Jak ustawić siodełko w rowerze? Na jaką wysokość?

W: Porady rowerowe Na: czwartek, wrzesień 30, 2021 Komentarz: 0

Jazda na rowerze jest dla Ciebie bardzo męcząca? Na siodełko musisz dosłownie wskakiwać, a kolana po krótkiej jeździe odmawiają współpracy? To najbardziej podstawowe objawy złego ustawienia siodełka. W naszym artykule dowiesz się, jak prawidłowo ustawić siodełko rowerowe, aby jazda była czystą przyjemnością.

Wysokość siodełka – podstawowe błędy

 
Źle ustawione siodełko to jeden z podstawowych błędów początkujących rowerzystów. Jakie są podstawowe „objawy” złego ustawienia?

 
    1. Przede wszystkim – dyskomfort podczas jazdy objawiający się ciągłym poprawianiem pozycji. Nawet laik rowerowy lub ktoś, kto sporadycznie wskakuje na rower, powinien odczuwać przyjemność z jazdy, a nie wszechogarniające wycieńczenie.

 
    2. Zbyt wysokie lub niskie ustawienie siodełka może skutkować bólem kolan, pleców, szyi czy ramion. Miednica zamiast spoczywać stabilnie na siodełku, będzie bujać się na lewo i prawo podczas dosięgania do pedałów w trakcie jazdy.

 

Wysokosc-ustawienia-siodelka

 
    3. Co więcej, zła regulacja nie tylko powoduje, że jazda staje się nieprzyjemna, ale również może być niebezpieczne dla ciała. W takim wypadku jazda na rowerze przestaje być przysłowiowym „samym zdrowiem”, bowiem może przynieść więcej szkód niż pożytku.

 
Ustawienie siodełka i kierownicy

 
Prawidłowo ustawione siodełko i kierownica w rowerze to podstawa. Jak więc się za to zabrać? Przede wszystkim należy pamiętać, że prawidłowe ustawienia różnią się nieco w zależności od posiadanego rodzaju roweru oraz nie są sztywno ustalone (ustawienia dla osób o tym samym wzroście i przekroku mogą się różnić ze względu na upodobania).

 
Ustawienie kierownicy jest dosyć proste. Należy zwrócić uwagę na to, aby plecy podczas siedzenia na siodełku i trzymania rąk na kierownicy były wyprostowane. Kąt pomiędzy ramieniem a tułowiem powinien być prosty. Jednak do ustawienia kierownicy musisz siedzieć na dobrze ustawionym siodełku, więc to od niego powinieneś zacząć.

 

Kierownica-i-siodelko

 
Jak ustawić siodełko w rowerze – tego dowiesz się w poniższej części artykułu. Zanim jednak pobiegniesz do roweru robić pomiar, warto włożyć sportowe obuwie oraz odzież, w której będziesz jeździć, szczególnie spodenki z wkładką rowerową (jak wybrać te odpowiednie przeczytasz TUTAJ). Jeśli jednak nie posiadasz specjalnego stroju na rower, włóż wygodne buty, w których możesz wyruszyć na podróż jednośladem.

 
Ustawienie siodełka – 4 sposoby

 
Jak ustawić siodełko w rowerze – najprostsza metoda

 
Najprostszą znaną przez nas metodą jest sprawdzanie wysokości siodełka poprzez postawienie pięty na pedale. Jak to zrobić?

 
    • Należy usiąść na siodełku, a następnie oprzeć piętę na pedale, który znajduje się w najniższym punkcie.

 
    • Jest to moment, w którym noga osiąga najwyższy wyprost w kolanie w trakcie pedałowania. Korba w takim momencie nie znajduje się jednak pod kątem prostym, wynosi on bowiem około 73-76 stopnie (w zależności od geometrii ramy).

 
    • Oznacza to więc, że korba w trakcie pomiaru powinna być ustawiona w tej samej linii co rura podsiodłowa.

 

Jazda-na-rowerze

 
    • Kiedy już siedzisz na siodle, pięta jest na odpowiednim miejscu, a noga osiągnęła odpowiedni wyprost jesteśmy już blisko końca. Pamiętaj o tym, że ułożenie nogi powinno być naturalne i w żaden sposób nie powinno sprawiać Ci dyskomfortu.

 
    • Do osiągnięcia tej pozycji powinieneś siedzieć prosto na siodełku i nie przechylać się na lewą czy też prawą stronę siodła.

 
Zastanawiasz się pewnie, dlaczego pomiar robisz za pomocą pięty, a nie śródstopia, skoro to nim pedałujesz? Kiedy siodełko jest na takiej wysokości, że Twoja noga jest prosta i spokojnie możesz w tej pozycji oprzeć piętę, znaczy to, że siodełko ustawione masz na dobrej wysokości. Przy takim ustawieniu, w momencie kiedy oprzesz „normalnie” nogę na pedale, Twoje kolano powinno być lekko ugięte. Dzięki takiej pozycji powinieneś uniknąć przeprostu i uszkodzenia kolan przy pedałowaniu.

 
Nie jest to jednak ułożenie, którego nie wolno Ci zmienić. Jeżeli czujesz, że niższe ustawienie siodła zapewnia Ci większy komfort – dostosuj go do tego, co podpowiada Ci Twoje ciało.

 
Metoda LeMonda

 
Wysokość ustawienia siodełka można wyznaczyć metodą LeMonda, która opiera się na pomiarze przekroku. Jak go zmierzyć, wspominaliśmy już w artykule o wyborze rowerka dla dzieci. Osoby dorosłe mogą dokonać takiego pomiaru, na tych samych zasadach. Jak wykonać taki pomiar?

 
1. Ustaw się przy ścianie w butach, w których będziesz jeździć na rowerze.

 
2. Pomiędzy nogi włóż książkę ułożoną grzbietem do góry i dosuń ją maksymalnie do góry do momentu, w którym nie będzie sprawiała dyskomfortu.

 

Siodelko-w-rowrze-Cube

 
3. Odsuń się od ściany bez ruszania książki.

 
4. Weź centymetr i zmierz długość od górnej krawędzi książki do podłogi.

 
Następnie przelicz 88,3% z uzyskanej wartości. Wynik, jaki otrzymasz, będzie odległością od osi supportu do górnej części siodełka mierzonej wzdłuż rury podsiodłowej.

 
Metoda Holmesa

 
Jak ustawić siodełko w rowerze tą metodą? Potrzebny będzie specjalny sprzęt do mierzenia kątów (goniometr) i niestety zastąpienie go domowymi sposobami (np. sznurkiem z obciążeniem) nie będzie zbytnio możliwe. W metodzie tej mierzy się kąt w stawie kolanowym, gdy pedał znajduje się w najniższym położeniu. Uzyskany kąt powinien wynosić wtedy między 25 a 35 stopni. Jest to jedna z najbardziej dokładnych metod i stosowana jest głównie przez bike-fitterów, którzy precyzyjnie dopasowują rower do sylwetki użytkownika. Z tej usługi korzystają głównie zawodowi sportowcy oraz amatorzy uprawiający kolarstwo lub triathlon.

 
Metoda 109%

 
Metoda oparta na pomiarze przekroku. Jak sama nazwa wskazuje, w metodzie tej chodzi o uzyskanie 109% wartości przekroku. Po obliczeniu go otrzymany wynik ukazuje sugerowaną odległość od środka osi pedału do górnej części siodełka.

 
Ustawienie siodełka – przód/tył

 
Obecne rowery posiadają liczne opcje regulacji siodełek. Aby całkowicie wykorzystać możliwości sprzętu, który posiadasz, warto wyregulować siodełko również i w tej płaszczyźnie. Jeśli chodzi o ustawienie siodełka w kategorii przód/tył, istnieje wiele różnych teorii:

 
    • Jedni uważają, że siodełko powinno być tak ustawione, aby kolano wystawało poza oś pedału (pozwala to zwiększyć nacisk podczas pedałowania).

 
    • Inni uważają natomiast, że odpowiednie ułożenie jest wtedy, kiedy rzepka jest idealnie na równi z osią pedału.

 

Prawidlowe-ustawienia-w-rowerze

 
Jak ustawić siodełko tak, aby czubek kolana równał się z osią pedału? Do pomiaru jest nam potrzebny sztywny i długi przedmiot, jak np. linijka, która utrzyma się w miejscu po wydłużeniu. Równie dobrze w tym zadaniu sprawdzi się linka, do której przywiązane będzie obciążenie. Korba w tym momencie powinna znajdować się idealnie w poziomie (jedna na godzinie 9, druga na 3).

 
    1. Nasz przedmiot pomiarowy przykładamy do zewnętrznej części kolana, a następnie opuszczamy w dół.

 
    2. Naszym celem jest, aby dół przedmiotu pomiarowego dotykał środka osi w pedale.

 
    3. Względem ułożenia kolana powinniśmy przesuwać siodełko w przód lub tył.

 
    5. Kiedy ustawisz siodełko tak, aby kolano było w linii prostej do środka osi, masz już pozycję wyjściową, od której możesz starać się wyregulować siodełko według własnych potrzeb.

 
Należy pamiętać, że ustawienie siodełka w poziomie będzie różniło się w zależności od wzrostu osoby, rodzaju roweru oraz stylu jazdy.

 
Ustawienie nachylenia siodełka

 
Jak ustawić kąt nachylenia siodełka? Czy czubek powinien być skierowany do dołu? A może do góry, żeby wygodniej się siedziało? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać – ani jedno, ani drugie. Siodełko najlepiej ustawić tak, aby było idealnie poziomo. W tym celu warto użyć nawet poziomicy lub, jeśli się jej nie ma, można wykorzystać książkę i szklankę z wodą.

 
    1. Kiedy rower stoi prosto, wystarczy położyć na siodełku książkę, a na niej postawić szklankę wypełnioną do połowy wodą. Powstanie nam prowizoryczna poziomica.

 

Siodelko-ustawienie-w-rowerze

 
    2. Od takiego „prostego” ustawienia można dalej poeksperymentować. W zależności od wygody można modyfikować kąt nachylenia według własnych potrzeb.

 
    3. Jednak przy tych zmianach należy pamiętać o tym, że nie zaleca się ułożenia siodła, w którym przód uniesiony jest do góry.

 
Profesjonalne ustawienie siodełka rowerowego

 
Regulacja siodełka w rowerze została zrobiona według wszystkich zaleceń, a Ty ciągle odczuwasz dyskomfort podczas jazdy? Może to wskazywać na to, że masz źle dobrany model do swojej budowy ciała i stylu jazdy jaki preferujesz. O tym, jak dobrać odpowiednie siodełko, poczytasz tutaj.

 

Serwis-Ski-Team

 
Jeśli jednak dalej czujesz, że „coś jest nie tak”, albo zwyczajnie nie masz czasu na długie i dokładne pomiary, polecamy skorzystanie z profesjonalnych usług bike-fitterów. To osoby z wieloletnim doświadczeniem, które dopasują siodełko w Twoim rowerze do indywidualnych potrzeb. Jeśli postanowisz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego personelu, zapraszamy do serwisów Ski Team, gdzie nasi pracownicy zadbają o potrzeby Twoje i Twojego roweru.

 
Jak ustawić siodełko w poszczególnych rodzajach rowerów?

 
Jak ustawić siodełko w rowerze szosowym?

 
Siodełko w rowerze szosowym powinno być ustawione w linii poziomej, dlatego warto poświęcić czas na jego wypoziomowanie. Jak wcześniej wspomnieliśmy, zawodowi kolarze oraz amatorzy uprawiający kolarstwo i biorący udział w wyścigach szosowych często decydują się na profesjonalny fitting roweru.

 
Jak ustawić siodełko w rowerze trekkingowym?

 
Do ustawienia siodełka w rowerze trekkingowym zaleca się skorzystanie z jednej z trzech metod: 109%, LeMonda lub Holmesa. Każda z nich powinna dać zadowalający wynik. Wybór jednej z nich zależy wyłącznie od Twoich możliwości i chęci.

 
Jak ustawić siodełko w MTB?

 
Tak jak w przypadku roweru trekkingowego można zastosować 3 metody pomiaru, które powinny dać prawidłową wysokość i pozycję siodełka. Zarówno w rowerze trekkingowym, jak i na rowerze górskim MTB najważniejsze są własne odczucia.

 
Ski Team Poleca

 
Cube TREK Comfort to idealny wybór dla każdego posiadacza roweru trekkingowego. Wysoka jakość i równie wysoka wytrzymałość zapewnią Ci komfort jazdy na długich kilometrach

 

Siodelko-CUBE-TREK-Comfort

 
Cube MTB Comfort D2 zaprojektowano z myślą o rowerzystach MTB. Anatomiczne zagłębienie, lekko podniesiony tył, technologia Dual Density – to wszystko dla Twojej wygody.

 

Siodelko-MTB-Comfort-D2

 
Cube Nuance Road to marzenie każdego posiadacza roweru szosowego. Ultralekkie karbowane szyny, wysokiej jakości PU i ergonomiczny kształt wyniosą Cię na nowy poziom wygody na trasie.

 

Siodelko-Nuance-Road

 
Cube Natural Fit Shen to wymarzony towarzysz na miejsce wyprawy rowerowe. Wyściółka z podwójnej pianki z technologią Y-Shade i pianką memoryzagłębienie ERGO-relief Natural Fit zadbają o Twoją wygodę w miejskiej dżungli.

 

Siodelko-Natural-Fit-ShenKomentarze

Zostaw swój komentarz