Narty czy snowboard? Od czego lepiej zacząć?

W: Porady narciarskie Na: wtorek, grudzień 7, 2021 Komentarz: 0

Narty i snowboard to jedne z najpopularniejszych sportów zimowych. Kto raz ich spróbował, wie, jak wielką frajdę potrafi przynieść zjazd z góry po śniegu. Jest to świetna okazja do zabawy, ale też aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu zimą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy bardzo potrzebujemy dobrej odporności i dbania o zdrowie. Osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę ze sportami zimowym, często zadają pytanie – narty czy snowboard? Co jest łatwiejsze dla poczatkujących?

 

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze?

 

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wydawać by się mogło, że różnica „narty - snowboard” jest niewielka. Jedno i drugie służy do zjazdu w dół stoku po śniegu przy użyciu przypiętej do nóg deski lub dwóch. I to właśnie podstawowa różnica. Narciarstwo wydaje się bardziej intuicyjne, gdyż możemy swobodnie poruszać obydwoma nogami. W przypadku snowboardu obie przypięte są do jednej deski, co może powodować pewne trudności dla początkujących. Jednak w miarę wzrostu poziomu zaawansowania snowboard okazuje się dużo łatwiejszy.

 

narty_czy_snowboard_skiteam

 

Snowboard dla początkujących

Podczas pierwszych kroków na snowboardzie człowiek – jeśli nie miał wcześniej styczności ze sportami deskowymi – może odczuwać lekki dyskomfort. W sporcie tym do pracy angażujemy całe ciało, a najmniejszy niekontrolowany ruch może spowodować upadek. W takim przypadku nie mamy możliwości podparcia się i przeważnie lądujemy na śniegu. Łatwo w ten sposób o stłuczenia kolan, kości ogonowej czy kontuzje nadgarstków i barków. Na początek warto używać ochraniaczy na poszczególne części ciała, z których oczywiście najważniejszy jest kask.

 

Narty dla początkujących

Narciarstwo od samego początku daje nam trochę większe pole do popisu. Narty przypięte są do dwóch nóg, a do tego (przeważnie po kilku godzinach szkolenia) w rękach mamy kijki. Sprawia to, że łatwiej nam się poruszać, hamować, a także – w razie konieczności - mamy się czym podeprzeć lub odepchnąć. Narty od samego początku pozwalają na kontrolowanie prędkości, a na płaskich odcinkach możemy z łatwością się na nich przemieszczać. Niezależnie od stopnia nachylenia terenu, w jakim się poruszamy, kask narciarski jest niezbędnym wyposażeniem każdego użytkownika stoku.

 

Sprawdź też, jakie narty dla początkujących wybrać.

 

gogle_smith_na_narty_skiteam

 

Snowboard dla zaawansowanych

Po paru dniach spędzonych na jednej desce okazuje się, że „nie taki snowboard straszny”. Kiedy opanujemy już podstawowe ewolucje i przełamiemy się nieco do większych prędkości, snowboard bardzo szybko zaczyna sprawiać przyjemność. Postępy możemy obserwować niemal z godziny na godzinę. Ponieważ sport ten nie jest bardzo skomplikowany technicznie, już po kilku / kilkunastu dniach nauki każdy może mianować się snowboardzistą z prawdziwego zdarzenia.

 

smith_kaski_narciarskie_Skiteam

 

Narty dla zaawansowanych

W przypadku nart nie jest to takie oczywiste. Pomimo że na początku wydawać by się mogło, że to takie proste, mamy tutaj klasyczny przykład powiedzenia „im dalej w las, tym więcej drzew”. Po pierwszych dniach jesteśmy w stanie przemieszczać się po stoku, jednak przeważnie jest to jazda pługiem, która na dłuższą metę jest męcząca i mało efektywna. Żeby trochę się rozpędzić, musimy nauczyć się jeździć równolegle, a w dalszych krokach – na krawędziach. To wymaga trochę więcej czasu i pracy, jednak oczywiście jest w pełni wykonalne i przynosi dużo satysfakcji.

 

Sprawdź też, jakie narty kupić dla średniozaawansowanych.

 

Narty czy snowboard dla dzieci?

 

Zarówno narty, jak i snowboard można zacząć uprawiać już we wczesnym dzieciństwie. Dla młodszych dzieci rekomenduje się narciarstwo, ze względu na jego intuicyjność. Przygodę można zaczynać już od trzeciego roku życia. Snowboard lepiej przypiąć w wieku minimum pięciu lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko spróbowało obydwu dyscyplin i samo wybrało, co bardziej mu się podoba.

  

Narty czy snowboard – bezpieczeństwo najważniejsze

 

Tak samo w przypadku dorosłych. Niezależnie, czy podobają nam się narty, czy snowboard – możemy czerpać radość z jednej wybranej – lub też – z obydwu dyscyplin. Aby w pełni się nimi delektować, na pierwszym miejscu należy zadbać o bezpieczeństwo. Lekcje dla początkujących zawsze warto jest odbyć z instruktorem. Niezbędnym jest też wyposażenie się w kask i gogle. Polecamy zapoznać się z dostępnym w Ski Team asortymentem marki SMITH. W swojej kolekcji ma ona sprzęt dla początkujących i zaawansowanych, zarówno na snowboard, jak i narty.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Smith - producentem kasków, gogli narciarskich i snowboardowych.

 

Smith_logo_skiteam

 

 Komentarze

Zostaw swój komentarz