Blog

comment Komentarz: 0

Rodzaje łańcuchów rowerowych: jaki wybrać?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 7269

Jak na pewno wiesz, różne rodzaje łańcuchów rowerowych powinny być stosowane w przypadku różnych rowerów. Prawidłowy wybór zależy od liczby dostępnych przełożeń na kasecie i zastosowania samego roweru. Dziś dowiesz się, w jaki sposób dobrać łańcuch rowerowy tak, by napęd działał długo, precyzyjnie i bez żadnej awarii.

Co warto wiedzieć o rodzajach łańcuchów rowerowych?

 
Dwa główne wymiary łańcucha rowerowego to długość (liczba ogniw) oraz szerokość. Szerokość łańcuchów dostępnych na rynku zawiera się w przedziale od 3/32 cala do 11/128 cala. Nie ma jednak powodów do paniki. Nie musisz wykonywać w domu bardzo dokładnych pomiarów i obliczeń. Poniżej wyjaśnimy, jak szybko dobrać odpowiedni wymiar łańcucha rowerowego.

 
Łańcuchy rowerowe – wymiary oraz rodzaje według typów rowerów

 
Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Żeby dobrać szerokość łańcucha do swojego roweru, musisz wykonać tylko jedną prostą rzecz – policzyć ilość rzędów (biegów – zębatek) na kasecie przy tylnym kole. Wyróżniamy bowiem łańcuchy:

 

rower_hybrydowy_lancuch

 
    • 1-rzędowe – spotykane w rowerach typu „ostre koło”, jednobiegowych BMX-ach oraz rowerach z przerzutką wewnątrz tylnej piasty – najczęściej miejskich. Warto jednak upewnić się co do szerokości łańcucha za pomocą suwmiarki lub linijki. Wyjątkowo istnieją tutaj dwie różne szerokości.

 
    • 5/6/7/8-rzędowe – jeśli masz rower MTB z napędem niższej grupy lub nieco starszy rower szosowy, bardzo prawdopodobne, że znajdziesz tam właśnie taką kasetę.

 

lancuch_rowerowy_rower_actionteam

 
    • 9/10/11-rzędowe – takie łańcuchy znajdziemy w nowoczesnych rowerach każdej grupy (w tym szosowych, górskich czy wyprawowych)

 
    • 12-rzędowe – łańcuchy spotykane w zaawansowanych napędach stosowanych w rowerach typu MTB czy gravel. Szeroki zakres przełożeń pozwala całkowicie zrezygnować z przedniej przerzutki i uprościć tym samym cały układ napędowy.

 
Widzisz, jakie to proste? Taki system oznaczeń przyjął się również w sklepach i serwisach, dzięki czemu nikt w rozmowie nie musi używać skomplikowanego systemu miar.

 
Jaka długość łańcucha będzie odpowiednia?

 
Odpowiednia długość łańcucha jest ważna dla żywotności przerzutki w rowerze i prawidłowej pracy napędu. Jeśli łańcuch będzie za krótki, napinacz może być przeciążony. Jeśli będzie za długi, małe napięcie łańcucha spowoduje jego spadanie. Łańcuchy mają zazwyczaj długość od 114 do 118 ogniw, choć zdarzają się znacznie dłuższe. Warto policzyć liczbę ogniw w poprzednim lub fabrycznym łańcuchu i w ten sposób poszukać nowego.

 

lancuch_rowerowy_rower_cube

 
Jeśli jednak upatrzony model jest za długi – nic straconego. Każdy łańcuch można skrócić za pomocą skuwacza – to narzędzie i tak przyda Ci się do wymiany starego łańcucha (chyba że korzystasz ze spinek, ale wtedy mimo wszystko warto zaopatrzyć się w skuwacz).

 
Wymiary łańcucha rowerowego – jaką długość wybrać?

 
Temat jest dla Ciebie nowy? Nie przejmuj się. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych w boju modeli łańcuchów w różnych rozmiarach. Gwarantujemy, że każdy z nich będzie dobrym wyborem. Pamiętaj – rodzaj łańcucha rowerowego uzależniony jest od kasety – to najważniejsza zasada.

 
Jaki łańcuch 8/7/6-rzędowy?

 
Do napędów w rowerach górskich i trekkingowych o kasetach w przedstawionym zakresie, poddawanych sporym obciążeniom, polecamy łańcuch Shimano CN-HG40. Logo producenta nie pozostawia wątpliwości w kwestii wykonania. Z tego modelu łańcucha korzystają tysiące osób na całym świecie.

 

lancuch_rowerowy

 
Jaki łańcuch 9-rzędowy?

 
Jak sama nazwa wskazuje, łańcuch Shimano HG-53 Deore wywodzi się z popularnej grupy osprzętu Deore, czyli pośredniej półki komponentów MTB. Z tego względu sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie występują błoto, piasek i kurz. Nadaje się do rowerów górskich, trekkingowych, wyprawowych, graveli i wielu innych.

 
Jaki łańcuch 10-rzędowy?

 
Connex 10S8 to świetny, wytrzymały łańcuch, nadający się do każdego typu roweru z kasetą o 10 zębatkach. Wytrzymała na rozciąganie zębatka i pokryte niklem, odporne na korozje komponenty czynią go świetną propozycją dla fanów cięższych treningów. Sprawdzi się również w rowerach osób, które chcą cieszyć się długim użytkowaniem bez serwisu.

 

lancuch_do_roweru

 
Jaki łańcuch 12-rzędowy?

 
Sram AM CN Red D1 114 Links w/Power Lock 12 Speed to konstrukcja stworzona dla 12-rzędowych kaset. Łańcuch ma 114 ogniw, jest lekki i wytrzymały – idealny dla ścigających się zawodników i amatorów.

 
Jaki łańcuch do roweru elektrycznego?

 
Rodzaje łańcuchów rowerowych wzbogaciła jeszcze jedna grupa. Łańcuchy przeznaczone do rowerów typu e-bike to szczególnie odporne na rozciąganie i zerwanie konstrukcje. Podczas jazdy muszą znosić duże obciążenie, jakiemu poddawane są przez silnik elektryczny.

 

lancuch_do_roweru_hybrydowego

 
Shimano CN-HG71 to łańcuch stworzony z myślą o prawdziwym szaleństwie i ciężkich treningach wspomaganych dodatkową mocą. Zastosowanie go w tradycyjnych rowerach będzie również dobrym rozwiązaniem, pozwalającym cieszyć się długimi przerwami pomiędzy serwisem.

 
Rodzaje łańcuchów rowerowych – to łatwe!

 
Jak widzisz, łańcuchy rowerowe – rodzaje, wymiary i ich przeznaczenie – to nieskomplikowany temat.  Jeżeli jednak masz wątpliwości, jaki łańcuch wybrać do swojego roweru, wybierz się do stacjonarnego sklepu rowerowego i zapytaj o pomoc w wyborze sprzedawcy.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło