Blog

comment Komentarz: 0

Jazda na rowerze – ile kalorii może spalić?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 28103

Spalanie kalorii – rower to dobre rozwiązanie?

 

Ile kalorii na rowerze możemy spalić? Czy jest to efektywny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą pojawić się w tej kwestii.

Czy jazda na rowerze jest dobrym sposobem na zrzucenie wagi?

 
Każda aktywność fizyczna pozwala spalić kalorie i jazda na rowerze nie jest w tym przypadku żadnym odstępstwem od normy. Czy jest to jednak „opłacalny” sposób na walkę z niechcianymi kilogramami?

 
Jazda na rowerze z pewnością pomoże w zrzuceniu kilku, a nawet więcej kilogramów. Wszystko jednak ma związek z częstotliwością oraz intensywnością przejażdżek. Oczywiste jest, że energiczna jazda po bardziej wymagającym terenie pozwoli Ci na szybsze osiągnięcie celu niż spokojna jazda po ulicach miejskiej dżungli. Jednak nie zależnie od tego, jaki styl jazdy preferujesz, wskoczenie na rower i poruszanie się na świeżym powietrzu na pewno przyniesie pozytywne efekty.

 

Odchudzanie_na_rowerze

 
Jazda na rowerze – ile kalorii możemy dzięki niej spalić?

 
Podczas godzinnej spokojnej jazdy, ze średnią prędkością około 20 km/h jesteś w stanie spalić około 500 kalorii. Aby zobrazować, czy to mało, czy też dużo to, żeby pozbyć się jednego kilograma potrzebujesz spalić około 7000 kalorii. Tak więc 14 godzin ciągłego pedałowania w równym tempie zapewni ci taka utratę masy ciała. Pamiętaj jednak, że podczas wysiłku fizycznego tracisz głównie wodę z organizmu, więc początkowe wskazania wagi będą mylne. Najlepiej na masę ciała wpłynie regularność ćwiczeń. Kiedy rozłożysz te godziny na kilka lub kilkanaście dni, nie będą one tak męczące, a pierwsze efekty pojawią dosyć szybko.

 
Czy jeżdżąc na rowerze można dużo schudnąć?

 
Oczywiście, że tak. Na to jednak wpływa wiele różnych czynników. Przede wszystkim nie powinieneś liczyć na spektakularne wyniki już po kilku dniach. W takim czasie na pewno nie schudniesz o kilka rozmiarów, a jedynie możesz stracić motywację do jazdy, jeśli nastawisz się na bardzo duże efekty w krótkim czasie. Co dodatkowo ma wpływ na utratę wagi?

 
    • Częstotliwość przejażdżek. Jeśli będziesz regularnie i sukcesywnie jeździć na rowerze, z pewnością prędzej czy później (a raczej prędzej) zobaczysz pozytywne efekty. Jeśli jednak będziesz wsiadać na rower raz na kilka tygodni, trudno wtedy spodziewać się jakichkolwiek wyników.

 

Odchudzanie_na_rowerze_w_miescie

 
    • Prędkość jazdy. To również istotny element treningu. Jazda z prędkością 10 km/h będzie oczywiście przynosiła efekty, jednak będą się one pojawiały znacznie wolniej niż w przypadku jazdy z prędkością 20 km/h czy nawet 25 km/h.

 
    • Waga początkowa. Osoby, które ważą więcej, w początkowym okresie mogą spalać szybciej kalorie niż osoby o lepszej kondycji, mimo tego, że poświęcają tyle samo czasu i wysiłku na jazdę rowerem.

 
    • Długość jazdy. Oprócz częstotliwości przejażdżek duże znaczenie ma ich długość. Kalorie zaczynasz tracić głównie po 30 minutach jazdy, więc bardzo krótkie przejażdżki mogą okazać się niewystarczająco skuteczne.

 

Wspolne_odchudzanie

 
    • Trudność trasy. W trudnym terenie, jadąc ze znacznie mniejszą prędkość, możesz zdecydowanie ciężej pracować na rowerze. Jak to się dzieje? Wybierając trudniejszą trasę, która wymusza na Tobie długą i męczącą jazdę pod górę, możesz spodziewać się pozytywnych efektów mimo tego, że nie będziesz w stanie osiągnąć zawrotnych prędkości.

 

Czy prędkość jazdy jest najważniejsza?

 
Jak już wcześniej wspominaliśmy, prędkość ma znaczenie, ale nie jest jedynym ani najważniejszym czynnikiem wpływającym na spalanie kalorii. Aby szybciej osiągnąć sukces, należy połączyć ze sobą wiele różnych elementów – wtedy z pewnością zamierzone efekty przyjdą do nas szybciej. Jeśli jednego dnia zdecydujesz się pokonać trasę ze zbyt dużą prędkością, która nadwyręży Twoje mięśnie, to będziesz zmuszony zrezygnować z przejażdżek na kilka dni – jest to całkowicie nieopłacalne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stopniowe przesuwanie granic – szybkości jak i odległości, którą zamierzasz pokonać. Duże przeskoki i narzucanie sobie zbyt dużego tempa na start nie przyniesą pozytywnych efektów.

 
Spalanie kalorii – rower czy spacer? Ile kalorii można spalić podczas tych aktywności?

 
Jeśli nie jesteś pewien, która z tych aktywności przyniesie lepsze efekty, pokażemy Ci proste porównanie:
    • 1 h na rowerze z prędkością 20 km/h pozwala spalić ok. 500 kcal.
    • 1 h spaceru z prędkością 5–8 km/h pozwala spalić ok. 300 kcal.

 

Rower_spalanie_kalorii

 
Różnica w prędkości jest wyraźna, jednak są to średnie wartości dla spokojnej jazdy i spokojnego spaceru. Jazda na rowerze pozwala spalić więcej kalorii i osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaką formę aktywności wolisz, możesz je ze sobą połączyć, wybierając je naprzemiennie.

 
Pomiar podczas jazdy – czym i jak go wykonać

 
Jeśli zależy Ci na jak najdokładniejszych pomiarach swoich postępów, polecamy zakup licznika rowerowego. Podstawowe wersje pozwolą Ci na kontrolę spalonych kalorii oraz przejechanych kilometrów. Te bardziej zaawansowane posiadają wbudowany GPS z propozycją różnych tras dla rowerzystów. Istnieją również liczniki, które posiadają wiele zaawansowanych udogodnień, takich jak łączność z telefonem, łączenie się ze słuchawkami bezprzewodowymi czy nawet wysyłanie wiadomości do innych rowerzystów bezpośrednio z licznika.

 
Oprócz różnych liczników warto na rower wyposażyć się w zegarek sportowy – pozala ona międz innymi na pomiar pulsu. Smart band również będzie liczył spalone kalorie i przebytą trasę niezależnie od posiadanego przez nas licznika.

 

licznik_do_pomiaru_kalorii

 
Jazda na rowerze – kalorie to nie wszystko

 
Jazda na rowerze przynosi ze sobą wiele pozytywnych ,,skutków ubocznych’’. Jeśli chcesz się o nich więcej dowiedzieć, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o innych zaletach jazdy na rowerze.

 

Oblicz swoje osiągi – Ski Team poleca

 
Licznik rowerowy Cube 14083 RFR CMPT

 
Dla początkujących rowerzystów polecamy licznik Cube 14083 RFR CMPT, który posiada w sobie wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, takie jak: wyświetlanie aktualnej prędkości, maksymalna osiągniętą prędkość, czas wycieczki, dystans, stoper i wiele więcej.

 

licznik_cube

 
Licznik rowerowy Garmin Edge 530 Bundle

 
Dla wymagających jak najwyższej jakości polecamy licznik, który posiada wszystkie najnowsze funkcje. Dzięki nowoczesnej technologii sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Liczne funkcje takie jak łączenie się z telefonem, słuchawkami bezprzewodowymi, wysyłanie wiadomości innym rowerzystom czy udostępnianie swojej lokalizacji znacząco podniesie komfort jazdy.

 

Licznik_Garmin_Edge

 

Licznik Cateye CC-VT230W Velo Wireless

 

Licznik Cateye CC-VT230W Velo Wireless idealnie sprawdzi się jako kompan podróży każdego rowerzysty, który pragnie monitorować i zwiększać swoje osiągi. Bezprzewodowy prędkościomierz jest banalnie prosty w montażu. Licznik posiada 8 przydatnych funkcji.

 

licznik_cateye

 

Zegarek Garmin VivoActive 4

 

Nowoczesny design zegarka Garmin Vivoactive 4 010-02174-13 sprawia, że ten model jest nie tylko wyjątkowo funkcjonalny, ale też stanowi stylową ozdobę. Jest to idealny smartwatch dla aktywnych osób, które pragną podnieść poziom swoich treningów na jeszcze wyższy poziom.

 

Zegarek_sportowy_Garmin

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło