Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower dla seniora? Warto wybrać elektryczny?

list In: Skiteam favorite Hit: 2420

Rower elektryczny dla seniora to doskonały pomysł na aktywizację sportową starszej osoby! Część rowerzystów woli oczywiście tradycyjne rozwiązania, na szczęście w Ski Team obie grupy znajdą jednoślady spełniające ich oczekiwania. Duży wybór rowerów każdego typu na rynku może wprowadzać Cię w konsternację, jednak bez obaw – w tym artykule dowiesz się, jaki rower dla seniorki i seniora będzie tym odpowiednim.

Czym powinien charakteryzować się rower dla starszej osoby?

 
Rower elektryczny dla seniora lub zwyczajny rower bez napędu elektrycznego dla starszej osoby powinien przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo. Druga w kolejności jest przyjemność z jazdy. Na ten „parametr” wpływ ma wiele czynników.

 
    • Niska waga ramy i komponentów umożliwi łatwy transport roweru i wnoszenie go po schodach. Lekki rower będzie również łatwiej pokonywał podjazdy i stawiał mniejszy opór podczas jazdy po płaskiej nawierzchni.

 
    • Szeroki zakres przełożeń również ułatwi jazdę. Warto zadbać o jak największą liczbę rzędów na kasecie oraz liczbę przednich zębatek. Duży zakres biegów to płynniejsza zmiana i mniejsze skoki pomiędzy poszczególnym ustawieniami.

 

Wycieczka-rowerowa

 
    • Rama powinna być dopasowana do wzrostu oraz możliwości motorycznych rowerzysty. Starsze osoby z problemami ruchowymi powinny unikać ram z wysokim prowadzeniem górnej rury.

 
    • Prosta budowa i nieskomplikowane wyposażenie ułatwi codzienne dbanie o rower.

 
Oprócz tego należy wziąć pod uwagę „standardowe” kwestie, które rozważamy ,kupując rower dla osoby w każdym wieku. Więcej na temat wyboru jednośladu napisaliśmy w artykule o rodzajach rowerów.

 
Jaki rower dla seniora i seniorki wybrać?

 
Seniorzy mogą wybierać spośród różnych typów konstrukcji. Rower elektryczny dla seniora nie musi różnić się niczym od innych. Istnieją jednak rowery, które swoją budową znacznie ułatwiają użytkowaniem starszym osobom. Przyjrzyjmy się najciekawszych propozycjom.

 
Rowery ze zwykłą ramą

 
Wśród klasycznych rowerów znajdziemy sporo konstrukcji wspomaganych motorem elektrycznym. Świetną propozycją do jazdy po mieście oraz na dłuższe wycieczki turystyczne będzie Cube Kathmandu Hybrid. Silnik marki Bosch uczyni jazdę bardziej dynamiczną, a aluminiowa rama i podzespoły Shimano zapewnią niską wagę całości.

 

Rower-cube-hybrid-kathmandu

 
Jako alternatywę polecamy również model Cube Kathmandu Hybrid One.

 
Rowery z ramą trapezową

 
Rowery z ramą trapezową zdecydowanie ułatwiają wsiadanie i zsiadanie (szczególnie w codziennych ubraniach). Jednym z jednośladów, skonstruowanych na bazie takiej właśnie ramy, jest Cube Touring Hybrid One 400. To konstrukcja stworzona do pokonywania dużych przebiegów podczas weekendowych (i dłuższych!) wyjazdów. Mocny silnik firmy Bosch i kaseta z dziewięcioma przełożeniami sprawiają, że jazda jest płynna i nie wymaga wysiłku.

 

Rower-cube-touring-hybrid-one-500

 
Rowerem elektrycznym dla seniora o podobnej konstrukcji jest Cube Nuride Hybrid Pro 625 Allroad. Amortyzator o skoku 100 mm tłumi nierówności, a opony Schwalbe G-One Allroud zapewniają doskonałą przyczepność

 
Rowery easy entry

 
Rowery typu easy entry to szczególny rodzaj konstrukcji o maksymalnie obniżonej rurze ramy. By na nie wsiąść, wystarczy tylko nieznaczne podniesienie nogi i przełożenie jej na drugą stronę konstrukcji. Doskonałym przykładem będzie model marki Cube 532802 Nuride Hybrid EXC 625 Allroad Easy Entry. To ciekawa propozycja ze 100 mm amortyzatorem, świetnym napędem Bosch CX oraz oponami odpowiednimi na każdą nawierzchnię. Rower sprawi mnóstwo radości nie tylko podczas codziennej jazdy, ale również przy dłuższych eskapadach.

 

Rower-Cube-trapeze

 
Kolejnym rowerem easy entry, o którym warto wspomnieć, jest Cube Kathmandu Hybrid One 500. Wbudowany system oświetlenia i zintegrowany bagażnik to duże udogodnienia. Napęd Shimano z dziesięcioma przełożeniami, wraz z silnikiem Bosch zapewnią lekkość w pokonywaniu podjazdów.

 
Odpowiedni rower dla seniora to nie wszystko!

 
Odpowiedź na pytanie, jaki rower dla starszej osoby będzie odpowiedni, to dopiero początek. W przypadku seniorów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zapobieganie wypadkom oraz urazom. Przezorny zawsze ubezpieczony!

 
    1. Kompletowanie niezbędnych akcesoriów zacznijmy od zakupu kasku. Głowa jest najbardziej newralgiczną  i podatną  na uszkodzenia częścią ciała. Dobrze, by kask był zabudowany w części potylicznej, co dodatkowo wzmocni ochronę. Taką budowę ma między innymi model Uvex 4011 Gravel X. Poszukując ochraniaczy warto rozważyć model 16029 marki Cube.

 

kask-rowerowy-uvex

 
    2. Podstawą będzie również dobrej jakości zestaw oświetlenia (przeczytaj więcej o tym, czy rower musi mieć światła). Działające do 6 godzin lampki Cube KPL Acid Pro 40 posłużą podczas niejednej wycieczki.

 

lampki-cube-acid

 
    3. Do przewożenia drobnych zakupów może przydać się bagażnik rowerowy. Zamocowane na nim sakwy lub torba pozwolą przewieźć podstawowe przedmioty, ciepłą kurtkę lub zapas jedzenia podczas dłuższych weekendowych wyjazdów. W tej roli doskonale sprawdzi się minimalistyczny model Cube Acid Sic Rilink.

 

bagaznik-rowerowy-cube

 
    4. Zostawiając rower pod sklepem, należy pomyśleć o jego właściwym zabezpieczeniu przed kradzieżą. Lekkie zabezpieczenie typu u-lock Kryptonite Keeper będzie w tym przypadku dobrym wyborem.

 

zabezpieczenie-roweru

 
    5. Zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony w dzwonek. Minimalistyczny Knog OI Luxe pomoże spełnić ten wymóg. Dzwonek jest głośny, nie hałasuje podczas jazdy i nie rzuca się w oczy.

 

Dzwonek-rowerowy-knog

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło