Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?
Zwyczajna, rekreacyjna jazda na rowerze nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Nie jest, jeśli już ktoś nas nauczył w dzieciństwie, jak okiełznać tę dwukołową bestię z dziwną kierownicą. Jak więc nauczyć dziecko jazdy na rowerze? W poniższym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci nauczyć Twoją pociechę jazdy na jednośladzie.
Nauka jazdy na rowerze – uniwersalne wskazówki
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Na to pytanie nie ma jednej, zawsze sprawdzającej się odpowiedzi. Ile dzieci – tyle sposobów na naukę. Są jednak rzeczy, które są wiedzą uniwersalną i zawsze warto mieć je na uwadze. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi nauka jazdy na rowerze będzie sprawna i przyjemna.
Nauka jazdy na rowerze a sprzęt
Czy wybór roweru ma znaczenie? Mogłoby się wydawać, że pierwszy rower na naukę jazdy może być „byle jaki”, bo przecież i tak się zaraz poobija i dziecko z niego wyrośnie. Jednak jest to podejście, które może znacząco utrudnić naukę jazdy. Jeśli nie dobierzesz odpowiedniego sprzętu do wzrostu i wagi Twojego dziecka, może mieć ono poważne problemy z utrzymaniem równowagi.
Kupowanie jednośladu „na wyrost” też będzie utrudniało naukę i może zabrać całą przyjemność z jazdy. Co z tego, że rower będzie dłużej „pasował”, jeśli będzie stał zakurzony w kącie? Co więcej, nie jest wcale złym rozwiązaniem zakup rowerka nieco mniejszego. Dlaczego? Kiedy dziecko będzie mogło pewnie oprzeć stopy na ziemi będzie łatwiej utrzymać mu równowagę.
Waga ma znaczenie
Poza wielkością rowerka bardzo istotnym elementem wyboru sprzętu jest jego waga. Zbyt ciężki rower będzie znacznie przeszkadzał dziecku w utrzymaniu równowagi. Ważne jest więc, żeby rower był lekki i jak wspominaliśmy wyżej, dopasowany do wzrostu dziecka. Najnowsze modele rowerów produkowane są z lekkiego aluminium, co pozwala zdecydowanie obniżyć wagę dziecięcego rowerka.
Dodatkowe kółka
Boczne kółka pomagają utrzymać dziecku równowagę, jednak niejednokrotnie przeszkadzają mu w samej jeździe. Komu więc polecamy montowanie takiego wspomagacza? Boczne kółka mogą być pomocne dla dzieci, które wcześniej nie korzystały z rowerka biegowego lub miały problemy z utrzymaniu na nim równowagi.
Kółka to nie regres! Pamiętaj o tym, że nawet jeśli Twoje dziecko świetnie radziło sobie na jednośladzie bez pedałów, nie oznacza to, że za żadne skarby nie powinieneś montować mu kółek. Najważniejsze jest to, aby Twoje dziecko czuło się pewnie i bezpiecznie podczas nauki. Jeśli brak dodatkowych kółek będzie go niepotrzebnie stresował, na pewno nauka jazdy na rowerze nie będzie szła płynniej ani nie będzie sprawiała przyjemności.
Co więc zrobić z kółkami – montować czy wyrzucić? Jeśli Twoja pociecha czuje się pewnie, jeździła na rowerku biegowym, to warto spróbować bez dodatkowych kółek. Nie wyjdzie? Nie ma się czym przejmować i warto dać szansę tak często źle ocenianym, okrągłym wspomagaczom.
Asekuracja
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, bez obawy o jego bezpieczeństwo? Dobrym pomysłem jest asekuracja. Jak odpowiednio zabezpieczyć dziecko, żeby mu nie przeszkadzać i nie utrudniać nauki?
Uchwyt do roweru inaczej zwany pchaczem lub po prostu kijkiem nie jest najgorszym pomysłem jednak ma swoje wady. Pomagamy tak dziecku wprowadzić w ruch rower i nieco utrzymać równowagę. Zapobiega on również nagłemu odjechaniu dziecka na niebezpieczną odległość.
Jakie więc ma minusy? W razie utraty równowagi nie będziesz w stanie złapać dziecka. Tak samo uchwyt może działać zniechęcająco. Dlaczego? Ponieważ dziecko będzie miało świadomość, że rodzic, który za nim stoi go będzie pchał i sam może wkładać w cały proces mniej wysiłku.
Trzymanie rowerka za bagażnik lub za siodełko również nie jest najlepszym sposobem. W taki sposób bardzo ograniczysz możliwość poruszania się swojemu dziecku. Dodatkowo, popychanie go cały czas nie pomoże mu w nauce jazdy. Jeśli będziesz utrzymywał za niego równowagę rowerku, to nie pozwolisz mu na samodzielne wyczucie odpowiedniej pozycji podczas jazdy.
Bardzo dobrym i polecanym przez nas pomysłem jest trzymanie dziecka za szelki, kamizelkę, plecaczek – cokolwiek, co znajduje się w okolicach jego łopatek. W taki sposób pomagamy dziecku utrzymać równowagę ciała, a nie sprzętu. Zapewnisz też dziecku poczucie bezpieczeństwa bez krępowania ruchów i ingerowania w jazdę.
Ochrona przede wszystkim
W jakie akcesoria warto wyposażyć małego rowerzystę?
• Przede wszystkim – w kask. Już od pierwszej jazdy na rowerze warto uczyć dziecko, aby zawsze miało założony kask. Warto od samego początku wyrabiać dobry nawyk.
• Zwróć uwagę, czy wybrany kask ma odpowiednio dużo otworów wentylacyjnych z siatkami przeciw owadom. Podczas nauki jazdy w parku na trawie kolorowe ubrania mogą przyciągnąć uwagę niepożądanych insektów.
• Ochraniacze na kolana i łokcie – czy są potrzebne podczas nauki jazdy na rowerze? Zdecydowanie nie. Mogą one oczywiście uchronić skórę dziecka przy upadku, jednak mogą one przeszkadzać w nauce i utrudniać i tak nieporadne ruchy. Warto je natomiast kupić, kiedy dziecko już nauczyło się jeździć i częściej wyjeżdża na asfalt czy chodnik.
Jak nauczyć jeździć dziecko na rowerze – jakie miejsce wybrać?
Tutaj ponownie nie podamy jednoznacznej odpowiedzi, jednak mamy dwie propozycje, wraz z ich zaletami i minusami.
1. Jazda po asfalcie
Chodzi oczywiście o fragment drogi, który znajduje się na uboczu, np. przy drogach polnych, przy działkach, gdzie nie ma ruchu, lub też na podjeździe przed domem. Ważne jest to, żeby droga była możliwie jak „najgładsza”.
Jakie są zalety wyboru takiego podłoża na naukę jazdy na rowerze?
Dziecko z łatwością może pedałować, kiedy nie wjeżdża w gródki ziemi, rower trzyma się stabilnie i łatwiej jest mu utrzymać równowagę. Na trawie czy ziemi rower jeździ znacznie ciężej, a przy małej prędkości ciężko utrzymać równowagę.
Jakie są minusy takiego rozwiązania?
Wizja upadku na asfalcie jest bardziej bolesna niż na miękkiej trawie, jednak przy dobrej asekuracji, o której wspominaliśmy wcześniej, o upadek nie trzeba się martwić.
2. Jazda z górki
To równie skuteczny pomysł na naukę jazdy. Największym problemem w tej metodzie jest znalezienie odpowiedniej górki. Nie może być ona za stroma, powinna znajdować się w ustronnym miejscu z dala od drogi, a na trasie zjazdowej powinno być dołków czy kamieni. Nie musi być ona wysoka, ale ważne jest, żeby spadek był na tyle wyraźny, żeby dziecko mogło się rozpędzić.
Ta metoda jest bardzo prosta i polega na powolnym zjeżdżaniu z górki – początkowo dziecko niech nie musi nawet pedałować, wystarczy, że poczuje, w jaki sposób porusza się rower. Po jednym lub dwóch zjazdach może położyć nogi na pedałach, jednak ciągle nie musi wkładać w to wysiłku – wystarczy, że utrzyma równowagę bez podpierania nogami. Następnie pozostaje już tylko normalny zjazd.
Jakie są zalety tej metody?
W razie upadku podłoże jest miękkie i dziecko nie powinno go nawet odczuć. Rower sam napędza się, zjeżdżając z górki, i pomaga to dziecku wykonać pierwszy krok, a raczej obrót pedałami.
Miękkie podłoże ma jednak swoje minusy – nie jest idealnie gładkie, a trawa stawia kołom opór.
Wszystko w swoim czasie
Pamiętaj, że każde dziecko uczy się w swoim czasie i nie należy niczego na siłę przyspieszać. To, że siostra cioteczna, sąsiadki z bloku naprzeciwko ma koleżankę i jej dziecko nauczyło się jeździć na rowerku w wieku 4 lat, nie oznacza, że wszystkie mają się tego nauczyć. Nie jest to też żaden wyznacznik. Dziecko może zacząć jeździć w wieku 4 lat, ale może również w wieku 7 lat. Najważniejsze jest to, żeby niczego nie wymuszać, bo jazda na rowerze będzie kojarzyła się ze stresem i nieprzyjemnym wysiłkiem, zamiast z zabawą i miłym, rodzinnym spędzaniem czasu.
Ski Team poleca dla małych rowerzystów – w sam raz na naukę jazdy i na początek przygody z rowerem
Rower dla najmłodszych
Cubie 120 jest świetnym wyborem dla początkujących rowerzystów. Lekkie aluminiowe rury, niski przekrok oraz brak jakichkolwiek ostrych krawędzi zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę.
Dla nieco większych dzieci
Cubie 160 jest idealnym wyborem dla dzieci, które dopiero uczą się, jak jeździć na rowerze, i dla tych, które już to potrafią. Lekka aluminiowa rama 6061 ma zaokrąglone krawędzie i narożniki, aby zminimalizować ryzyko obrażeń, ale jest również wystarczająco wytrzymała, aby sprostać energicznemu użytkowaniu.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wygodny i kolorowy kask ochroni małą główkę Twojego dziecka przed niechcianym urazem. Cube Linok zapewnia wysoki komfort dzięki licznym kanałom wentylacyjnym.
Cube 16274 LINOK dla dziewczynek
Kolorowy i bardzo wygodny kask zapewni Twojemu dziecku bezpieczeństwo. Liczne kanały wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu się głowy.
Dzwonek Cube 15093 Friends Rabbit
Kolorowy i dziecięcy dzwonek przykuje uwagę każdego dziecka. Donośny dźwięk nie tylko pozwoli Twojemu dziecku sygnalizować różne rzeczy, ale również będzie uroczą ozdobą do jej roweru.
Zabezpiecz swój rower pod przedszkolem
Zapięcie rowerowe zabezpieczy rower Twojego dziecka przed kradzieżą. Wybierz kolorowy zamek Cube 13319 RFR Cable Dog, a Twoje dziecko nigdy nie zapomni przypiąć swojego jednośladu.
Brak komentarzy
Napisz komentarz