Blog

comment Komentarz: 0

Jak dbać o rower? 5 uniwersalnych porad

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 6413

Kwestia dotycząca tego, jak dbać o rower, by służył nam długo i bezawaryjnie, to prawdopodobnie jedna z pierwszych zagadek każdego amatora kolarstwa. Gdy w przedpokoju stanie już wymarzony, wychuchany bolid, chcemy zrobić wszystko, by cieszyć się jego wdziękami i doskonałą pracą jak najdłużej. W tym artykule zaprezentujemy zbiór uniwersalnych porad, jak dbać o rower, i informacji, które przyswoić powinien każdy użytkownik jednośladu.

Jak dbać o rower? Po każdej jeździe!

 
O ile do niektórych zakamarków roweru zaglądać można rzadko (na przykład na końcu i początku sezonu), to o większość jego elementów należy dbać regularnie. Do podstawowej rutyny każdego użytkownika jednośladu zaliczamy:

 
    • mycie ramy,

 
    • mycie widelca,

 
    • mycie sztycy,

 
    • mycie reszty elementów framesetu (na czystym rowerze łatwiej zauważyć uszkodzenia),

 
    • czyszczenie i smarowanie elementów napędu,

 
    • sprawdzanie stanu okładzin hamulcowych i ogólnego stanu roweru.

 
5 wskazówek, jak dbać o rower

 
1. Czysty rower to podstawa

 
Rzecz oczywista – rower należy myć. O tym, jak to robić, czym i kiedy pisaliśmy już wcześniej w tym miejscu.

 

MycieBrudnegoRoweruCube

 
Rower powinniśmy myć przede wszystkim regularnie. Czysty jednoślad jest mniej podatny na uszkodzenia i awarie. Jednym z uniwersalnych środków o ciekawym działaniu jest Cube - Płyn do czyszczenia roweru. Płyn usuwa uporczywy brud z całego motocykla bez szorstkiego działania na materiał i nadaje się do stosowania na wszystkich materiałach i powierzchniach, w tym na włóknie węglowym, plastiku, aluminium i matowym lakierze.

 

Plyn_do_czyszczenia_roweru

 
Nieco więcej uwagi wymaga czyszczenie elementów napędu. Jego odtłuszczenie i ponowne nasmarowanie (na przykład olejem do łańcucha ACID PRO) znacznie wydłuży życie łańcucha, kasety i przednich zębatek.

 
2. Znajdź sprawdzony serwis

 
Po całym sezonie dojazdów do pracy, morderczych treningów i niedzielnych wycieczek rower z pewnością zasługuje na małe SPA. Wprawiony mechanik sprawdzi stan łożysk, wyczyści je i nasmaruje lub wymieni na nowe. Zbada też jakość połączeń, stan ramy, wycentruje koła, napnie luźne szprychy i zasugeruje ewentualne wymiany w niedalekiej przyszłości. Czysty, zabezpieczony rower możemy dzięki temu przezimować bezpiecznie w ciepłym pomieszczeniu (lub zamontować go na trenażerze i przepracować zimę jak należy!).

 

NajlepszyWarsztatRowerowy

 
Nie masz sprawdzonego serwisu rowerowego? Zaufaj nam! Odwiedź jeden z serwisów rowerowych Ski Team. Cennik naszych usług znajdziesz tutaj.

 
3. Jak dbać o rower zimą, czyli gdzie przechowywać jednoślad?

 
Mróz, woda i wiatr mają niszczące działanie na poszczególne elementy roweru. Dlatego też powinniśmy wystrzegać się trzymania roweru zimą na balkonie czy pod blokiem. Idealną sytuacją jest „parkowanie” w mieszkaniu, jednak wiemy, że nie każdy, z różnych powodów, może sobie na to pozwolić.

 

RowerZostawionyPodBlokiem

 
Kompromisem może być garaż podziemny, do którego całkiem spore grono osób ma dostęp. W grę wchodzą też specjalne pomieszczenia w blokach (tzw. wózkownie). Należy jednak pamiętać, że rower przechowywany na wspólnej przestrzeni powinien być odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą. W tej sytuacji przyda się Wam solidne zapięcie rowerowe, jak u-lock marki Kryptonite lub ciekawy model zabezpieczenia z alarmem, produkowany przez firmę Abus.

 
4. Usterki naprawiajmy od razu!

 
Jak często podkreślają serwisanci, większości poważny usterek dałoby się uniknąć, gdyby nie zbyt późna reakcja użytkownika. Niestety, „przejeżdżone” drobne uszkodzenia rosną często do rangi znacznie droższych problemów. Widzisz scentrowane koło? Reaguj od razu i zapobiegaj uszkodzeniu obręczy, szprych i opon (sprawdź, co pęknięta szprycha może zrobić z kołem). Koszt tych części jest znacznie droższy niż proste centrowanie koła w serwisie.

 

 Zblizenie-na-lancuch-Shimano

 
Łańcuch zdążył się wyciągnąć? Wymień go, zanim zacznie ścierać zęby kasety. Jeśli prześpisz ten moment, konieczna będzie wymiana całego napędu (przeczytaj więcej o wymianie łańcucha i jego rodzajach). Dobrej klasy łańcuch (jak na przykład Shimano 114 Trek CN-NEXUS lub Shimano 40114 CN-HG40) to koszt niespełna 50 zł. Niewiele, za kilkaset złotych oszczędności, prawda?

 
5. Śruby lubią się odkręcać...

 
O tym, jakie działanie na gwintowane elementy mają miliony drobnych drgań, wie każdy, komu choć raz w czasie jazdy poluzowała się kierownica lub odpadł koszyk na bidon. Dlatego właśnie tak ważne jest, by każdą śrubę i śrubkę w rowerze dokręcić za pomocą pasującego klucza raz na jakiś czas (na przykład co miesiąc). Jazda po wybojach, bruku czy nawet po asfalcie powoduje powolne odkręcanie się takich elementów. To naturalny proces. Wystarczy do tego prosty multi-tool rowerowy, zawierający wszystkie niezbędne klucz. Dobrym przykładem jest Cube 40252/396 20W1.

 

 Klucz-Cube

 
Jak dbać o rower górski? Jak dbać o rower szosowy, a jak o miejski? Czy są jakieś istotne różnice?

 
Poszczególne typy rowerów różnią się swoją budową i występującymi w konstrukcji elementami:

 
    • W rowerach górskich znajdziemy amortyzatory.

 
    • W rowerach szosowych znajdziemy z kolei klamkomanetki.

 
    • Rowery trekkingowe mogą być wyposażone w dynamo.

 
Ogólne zasady mówiące o tym, jak dbać o rower, pozostają jednak niezmienne dla poszczególnych jednośladów.

 

 Rower-Cube

 
Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o rower miejski – najbardziej rekreacyjny z wymienionych – również sugerujemy stosowanie się do wymienionych wcześniej uniwersalnych porad. Rower miejski, jak każdy inny, należy często myć. Powinno się także regularnie smarować elementy, które tego wymagają. W przypadku rowerów elektrycznych dochodzą też kwestie serwisowania silnika i ogniw, jednak to temat na całkowicie osobny artykuł.

 
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak prawidłowo dbać o rower. Podstawowe czynności serwisowe nie muszą być trudne ani czasochłonne. Ważne jest, by wyrobić w sobie pozytywne nawyki i zachowania. Poświęcenie kilku minut na doprowadzenie roweru do porządku po treningu może zapobiec poważnym awariom.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło