Blog

comment Komentarz: 0

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1473

Utrata cennego jednośladu jest bardzo bolesnym ciosem dla rowerzysty. Jak więc zabezpieczyć rower, aby nie dopuścić do jego kradzieży? W poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o jego bezpieczeństwo.

Przecież to tylko 5 minut... Czy zawsze warto zabezpieczać rower przed kradzieżą?

 
„Wejdę tylko kupić bułki, szkoda czasu na zapinanie roweru...”. Ile razy zdarzyło Ci się tak pomyśleć? Przecież zostawienie roweru na chodniku na kilka minut bez zabezpieczenia to nic złego, prawda? W tak krótkim czasie nikt go nie weźmie…

 
Można wmawiać sobie takie kłamstwa, podpierając je zwykłym lenistwem – bo tylko tym jest niechęć do założenia jakiegokolwiek zamka na rower.

 

zakupy_na_miescie

 
Czas, który wystarczy Ci do kupienia pieczywa, jest również wystarczający dla złodzieja, żeby zdążył zabrać Twój sprzęt. To, że robiłeś tak już wiele razy i na szczęście nic się nie stało, nie gwarantuje tego, że podczas kolejnych zakupów Twój jednoślad będzie dalej na Ciebie czekał.

 
Pamiętaj o tym, żeby nigdy nie zostawiać swojego roweru bez żadnego zabezpieczenia. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby drogocenny sprzęt wszedł w posiadanie innej osoby.

 
W tłumie rower będzie bezpieczny?

 
Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o zostawieniu roweru w centrum miasta? W takim tłoku na pewno ktoś by zauważył złodzieja, więc nie trzeba inwestować w wysokiej jakości zabezpieczenia.

 
Nic bardziej mylnego! W miejscu, gdzie jest bardzo tłoczno, wcale nie jest bezpieczniej dla Twojego jednośladu. Wręcz przeciwnie. Wszystko dlatego, że w tłumie trudno zauważyć, co robią inni.

 

jazda_w_duzym_miescie

 
W gonitwie przepychających się ludzi trudno się dopatrzyć, czy ktoś zwyczajnie odpina rower, czy też próbuje go ukraść. Przechodnie nie będą zatrzymywali się przy każdej rzeczy, przy której się ktoś nachyla, żeby ocenić jego zamiary. Złodziejom więc znacznie łatwiej schować się za plecami osób, które są niczego nieświadome.

 
Jak zabezpieczyć rower w centrum? Na pewno nie wolno oszczędzać na zamkach. Jeśli będzie dało się je usunąć w ciągu kilku lub kilkunastu sekund, nie będą żadną przeszkodą dla złodzieja i nikt nawet nie zorientuje się, że rowerem nie odjeżdża jego właściciel. Zabezpieczenie powinno być solidne, dobrze przypięte i trudne do usunięcia – niewiele osób zdecyduje się na walkę z wysokiej jakości zabezpieczeniem, która będzie znacznie łatwiejsza do wykrycia. Na tłocznej ulicy kilkuminutowe szarpanie się z blokadami będzie dla złodzieja będzie zbyt dużym ryzykiem.

 

blokada_rfr

 
Większe znaczy lepsze?

 
Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą powinno być solidnie dobrane. W jego skuteczności nie chodzi o to, by było ono jednak jak największe. Rower owinięty długim łańcuchem nie będzie wcale skutecznie zabezpieczony. Jeśli pomiędzy blokadą a naszym jednośladem pozostawimy za dużo wolnego miejsca, będzie ona jeszcze łatwiejsza do usunięcia.
Ważnym elementem dobrej blokady jest jej odpowiednie dopasowanie – nie powinna ona zbytnio odstawać ani zwisać. Jeśli możemy nią swobodnie poruszać oznacza to tylko tyle, że złodziej z łatwością będzie mógł pod nią wsadzić nożyce i ją przeciąć. Większa blokada z pewnością będzie łatwiejsza do zakładania i ściągania jednak miej na uwadze to, że jeśli dla Ciebie jest łatwa i wygodna w obsłudze, taka sama będzie dla złodzieja.

 
Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – polecane akcesoria

 
Niepozorny przyjaciel roweru

 
Niewielki, lekki i niepozorny – taki właśnie jest alarm, w który możesz wyposażyć swój jednoślad. To małe urządzenie potrafi skutecznie odstraszyć chuligana. Musisz jednak pamiętać, że sam alarm nie będzie skutecznym rozwiązaniem, a jedynie bardzo dobrym dodatkiem do innej blokady. Możesz też wybrać model zabezpieczenia z wbudowanym alarmem, taki jak Abus Bordo Alarm 6000A. Takie zabezpieczenia sprawdzają się szczególnie dobrze w dużych miastach, gdzie są tłumy ludzi. Złodziej, który zaczyna majstrować przy zamkach, zostanie od razu zauważony i skutecznie spłoszony przez głośne dźwięki wydawane przez alarm.

 

uchwyt_na_zabezpieczenie

 
Niebanalne połączenie

 
Jedna blokada może okazać się wystarczająca, jednak na pewno nie zaszkodzi, kiedy postawisz na wyższy poziom bezpieczeństwa i zainwestujesz w kilka różnych zabezpieczeń. Jakie połączenia będą ze sobą współgrały?

 
    • Alarm będzie dobrym połączeniem do każdego z zamków, jaki postanowisz kupić. W momencie poruszania jednośladem zacznie wydawać donośne dźwięki, które zwrócą uwagę wszystkich osób znajdujących się w pobliżu.

 
    • Mały U-lock dobrze sprawdza się w połączeniu z …. kolejnym U-lockiem. Nałożenie mocnych i małych blokad na oba koła sprawdza się znakomicie ze względu na potrzebną ilość czasu na zniszczenie takiego zabezpieczenia. Ponadto – niewielkie i nałożone pod dobrym kątem zamki bardzo trudno „rozbroić”, ponieważ nie będzie dało umieścić się pod nimi przecinaka.

 

jak_zabezpieczyc_rower_w_miescie

 
    • Monitor GPS jest równie ciekawym rozwiązaniem, które jednak ma za zadanie pomóc zlokalizować już skradziony rower. To niewielkie urządzenie ukrywa się w kierownicy lub we wsporniku siodła. Jeśli zdecydujemy się na takie zabezpieczenie, należy pamiętać o jego regularnym ładowaniu.

 
    • Blokada na tylne koło roweru jest równie przydatnym dodatkiem. Po jej zamknięciu blokuje koło i uniemożliwia jazdę na rowerze. Należy jednak pamiętać, że blokada koła nie powinna być głównym zabezpieczeniem jednośladu, a jedynie dodatkiem do niego.

 
Zabezpieczenie adekwatne do wyprawy

 
Jeśli planujesz wybrać się na kilkunastominutową przejażdżkę do sklepu, w którym planujesz spędzić zaledwie chwilę, nie warto zabierać ze sobą super-ciężkiego i zaawansowanego zamku. Rower nigdy nie powinien być zostawiony bez żadnego zabezpieczenia, ale nie oznacza to, że za każdym razem kiedy schodzisz z roweru musisz montować na nim przez 15 minut zapięcie. Na takie krótkie wyprawy warto mieć ze sobą lekkie zabezpieczenie, które z łatwością założysz i zdejmiesz. Przykładem takiego zapięcia jest linka z zamkiem szyfrowym Cube 13370 RFR Key Mini.

 

zapiecie_cube_mini

 
Składane zapięcie Cube Circle Pro

 
Składane zapięcie jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, jeśli często zostawiasz swój rower w miejscach, gdzie trudno przypiąć go do standardowego stojaka. Dzięki możliwości układania ramion możesz dopasować kształt zabezpieczenia do elementu, do którego chcesz go zaczepić.

 

Cube_Circle_pro

 

 
Wygodne i praktyczne

 
Takie właśnie jest zabezpieczenie Kryptonite Keeper 12 z uchwytem. Dzięki niemu Twój rower będzie bezpiecznie czekał na Ciebie w miejscu, w którym go pozostawiłeś. Zamek wyposażony w dwa rygle minimalizuje ryzyko podważenia.

 

zabezpieczenie_kryptonite

 
Niech Cię usłyszą!

 
Z alarmem Abus Bordo Alarm 6000A Twój rower głośno Cię poinformuje o tym, że ktoś próbuje nim poruszyć. Dzięki zaawansowanej technologii Abus wyczuwa już najmniejsze drgania i wstrząsy rowerem, dzięki czemu nie ma możliwości, aby złodziej niezauważony zabrał Twój jednoślad.

 

alarm_rowerowy

 
Zamek zawsze na ramie

 
Wygodny, zamontowany na ramie składany zamek Cube 13369 RFR Folding zawsze masz przy sobie. Z łatwością zabezpieczysz rower przed kradzieżą podczas postoju, a kompaktowy rozmiar po złożeniu nie będzie Ci przeszkadzał podczas jazdy.

 

Cube_folding_zabezpieczenie

 
Bezpieczeństwo ponad wszystko

 
Mamy nadzieję, że różne opcje zabezpieczeń roweru przed kradzieżą, które zaproponowaliśmy w artykule, okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą Ci uchronić jednoślad. W trakcie przygotowań do zabezpieczenia swojego roweru pamiętaj jednak również o swoim bezpieczeństwie podczas jazdy i upewnij się, że sprzęt, który wyrusza z Tobą w podróż, jest już do niej gotowy. O tym, jak przygotować rower do bezpiecznej jazdy możesz przeczytać w naszym artykule.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło