Blog

comment Komentarz: 0

Jaki bagażnik rowerowy kupić: na hak czy na dach?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 2376

Jeśli jesteś miłośnikiem jednośladów, to z pewnością cenisz sobie jazdy na rowerze na wakacjach. Wypożyczanie roweru w podróży nie jest złym rozwiązaniem, ale z pewnością nie da tyle frajdy, co jazda na własnym rowerze. W takim momencie najlepiej więc zabrać go na wycieczkę ze sobą. Jak więc bezpiecznie zapakować rower i jaki bagażnik rowerowy wybrać? Postaramy się trochę Wam podpowiedzieć.

Jak zabrać ze sobą rower?

 
Czeka Cię długa droga i zastanawiasz się, jak spakować swój rower na wycieczkę? Istnieje kilka rodzajów uchwytów, które pomogą Ci go przewieźć bezpiecznie z miejsca na miejsce. W tym artykule przedstawimy wady i zalety różnych uchwytów oraz postaramy się ułatwić Ci decyzję, jaki bagażnik na rower wybrać.

 

Wpakowanie roweru do środa auta nie jest ani najlepszym, ani najbezpieczniejszym pomysłem. Nie jest to również wygodne rozwiązanie. Aby móc w ogóle przewieźć rower w taki sposób, z tyłu nie może być żadnego pasażera, ponieważ konieczne będzie złożenie tylnych siedzeń. Na dodatek, gdy włożymy rower do bagażnika, zajmie on miejsce na inny bagaż. Pakowanie walizek wraz z rozłożonym rowerem do wnętrza auta będzie mocno problematyczne. Taki sposób transportu nie jest tylko niewygodny, ale również grozi uszkodzeniem sprzętu.

 

Rozlozony-rower-cube

 
Jedyną możliwością, na przewiezienie roweru w aucie i dodatkowo zmieszczenie w nim pozostałych rzeczy potrzebnych na wyprawie, jest jego całkowite rozłożenie. Nie jest to jednak najwygodniejsza opcja, a na pewno nie najłatwiejsza. Rozłożenie całego roweru zajmie sporo czasu, na miejscu również trzeba będzie poświęcić „kilka chwil” przed jazdą, aby doprowadzić go do stanu użyteczności. Jeśli sam nie potrafisz tego zrobić, narażasz się na kolejne koszty w serwisie rowerowym lub uszkodzenie sprzętu. Należy również pamiętać, że przed powrotem do domu, trzeba będzie ponownie go rozłożyć…

 
Powyższe przykłady nie są ani praktyczne, ani wygodne, dodatkowo, w przypadku większej liczby rowerów lub pasażerów, zwyczajnie niemożliwe do zrealizowania. Jak więc cieszyć się z wakacji na dwóch kółkach bez konieczności wypożyczania roweru miejskiego?

 
Jak bezpiecznie spakować rower?

 
Zabranie ze sobą roweru na wakacje nie jest wcale trudnym logistycznie czy kłopotliwym zadaniem. Wystarczy tylko odpowiedni uchwyt samochodowy na rower, a cały proces zostanie znacząco ułatwiony. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup bagażnika samochodowego na rower. Jaki jednak wybrać? Istnieje kilka rodzajów i przed wyborem warto zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami.

 
Jaki bagażnik rowerowy wybrać – rodzaje

 
    1. Pierwszym z uchwytów, o którym chcemy wspomnieć, jest bagażnik dachowy. Z pewnością nieraz spotkałeś się z autem, które przewoziło na dachu rower, ponieważ jest to bardzo popularny sposób transportu jednośladu ze względu na dużą uniwersalność.

 
    2. Kolejnym, równie często wybieranym, jest model bagażnika na hak. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki typ bagażnika również nieraz minąłeś na swojej drodze.

 
    3. Ostatnim, ale równie praktycznym, jest bagażnik rowerowy montowany na klapę bagażnika. Ten rodzaj uchwytu pozwala, tak jak w poprzednich przypadkach, na bezpieczne i przepisowe transportowanie rowerów i często może z daleka przypominać bagażnik montowany na haku.

 

rowery-cube-jak-przewozic

 
Jaki bagażnik na rower wybrać – plusy i minusy

 
Bagażnik na rowery na dach – na co warto zwrócić uwagę?

 
Pierwszy pod lupę trafia bagażnik dachowy. Jest to świetny wybór, ale tak jak wszystko, musi mieć swoje minusy. Zanim więc postanowisz w ciemno zakupić ten rodzaj uchwytu samochodowego, zapoznaj się z jego wadami i zaletami, żeby wybrać najodpowiedniejszy model do Twojego samochodu.

 
Wady:

 
    • Jeśli masz duże auto (typu SUV) i jesteś niską osobą, możesz mieć duże problemy z włożeniem roweru do uchwytu. Jeśli więc nie możesz liczyć na niczyją pomoc przy mocowaniu jednośladu, może być to dla Ciebie nienajlepszy wybór.

 
    • Niskie przejazdy będą dla Ciebie niedostępne. Jeśli Twoja ulubiona trasa zawiera po drodze niskie tunele, będziesz musiał przemyśleć wybór innego uchwytu lub zmianę trasy.

 
    • Po długiej jeździe rowery mogą być oblepione zaschniętymi muszkami, które mogą być kłopotliwe w wyczyszczeniu.

 
    • Maksymalna pojemność to 4 rowery, więc jeśli masz w aucie więcej zagorzałych rowerzystów, ktoś będzie musiał zrezygnować z zabrania sprzętu.

 
    • Nie każdy rower nadaje się do przewożenia na dachu. W przypadku rowerów hybrydowych możesz spotkać się z tym, że jego waga przekroczy maksymalny udźwig. Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzeniem jednośladu oraz auta, warto rozważyć inną opcje.

 
    • Rower hybrydowy (nawet jeśli nie przekroczy maksymalnego poziomu udźwigu) może być kłopotliwy do zamontowania ze względu na swoją wagę.

 
    • Rowery umieszczone na dachu zwiększają opór powietrza, a tym samym zużycie paliwa.

 

bagaznik-rowerowy-na-dach

 
Zalety:

 
    • Auto możesz zaparkować przy ruchliwej ulicy bez obawy, że inne auto „obetrze” o Twój uchwyt.

 
    • Masz swobodny dostęp do bagażnika.

 
    • Bagażnik na dachu nie ogranicza widoczności z tyłu.

 
    • Jest dobrze widoczna tablica rejestracyjna.

 
    • Ma uniwersalne zastosowanie – do relingów zamiast roweru można bezpiecznie zamocować inny pakunek, np. boks dachowy.

 
    • Zazwyczaj jest to tańsza opcja w porównaniu do innych rodzajów bagażników.

 
Jaki bagażnik rowerowy na dach?

 
Kiedy postanowisz wybrać bagażnik dachowy, warto zwrócić uwagę na planowane trasy (czy nie znajdują się tam niskie przejazdy) oraz zwrócić uwagę na to, czy wygodne będzie dla Ciebie tak wysokie unoszenie roweru. Jeśli nie jesteś pewien swojej siły (lub wytrzymałości swojego dachu), warto przemyśleć inne opcje.


Plusy i minusy bagażnika rowerowego mocowanego na haku

 
Kolejny na celowniku jest bagażnik mocowany na haku. To równie popularna i praktyczna opcja, jednak i tutaj nie obyło się bez kilku istotnych wad.

 
Wady:

 
    • Jest utrudniony dostęp do bagażnika i może to być wyjątkowo irytujące, szczególnie w podróży z dziećmi.

 
    • Ogranicza widoczność przez tylną szybę samochodu.

 
    • Do montażu wymagane jest posiadanie haka holowniczego.

 
    • Te modele bagażników są stosunkowo droższe od modelów dachowych.

 
    • Rowery łatwiej ulegają zabrudzeniu, np. od chlapiącego błota.

 
    • Istnieje potencjalny problem z zasłonięciem tablicy rejestracyjnej i wymogiem kupienia specjalnej tabliczki.

 
    • W przypadku braku tylnego oświetlenia w bagażniku należy takie dodatkowo zakupić.

 
    • Potencjalna kradzież rowerów jest łatwiejsza niż w przypadku bagażnika dachowego.

 
Zalety:

 
    • Występuje znacząco mniejszy opór powietrza podczas jazdy niż w przypadku bagażnika dachowego.

 
    • Gwarantuje największą stabilność i bezpieczeństwo rowerów ze wszystkich rodzajów bagażników samochodowych.

 
    • Auto może spokojnie jeździć niskimi tunelami bez obawy o uszkodzenie roweru.

 
    • Można na nich mocować rowery hybrydowe.

 
    • Istnieje możliwość wpięcia nawet 5 rowerów (dorosłych i dziecięcych).

 
    • Oferuje proste mocowanie i wyciąganie rowerów z uchwytu.

 
    • Rowery są łatwo dostępne, niezależnie od wzrostu osoby czy wielkości auta.

 
    • Droższe modele posiadają opcję odchylania, dzięki czemu ułatwiony jest dostęp do bagażnika.

 
Czy i jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?

 
Na pytanie, czy bagażnik rowerowy będzie dla Ciebie odpowiedni, musisz odpowiedzieć sobie sam. Na pewno ten rodzaj bagażnika powinni rozważać właściciele samochodów z zamontowanym hakiem, gdyż jego montaż i homologacja to dodatkowe spore koszty. Polecamy także upewnić się, czy uchwyt jest w stanie pomieścić wymaganą liczbę rowerów lub czy ewentualnie jest możliwość „dostawki” na kolejne rowery. Warto też zwrócić uwagę na to, czy uchwyt posiada wmontowane światła, czy wiąże się to z kolejnym wydatkiem.

 

Bagaznik-rowerowy-yakima

 
Bagażnik montowany na tylnej klapie samochodu – czy warto?

 
Ostatnim analizowanym przez nas rodzajem uchwytu samochodowego na rower jest bagażnik montowany na tylnej klapie samochodu. Przypomina on nieco poprzednią propozycję, jednak jest kilka istotnych różnic.

 
Wady:

 
    • Bardziej czasochłonny montaż, który wymaga większej uwagi niż inne modele. Pośpiech przy zakładaniu go może skutkować uszkodzeniem karoserii auta.

 
    • Utrudniony dostęp do bagażnika.

 
    • Tak jak w przypadku bagażnika montowanego na hak, może zasłaniać światła i/lub tablicę rejestracyjną auta, co wymaga zakupu specjalnego panelu na tablicę oraz świateł.

 
    • Ograniczona widoczność przez tylną szybę samochodu.

 
Zalety:

 
    • Małe rozmiary bagażnika, dzięki czemu jego przechowywanie w momencie, kiedy nie jest używany, staje się ułatwione.

 
    • Dobre rozwiązanie dla osób, które pragną zamontować na dachu kolejny uchwyt w celu przewożenia innych rzeczy.

 
    • Różne modele pozwalają na przewożenie do 4 rowerów jednocześnie.

 
    • Rowery nie wystają mocno za obrys samochodu.

 
    • Stosunkowo niska cena w porównaniu do innych modeli.

 
    • Wygodny dostęp do rowerów.

 
    • Proste mocowanie i wyciąganie rowerów z uchwytu.

bagaznik-rowerowy-na-klape

 
Jaki bagażnik rowerowy montowany na klapę?

 
Bagażnik montowany na klapę również nie jest złą opcją, jednak może wymagać nieco więcej sprawności przy montażu w porównaniu do innych modeli. Jeśli zależy Ci również na swobodnym dostępie do bagażnika (co może być przydatne w trakcie wakacji z małymi dziećmi), to warto zdecydować się jednak na inny model, pomimo atrakcyjnych cen.

 
Jaki bagażnik na rower jest najlepszy?

 
Na to pytanie niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, jak wiele planujesz przewozić rowerów, od ich wagi oraz od osobistych preferencji i posiadanego typu samochodu. Postaraliśmy się wymienić wszystkie wady i zalety, tak aby pomóc Ci wybrać najbardziej praktyczny model. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi przybliżyliśmy Cię do zakupu odpowiedniego rodzaju bagażnika.

 
Ski team poleca

 
    • Yakima JustClick 3 (bagażnik rowerowy na hak) to idealny wybór dla osób, które potrzebują szybko i bezpiecznie przewieźć swoje rowery. Łatwy montaż jest dodatkowym atutem. Ten model pozwala na przewożenie aż 3 rowerów jednocześnie. Uchwyt można swobodnie odchylać, dzięki czemu dostęp do bagażnika jest znacznie ułatwiony.

 

Bagaznik-na-rower-3

 
    • Yakima JustClick 2 (bagażnik rowerowy na hak) to odpowiednik wyżej wspominanego modelu, który jest w stanie pomieścić 2 rowery jednocześnie. Równie prosty i szybki montaż zjednał sobie tysiące zadowolonych rowerzystów.

Bagaznik-na-rower-2

 
    • Taurus Basic Plus 3 (bagażnik rowerowy na hak) to kolejny bagażnik stworzony z myślą o większej liczbie zapalonych rowerzystów. Uchwyt posiada specjalne zamki dodatkowo zabezpieczające rowery przed uszkodzeniem. Specjalny mechanizm ułatwia dostęp do bagażnika.

 Bagaznik-na-rower-taurus

 
    • Thule Proride (bagażnik rowerowy na dach) to idealny wybór dla rowerzysty, któremu zależy na bezpiecznym transporcie roweru w dobrej cenie. Wysokiej jakości blokady utrzymują rower pewnie, dzięki czemu nie musisz martwić się o swój sprzęt w podróży.

 

Bagaznik-na-rower-proride

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło