Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower elektryczny wybrać? Jak on działa?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 3704

Popularność rowerów elektrycznych w Polsce rośnie z każdym rokiem. Nie każdy jednak wie, co to jest rower hybrydowy, bo tak również nazywamy jednoślady z dodatkowym napędem silnika, na czym polega ich mechanizm i czym kierować się podczas wyboru. Poniżej wyjaśniamy więc, jak działa rower elektryczny, i doradzamy, jaki wybrać.

 

Co to jest rower hybrydowy?

 

Zacznijmy od początku i podstawowego pytania – jak działa rower elektryczny i czym tak naprawdę jest. Wiele osób od razu pomyśli, że to rower dla leniwych, bo sam jeździ. Nic bardziej mylnego! Rower z dodatkowym wspomaganiem nigdy sam za nas nie pojedzie. Silnik ma za zadanie jedynie pomóc w pedałowaniu, ale do określonej prędkości roweru – 25 km/h. Oznacza to, że nadal musisz kręcić pedałami, żeby gdziekolwiek pojechać, jednak podczas stromego podjazdu poczujesz nieocenioną pomoc. Dzięki wspomaganiu będziesz w stanie utrzymywać średnią prędkość przejazdu między 20 a 25 km/h, która w dużych miastach jest porównywalna z prędkością poruszania się transportem publicznym lub autem tkwiącym w miejskich korkach. Na rowerze hybrydowym dojedziesz do pracy bez potu i wypieków, bez konieczności korzystania z prysznica. 

 

Dzięki wspomaganiu każdy może dołączyć do grupy rowerowej i pojechać na wspólny wyjazd za miasto. Osoby mniej wydolne fizycznie spokojnie poradzą sobie z tempem jazdy mocniejszych rowerzystów i spędzą miły weekend w towarzystiwe rodziny czy znajomych. 

 

rowery-hybrydowe-cube-ski-team

 

Przejdźmy w takim razie do silnika, który jest wbudowany w rower hybrydowy. Jak działa dokładnie jednostka napędowa? Przybliżymy ten temat na przykładzie rowerów hybrydowych Cube, w których montowane są silniki renomowanej marki Bosch.

 

W wszystkich modelach rowerów Cube Hybrid znajdziecie tak zwany silnik centralny, który zintegrowany jest z suportem rowerowym. Takie umieszczenie silnika rowerowego jest zdecydowanie najlepsze, ze względu na równomierne rozłożenie środka ciężkości, jak i zoptymalizowanie jazdy rowerem, zarówno pod górkę, jak i na zjazdach. Na rynku znajdziesz także modele z silnikiem zamontowanym w przedniej lub tylnej piaście, jednak jest to rozwiązanie przestarzałe, od którego odeszły już praktycznie wszystkie większe marki rowerowe.

 

silnik-Bosch-rower-hybrydowy

 

Rower elektryczny – jaki silnik eBosch wybrać?

 

Marka eBosch rozwija i napędza rozwój rynku rowerów hybrydowych. Obecnie w swojej ofercie posiada aż pięć modeli silników, różniących się wydajnością, momentem obrotowym oraz wyglądem. Jeżeli planujesz kupić swój pierwszy rower hybrydowy, który będzie Ci służył głównie do codziennych dojazdów do pracy czy szkoły oraz podczas weekendowych wycieczek, nie odczujesz różnicy między danymi modelami silnika.

 silnik-eBosh_rowery-elektryczne

Warto także dodać, że Cube starannie dobiera odpowiednie wersje do kategorii rowerów:

 

 •     •  W modelach miejskich znajdziesz przeważnie silnik z linii Performance, z momentem obrotowym do 65 Nm i mocy 250 Watt.
 •     •  W modelach górskich full suspension będzie to silnik Performance Line CX Generation 4, z momentem obrotowym do 85 Nm i mocy 250 Watt.
 •     •  Tańsze modele e-bike wyposażone są w modele silników z linii Active (do 50Nm / 250 Watt).

Każdy silnik może pracować w czterech trybach jazdy, jak również może zostać wyłączony. Wybór danego trybu odbywa się za pomocą komputera pokładowego. Jakie tryby jazdy znajdują się w rowerach hybrydowych?

 •       TURBO – bezpośrednie, mocne wsparcie do maksymalnej kadencji dla sportowej jazdy.
 •      SPORT/EMTB* – natychmiastowe, potężne wsparcie dla sportowej jazdy w terenie i ruchu miejskim. Tryb EMTB dostępnych w rowerach z silnikiem Performance Line CX dynamicznie przełącza się pomiędzy trybami Turbo i Tour, zapewniając progresywne wsparcie silnika przy maksymalnej wydajności jazdy.
 •       TOUR – stałe wsparcie na długich trasach.
 •      ECO – skuteczne wsparcie przy maksymalnej wydajności dla maksymalnego zasięgu.
 •      OFF – brak wsparcia, wszystkie pozostałe funkcje komputera pokładowego są dostępne.
 •     WALK – wspomaganie w trakcie prowadzenia roweru.

 

Komputery pokładowe w rowerach hybrydowych

 

W zależności od tego, jaki rower hybrydowy, z jakim silnikiem i w jakim przedziale cenowym wybierzesz, znajdziesz w jego wyposażeniu wyświetlacz rowerowy. Najwyższe modele rowerów hybrydowych Cube wyposażone są w komputery Nyon lub Kiox, które oprócz możliwości sterowania trybami jazdy posiadają szereg rozbudowanych funkcji, kolorowe, dotykowe wyświetlacze, mapy oraz połączenie bluetooth z aplikacją na smartfona. Więcej na temat wyświetlaczy Bosch możesz przeczytać w osobnym artykule poświęconym porównaniu poszczególnych modeli.

 

licznik-nyon-rower-hybrydowy-cube

 

Oprócz dwóch wymienionych powyżej w rowerach elektrycznych Cube możesz spotkać się z komputerem pokładowym Intuvia oraz Purion. Obszerny opis wraz z filmami instruktażowymi z obsługi wszystkich funkcji tych modeli także znajdziesz w bazie naszych poradników rowerowych.

 

Jak ładować rower elektryczny? Kilka słów o bateriach i ładowarkach

 

Baterie w rowerach elektrycznych

 

Baterie najczęściej zamontowane są w ramie roweru, ale można spotkać się także z modelami posiadającymi baterie pół-zintegrowane z tylnym bagażnikiem lub ramą, jednak są to najczęściej miejskie modele rowerów hybrydowych.

 

rower-miejski-ube-hybrid

 

Obecnie wielkość baterii została tak zminimalizowana, a jej kształt tak wysmuklony, że została w pełni zintegrowana z ramą roweru. Laik rowerowy nie pozna, że rower ma wbudowany silnik i baterię, a jedynie może być dla niego nieco masywniejszy. Dla porównania przedstawiamy poniżej model roweru hybrydowego Cube z 2016 roku i z kolekcji 2021. Różnica widoczna jest od razu – to ten sam model Cube Hybrid Reaction Race na przestrzeni pięciu lat.

 

ewolucja-rowerow-hybrydowych

 

Baterie w rowerach hybrydowych również występują w kilku wariantach, a raczej pojemnościach. Marka Bosch przygotowała trzy modele baterii (400 Wh / 500 Wh / 625 Wh) , wykonane przy użyciu nowoczesnej technologii litowo-jonowej, która sprawia, że są one wydajnym i trwałym dostawcą energii elektrycznej do naszego jednośladu. Ich wydajność zależy jednak nie tylko od ich pojemności, ale także sposobu jazdy, modelu silnika, jak i stanu części eksploatacyjnych roweru. Aby zasięg jazdy ze wspomaganiem był jak największy, zwróć uwagę na:

 

 •     prawidłowe ciśnienie w oponach – aby zmaksymalizować zasięg, jedź z maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniem w oponach;
 •     masę roweru – nie dokładaj niepotrzebnego bagażu, jeżeli nie musisz;
 •     częste hamowanie i ruszanie – podobnie jak w przypadku samochodu, mniej ekonomiczna jazda obniży zasięg, a jazda ze stałą prędkością wydłuży go;
 •     kadencję pedałowania – powyżej 50 obrotów na minutę optymalizuje wydajność jednostki napędowej. Z drugiej strony bardzo powolne pedałowanie kosztuje dużo energii;
 •     zmianę przerzutek – odpowiednie przełożenie na danym odcinku terenu wpłynie korzystnie na płynną jazdę, a tym samym jej wydajność;
 •     temperaturę otoczenia – wraz ze spadkiem temperatury wydajność baterii spada wraz ze wzrostem oporu elektrycznego. Dlatego w zimie można spodziewać się mniejszego i zwykle zasięgu;
 •     wskazania mocy silnika – w komputerach pokładowych INTUVIA, KIOX oraz NYON znajdziesz opcję wskaźnika zużycia energii. Im dłuższa linia, tym większe zużycie.

 Baterie-porownanie

Ładowarki w rowerach elektrycznych

 

Ostatnie, za to bardzo ważne pytanie, jakie z pewnością nasuwa się wielu osobom, to jak ładować rower elektryczny? Rowery hybrydowe sprzedawane są z ładowarkami, które podłączysz do zwykłego gniazdka o napięciu elektrycznym 230V. Rowery hybrydowe z oferty marki Cube wyposażone są w modele o mocy 2A, 4A lub 6A. Jeżeli nadal nie zdecydowałeś się, jaki rower hybrydowy wybrać, to może czas ładowania baterii przechyli szalę na korzyść jednego z wybranych modeli.

 czas-ladowania-rowerow-hybrydowych

Rowery hybrydowe – ranking modeli 2021

 

Rower Cube 435062 Stereo Hybrid 120 Pro 625

 

cube-hybrid-stereo-120

 

Gdy zwiedzanie górskich szlaków stanie się pasją, będziesz potrzebować roweru takiego jak roweru hybrydowego full suspension Cube Stereo Hybrid 120 Pro. Wygodne zawieszenie, intuicyjne prowadzenie i niezawodne działanie są standardem. Jednostka napędowa CX czwartej generacji Bosch, sterownik Purion i nasz zgrabny modułowy system akumulatorowy płynnie łączą się z precyzyjnymi przekładniami 1x12 Sram zapewniającymi moc do zdobywania nowych szlaków. 

 

Rower Cube 433101 Reaction Hybrid Performance 500

 

Cube-hybrid-reaction

E-MTB napędzany silnikiem Bosch, z przekładnią Shimano, odpowiedni dla każdego rowerzysty: wszechstronny, niedrogi i dający dużo radości z jazdy. Wybierz drogę mniej uczęszczaną i zobacz, gdzie cię zaprowadzi górski rower hybrydowy Cube Reaction Hybrid Performance.

 

Rower Cube 434322 Reaction Hybrid SL 625 29 Lady 

 cube-reaction-hybrid-lady

 

Damski rower hybrydowy Cube Reaction Hybrid SL na nowo definiuje hybrydowe rowery górskie 29er. Łącząc ofertę akumulatorów o największej pojemności z mocą napędu CX czwartej generacji i kontroler Nyon, jest to rower dla odkrywców i poszukiwaczy przygód. 

 

Rower Cube 431402 Kathmandu Hybrid 45 625

 

cube-hybrid-kathmandu

 

Rowery hybrydowe na nowo ustalają zasady poruszania się po mieście i bezdrożach - a Kathmandu Hybrid 45 zmienia te reguły dla hybryd. Moc napędu czwartej generacji Bosch i akumulator 625 Wh wywraca wszystko do góry nogami, przenosząc moc na drogę dzięki niezrównanej, 12-biegowej przekładni Shimano XT. Widelec z zawieszeniem pneumatycznym Suntour Mobie45 ułatwia poruszanie się po ulicach miasta, a mocne hydrauliczne hamulce tarczowe Magura zapewniają pełną kontrolę, nawet w złych warunkach pogodowych i na trudnych odcinkach terenu.

 

Rower Cube 432812 Nuride Hybrid EXC 625 Allroad

 

cube-hybrid-nuride

 

Rower hybrydowy Nuride EXC to wszechstronna bestia - rower górski, na dodatek hybrydowy 29er z napędem CX czwartej generacji firmy Bosch jest prawdopodobnie najbardziej wszechstronny ze wszystkich w swojej klasie. Dzięki szerokozakresowej, 12-biegowej przekładni Sram Eagle, pneumatycznemu widelcowi RockShox i amortyzowanej sztycy, Nuride Hybrid EXC ma funkcjonalność umożliwiającą łatwe poruszanie się na każdej trasie, w terenie lub na drodze. 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło