Jakie gogle narciarskie wybrać? Na co zwracać uwagę?
Gogle to wbrew pozorom niezwykle istotny element wyposażenia narciarza. Zapewniają bezpieczeństwo i mają ogromny wpływ na komfort jazdy. Ponieważ dostępna na rynku oferta jest bardzo szeroka, niełatwo przedstawić jednoznaczny ranking gogli narciarskich. Wiele zależy od warunków pogodowych, cech indywidualnych i preferencji narciarza. W poniższym tekście odpowiemy na pytanie, jakie gogle narciarskie wybrać i na co zwracać uwagę.
Gogle narciarskie – podstawa ekwipunku
Być może nie każdy zgodzi się z faktem, że gogle są niezbędne do jazdy na nartach. Niektórzy są w stanie jeździć bez nich, jednak w ten sposób łatwo można sobie zaszkodzić. Gogle narciarskie pełnią ważną funkcję ochronną i są dużo skuteczniejsze niż okulary słoneczne. Zakrywają cały obszar oczu, chroniąc je przed śniegiem, deszczem, kryształkami lodu, szkodliwymi promieniami UV czy wysuszającym śluzówkę wiatrem. Dodatkowo chronią przed urazami przy upadkach i ewentualnych spotkaniach z przeszkodami terenowymi, np. gałęziami drzew.
Jakie gogle na narty są najlepsze?
Na rynku dostępne są gogle narciarskie o różnych kształtach, szybach i rozwiązaniach technologicznych. Próbując stworzyć ranking gogli narciarskich z pewnością należałoby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość soczewek. Przeważnie idzie ona w parze z ceną produktu, ale dobre filtrowanie jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa i komfortu widzenia. Gogle narciarskie powinny być wyposażone w filtr UV. Dodatkową opcją jest polaryzacja, która poprawia kontrast i eliminuje odbijanie się promieni słonecznych od śniegu czy tafli wody. Gogle marki SMITH wyposażone są także w specjalny filtr ChromaPop™, który ułatwia naszemu mózgowi sprawną interpretację barw. Dzięki temu oczy mniej męczą się podczas jazdy, są jeszcze lepiej chronione przed promieniami słonecznymi, a kolory są bardzo wyraźne.
Ranking gogli narciarskich – wentylacja
Czynnikiem, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo, jest również zapobieganie parowaniu gogli. Zapewnia to odpowiednia wentylacja, która jest możliwa dzięki specjalnej konstrukcji ramki i (lub) samych szyb. Dodatkowo szyby mogą być pokryte od wewnątrz specjalną warstwą anti-fog, która zapobiega parowaniu. Posiadają ją wszystkie gogle narciarskie SMITH, a opcjonalnie mogą posiadać też technologię wentylacji AirEvac™.
Jak dobrać gogle na narty
Na wentylację ma również wpływ to, czy gogle są właściwie dobrane do kształtu i wielkości naszej twarzy oraz czy są kompatybilne z kaskiem. Produkty marki SMITH są dopasowane do siebie, jednak w przypadku zakupu nowych gogli, zawsze warto udać się do sklepu z kaskiem. Gogle narciarskie dostępne są w różnych rozmiarach. Odpowiedni rozmiar gogli to taki, który pozwala na maksymalne pole widzenia, pokrywa cały obszar oczu, górnej części nosa i czoła. Przez lata marka SMITH produkowała gogle w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Kilka lat temu wprowadziła na rynek modele w wersji XL, a w tym roku trzy modele powstały także w wersji S, dopasowanej do mniejszych twarzy i dedykowanej kobietom. W ofercie SMITH dostępne są również gogle narciarskie dla dzieci.
Ranking gogli narciarskich – gogle sferyczne i cylindryczne
Odpowiednio dobrane gogle narciarskie zapewniają także właściwe pole widzenia. Wpływ ma nie tylko rozmiar, ale także kształt szyb. Wyróżniamy tu gogle sferyczne i cylindryczne. Szyby sferyczne są zaokrąglone i wystają poza ramkę gogli, przez co zwykle zapewniają szerszy kąt widzenia. Szyby cylindryczne są płaskie – nie wychodzą poza ramę gogli, a więc są bardziej odporne na zniszczenia i zarysowania. Pole widzenia jest w nich jednak nieco mniejsze. Marka SMITH postanowiła zwiększyć zakres wzroku również w płaszczyźnie pionowej, stosując w niektórych modelach technologię BirdsEye™. Pozwala ona objąć ruchem oczu to, co znajduje się pod nami – bez konieczności ruchu głową.
Jakie gogle na narty przy jakiej pogodzie
Odpowiadając na pytanie, jak dobrać gogle narciarskie, musimy ustalić, jak często i w jakich warunkach jeździmy. Szyby gogli narciarskich różnią się bowiem stopniem przepuszczalności światła. Parametr ten ocenia się w następującej skali:
S0 – szkło nieprzyciemniane, dopuszczające 81% - 100% promieni słonecznych,
S1 – jasne szkło o niewielkim przyciemnieniu – idealne do jazdy w pochmurne i deszczowe dni lub podczas mgły; dopuszcza 43% do 80% światła,
S2 – najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane szkło w goglach narciarskich, najlepsze rozwiązanie dla osób chcących posiadać jedną szybę; przepuszcza 18% - 42% widocznych promieni słonecznych,
S3 – ciemna szyba przydatna w bardzo słoneczne dni, lecz gdy pogoda płata figle, niełatwo przez nią cokolwiek zobaczyć; dopuszcza 8% - 17% promieni słonecznych,
S4 – przepuszcza do 8% światła, stosowana głównie w turystyce lodowcowej.
Jakie gogle narciarskie na każdą pogodę?
Jak wiadomo, pogoda w górach jest zmienna, warto więc wyposażyć się w co najmniej dwa rodzaje szyb. Nie musimy od razu kupować dwóch par gogli. Dobrym pomysłem są gogle narciarskie z wymiennymi szybami. Większość producentów posiada w swojej ofercie takie rozwiązania. SMITH słynie z szybkiego i łatwego w obsłudze magnetycznego systemu wymiany szybek MAG™. W ofercie marki znajdują się również szyby z systemem wymiany na klik, który jest nieco bardziej czasochłonny. Ciekawym rozwiązaniem są też coraz popularniejsze szyby z fotochromem. Mają one zdolność adaptowania się do panujących warunków świetlnych. W ciemniejszym otoczeniu stają się jaśniejsze, a w jaśniejszym – przyciemniają. Jeśli spędzamy dużo czasu w słonecznej pogodzie, warto zainwestować w tzw. lustrzanki. Lustrzana powłoka gogli odbija promienie UV, zapewniając jeszcze lepszą ochronę przed promieniami słonecznymi.
Artykuł został przygotowany we współpracy z marką Smith - producentem kasków, gogli narciarskich i snowboardowych.
Brak komentarzy
Napisz komentarz