Blog

comment Komentarz: 0

Ubranie na rower zimą: co włożyć w chłodne dni?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 18980

Ubranie na rower zimą to nie lada wyzwanie nie tylko dla początkujących kolarzy. Z odpowiednim wyborem funkcjonalnego i – co najważniejsze – ciepłego zestawu czasami problem mają nawet doświadczeni zawodnicy. Fani dwóch kółek cierpią raczej na klęskę urodzaju niż brak odpowiednich propozycji na rynku. Dziś podpowiadamy, jak ubrać się na rower zimą, by było ciepło i efektywnie.

 

Właściwe ubrania na rower zimą – co to właściwie znaczy?

 

Wiele osób, które nie zasmakowały jeszcze jazdy w porze roku, gdy pod kołami skrzypi śnieg, wyobraża sobie zimowy trening w najcieplejszych rzeczach, wygrzebanych z samego dna szafy. W rzeczywistości taki strój całkowicie nie spełnia swoich założeń. Zimowy komplet do jazdy na rowerze powinien być:

 

  • · wygodny – nie może krępować ruchów, a poszczególne warstwy powinny być względem siebie możliwie nieruchome. Nie ma nic bardziej irytującego niż przesuwające się ubrania i konieczność ich ciągłego poprawiania.
  • · dopasowany do temperatury i warunków panujących na zewnątrz – nie wystarczy bowiem ubrać się najcieplej, jak się da. Odzież nie może być zbyt gruba (spocone plecy na mrozie to pierwszy krok w kierunku poważnych kłopotów) ani za lekka – temperatura odczuwalna na rowerze jest zawsze o wiele niższa od rzeczywistych wskazań termometru.
  • · dostosowany do jazdy na rowerze – nogawki powinny ściśle dolegać do nóg, aby żadna część materiału nie wkręciła się w pedały czy korbę, a kurtka nie powinna być zbyt długa, żeby nie zahaczała się o siodełko.

 

Jak ubrać się na rower w chłodne dni – zasada trzech warstw

 

Ile to razy w dzieciństwie przewróciliśmy oczami, gdy mama czy babcia przypominały, że najlepiej ubierać się na cebulkę! Dziś specjaliści od outdooru, trekkingu, kolarstwa, biegania i wszelkich sportów na świeżym powietrzu podtrzymują tę naukę. Najskuteczniejszym sposobem ubierania się na rower zimą, przy zachowaniu pełnego komfortu, jest tak zwana metoda trzech warstw. Polega ona na zastosowaniu trzech różnych rodzajów ubrań, które będą się dopełniały i stworzą solidną zaporę przed zimnem i niekorzystnymi warunkami.

 

  • ·        Pierwszą warstwą powinna być zawsze bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest sprawne odprowadzanie wilgoci (potu) na zewnątrz. Wilgoć to nasz ogromny wróg. Szacuje się, że woda wychładza organizm nawet 25 razy szybciej niż powietrze! Drugim zadaniem bielizny termicznej jest zatrzymywanie wytworzonego ciepła przy ciele, żeby nie wychłodziło się ono zbyt szybko podczas postoju.
  • ·        Drugą warstwę powinna stanowić bluza, bezrękawnik czy koszulka z długim rękawem, której funkcją będzie ocieplanie tułowia. Stopień ochrony przed zimnem należy dobrać do panującej temperatury.
  • ·        Trzecia warstwa, to warstwa ochronna. Tworzy ją ciepła kurtka z membraną przeciwdeszczową. Zadaniem trzeciej warstwy jest odcięcie nas od bezpośredniego działania czynników zewnętrznych – ekstremalnie wychładzającego wiatru, wody czy szczypiącego mrozu.

 

 Kurtka-zimowa-na-rower-ski-team

Naucz się dobierać warstwy

 

Cały sekret wygodnego i ciepłego ubrania na rower zimą to umiejętne manipulowanie warstwami i intuicyjne dobieranie poszczególnych elementów garderoby przed wyjściem z domu.

Jak ubrać się na rower w chłodne dni? Wśród kolarzy panuje przekonanie, że o właściwym ubiorze informuje nas odczuwanie lekkiego chłodu, gdy nie jesteśmy jeszcze w ruchu. Można wtedy oczekiwać, że po rozpoczęciu jazdy, gdy temperatura ciała zacznie wzrastać, nie zrobi się nam zbyt gorąco.

 

Co założyć na dolną część ciała?

Spodnie stanowią pewne odstępstwo od wspomnianej reguły. Nasze nogi są solidnie zabudowane mięśniami o dużej powierzchni, które intensywnie pracują podczas jazdy. Dopóki słupek termometru nie schodzi głęboko poniżej zera, większości osób w zupełności wystarczą jedynie spodnie rowerowe do jazdy zimą.

Podczas wyjątkowo dokuczliwych mrozów same spodnie mogą być niewystarczającą ochroną. Warto zastosować wtedy ocieplacze nóg, które będą stanowiły dodatkową warstwę.

 

 spodnie-rowerowe-zimowe-ski-team

Jak ubrać się na rower zimą – praktyczne przykłady

Co zrobić, żeby być przygotowanym na każde warunki? Wystarczający będzie zakup kilku elementów garderoby, które połączysz ze sobą według potrzeby. Warto zwrócić uwagę na ich jakość i funkcjonalność. Dzięki temu nie będzie konieczności wymiany ubrań co roku. Odzież sprawdzonych producentów może pracować z Tobą na treningach przez wiele ciężkich, zimowych sezonów bez utraty jakości.

 

Bielizna rowerowa

Wybierając komplet bielizny rowerowej, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Najpopularniejsze są materiały syntetyczne, które najlepiej odprowadzają wilgoć (poliamid, poliester). Coraz powszechniejsze robią się także materiały naturalne – głównie wełna merino, ze świetnymi właściwościami antybakteryjnymi. Dobrym przykładem wykorzystania sztucznych włókien jest koszulka Cube Functional Cold Conditions. Wysoki kołnierzyk zapobiega otarciom zamka od kurtki i chroni szyję przed podwiewaniem.

 

Spodnie

Najlepsze będą te na szelkach. Ich wysoka zabudowa (do spółki z górnymi warstwami ubrań) dodatkowo ochroni nerki, pęcherz i narządy wewnętrzne. Brak gumki uciskającej w pasie to ogromny komfort. Szelki mają jeszcze jedną zaletę – sprawiają, że wkładka rowerowa znajduje się zawsze w idealnym miejscu. Nie przemieszcza się w żadną stronę nawet podczas najdłuższych tras i najbardziej intensywnych treningów.

 

Kurtka

Ważne, by zapewniała komfort i nie krępowała ruchów. Powinna być wykonana z oddychającego materiału i jednocześnie gwarantować ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Ciekawą propozycją jest kurtka Cube Blackline Softshell. Elastyczny materiał i dobra izolacja to podstawy. Model został wyposażony w zwiększające widoczność elementy odblaskowe.

 

kurtki-rowerowe-ski-team

Koszulka

Kupując koszulkę rowerową, która ma stanowić pośrednią warstwę, warto zadbać o to, by była nieco luźniejsza. Pamiętaj, że ciepło gromadzi się w powietrzu, dlatego warto zachować małą poduszkę powietrzną pomiędzy warstwami. Tutaj także polecamy stawiać na oddychające, syntetyczne materiały lub wełnę merino.

 

Ocieplacze

Tego typu produkty dostępne są w różnych długościach. Umożliwiają więc dogrzewanie samych łydek lub łydek i ud. Produkty przeznaczone do ogrzewania ramion mogą być z powodzeniem stosowane z bezrękawnikami. Ciekawą propozycją są nogawki Castelli Thermoflex i rękawki Cube Blackline

 

Rękawiczki

Zimą ręce wymagają szczególnej ochrony. Warto zainwestować w rękawiczki z windstopperem, który nie dopuści do naszych dłoni lodowatego wiatru. Rękawiczki Cube Natural Fit to doskonała propozycja dla każdego.  Silikonowe nadruki na wewnętrznej stronie dłoni zapewniają idealny i pewny chwyt kierownicy.

 

rękawiczki-rowerowe-zimowe-ski-team

Skarpety

Ciepłe, lecz niezbyt grube skarpety to podstawowa ochrona stóp. Powinny być wykonane z szybkoschnących materiałów. Większość kolarzy będzie zadowolona z modelu Cube Mountain. Skarpetki te dodatkowo zapobiegają powstawaniu odcisków.

 

Ochraniacze na buty rowerowe

Ochraniacze utrzymują optymalną temperaturę podczas przejażdżek w nieprzyjaznych warunkach pogodowych oraz posiadają wodoszczelną powłokę. Model Cube Rain Cover sprawdzi się przede wszystkim wczesną wiosną, ale podczas zimowej przejażdżki także zniweluje dyskomfort podczas opadów.

 

ochraniacze-rowerowe-ski-team

 

Czapki

Duża część ciepła odprowadzana jest przez głowę. Warto więc zainwestować w ciepłą, oddychającą i – co ważne dla komfortu – przylegającą do głowy czapkę z cienkiego materiału. Pamiętaj, żeby przymierzyć ją z kaskiem, który obowiązkowo musisz mieć na głowie podczas jazdy – zwłaszcza w zimowych warunkach.

 

Zima to nie tylko trenażer!

Nie jest także zarezerwowana jedynie dla szalonych przełajowców. Trening w trudnych warunkach zimowych może być w pełni bezpieczny (dzięki powyższym wskazówkom) oraz wyjątkowo efektywny. Pomyśl, jak lekko będzie jeździło się w dobrych warunkach, gdy te najgorsze będą dla Ciebie codziennością.

 

Już wiesz, jak ubrać się na rower zimą. Teraz pora wprowadzić wiedzę w życie.

 

rower-zima-ski-team

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło