Oświetlenie rowerowe – przepisy. Czy rower musi mieć światła?

W: Aktualności w Ski Team Na: czwartek, wrzesień 24, 2020 Komentarz: 0

Lato mija szybko, a jesienne i wiosenne dni trwają zdecydowanie zbyt krótko. Czy wiesz, że w czerwcu i lipcu słońce towarzyszy nam w ciągu doby przez około 16 godzin, a we wrześniu dzień trwa już 4 godziny krócej? O zimie nawet nie warto wspominać – wstajesz rano i jest ciemno, wracasz z pracy, i znowu ciemno. Zastanawiasz się, kiedy znaleźć czas na przejażdżkę, czy jak dojechać bezpiecznie rowerem do pracy? Jeżeli jesteś fanem dwóch kółek i nie rozstajesz się z nim przez większą część roku, musisz wiedzieć, w co powinien być wyposażony rower oraz jakie oświetlenie rowerowe wybrać. Jak brzmią przepisy związane ze światłami w rowerze? W skrócie odpowiadamy.

Niezbędnik rowerzysty


Niezależnie od tego, czy jeździsz rowerem tylko w weekendy, czy służy ci on jako środek codziennego transportu, twój rower powinien posiadać:

  • • sprawne hamulce,
  • • dzwonek rowerowy (wybierz coś dla siebie TUTAJ),
  • • światła,
  • • odblaski.

 

Chociaż obowiązek noszenia kasku rowerowego nie jest uregulowany prawnie, to w żadnym wypadku nie rezygnuj z niego, bo chroni on twoje zdrowie, a nawet życie. Kask powinien być dopasowany do twojej głowy, dlatego przed zakupem sprawdź, jaki rozmiar pasuje do Ciebie najlepiej, lub skonsultuj się ze sprzedawcą.

 

Podczas dłuższych wycieczek w plecaku rowerowym powinny znaleźć się także mała pompka rowerowa, łatki lub zapasowa dętka oraz zestaw podstawowych narzędzi rowerowych, typu klucze czy łyżki. Zakres akcesoriów rowerowych, które są niezbędne podczas jazdy, zdecydowanie rośnie wraz z długością wypraw i trudnością terenu, w jaki planujesz pojechać.

 

wyposazony-plecak-cube-na-jazde-rowerem

Oświetlenie rowerowe – przepisy.


Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, zapisanymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2016.2022 t.j.), obowiązkowe oświetlenie roweru to:

 

  • • z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne, w kolorze białym lub żółtym selektywnym;
  • • z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe w kolorze czerwonym oraz co najmniej jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze (tylne oświetlenie roweru nie może mieć kształtu trójkąta);
  • • w przypadku braku możliwości sygnalizacji skrętu ręką, rower powinien być wyposażony także w kierunkowskazy.

 

Warto dodać, że według przepisów rower użytkowany w ruchu drogowym powinien być widoczny w nocy przy dobrej pogodzie z odległości około 150 metrów.


Oświetlenie rowerowe należy zamontować na rowerze nie niżej niż 25 cm, mierząc od powierzchni jezdni, i nie wyżej niż 150 cm. Tym samym przepisy wykluczają używanie czołówek montowanych na kask, jako jedynego źródła światła przedniego. Są one jednak niezwykle przydatne podczas jazdy na rowerze, gdyż świetnie oświetlają drogę, także w każdym kierunku, w którym rowerzysta spojrzy. Lampka CUBE LED HPA 2000 montowana na kask zdecydowanie sprawdzi się podczas nocnych, offroadowych eskapad po lasach, górach czy innych traktach rowerowych.

 

rowerzysta-z-czolowka-na-kask-cube

Kiedy należy używać oświetlenia rowerowego?


Nakaz używania świateł na rowerze obowiązuje:

  • • od zmierzchu do świtu,
  • • podczas przejazdu przez tunel,
  • • w gorszych warunkach pogodowych, takich jak mgła, deszcz czy śnieg.


Warto jednak wyposażyć na stałe swój jednoślad w zestaw oświetlenia, taki jak na przykład CUBE ACID PRO 30, czy w podstawowy model, zasilany na baterie zestaw RFR CMPT. Dopuszczalne jest, żeby światła w rowerze były migające – sprawdź, czy wybrany przez ciebie model ma możliwość zmiany trybu pracy. Miganie zmniejsza zużycie baterii i wydłuża czas pracy lampki nawet 3-krotnie. Zakup kompletu oświetlenia rozwiąże problem z dopasowaniem odpowiedniej mocy światła z przodu i tyłu roweru.

 

Cube-acid-pro-30-swiatlo-rowerowe-komplet cube-rfr-komplet-oswietlenia-rowerowego


Dla uzupełnienia możesz doposażyć swój rower w odblaski montowane na kołach (szprychach) i pedałach w kolorze żółtym samochodowym, który świetnie odbije światło reflektorów przejeżdżających samochodów. Z przodu możesz zamontować biały, okrągły odblask. W naszym sklepie znajdziesz także lampki rowerowe z wybudowanym panelem odblaskowym.


Uwaga! Pamiętaj, że jeżeli do roweru podepniesz przyczepkę rowerową, to wtedy ona także powinna posiadać oświetlenie i odblaski.

lampka-tylnia-cube-z-odblaskiem lampa-tyl-cube-z-odblaskiem

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego oświetlenia na rower?


Światła w rowerze są niezbędne nie tylko wtedy, kiedy poruszasz się po drogach, w ruchu ulicznym, czy po zmroku. Prawidłowe oświetlenie zwiększy także twoje bezpieczeństwo podczas jazdy ścieżką rowerową. Dzięki niemu zostaniesz odpowiednio wcześnie zauważony przez nadjeżdżających z przodu rowerzystów czy pieszych.


Na rynku rowerowym jest wiele propozycji oświetlenia rowerowego, w przedziale cenowym od 40 zł do 400 zł. Różnią się one przede wszystkim wielkością, sposobem zasilania oraz mocą emitowanego światła. Podczas zakupu świateł do roweru kieruj się głównie tym, jak często z niego korzystasz oraz gdzie nim jeździsz.


Profesjonalne światła rowerowe posiadają znacznie więcej funkcji oraz większą moc emitowanego oświetlenia. W niektórych modelach znajduje się także tryb wyświetlający sygnał SOS – jeżeli lubisz długie wyprawy rowerowe, może być on pomocny w sytuacji zagrożenia.


Warto zastanowić się także nad zakupem świateł z akumulatorkami zasilanymi przez USB. Odchodzi wtedy koszt wymiany baterii, a lampki będziesz mógł podładować podczas postoju.

 

lampka-przednia-cube-ladowana-usb komplet-swiatla-na-rower-rfr-power-usb


Jeżeli nadal nie wiesz, co wybrać, kieruj się łatwością obsługi oraz montażu sprzętu na rowerze. Sprawdź naszą ofertę oświetlenia rowerowego w sklepach Ski Team.

 

przednia-lampka-rowerowaKomentarze

Zostaw swój komentarz