Blog

comment Komentarz: 0

Jak przygotować rower do sezonu krok po kroku?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 1382

Wiosną wybudzamy nasze rowery z długiego, zimowego snu. Jak powinniśmy przygotować je do sezonu, żeby były równie sprawne jak przed kilkumiesięczną przerwą? O czym powinniśmy bezwarunkowo pamiętać w konserwacji roweru po zimie ze względu na nasze bezpieczeństwo? Jakie zaniedbania mogą spowodować uszkodzenia sprzętu? Przeczytaj, jak przygotować rower do sezonu, zanim na niego wsiądziesz.

Konserwacja roweru po zimie – od czego zacząć?

 

O co powinieneś zadbać na początku konserwacji roweru? Czy jest coś, co ma większy priorytet? Nie – wszystkie elementy są równie ważne, więc nie ma znaczenia, od czego zaczniesz. Istotne jest tylko to, aby nie pominąć żadnego z etapów przygotowania roweru.

 

    1. Przygotowanie roweru do jazdy po zimie najlepiej rozpocząć od sprawdzenia kół. Opony nie mogą mieć żadnych wybrzuszeń czy przecięć.

 
    2. Sprawdź także stan bieżnika. Opona, w której jest on wytarty, jest znacznie bardziej narażona na przebicia. Przyczepność podczas jazdy jest pogorszona, a czas hamowania wydłużony, co stwarza realne niebezpieczeństwo.

 
    3. Kiedy upewnimy się, że opony nie są zużyte ani w żaden sposób uszkodzone, można zabrać się do ich napompowania. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, jakie ciśnienie będzie odpowiednie.

 

 
Wszystko jest zależne od modelu roweru oraz terenu, w jakim będziesz się poruszał. Odpowiednie ciśnienie dla danego typu opon powinno być zapisane z boku i jest wyrażone w barach lub PSI. Oznaczona jest tam górna i dolna wartość ciśnienia, jakie można napompować. Dolne wartości sprawdzą się lepiej w terenie – zyskasz wtedy lepszą przyczepność z podłożem. Natomiast wyższe ciśnienie sprawdzi się na twardej, gładkiej powierzchni zmniejszając opory toczenia.

 
    4. Po takim przygotowaniu opon można skupić się na kolejnych komponentach. Następnym elementem do sprawdzenia jest łańcuch. Powinno się zadbać o jego odpowiednie naoliwienie, jednak zanim do tego przystąpisz, należy oczyścić go razem z napędem. Wystarczy Ci do tego zwykła, bawełniana ścierka. Jeśli będziesz wyposażał się w bardziej profesjonalny sprzęt do konserwacji roweru, możesz wspomóc się specjalną maszynką do czyszczenia łańcuchów, jednak nie jest to konieczny wydatek. Po dokładnym oczyszczeniu nałóż na łańcuch specjalną oliwkę do tego przeznaczoną. Tak przygotowany łańcuch będzie gotowy na wyprawę.

 

 

Konserwacja roweru nie powinna jednak odbywać się od sezonu do sezonu – jeśli spędzasz na nim więcej czasu, powinieneś zainwestować w swoje bezpieczeństwo. Średnio co 300–400 przejechanych kilometrów warto powtórzyć smarowanie łańcucha, natomiast co 3–4 smarowania rozważ wizytę w serwisie rowerowym, w celu sprawdzenia jego stanu i wyciągnięcia.

 

Przygotowanie roweru do sezonu

 

Jeśli Twój rower odstał swoje w kącie, sprawdź, czy masz prawidłowo ustawione siodełko. Okazuje się, że wielu rowerzystów nie zwraca na to uwagi, a wiąże się to z szeregiem niedogodności: mniejsza przyjemność z jazdy, ograniczona wygoda, pogorszona możliwość manewrowania czy nawet zagrożenie uszkodzenia ramy.

 
Jak poprawnie ustawić siodełko? Siedząc na rowerze, oprzyj stopę o pedał w pozycji dolnej - noga w tym momencie powinna być lekko ugięta w kolanie. Siedząc na rowerze i trzymając w obu dłoniach kierownicę, sprawdź, czy twoje ręce w łokciach są delikatnie ugięte.

 

 
A co z naszą kierownicą? Czy ją też należy wyregulować? Tak, jeśli podczas trzymania na niej rąk odczuwasz dyskomfort. Ustawiając kierownicę, warto pamiętać o tym, że jej wysokość jest zależna od rodzaju roweru. W miejskich i turystycznych rowerach kierownica będzie wyżej, ponieważ wymusza to geometria ramy, natomiast w rowerach górskich niżej.

 
Zanim wskoczysz na rower i ruszysz w trasę, upewnij się, że wszystkie części są sprawne i nie zawiodą cię w najmniej oczekiwanym momencie – na przykład podczas hamowania. Zanim zdecydujesz się na wyjazd na dłuższą trasę, sprawdź, czy hamulce działają bez zarzutów. Podczas przygotowywania roweru do jazdy zwróć uwagę na przewód, czy nie jest złamany oraz czy nie ma wycieków z układu. Nawet zwykły brud czy otłuszczenie zmniejsza ich skuteczność, więc zadbaj o ich czystość.

 

Przygotowanie roweru do jazdy – czysta przyjemność

 

Cóż może być przyjemniejszego niż dokładne wyczyszczenie naszego ukochanego sprzętu? Nawet jeśli rower został umyty przed schowaniem go na kilka miesięcy, na pewno nie zaszkodzi mu dokładne przetarcie bawełnianą szmatką. Zwróć uwagę na oświetlenie i elementy odblaskowe, brudne odblaski nie będą bowiem spełniały swojej funkcji.

 

 
A co z oświetleniem? Zanim złapiesz za szmatkę i wypolerujesz lampki, sprawdź, czy w ogóle działają. Sprzęt tego typu lubi płatać figle, a wycieczka wieczorową porą nie będzie najodpowiedniejszym momentem na odkrycie tego faktu. Pamiętaj, że w polskim prawie oświetlenie roweru jest obowiązkowe, nawet w ciągu dnia.

 

Dobrze przygotowany sprzęt to podstawa bezpiecznej jazdy

 

Kolejną ważną rzeczą, o której pragniemy przypomnieć w związku z przygotowaniem roweru do sezonu, jest amortyzacja. Obecnie niemal wszystkie rowery są wyposażone w amortyzatory. Dobrze jest w nich sprawdzać ciśnienie przed każdą jazdą – w ostateczności można to robić raz w miesiącu. Do pompowania amortyzatorów stosuje się specjalne pompki wysokociśnieniowe. Ciśnienie, jakie powinno być w amortyzacji, zależne jest od wagi użytkownika. W większości modeli amortyzatorów odpowiednie wartości ciśnienia podane są na goleni amortyzatora lub są dostępne na stronach internetowych producentów.

 
Skoro już wiesz, jak przygotować rower do sezonu, zadbaj także o siebie, a przede wszystkim o swoją głowę. Sprawdź, czy paski w kasku rowerowym są prawidłowo wyregulowane i nie przesuwa się on luźno po głowie. Nieprawidłowo założony kask nie zapewni nam ochrony w razie nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że kask, który brał udział w wypadku, nie nadaje się do ponownego noszenia.

 

 
Domowy serwis roweru z pewnością polepszy komfort jazdy, jednak żeby mieć stuprocentową pewność, że rower jest przygotowany do jazdy, a tym bardziej przed wyruszeniem w dłuższą trasę, warto udać się do serwisu rowerowego i dokonać przeglądu pod okiem profesjonalisty.

 
Co warto kupić do roweru? Ski Team podpowiada.

 

Przygotowanie roweru do jazdy przed tobą? Zobacz, które akcesoria okażą się przydatne!

 

Kask rowerowy Cube Steep

 

Kask rowerowy, który nie zawiedzie waszych możliwości. Lekkość i wygoda idealnie współgrają ze sobą w Cube Steep. Ma klasyczny, smukły wygląd i nada się do każdego outfitu. Liczne kanały wentylacyjne zapobiegają przegrzaniu głowy w trakcie intensywnego wysiłku.

 

 

 

Zestaw oświetlenia rowerowego Cube Tour USB

 

Zestaw niezawodnych lampek Cube zapewni świetną widoczność, zwiększając nasze bezpieczeństwo podczas wycieczek o późnej porze. Montaż jest banalnie prosty i nie wymaga użycia narzędzi.

 

 

Płyn Cube Acid Pro

 

Spraw, aby Twój rower wyglądał jak nowy dzięki ACID Bike Cleaner. Płyn usuwa uporczywy brud z całego motocykla bez szorstkiego działania na materiał i nadaje się do stosowania na wszystkich materiałach i powierzchniach, w tym na włóknie węglowym, plastiku, aluminium i matowym lakierze.

 

Plyn-do-mycia-roweru

 

Pompka rowerowa Cube Acid Race Pure

 

Niewielka, lecz niezawodna pompka Cube pozwoli z łatwością napompować opony zarówno w zaciszu garażu, jak i podczas wyprawy. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi z łatwością zmieścimy ją do naszego bagażu.

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło