Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać siodełko rowerowe: męskie i damskie?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 7600

Wielu rowerzystów zastanawia się, jak polepszyć komfort jazdy. Odpowiedź często bywa banalnie prosta – zacznij od tego, na czym siedzisz.
Jak dobrać odpowiednie siodełko rowerowe do naszego stylu jazdy? Czy płeć w jego doborze ma znaczenie? Co zrobić, aby zmaksymalizować komfort jazdy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Rozstaw kości kulszowych – czy jest istotny w doborze siodełka?

 

Rozstaw kości kulszowych jest ważny w doborze siodełka, ale nie najważniejszy. Zanim wytłumaczymy, jakie znaczenie ma rozstaw, powiemy ci, jak go zmierzyć w domowych warunkach. Do zmierzenia rozstawu kości kulszowych wystarczy nam kilka rzeczy:

 
    1. Na twardym krześle bez obicia lub innym twardym siedzisku należy położyć piankową poduszkę, podkładkę lub cokolwiek, na czym kości pozostawią ślady.

 
    2. Następnie siadamy prosto i czekamy około dziesięciu sekund.

 

pomiar-rozstawu-kosci-kulszowych

 
    3. Po tym czasie na podkładce powinny pozostać zagłębienia po kolcach kości kulszowej.

 
    4. Jeśli ślady są niewystarczająco wyraźne, można powtórzyć próbę, tym razem jednak nachylając się do przodu na chwilę przed podniesieniem się.

 

pomiar-siodelka

 
Czy bez mierzenia rozstawu kości jesteś w stanie wybrać wygodne dla siebie siodełko? Tak, ponieważ tak jak już wspominaliśmy, nie jest on najważniejszym kryterium, a jedynie dodatkową informacją, którą możesz się sugerować przy doborze siodła.

 
Jak skorzystać z wiedzy o naszych kościach? Teoretycznie powinniśmy wybierać szersze siodełka, jeśli nasz rozstaw kości jest szerszy. Jednak wszystko wiąże się bezpośrednio ze stylem jazdy jaki preferujemy.

 

Profesjonalny pomiar rozstawu kości kulszowych – gdzie i jak go wykonać?

 

Jeżeli nie masz w domu żadnego materiału, który działa jak pianka memory, a zależy Ci na dokładnym pomiarze, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. W każdym ze sklepów Ski Team znajduje się profesjonalny sprzęt, na którym możesz z łatwością zmierzyć rozstaw kości kulszowych. Dzięki bardzo precyzyjnemu pomiarowi poznasz dokładne wymiary, które pomogą Ci w doborze idealnego siodła. Dodatkowo, dzięki licznym siodełkom testowym, możesz na miejscu sprawdzić i wypróbować, jaki kształt siodełka rowerowego Ci odpowiada.

 

jak-zmierzyc-siodelko

 

Jak dobrać siodełko rowerowe tak, aby zwiększyć komfort jazdy?

 

Przede wszystkim można zastanowić się, jaki styl jazdy jest dla Ciebie najważniejszy. Czy wolisz spokojne przejażdżki po mieście i okolicy, ekstremalne zjazdy w trudnym terenie, a może dopiero chcesz zacząć próby jazdy wyczynowej i nie wiesz, za co się zabrać? Kiedy już zadecydujesz, która opcja brzmi dla Ciebie najatrakcyjniej, poniższe wskazówki podpowiedzą Ci, jakie siodełko do roweru będzie najlepsze.

 

pozycje-rowerowe

 

Jakie siodełko do roweru – piankowe czy żelowe?

 

W sklepach od dłuższego czasu jest znacznie więcej siodełek żelowych. Czy jest to spowodowane jedynie podążaniem za nowymi trendami, czy może jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie?

 
    • Siodła żelowe zapewniają o wiele lepszą amortyzację wstrząsów w porównaniu do piankowych.

 
    • Dodatkowo, dzięki swojej budowie, są bardziej miękkie i dopasowują się do kształtu pośladków.

 

siodelko-miekkie

 
    • Zużywanie się takich siodełek jest również o wiele wolniejsze, ponieważ nie mają tendencji do odkształcania się jak siodła piankowe.

 
    • Kolejnym z atutów jest łatwiejsze utrzymanie czystości siodełka żelowego, ponieważ nie chłonie ono wilgoci i w związku z tym nie ma tendencji do przenikania nieprzyjemnym zapachem.

 

Jak dobrać siodełko do rowerów MTB, szosowych i BMX?

 

Dobór siodełka do rowerów górskich

 

Siodełka do rowerów górskich powinny być dostosowane do przyjmowania różnych pozycji. Podczas wjeżdżania pod strome zbocze znacznie inaczej układa się nasza sylwetka niż podczas zjazdu. Dla zapewnienia sobie maksymalnej wygody warto poszukać siodełka, które pozwoli na wygodną zmianę pozycji – na przykład coś dosyć wąskiego i dłuższego niż standardowe siodło.

 

siodelko-triathlonowe

 

Dobór siodełka do rowerów szosowych

 

Czym charakteryzuje się dobrze dobrane siodło do rowerów szosowych? Przede wszystkim istotne w nich są niska masa oraz kształt, który będzie sprzyjał mocno pochylonej sylwetce. Jak już wyżej wspominaliśmy – do zajmowania różnych pozycji warto mieć wystarczająco długie siodło, na którym będziemy mogli wygodnie się oprzeć.

 

siodelko-do-szosy

 

Dobór siodełka do rowerów BMX

 

BMX nie są standardowymi rowerami, które służą do długich jazd po mieście, więc ich siodełka również nie mogą być standardowe. Do takiego roweru warto zamontować siodło, które jest wąskie i krótkie, a więc takie, które znacznie różni się od wcześniej wspominanych modeli. Wiąże się to z tym, że – w odróżnieniu np. od roweru szosowego – w rowerze BMX nie chodzi wcale o to, aby siedzieć. Siodło w takim rowerze powinno wspomagać akrobacje lub zwyczajnie w nich nie przeszkadzać. Warto również, aby było ono wytrzymałe i nie ulegało uszkodzeniom przy licznych upadkach.

 

siodelko-bmx

 

Jak dobrać siodełko do rowerów crossowych, trekkingowych i miejskich?

 

Dobór siodełka do rowerów crossowych

 
Rower crossowy powinien sprawdzać się w każdych warunkach i na każdej trasie. Aby temu sprostać i jednocześnie zapewnić komfort podczas jazdy, wszystkie elementy muszą być odpowiednio dobrane. Jakie siodło będzie odpowiednie do takiego roweru? Lekkie, wąskie i z dość długim przodem – takie połączenie powinno zapewnić wygodę oraz możliwość dobrego sterowania rowerem nawet podczas trudniejszego odcinka trasy.

 siodelko-szosowe

 

 
Dobór siodełka do rowerów trekkingowych

 
Rower trekkingowy powstał z myślą o długich wyprawach, więc siodełko, które do niego założysz, powinno sprostać wielogodzinnym trasom i przez cały czas zapewniać Ci wygodę na najwyższym poziomie. Siodło powinno być na tyle szerokie, aby można było na nim wygodnie usiąść. W tym modelu ważne jest, aby rozmiar i szerokość siodła były dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb – tu akurat idealnie sprawdzi się mierzenie rozstawu kości kulszowych, o których pisaliśmy już wcześniej.

 

siodelko-trekkingowe

 

Dobór siodełka do rowerów miejskich

 
Jakie siodełko nada się najlepiej do roweru miejskiego? Dobrze, jeśli siodło będzie szerokie i miękkie – powinno to zapewnić komfort podczas jazdy w wyprostowanej pozycji, z której zazwyczaj się korzysta podczas jazdy tym modelem roweru. Dzięki takiemu profilowi pośladki mają pełne oparcie i możesz poczuć się, jakbyś siedział na wygodnym krześle.

 

siodelko-miejskie

 
Jak dobrać siodełko rowerowe męskie?

 
Czy są różnice w doborze siodełek ze względu na płeć? Czy nasze ciała różnią się na tyle, aby diametralnie zmienić budowę siodła? Nie, ale różnice są widoczne. Siodełka, które są stworzone z myślą o mężczyznach, są dłuższe i węższe niż te damskie. Wiele z nich posiada anatomiczne wcięcie na środku, jednak nie oznacza to, że te, które go nie mają, są źle zrobione i nie zapewnią Ci wygody. Siodełka tworzone z przeznaczeniem dla mężczyzn zamiast otworu często mają w tym miejscu elastyczną skorupę, co daje porównywalny efekt.

 

meskie-siodelko-rowerowe

 
Jak dobrać siodełko rowerowe damskie?

 
Siodełka stworzone z myślą o kobietach są szersze i zazwyczaj krótsze niż te dla mężczyzn. Wiąże się to bezpośrednio z anatomią człowieka – kobiety zazwyczaj mają szerzej rozstawione kości kulszowe. Jednak należy pamiętać, że wszystko wiąże się też z rodzajem roweru, do jakiego ma być zamontowane siodełko. Mianowicie nie będzie najlepszym wyborem zamontowanie szerokiego i krótkiego siodła do roweru np. crossowego, ponieważ może spowodować ono do nieprzyjemne otarcia podczas dłuższej jazdy.

 

damskie-siodelko-rowerowe

 
Dobór siodełek rowerowych – podsumowanie

 
Na samym początku artykułu wspomnieliśmy o tym, że jednym z najważniejszych kryteriów wyboru siodełek jest styl jazdy, który preferujesz. Nie oznacza to jednak, że jeżeli jeździsz na rowerze miejskim, to nie możesz zamontować do niego wąskiego siodełka. Powyższy artykuł ma za zadanie ułatwić Ci wybór siodła i naprowadzić Cię na kwestię, na które warto zwrócić uwagę. Nie musisz się ich jednak sztywno trzymać i rezygnować z wygody, którą zapewnia Ci całkiem odmienny od polecanych modeli. Pamiętaj o tym, że każdy z nas ma inne upodobania i to, co może pasować innym osobom, dla Ciebie będzie szczytem dyskomfortu.

 

wybor-siodelek-rowerowych-ski-team

 

Propozycje siodełek – Ski team poleca

 

Siodło Cube 11566 NF Venec Lite

 

Elastyczna skorupa w połączeniu z anatomicznym kształtem Natural Fit Designline i wysokiej jakości pokryciem z PU w inteligentny sposób rozkładają nacisk, aby zapewnić wyjątkowy komfort.

 
Siodło Cube 11516 City Comf D2

 
Szerokie siodło idealnie nadaję się do spokojnej jazdy po mieście. Dzięki amortyzacji pochłania wstrząsy, ochraniając nas przed nieprzyjemnymi uderzeniami.

 
Siodło Cube 11556 NF Nuance

 
Elastyczna skorupa siodła w połączeniu z anatomicznym kanałem Natural Fit Designline i wysokiej jakości pokryciem z PU w inteligentny sposób rozkładają nacisk, aby zapewnić Ci wyjątkowy komfort.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło