Blog

comment Komentarz: 0

Jazda na nartach – z kijkami czy bez?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 520

Kijki narciarskie to jeden z tych elementów ekwipunku, które wzbudzają największe wątpliwości początkujących. Ich wykorzystanie nie jest w obowiązkowe (przynajmniej nie we wszystkich dyscyplinach narciarstwa), jednak potrafi wnieść nasza jazdę na zupełnie nowy poziom. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy jazda na nartach musi być z kijkami, czy lepiej jeździć bez nich.

Spis treści:
    1. Kijki narciarskie – do czego właściwie służą?
    2. Jazda na nartach z kijkami czy bez? Kiedy można z nich zrezygnować?
    3. Kiedy kijki narciarki są niezbędne?
    4. Kilka polecanych modeli kijków narciarskich – przegląd rynku
    5. Kijki narciarskie – małe wielkie wsparcie

Kijki narciarskie – do czego właściwie służą?


Kijki narciarskie to coś więcej niż tylko dodatek do całego ekwipunku. Pełnią co najmniej kilka ważnych funkcji, sprawiając, że jazda może być wydajniejsza, a w niektórych przypadkach – w ogóle możliwa. Pomagają przede wszystkim w utrzymaniu równowagi, co doceni każdy narciarz wybierający trudne, strome trasy. Dzięki kijkom łatwiej jest balansować i kontrolować swoje ruchy oraz pozycję ciała. W narciarstwie zjazdowym kijki odgrywają też ważną rolę w inicjowaniu skrętów. Mogą służyć też do wypinania butów z wiązań, co jest popularną praktyką wśród narciarzy.

Z kolei w narciarstwie biegowym kijki są w zasadzie niezbędne. To właśnie one przenoszą generowaną przez nasze mięśnie siłę napędową na śnieg, szczególnie na płaskich odcinkach lub podczas podbiegów, kiedy nogi mają wystarczająco dużo pracy. Kijki umożliwiają także podchodzenia na strome zbocza – odciążają nogi i pozwalają na większe zaangażowanie ramion, co znacznie ułatwia wspinanie. A jeśli zdarzy się upadek, kijki są niezastąpione przy wstawaniu. Poza tym ułatwiają przemieszczanie się po płaskim terenie, na przykład w kolejce do wyciągu. Mówiąc krótko – kijki to prawdziwy wielozadaniowy dodatek dla każdego narciarza. Jednak czy niezbędny?

Jazda-z-kijkami


Jazda na nartach z kijkami czy bez? Kiedy można z nich zrezygnować?


To, czy lepiej jeździć z kijkami, czy bez, zależy od wielu czynników, takich jak uprawiana dyscyplina narciarska, poziom umiejętności i warunki panujące na stoku. Kijki mogą być bardzo przydatne, ale są sytuacje, w których można się bez nich obyć.

Choć jest to kwestia sporna, kijki często bywają zbędne w przypadku całkowicie początkujących narciarzy, którzy dopiero uczą się poruszania na nartach. Wielu ekspertów uważa, że takie osoby powinny najpierw skupić się na opanowaniu sztuki balansowania ciałem i poznaniu podstaw prawidłowej techniki jazdy bez dodatkowych rozpraszaczy w postaci kijków. Mogą one bowiem odwracać uwagę i komplikować cały proces nauki. Podobnie jest w przypadku dzieci – instruktorzy często doradzają małym narciarzom ćwiczenie równowagi i jazdę bez kijków, zanim zaczną ich używać. Kijki uważa się nierzadko za kolejny poziom wtajemniczenia w narciarskiej sztuce.

Oczywiście, jak w każdej dziedzinie, nie brakuje głosów twierdzących zupełnie odwrotnie. Warto więc kierować się przede wszystkim własnymi odczuciami. W przypadku osób o dobrej koordynacji ruchowej, kije mogą nie przeszkadzać, za to skłonią tułów do aktywnej pracy.

Z-kijkami-na-nartach


Kiedy kijki narciarki są niezbędne?


Kijki stają się konieczne, gdy mówimy o narciarstwie biegowym i skitouringu. Dla osób uprawiających te dyscypliny to w zasadzie podstawowy sprzęt wspierający poruszanie się, szczególnie podczas podchodzenia pod górę. Są także niezastąpione w trudnych warunkach – na przykład na lodzie czy w świeżym, głębokim śniegu, gdzie pomagają w balansowaniu i utrzymaniu tempa.


Jak jeździć na nartach z kijkami?


Przyjrzyjmy się krótko technice jazdy na nartach z kijkami – omówimy to w kontekście narciarstwa zjazdowego. W skrócie, technikę jazdy z kijkami narciarskimi można streścić w kilku punktach.
    1. Chwyt i długość kijków. Używając kijków, należy obejmować dłonią rękojeść w taki sposób, aby pasek znajdował się pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Dłoń wkładamy w pasek od dołu, co w awaryjnej sytuacji umożliwi wypuszczenia kijka zamiast zakleszczenia dłoni w pętli.
    2. Prawidłowa pozycja ramion. Ręce z kijkami powinny być ustawione nieco przed ciałem, odrobinę szerzej niż na szerokość barków. Taka pozycja jest dosyć naturalna, przez co nie męczy barków i pozwala na wielogodzinną jazdę. Umożliwia także skuteczne balansowanie ramionami i kijkami.
    3. Praca kijami w śniegu. Kluczowym elementem pracy z kijkami jest ich wbijanie w śnieg podczas inicjacji skrętu. Musi to być płynny, delikatny ruch, który daje sygnał dla całego ciała. Sygnał ten informuje o rozpoczęciu skrętu i pozwala uzyskać początkową rotację.
Sprawdź też: Jak dobrać kijki narciarskie?


Kilka polecanych modeli kijków narciarskich – przegląd rynku


Wybierając kijki narciarskie, warto stawiać na rozwiązania sprawdzonych producentów, mających doświadczenie w produkcji sprzętu. Kijki nie są szczególnie kosztownym akcesorium, więc nie warto na nich oszczędzać. Kupując porządny sprzęt, kupujemy go na długie lata.

    • Kije Narciarskie Leki 4301 Racing Kids Jr
Sprawdzone kije narciarskie Leki to propozycja dla najmłodszych. Skierowane są do młodych adeptów narciarstwa alpejskiego z wyścigowymi aspiracjami. Lekka aluminiowa konstrukcja i zapewniający przyczepność oraz bezpieczeństwo uchwyt PA Safety doskonale sprawdzają się na wymagających trasach.

Racing-Kids


    • Kije narciarskie Atomic 5700 AMT SQS M
Propozycja Atomic to świetne kijki dla osób, które obawiają się kontuzji po upadku. Specjalnie opatentowany system Atomic SQS zwalnia pasek, gdy wykryte zostanie naprężenie. Dzięki temu zwiększa się szansa uniknięcia urazu. Całość zamknięto w lekkiej konstrukcji all-mountain.

Atomic-AMT-SOS

    • Kije narciarskie Rossignol 2060 TACTIC
Model marki Rossignol to trwałe, lekkie, aluminiowe kijki narciarskie, które wytrzymają wiele zimowych wyjazdów. Aluminiowy trzon, stalowa końcówka i wyprofilowany uchwyt tworzą doskonale współgrającą całość. Model jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Rossignol-Tactic


    • Kije narciarskie Salomon 4500 Escape
To doskonałe, lekkie i przystępne cenowo kijki przeznaczone do narciarstwa biegowego. Uchwyt z tworzywa zapewnia wyjątkowo dobrą przyczepność, a niska waga nie męczy ramion i barków.

Salomon-Escape

    • Gardy Leki 1112 Worldcup
Garda do kijów narciarskich Leki to zaawansowany dodatek, który jest wykorzystywany przez osoby uprawiające slalom, freeride lub jeżdżące w głębokim śniegu. Chronią dłoń przed pędem powietrza i urazami mechanicznymi. Umożliwiają zachowanie pewnego chwytu w sytuacji, gdy w nasze dłonie uderzają tyczki, gałęzie czy skały.

Leki-Worldcup


Jazda na nartach z kijkami – małe wielkie wsparcie


Kijki narciarskie to dosyć niepozorny, ale niezwykle wszechstronny element sprzętu, który potrafi znacząco poprawić komfort i efektywność jazdy na nartach. Bez względu na to, czy na stoku stawiasz swoje pierwsze kroki, czy jesteś już doświadczonym narciarzem, warto poznać funkcje kijków i opanować prawidłową technikę jazdy z nimi. Dzięki kijkom zyskujesz lepszą kontrolę, płynność i stabilność, co przekłada się na większą przyjemność z jazdy.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło