Blog

comment Komentarz: 0

System hamowania ABS w rowerach hybrydowych

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 3075

Poruszanie się rowerem po mieście lub w terenie jest niezwykle przyjemne, ale także wymagające. Miejska infrastruktura rowerowa w postaci ścieżek rowerowych, kontrapasów czy dróg rowerowych nadal pozostawia wiele do życzenia. Często prowadzą one donikąd, przerywane są licznymi wjazdami na posesje lub zamieniają się w ciągi pieszo-rowerowe. W terenie możemy napotkac różnego rodzaju nawierzchnie, które również wpływają na płynność i pewność naszej jazdy. Niespodziewane sytuacje zawsze mogą się zdarzyć, dlatego CUBE wciąż udoskonala swoje rowery i technologie w nich zastosowane, aby rowerzysta czuł się bezpiecznie. 

Co to jest ABS?

System hamowania ABS (Anti-lock Braking System) to elektroniczny system, który pomaga kierowcom utrzymać kontrolę nad samochodem w trakcie hamowania w sytuacjach, gdy koła mogą zablokować się i stracić przyczepność do drogi.

System ABS działa poprzez monitorowanie prędkości kół samochodu. Jeśli kierowca nagle naciska pedał hamulca, a prędkość kół przekracza prędkość samochodu, system ABS rozpoznaje, że koła są skłonne do blokowania się i zmniejsza ciśnienie hamowania na tych kołach.

W wyniku tego, koła nie blokują się i nie tracą przyczepności do drogi, a kierowca może utrzymać kontrolę nad samochodem. W czasie hamowania system ABS powoduje, że hamowanie jest bardziej efektywne, a droga hamowania jest krótsza.

System ABS jest zwykle wyposażony w czujniki na każdym kole, a cały system jest kontrolowany przez komputer pokładowy. System ten jest standardowym wyposażeniem większości nowoczesnych samochodów i pomaga poprawić bezpieczeństwo na drodze.

system_ABS

System hamowania w rowerach elektrycznych – CUBE Hybrid

Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, zwłaszcza hybrydowym, który osiąga wyższe prędkości niż klasyczny rower, CUBE we współpracy z marką Bosch opracowała system bezpiecznego hamowania, taki jak w samochodach, tyle że wmontowany w przednie koło i hamulec.

Każdy kto jeździ na rowerze dobrze wie, że w sytuacjach awaryjnych zdarza się energicznie nacisnąć oba hamulce lub tylko przedni hamulec. Skutkuje to całkowitym zablokowaniem przedniego koła i mówiąc kolokwialnie wystrzałem jak z procy z siodełka rowerowego. Konsekwencje takiego hamowania i upadku nigdy nie są dobre.

system_ABS_rowery_elektryczne

Jak działa system ABS w rowerach hybrydowych

CUBE oszacował, że gdyby wszystkie rowery elektryczne posiadały odpowiedni system ABS, każdego roku można by zapobiec 29% wypadków z udziałem rowerów z dodatkowym napędem silnika. Dlatego też Cube postanowił zastosować system hamowania ABS w wybranych modelach rowerów hybrydowych. Podobnie jak w samochodach, system ABS w rowerach elektrycznych pomaga zapobiegać blokowaniu się kół podczas hamowania i utrzymuje przyczepność do drogi, co może poprawić bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza w trudnych sytuacjach, jak i warunkach, takich jak śliska nawierzchnia.

W rowerach elektrycznych system ABS działa na zasadzie czujników, które monitorują prędkość obrotową przedniego koła oraz działającej siły hamowania. Jeśli rowerzysta zbyt mocno naciska na hamulec, a koło zaczyna się blokować, system ABS zmniejsza siłę hamowania, aby zapobiec utracie przyczepności i umożliwić utrzymanie kontroli nad rowerem. Tym samym unikniemy uniesienia tylnego koła, które może wyrzucić rowerzystę z siodełka przez kierownicę. Dzięki eBosh ABS przedni hamulec może być używany w trakcie jazdy aktywniej i efektywniej.

Statystyki hamowania w komputerze Kiox 300

Wyświetlacz Kiox 300 może służyć do uzyskiwania informacji o sposobie hamowania. Jeśli używany jest hamulec przedni, droga hamowania i czas hamowania są rejestrowane. Później możemy je wyświetlić i przeanalizować co da nam wyobrażenie o tym, jak różna nawierzchnia może wpłynąć na drogę hamowania. Warto porównać na przykład drogę hamowania na szutrze czy asfalcie. Dzięki systemowi ABS oraz kontroli drogi hamowania jazda na rowerze stanie się bezpieczniejsza i przyjemniejsza.

KIOX_300_ski_team

System ABS w wybranych modelach Cube Hybrid

Ponieważ każdy e-bike jest inny, CUBE nie zastosował jednego, uniwersalnego systemu ABS do wszystkich rowerów. W zależności od modelu i przeznaczenia roweru elektrycznego przygotowane zostały różne systemy ABS.

Porownanie_systemow_ABS

ABS TOURING

System dostosowany do częstych zmian nawierzchni dróg, przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej. Jeśli codziennie dojeżdżasz rowerem do pracy i lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu w weekendy, potrzebujesz hamulców, które zapewnią Ci najlepsze wsparcie. ABS Touring pozwoli Ci cieszyć się jazdą, wiedząc, że możesz bezpiecznie zahamować w nieoczekiwanej sytuacji

CUBE KATHMANDU HYBRID ABS 750

ABS ALLROAD

To bezpieczeństwo na drodze, nawet w trudniejszym terenie. Podczas sportowej jazdy po nieutwardzonych trasach ABS zapewnia idealne, mocne, ale naturalne wspomaganie hamowania. W ten sposób nawet osoby bez doświadczenia na górskich trasach mogą cieszyć się bardziej beztroską jazdą po szutrowych i luźnych nawierzchniach.

CUBE 689813 REACTION HYBRID ABS 750

reaction_hybrid_ABS

CUBE 689823 STEREO HYBIRD 120 ABS 750

stereo_hybrid_ABS

ABS TRAIL

To system przygotowany na ambitne trasy, szybsze przejażdżki, większe umiejętności rowerzysty. ABS Trail jest dostosowany do oczekiwań wysportowanych rowerzystów na wymagających trasach i w wymagającym terenie. Nowy i rewolucyjny system ABS firmy Bosch eBike Systems pozwoli czuć się bezpiecznie, bo wspiera Cię podczas trudnych i sportowych manewrów rowerowych.

CUBE 689833 STEREO HYBRID 140 ABS 750

cube_stereo_rower_z_systemem_ABS

Specyfikacja techniczna dla poszczególnych systemów ABS

system_hamowania_ABS_specyfiakcja

A – reagowanie hamulców

B – redukcja prędkości

C – stabilność kół podczas hamowania

D – stopień adaptacji do rodzaju nawierzchni

E – kontrola unoszenia się tylnego koła podczas hamowani

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło