Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać narty? 10 porad od ekspertów

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 7837

Odpowiedni dobór nart i innego sprzętu to podstawa bezpiecznego uprawiania sportów zimowych. Ani profesjonaliści, ani początkujący narciarze nie powinni wyjeżdżać na stok bez prawidłowo dopasowanego i serwisowanego sprzętu.

Jak jednak odpowiednio dopasować narty? Na to pytanie odpowiadają fachowcy z ekipy Ski Team. Prezentujemy dekalog doboru nart - 10 zasad, które pozwolą na wybranie odpowiedniego sprzętu. 

Dobór nart – 10 porad, o których warto pamiętać

1. Pamiętaj, że NARTY DOBIERA SIĘ POD KĄTEM PŁCI I WIEKU. Narty kobiece mają inne właściwości niż męskie (waga, ulokowanie środka ciężkości, inne typy wiązań). Z kolei narty dziecięce i młodzieżowe – nawet jeśli odpowiadają długością tym dla osoby dorosłej –  nie mogą być przez używane przez mężczyzn i kobiety.

 


2. Pamiętaj, by podczas doboru nart OCENIAĆ SWOJE MOŻLIWOŚCI I STYL JAZDY WEDŁUG OBIEKTYWNYCH KRYTERIÓW. Szczególnie ich zawyżenie może skutkować doborem niewłaściwego sprzętu i wybraniem zbyt trudnych tras. Wszystko to może skończyć się kontuzjami, koniecznością korzystania z usług służb górskich itd.

 


3. Pamiętaj, że ZBYT KRÓTKA NARTA NIE GWARANTUJE STABILNOŚCI W SKRĘCIE. Narty w różnych kategoriach dobiera się w oparciu o trzy podstawowe kryteria: umiejętności, wagę i wzrost. Kolejność podana tutaj nie jest przypadkowa. Narty dziecięce przy wzroście dziecka od 110 do 150 cm powinny być dobierane od 30 do 10 cm krótsze niż wzrost. Narty dla kobiet mają trzy najważniejsze długości: poniżej 150 cm, 150-160 cm i powyżej 160cm. Mężczyźni: poniżej 160cm, 160-170cm, powyżej 170 cm. Te trzy zakresy długości zabezpieczają większość narciarzy przy uwzględnieniu trzech kryteriów doboru nart (patrz wyżej).4. Pamiętaj, że WSPÓŁCZESNA NARTA W WIĘKSZOŚCI JEST NARTĄ WYTALIOWANĄ (CARVINGOWĄ) I POSIADA ROCKER. Dzięki tym cechom jest ona bardziej przyjazna narciarzom i w sposób znaczący skraca cykl edukacyjny jazdy na nartach.5. Pamiętaj, że NARTY POWINNY BYĆ PRZYGOTOWANE PRZED SEZONEM. Zadbaj o naostrzenie krawędzi, uzupełnienie ubytków ślizgów i nasmarowanie nart na gorąco. Niedbanie o narty skraca ich żywotność i sprawia, że stają się one niefunkcjonalne.6. Pamiętaj, że twoje WIĄZANIE POWINNO BYĆ SYSTEMATYCZNIE USTAWIANE NA ZRYWARCE (oczekuj od serwisu informacji o aktualnym kalibrowaniu). Z każdym sezonem sprężyny wiązań są coraz słabsze, a podeszwy buta bardziej zniszczone. Każda zmiana buta powinna skłonić nas do powtórzenia procesu ustawiania wiązań. Szczególnie ważne jest to u dzieci i młodzieży gdzie tolerancja ustawienia wiązań jest minimalna.7. Pamiętaj, że narty dzielą się na te, które użytkujemy na trasach dobrze przygotowanych (narty wąskie w talii do 70mm), i te, które można używać poza trasami lub na trasach nieprzygotowanych (narty poszerzone w talii powyżej 72mm). JEŚLI CHCESZ MIEĆ NARTĘ UNIWERSALNĄ, WYBIERZ NARTY POSZERZONE.8. Pamiętaj, że większość współczesnych butów narciarskich posiada kanting (możliwość regulacji ustawienia kąta osi cholewki buta do płaszczyzny podeszwy). Kanting koryguje szpotawość bądź koślawość Twoich nóg ewentualnie daje możliwość jazdy na ekstremalnie ustawionych krawędzi w stosunku do stoku. ŹLE USTAWIONY KANTING MOŻE POWODOWAĆ CZĘSTE UPADKI SPOWODOWANE ŁAPANIEM WEWNĘTRZNYCH KRAWĘDZI.9. Pamiętaj, że PRZEWOŻENIE NART BEZ POKROWCÓW NA BAGAŻNIKU SAMOCHODOWYM POWODUJE KOROZJĘ KRAWĘDZI i ma negatywny wpływ na stan ślizgów (środki chemiczne, w tym sól i woda).10. Pamiętaj, że POŻYCZANIE NART I BRAK FACHOWEGO USTAWIENIA WIĄZAŃ MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE – wiązanie w Twojej narcie nie zadziała zgodnie z oczekiwaniem.

 Decydując się na zakup nart, musimy dokładnie określić swoje preferencje i oczekiwania. W momencie gdy brak nam tego doświadczenia, zdajmy się na wiedzę i doświadczenie pracownika sklepu – to da nam pewność, że nie popełnimy błędu.

 


 
Ski Team jako specjalistyczna sieć sklepów ze sprzętem narciarskim i snowboardowym istnieje od 1989 r. Zatem od 31 sezonów zaopatrujemy naszych stałych klientów w najwyższej klasy odzież i sprzęt narciarski i snowboardowy. Nasze doświadczenie w doborze i sprzedaży sprzętu w przeciągu tych lat przekazaliśmy ponad 500 tysiącom klientów z Warszawy i wielu innym w pozostałych miastach Polski. Wiemy, jakie aspekty doboru nart i innego sprzętu są najważniejsze.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło