Rodzaje rowerów – jakie wyróżniamy? Jaki kupić?
Znane nam z dzieciństwa rodzaje rowerów są dziś przeżytkiem. Wiele z nich zostało zepchniętych w zapomnienie, inne przekształciły się w całkowicie nowe typy rowerów i rozbiły na bardziej niszowe i specjalistyczne konstrukcje. Popularność jednośladów jednak stale rośnie, dlatego warto być na bieżąco. Jakie typy rowerów wyróżniamy? I jaki z nich wybrać?
Odnaleźć się w gąszczu możliwości. Jak wybrać rower idealny?
Spoglądając na rynek rowerowy, można odnieść wrażenie, że każda nisza została już zapełniona przez odpowiedniego rodzaju konstrukcje. Jeszcze 10 lat temu sprawa była dość prosta: rower z barankiem był rowerem szosowym lub przełajowym, rower z amortyzatorem był rowerem górskim, a ten z bagażnikiem wszyscy nazywaliśmy rowerem trekkingowym. Dziś możemy wyróżnić znacznie więcej typów rowerów, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Nauczmy się je rozpoznawać!
Jaki rower kupić? 11 popularnych konstrukcji
Rowery górskie ( MTB hardtail)
Konstrukcje z przednim amortyzatorem i sztywną tylną częścią ramy. Bardzo popularne z uwagi na dużą uniwersalność. W tej kategorii znajdziemy:
- • Rowery zwane popularnie ATB (All Terrain Bike – rower na każdy teren).
- • Rowery bardziej specjalistyczne, stworzone do treningów i startów w wyścigach cross country (XC) – na trudnych technicznie trasach górskich i terenowych. Dyscyplina ta jednak otwiera się także na rowery z pełnym zawieszeniem.
Rowery hardtail wyposażone są w napęd umożliwiający pokonywanie stromych wzniesień, a także rozpędzanie się do dużych prędkości na płaskich odcinkach.
Doskonałym przykładem roweru hardtail będą dwa modele od Cube: Analog oraz Reaction Pro.
Górskie rowery full suspension
To rodzaj roweru z przednim i tylnym amortyzatorem. Zawieszenie ma w ich przypadku znacznie większy skok niż w rowerach hardtail. To konstrukcje, które doskonale radzą sobie na wymagających podjazdach i stromych zjazdach – kompletne rowery górskie, którym nie brakuje niczego.
Jedną z ciekawszych konstrukcji w sezonie zaprezentowała marka Cube w modelu Stereo 120 HPC EX 29.
Rowery szosowe
Sportowa geometria ramy wymusza na użytkowniku aerodynamiczną pozycję. Jej zajęcie ułatwia gięta kierownica typu baranek. W typowych rowerach szosowych, stworzonych do celów sportowych, trudno będzie o możliwość założenia opon szerszych niż 25–28 mm. Duże prędkości, niska waga, dynamika – tak w skrócie można opisać rowery szosowe.
Dobrymi przykładami są zdecydowanie modele Attain Pro oraz Litening C:68X Pro od Cube.
Rowery triathlonowe
Wystarczy rzut oka na rower triathlonowy, by wiedzieć, że to rodzaj roweru do bicia rekordów. Największe znaczenie ma tu aerodynamika, stąd specyficzny przekrój rur ramy oraz specjalna nakładka czasowa, montowana na kierownicy, umożliwiająca przybranie bardziej opływowej pozycji. Jak nietrudno się domyślić, rowerem triathlonowym powinni zainteresować się fani tej właśnie dyscypliny.
Rowery miejskie i crossowe
Rowery miejskie mają zazwyczaj bardzo prostą konstrukcję i zapewniają wygodną, niemal wyprostowaną pozycję za kierownicą. Rower miejski to doskonały towarzysz dnia codziennego. Szereg udogodnień, jak składana podpórka, światła zasilane dynamo czy dzwonek, sprawiają, że jest idealnym wyborem roweru na dojazdy do pracy i na zakupy.
Rowery crossowe to z kolei połączenie kilku dobrze znanych rodzajów rowerów. Taka mieszanka ma zapewnić nieco bardziej dynamiczną, lecz nadal wygodną pozycję i duży komfort użytkowania.
Dobrym przykładem roweru crossowego jest model Cube Nature Pro. Oferuje on duży komfort ze sportowym zacięciem, ciekawy design i świetnej klasy osprzęt Shimano.
Rowery turystyczne i trekkingowe
Te rodzaje rowerów to synonim wygody i pokonywania dalekobieżnych tras. Jeśli zobaczycie na ulicy rower z sakwami na bagażniku, z dużym prawdopodobieństwem będzie to rower trekkingowy lub turystyczny. Tego typu rowery oferują nieco bardziej wyprostowana sylwetkę, wygodną kierownicę i dużo udogodnień: od przedniego amortyzatora, przez dynamo, po amortyzowaną sztycę podsiodłową. Wszystko po to, by pokonywanie kilometrów było jak najprzyjemniejsze.
Typowym przedstawicielem rowerów trekkingowych i turystycznych jest Cube Touring Lady. Zapewnia wygodę na długich trasach oraz posiada szeroki zestaw przełożeń, który przyda się na długich podjazdach.
Rowery typu gravel
Odkrycie ostatnich lat, czyli rower stworzony do przemierzania szutrowych bezdroży, leśnych duktów i polnych dróg. Najlepszy przyjaciel miłośników bikepackingu. Szybki na asfalcie, komfortowy w trudniejszym terenie. Większość rowerów typu gravel pozwala na stosowanie opon o szerokości przekraczającej 40 mm! Wygodna kierownica z tak zwaną flarą (rozgięciem „rogów” na boki) pozwala na wygodne ułożenie rąk i zmianę chwytu zależnie od potrzeb i nawierzchni.
Jeśli zastanawiacie się, jaki rower wybrać – szosowy czy górski – rower typu gravel pozwoli na połączenie obu typów (oczywiście z pewnymi ograniczeniami).
Cube Nuroad C:62 Pro to idealny przykład roweru typu gravel.
Rowery przełajowe
Wyścigi przełajowe to krótkie (trwające zwykle mniej niż godzinę) wyścigi po błocie, piasku i śniegu. Na trasie znajduje się wiele przeszkód, przez które rower można jedynie przenieść. Rowery przełajowe to typowo sportowe konstrukcje, stworzone do ciężkiej pracy w ekstremalnych warunkach. Modele profesjonalne często nie mają nawet otworów do zamocowania bidonu (w czasie wyścigu nie można z nich korzystać). To wybór dla osób, które szukają roweru do zimowych treningów i startów w wyścigach. Podobnie jak rowery szosowe, rowery CX (cyclocross) mają być możliwie lekkie i aerodynamiczne.
Jedną z popularniejszych „przełajówek” jest Cube Cross Race C:68X SL.
Rowery damskie
Pomiędzy rowerami męskimi a damskimi występuje kilka znaczących różnic. Zależnie od producenta i modelu, mogą one występować razem lub częściowo:
- • Podstawową sprawą jest zakres dostępnych rozmiarów ram – w przypadku kobiet oferta zaczyna się od mniejszych rozmiarów, dzięki czemu łatwiej jest dopasować rower do wzrostu.
- • Rowery damskie mają także często nieco szersze siodełka (z uwagi na inny rozstaw kości kulszowych) oraz nieco węższe kierownice.
- • W przypadku rowerów miejskich i crossowych, które z założenia służą do poruszania się w przestrzeni miejskiej, spotkamy często obniżoną górną rurę ramy, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie w stroju innym niż sportowy.
Dobrym przykładem roweru górskiego w wersji dla pań będzie Cube Acces WS Pro. Jednym z popularniejszych rowerów turystycznych jest z kolei Cube Nature EXC Trapeze.
Rowery dziecięce
Rowery dla dzieci to małe dzieła sztuki – kolorowe, przyciągające uwagę najmłodszych. Nie dajmy się jednak zwieść bogatym wzorom i ciekawemu malowaniu. Rowery dziecięce to konstrukcje podobne do tych dla dorosłych, jednak w nieco mniejszej skali. Najpopularniejsze modele na kołach w rozmiarze 16 cali pozwolą cieszyć się rowerem przez kilka sezonów, nim pociecha będzie potrzebowała przesiadki na większy pojazd. Rowery dziecięce mogą zaliczać się do większości z wymienionych rodzajów.
Przyciągającym wzrok modelem dla dzieci jest zdecydowanie Cube Acid 200 SL. Trudno oprzeć się również modelowi Cube Ella 200 – miejskiemu krążownikowi.
Rowery hybrydowe
Rowery typu e-bike zyskują coraz większą popularność nie tylko w miastach, ale także na górskich szlakach oraz asfaltowych szosach. Rowery hybrydowe są wyposażone w silnik elektryczny, który odciąża nieco nogi kolarza. Nie dajcie się jednak nabrać – nie wykona on całej pracy. By silnik działał, potrzebna jest współpraca człowieka.
Dużą popularnością cieszy się w tej kategorii damski model trekkingowy Kathmandu Hybrid 45 625 Trapeze oraz górski model full suspension Stereo Hybrid 120 Pro Allroad 625. Wartym rozważenia rowerem z tej kategorii jest również Reaction Hybrid Pro 625 Trapeze w wersji dla pań.
Brak komentarzy
Napisz komentarz