuj go do tego, co podpowiada Ci Twoje ciało.

 
Metoda LeMonda

 
Wysokość ustawienia siodełka można wyznaczyć metodą LeMonda, która opiera się na pomiarze przekroku. Jak go zmierzyć, wspominaliśmy już w artykule o wyborze rowerka dla dzieci. Osoby dorosłe mogą dokonać takiego pomiaru, na tych samych zasadach. Jak wykonać taki pomiar?

 
1. Ustaw się przy ścianie w butach, w których będziesz jeździć na rowerze.

 
2. Pomiędzy nogi włóż książkę ułożoną grzbietem do góry i dosuń ją maksymalnie do góry do momentu, w którym nie będzie sprawiała dyskomfortu.

 

Wygodne-siodelko-rowerowe

 
3. Odsuń się od ściany bez ruszania książki.

 
4. Weź centymetr i zmierz długość od górnej krawędzi książki do podłogi.

 
Następnie przelicz 88,3% z uzyskanej wartości. Wynik, jaki otrzymasz, będzie odległością od osi supportu do górnej części siodełka mierzonej wzdłuż rury podsiodłowej.

 
Metoda Holmesa

 
Jak ustawić siodełko w rowerze tą metodą? Potrzebny będzie specjalny sprzęt do mierzenia kątów (goniometr) i niestety zastąpienie go domowymi sposobami (np. sznurkiem z obciążeniem) nie będzie zbytnio możliwe. W metodzie tej mierzy się kąt w stawie kolanowym, gdy pedał znajduje się w najniższym położeniu. Uzyskany kąt powinien wynosić wtedy między 25 a 35 stopni. Jest to jedna z najbardziej dokładnych metod i stosowana jest głównie przez bike-fitterów, którzy precyzyjnie dopasowują rower do sylwetki użytkownika. Z tej usługi korzystają głównie zawodowi sportowcy oraz amatorzy uprawiający kolarstwo lub triathlon.

 
Metoda 109%

 
Metoda oparta na pomiarze przekroku. Jak sama nazwa wskazuje, w metodzie tej chodzi o uzyskanie 109% wartości przekroku. Po obliczeniu go otrzymany wynik ukazuje sugerowaną odległość od środka osi pedału do górnej części siodełka.

 
Ustawienie siodełka – przód/tył

 
Obecne rowery posiadają liczne opcje regulacji siodełek. Aby całkowicie wykorzystać możliwości sprzętu, który posiadasz, warto wyregulować siodełko również i w tej płaszczyźnie. Jeśli chodzi o ustawienie siodełka w kategorii przód/tył, istnieje wiele różnych teorii:

 
    • Jedni uważają, że siodełko powinno być tak ustawione, aby kolano wystawało poza oś pedału (pozwala to zwiększyć nacisk podczas pedałowania).

 
    • Inni uważają natomiast, że odpowiednie ułożenie jest wtedy, kiedy rzepka jest idealnie na równi z osią pedału.

 

Jazda-na-rowerze

 
Jak ustawić siodełko tak, aby czubek kolana równał się z osią pedału? Do pomiaru jest nam potrzebny sztywny i długi przedmiot, jak np. linijka, która utrzyma się w miejscu po wydłużeniu. Równie dobrze w tym zadaniu sprawdzi się linka, do której przywiązane będzie obciążenie. Korba w tym momencie powinna znajdować się idealnie w poziomie (jedna na godzinie 9, druga na 3).

 
    1. Nasz przedmiot pomiarowy przykładamy do zewnętrznej części kolana, a następnie opuszczamy w dół.

 
    2. Naszym celem jest, aby dół przedmiotu pomiarowego dotykał środka osi w pedale.

 
    3. Względem ułożenia kolana powinniśmy przesuwać siodełko w przód lub tył.

 
    5. Kiedy ustawisz siodełko tak, aby kolano było w linii prostej do środka osi, masz już pozycję wyjściową, od której możesz starać się wyregulować siodełko według własnych potrzeb.

 
Należy pamiętać, że ustawienie siodełka w poziomie będzie różniło się w zależności od wzrostu osoby, rodzaju roweru oraz stylu jazdy.

 
Ustawienie nachylenia siodełka

 
Jak ustawić kąt nachylenia siodełka? Czy czubek powinien być skierowany do dołu? A może do góry, żeby wygodniej się siedziało? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać – ani jedno, ani drugie. Siodełko najlepiej ustawić tak, aby było idealnie poziomo. W tym celu warto użyć nawet poziomicy lub, jeśli się jej nie ma, można wykorzystać książkę i szklankę z wodą.

 
    1. Kiedy rower stoi prosto, wystarczy położyć na siodełku książkę, a na niej postawić szklankę wypełnioną do połowy wodą. Powstanie nam prowizoryczna poziomica.

 

Ustawione-siodelko-w-rowerze

 
    2. Od takiego „prostego” ustawienia można dalej poeksperymentować. W zależności od wygody można modyfikować kąt nachylenia według własnych potrzeb.

 
    3. Jednak przy tych zmianach należy pamiętać o tym, że nie zaleca się ułożenia siodła, w którym przód uniesiony jest do góry.

 
Profesjonalne ustawienie siodełka rowerowego

 
Regulacja siodełka w rowerze została zrobiona według wszystkich zaleceń, a Ty ciągle odczuwasz dyskomfort podczas jazdy? Może to wskazywać na to, że masz źle dobrany model do swojej budowy ciała i stylu jazdy jaki preferujesz. O tym, jak dobrać odpowiednie siodełko, poczytasz tutaj.

 

Serwis-ski-Team

 
Jeśli jednak dalej czujesz, że „coś jest nie tak”, albo zwyczajnie nie masz czasu na długie i dokładne pomiary, polecamy skorzystanie z profesjonalnych usług bike-fitterów. To osoby z wieloletnim doświadczeniem, które dopasują siodełko w Twoim rowerze do indywidualnych potrzeb. Jeśli postanowisz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego personelu, zapraszamy do serwisów Ski Team, gdzie nasi pracownicy zadbają o potrzeby Twoje i Twojego roweru.

 
Jak ustawić siodełko w poszczególnych rodzajach rowerów?

 
Jak ustawić siodełko w rowerze szosowym?

 
Siodełko w rowerze szosowym powinno być ustawione w linii poziomej, dlatego warto poświęcić czas na jego wypoziomowanie. Jak wcześniej wspomnieliśmy, zawodowi kolarze oraz amatorzy uprawiający kolarstwo i biorący udział w wyścigach szosowych często decydują się na profesjonalny fitting roweru.

 
Jak ustawić siodełko w rowerze trekkingowym?

 
Do ustawienia siodełka w rowerze trekkingowym zaleca się skorzystanie z jednej z trzech metod: 109%, LeMonda lub Holmesa. Każda z nich powinna dać zadowalający wynik. Wybór jednej z nich zależy wyłącznie od Twoich możliwości i chęci.

 
Jak ustawić siodełko w MTB?

 
Tak jak w przypadku roweru trekkingowego można zastosować 3 metody pomiaru, które powinny dać prawidłową wysokość i pozycję siodełka. Zarówno w rowerze trekkingowym, jak i na rowerze górskim MTB najważniejsze są własne odczucia.

 
Ski Team Poleca

 
Cube MTB Comfort D2 zaprojektowano z myślą o rowerzystach MTB. Anatomiczne zagłębienie, lekko podniesiony tył, technologia Dual Density – to wszystko dla Twojej wygody.

 

Siodelko-Cube-mtb-comfort-d2

 
Cube Nuance Road to marzenie każdego posiadacza roweru szosowego. Ultralekkie karbowane szyny, wysokiej jakości PU i ergonomiczny kształt wyniosą Cię na nowy poziom wygody na trasie.

 

Siodelko-Cube-nuance-road

 
Cube Natural Fit Shen to wymarzony towarzysz na miejsce wyprawy rowerowe. Wyściółka z podwójnej pianki z technologią Y-Shade i pianką memoryzagłębienie ERGO-relief Natural Fit zadbają o Twoją wygodę w miejskiej dżungli.

 

Siodelko-Cube-Natural-Fit-Shen

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło