Blog

comment Komentarz: 0

Jakie gogle narciarskie wybrać? Na co zwracać uwagę?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 6153

Gogle to wbrew pozorom niezwykle istotny element wyposażenia narciarza. Zapewniają bezpieczeństwo i mają ogromny wpływ na komfort jazdy. Ponieważ dostępna na rynku oferta jest bardzo szeroka, niełatwo przedstawić jednoznaczny ranking gogli narciarskich. Wiele zależy od warunków pogodowych, cech indywidualnych i preferencji narciarza. W poniższym tekście odpowiemy na pytanie, jakie gogle narciarskie wybrać i na co zwracać uwagę.

Gogle narciarskie – podstawa ekwipunku

Być może nie każdy zgodzi się z faktem, że gogle są niezbędne do jazdy na nartach. Niektórzy są w stanie jeździć bez nich, jednak w ten sposób łatwo można sobie zaszkodzić. Gogle narciarskie pełnią ważną funkcję ochronną i są dużo skuteczniejsze niż okulary słoneczne. Zakrywają cały obszar oczu, chroniąc je przed śniegiem, deszczem, kryształkami lodu, szkodliwymi promieniami UV czy wysuszającym śluzówkę wiatrem.  Dodatkowo chronią przed urazami przy upadkach i ewentualnych spotkaniach z przeszkodami terenowymi, np. gałęziami drzew.

Gogle-zimowe-smith

Jakie gogle na narty są najlepsze?

Na rynku dostępne są gogle narciarskie o różnych kształtach, szybach i rozwiązaniach technologicznych. Próbując stworzyć ranking gogli narciarskich z pewnością należałoby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość soczewek. Przeważnie idzie ona w parze z ceną produktu, ale dobre filtrowanie jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa i komfortu widzenia. Gogle narciarskie powinny być wyposażone w filtr UV.  Dodatkową opcją jest polaryzacja, która poprawia kontrast i eliminuje odbijanie się promieni słonecznych od śniegu czy tafli wody. Gogle marki SMITH wyposażone są także w specjalny filtr ChromaPop™, który ułatwia naszemu mózgowi sprawną interpretację barw. Dzięki temu oczy mniej męczą się podczas jazdy, są jeszcze lepiej chronione przed promieniami słonecznymi, a kolory są bardzo wyraźne.

kobieta-w-goglach-narciarskich

Ranking gogli narciarskich – wentylacja

Czynnikiem, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo, jest również zapobieganie parowaniu gogli. Zapewnia to odpowiednia wentylacja, która jest możliwa dzięki specjalnej konstrukcji ramki i (lub) samych szyb. Dodatkowo szyby mogą być pokryte od wewnątrz specjalną warstwą anti-fog, która zapobiega parowaniu. Posiadają ją wszystkie gogle narciarskie SMITH, a opcjonalnie mogą posiadać też technologię wentylacji AirEvac™.

Jak dobrać gogle na narty

Na wentylację ma również wpływ to, czy gogle są właściwie dobrane do kształtu i wielkości naszej twarzy oraz czy są kompatybilne z kaskiem. Produkty marki SMITH są dopasowane do siebie, jednak w przypadku zakupu nowych gogli, zawsze warto udać się do sklepu z kaskiemGogle narciarskie dostępne są w różnych rozmiarach. Odpowiedni rozmiar gogli to taki, który pozwala na maksymalne pole widzenia, pokrywa cały obszar oczu, górnej części nosa i czoła. Przez lata marka SMITH produkowała gogle w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Kilka lat temu wprowadziła na rynek modele w wersji XL, a w tym roku trzy modele powstały także w wersji S, dopasowanej do mniejszych twarzy i dedykowanej kobietom. W ofercie SMITH dostępne są również gogle narciarskie dla dzieci.

Jazda-z-goglami

Ranking gogli narciarskich – gogle sferyczne i cylindryczne

Odpowiednio dobrane gogle narciarskie zapewniają także właściwe pole widzenia. Wpływ ma nie tylko rozmiar, ale także kształt szyb. Wyróżniamy tu gogle sferyczne i cylindryczne. Szyby sferyczne są zaokrąglone i wystają poza ramkę gogli, przez co zwykle zapewniają szerszy kąt widzenia. Szyby cylindryczne są płaskie – nie wychodzą poza ramę gogli, a więc są bardziej odporne na zniszczenia i zarysowania. Pole widzenia jest w nich jednak nieco mniejsze. Marka SMITH postanowiła zwiększyć zakres wzroku również w płaszczyźnie pionowej, stosując w niektórych modelach technologię BirdsEye™. Pozwala ona objąć ruchem oczu to, co znajduje się pod nami – bez konieczności ruchu głową.

Wspolna-zabawa-na-stoku

Jakie gogle na narty przy jakiej pogodzie

Odpowiadając na pytanie, jak dobrać gogle narciarskie, musimy ustalić, jak często i w jakich warunkach jeździmy. Szyby gogli narciarskich różnią się bowiem stopniem przepuszczalności światła. Parametr ten ocenia się w następującej skali:
S0 – szkło nieprzyciemniane, dopuszczające 81% - 100% promieni słonecznych,
S1 – jasne szkło o niewielkim przyciemnieniu – idealne do jazdy w pochmurne i deszczowe dni lub podczas mgły; dopuszcza 43% do 80% światła,
S2 – najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane szkło w goglach narciarskich, najlepsze rozwiązanie dla osób chcących posiadać jedną szybę; przepuszcza 18% - 42% widocznych promieni słonecznych,
S3 – ciemna szyba przydatna w bardzo słoneczne dni, lecz gdy pogoda płata figle, niełatwo przez nią cokolwiek zobaczyć; dopuszcza 8% - 17% promieni słonecznych,
S4 – przepuszcza do 8% światła, stosowana głównie w turystyce lodowcowej.

Jakie gogle narciarskie na każdą pogodę?

Jak wiadomo, pogoda w górach jest zmienna, warto więc wyposażyć się w co najmniej dwa rodzaje szyb. Nie musimy od razu kupować dwóch par gogli. Dobrym pomysłem są gogle narciarskie z wymiennymi szybami. Większość producentów posiada w swojej ofercie takie rozwiązania. SMITH słynie z szybkiego i łatwego w obsłudze magnetycznego systemu wymiany szybek MAG™. W ofercie marki znajdują się również szyby z systemem wymiany na klik, który jest nieco bardziej czasochłonny. Ciekawym rozwiązaniem są też coraz popularniejsze szyby z fotochromem. Mają one zdolność adaptowania się do panujących warunków świetlnych. W ciemniejszym otoczeniu stają się jaśniejsze, a w jaśniejszym – przyciemniają. Jeśli spędzamy dużo czasu w słonecznej pogodzie, warto zainwestować w tzw. lustrzanki. Lustrzana powłoka gogli odbija promienie UV, zapewniając jeszcze lepszą ochronę przed promieniami słonecznymi.

Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Smith - producentem kasków, gogli narciarskich i snowboardowych.

 

Smith_logo_skiteam

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło