Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka? Wskazówki

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1151

Wybór pierwszego jednośladu dla dziecka jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Jak dobrać taki rower do wzrostu dziecka? Jaki będzie odpowiedni dla początkującego miłośnika rowerowych tras? Jaki model wybrać, aby ułatwić naukę jazdy na rowerze? Na te i na inne pytania znajdziesz pytania w naszym artykule.

Jaki rower dla dziecka – pierwszy wybór

 
Odpowiedni wybór pierwszego rowerka do wzrostu dziecka jest bardzo istotny. To od właściwego jednośladu zależy, czy będzie to początek nowej pasji, czy też awersji do dwukołowego transportu na wiele lat. Aby dziecko szybko i przede wszystkim przyjemnie uczyło się jazdy na rowerze, warto zadbać o sprzęt, który mu w tym pomoże. Jaki więc powinien być pierwszy rower dziecka? Jakiego rozmiaru? Czy warto inwestować w sprzęt na „kilka lat do przodu”, kiedy dziecko tak szybko rośnie? Czy dobrym sposobem będzie kupowanie sprzętu na wyrost?

 

Pierwszy-rowerek-maluszka

 
Pierwsze „kroki” na rowerze

 
Sama nauka jazdy na rowerze potrafi być mocno stresująca nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Jak zapobiec stresującym sytuacjom oraz jak pomóc swojej pociesze stawiać pierwsze kroki w kolarskim świecie – dowiecie się z naszego artykułu z praktycznymi poradami, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Znajdziesz tam również odpowiedź na pytanie, dlaczego rower dla dziecka nigdy nie powinien być kupowany na wyrost oraz dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie sprzętu.

 
Więcej o tym, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, przeczytasz w tym artykule.

 
Pora na pierwszy rowerek?

 
Pora na pierwszą przejażdżkę dla każdego dziecka przychodzi w innym czasie. Zawsze jest to jednak wielkie i ważne wydarzenie. Kiedy wybrać się do sklepu po pierwszy rowerek i jaki powinien on być?

 
Kiedy mowa o pierwszym rowerku, chodzi o rowerek biegowy, który nie ma pedałów. Nie wymaga on od dziecka tak zaawansowanych umiejętności utrzymania równowagi, ponieważ dziecko porusza się na nim, odpychając się nóżkami. Na pierwsze tego typu zakupy można wybrać się do sklepu z rowerami lub zamówić go w internecie już w okolicach drugich urodzin. Jednak zanim przejdziesz do płatności, poczytaj o naszych metodach na prawidłowy dobór rozmiaru roweru dla dziecka.

 

Pierwsza-jazda-na-rowerku

 
Jaki rower dla dziecka po rowerku biegowym?

 
Kiedy Twoja pociecha podrośnie, przyjdzie pora na bliskiego krewnego rowerka biegowego – standardowy jednoślad. Możesz do niego kupić dodatkowe kółka boczne, jednak nie są one konieczne w nauce jazdy. O ich zaletach i wadach również napisaliśmy we wcześniej wspomnianym artykule o tym, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze.

 
Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

 
Jaki rozmiar roweru dla dziecka będzie odpowiedni na początek? Jak poprawnie skorzystać z poniższej tabeli rozmiarów? Czy przekrok jest istotny? Sporo tych pytań, ale odpowiedzi wcale nie są skomplikowane.

 
    • W przypadku pierwszych modeli dla dzieci nie ma znaczenia rozmiar ramy. Zacznij więc od zmierzenia przekroku swojego dziecka, aby upewnić się, że wybrałeś możliwie najlepszy model dla swojej pociechy. Możesz to zrobić w domu i zajmie ci to zaledwie kilka minut, a ta wiedza z pewnością nie zaszkodzi w wyborze rowerku.

 

Rama-roweru-dzieciecego

 
    • Przekrok jest to inaczej długość nogi, która mieszona jest po wewnętrznej stronie nogi. Jest on szczególnie ważny w momencie, kiedy postanawiasz zamówić jednoślad przez internet i Twoja pociecha nie ma możliwości „przymierzenia” się do rowerku. Jak dokładnie go zmierzyć?

 
    1. Aby wykonać poprawnie pomiar, ustaw dziecko przy ścianie w samych skarpetkach.

 
    2. Pomiędzy nogi włóż małą książkę ułożoną grzbietem do góry i dosuń ją maksymalnie do góry do momentu, w którym nie będzie sprawiała dyskomfortu. Tak włożona książka pomaga dziecku utrzymać równą pozycję, w której ma lekko rozchylone nogi.

 
    3. Następnie Twoje dziecko powinno ostrożnie odsunąć się od ściany, bez ruszania książki.

 
    4. Kiedy dwoje rodziców mierzy przekrok, jeden może przytrzymywać książkę przy ścianie, a drugie unieść dziecko do góry i postawić obok, dzięki temu pomiar zostanie nienaruszony, a dziecko nie będzie stresowało się tym, że „coś popsuło”.

 
    5. Następnie weź centymetr i zmierz długość od górnej krawędzi książki do podłogi. Wartość, którą uzyskasz, będzie przekrokiem Twojego dziecka.

 
Aby dodatkowo wzbudzić zainteresowanie dziecka, możesz wraz z nim zmierzyć swój przekrok. Dzięki temu maluch będzie mógł lepiej zrozumieć sens pomiaru i zaangażować się jeszcze bardziej w wybór roweru.

 

Zabawa-na-rowerze

 
Tak jak wspominaliśmy, zmierzenie przekroku jest banalnie proste. Teraz, kiedy masz już wszystkie potrzebne pomiary, wystarczy sprawdzić w tabeli, jaki rozmiar roweru będzie odpowiedni dla Twojego dziecka.

 
Rozmiar roweru dla dziecka a wiek pociechy

 
Jednym z parametrów w tabeli jest wiek. Jest to jednak dana czysto informacyjna i nie powinna być jedynym, a na pewno nie głównym kryterium wyboru. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i Twoja pociecha może być np. znacznie wyższa niż przeciętny 4-latek, w związku z czym różnice w przekroku będą znaczące. Dlatego też wiek powinien być informacją pomocniczą i rower nie powinien być wybierany na jego podstawie.

 
Jak dobrać rower dla dziecka?

 
Kiedy będziesz już mieć wszystkie dane, jakie są Ci potrzebne do wyboru odpowiedniego roweru, musisz skonsultować się z najważniejszym krytykiem – własnym dzieckiem. Pamiętaj, że rower, który nie będzie podobał się dziecku, nie będzie dla niego atrakcyjną „zabawką”. Jeśli wspólnie wybierzecie model, z pewnością sprawi mu to wiele radości.

 

Wspolna-zabawa-na-rowerze

 
Warto jednak pokazać dziecku kilka modeli, które są odpowiednie dla niego, zamiast pokazywać szerszą ofertę. Może to bowiem spowodować w małym rowerzyście chęć jazdy na o wiele większym sprzęcie, niż byłby w stanie jechać.

 
Jaki rowerek dla młodego rowerzysty?

 
Pierwszy ani kolejne po nim rowery nie powinny być zbyt ciężkie. Jeśli dziecko waży 20 kg i dostanie rower do jazdy, który waży 10 kg, będzie mu bardzo trudno utrzymać na nim równowagę. Teraz praktycznie nie ma w ofercie modeli ze stalowymi ramami, które są najcięższe. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć takiego dinozaura, pamiętaj o tym, że retro nie zawsze jest fajne i opłacalne. Im lżejszy rower, tym łatwiej dziecku będzie nad nim zapanować.

 
Jaki rower dla dziecka wybrać? Propozycje Ski Team

 
    • Cubie 120 jest świetnym wyborem na pierwszy jednoślad dla dziecka. Rowerek biegowy jest bardzo lekki, dzięki z łatwością da się go prowadzić. Jego uroczy wygląd zdobędzie serce niejednego dziecka.

 

Rowerek-biegowy-cubie

 
    • Cubie 160 RT to świetny wybór dla nieco większego dziecka, które przesiada się na rower z pedałami. Niewielka waga sprzyja wygodzie jazdy, dzięki czemu Twoje dziecko z łatwością będzie kierowało rowerem.

 

Rower-cube-dla-chlopca

 
    • Cube Acid 200 to rower dla nastolatka, który lubi spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Niewielka waga i wysokiej jakości komponenty zapewnią duży komfort i niezrównaną zabawę.

 

Rower-cube-acid-200

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło