Blog

comment Komentarz: 0

Narty czy snowboard? Od czego lepiej zacząć?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 4441

Narty i snowboard to jedne z najpopularniejszych sportów zimowych. Kto raz ich spróbował, wie, jak wielką frajdę potrafi przynieść zjazd z góry po śniegu. Jest to świetna okazja do zabawy, ale też aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu zimą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy bardzo potrzebujemy dobrej odporności i dbania o zdrowie. Osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę ze sportami zimowym, często zadają pytanie – narty czy snowboard? Co jest łatwiejsze dla poczatkujących?

 

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze?

 

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wydawać by się mogło, że różnica „narty - snowboard” jest niewielka. Jedno i drugie służy do zjazdu w dół stoku po śniegu przy użyciu przypiętej do nóg deski lub dwóch. I to właśnie podstawowa różnica. Narciarstwo wydaje się bardziej intuicyjne, gdyż możemy swobodnie poruszać obydwoma nogami. W przypadku snowboardu obie przypięte są do jednej deski, co może powodować pewne trudności dla początkujących. Jednak w miarę wzrostu poziomu zaawansowania snowboard okazuje się dużo łatwiejszy.

 

narty_czy_snowboard_skiteam

 

Snowboard dla początkujących

Podczas pierwszych kroków na snowboardzie człowiek – jeśli nie miał wcześniej styczności ze sportami deskowymi – może odczuwać lekki dyskomfort. W sporcie tym do pracy angażujemy całe ciało, a najmniejszy niekontrolowany ruch może spowodować upadek. W takim przypadku nie mamy możliwości podparcia się i przeważnie lądujemy na śniegu. Łatwo w ten sposób o stłuczenia kolan, kości ogonowej czy kontuzje nadgarstków i barków. Na początek warto używać ochraniaczy na poszczególne części ciała, z których oczywiście najważniejszy jest kask.

 

Narty dla początkujących

Narciarstwo od samego początku daje nam trochę większe pole do popisu. Narty przypięte są do dwóch nóg, a do tego (przeważnie po kilku godzinach szkolenia) w rękach mamy kijki. Sprawia to, że łatwiej nam się poruszać, hamować, a także – w razie konieczności - mamy się czym podeprzeć lub odepchnąć. Narty od samego początku pozwalają na kontrolowanie prędkości, a na płaskich odcinkach możemy z łatwością się na nich przemieszczać. Niezależnie od stopnia nachylenia terenu, w jakim się poruszamy, kask narciarski jest niezbędnym wyposażeniem każdego użytkownika stoku.

 

Sprawdź też, jakie narty dla początkujących wybrać.

 

gogle_smith_na_narty_skiteam

 

Snowboard dla zaawansowanych

Po paru dniach spędzonych na jednej desce okazuje się, że „nie taki snowboard straszny”. Kiedy opanujemy już podstawowe ewolucje i przełamiemy się nieco do większych prędkości, snowboard bardzo szybko zaczyna sprawiać przyjemność. Postępy możemy obserwować niemal z godziny na godzinę. Ponieważ sport ten nie jest bardzo skomplikowany technicznie, już po kilku / kilkunastu dniach nauki każdy może mianować się snowboardzistą z prawdziwego zdarzenia.

 

smith_kaski_narciarskie_Skiteam

 

Narty dla zaawansowanych

W przypadku nart nie jest to takie oczywiste. Pomimo że na początku wydawać by się mogło, że to takie proste, mamy tutaj klasyczny przykład powiedzenia „im dalej w las, tym więcej drzew”. Po pierwszych dniach jesteśmy w stanie przemieszczać się po stoku, jednak przeważnie jest to jazda pługiem, która na dłuższą metę jest męcząca i mało efektywna. Żeby trochę się rozpędzić, musimy nauczyć się jeździć równolegle, a w dalszych krokach – na krawędziach. To wymaga trochę więcej czasu i pracy, jednak oczywiście jest w pełni wykonalne i przynosi dużo satysfakcji.

 

Sprawdź też, jakie narty kupić dla średniozaawansowanych.

 

Narty czy snowboard dla dzieci?

 

Zarówno narty, jak i snowboard można zacząć uprawiać już we wczesnym dzieciństwie. Dla młodszych dzieci rekomenduje się narciarstwo, ze względu na jego intuicyjność. Przygodę można zaczynać już od trzeciego roku życia. Snowboard lepiej przypiąć w wieku minimum pięciu lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko spróbowało obydwu dyscyplin i samo wybrało, co bardziej mu się podoba.

  

Narty czy snowboard – bezpieczeństwo najważniejsze

 

Tak samo w przypadku dorosłych. Niezależnie, czy podobają nam się narty, czy snowboard – możemy czerpać radość z jednej wybranej – lub też – z obydwu dyscyplin. Aby w pełni się nimi delektować, na pierwszym miejscu należy zadbać o bezpieczeństwo. Lekcje dla początkujących zawsze warto jest odbyć z instruktorem. Niezbędnym jest też wyposażenie się w kask i gogle. Polecamy zapoznać się z dostępnym w Ski Team asortymentem marki SMITH. W swojej kolekcji ma ona sprzęt dla początkujących i zaawansowanych, zarówno na snowboard, jak i narty.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Smith - producentem kasków, gogli narciarskich i snowboardowych.

 

Smith_logo_skiteam

 

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło