Blog

comment Komentarz: 0

Jaki rower dla 4-latka wybrać? 5 naszych porad

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 43994

Odpowiedni rower dla 4-latka to taki, który będzie dawał dziecku mnóstwo frajdy i pozwoli mu na wejście w świat rowerowych wycieczek w sposób bezpieczny. To właśnie w tym wieku większość z nas uczy się, jak jeździć na rowerze. Jaki model jednak kupić dla 4-latka? Co zrobić, by dokonać właściwego wyboru? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Jaki rower dla czterolatka? Krótki przewodnik dla rodziców

 

1. Rower dla 4-latka – ile cali powinny mieć koła?

 

Kupując rower dla dziecka w wieku 4 lat lub nieco więcej, należy skupić uwagę przede wszystkim na rozmiarze kół. Geometria ramy w rowerze dziecięcym różni się bowiem od stosowanej w konstrukcjach dla dorosłych. Główka ramy znajduje się stosunkowo wysoko, a jej górna rura w większości przypadków opada dość gwałtownie w kierunku tylnego koła. Dzięki temu dziecko nie wyrasta z roweru już po kilku miesiącach. Rodzice mają z kolei dużo czasu nim siodełko zacznie wyraźnie górować nad mostkiem i kierownicą, a pozycja na rowerze stanie się niewygodna.

 

Rozmiar ramy dyktowany jest przede wszystkim przez średnicę kół, której należy poświęcić nieco więcej uwagi. Dolną granicą rozmiaru kół roweru dla 4-latka będzie zazwyczaj 12”, górną zaś nawet 18”.

 

rowery-dzieciece-skiteam

 

Wybór uzależniony jest przede wszystkim od wzrostu dziecka. Choć każdy producent proponuje nieco inną rozmiarówkę, a ostatecznego wyboru należy dokonać po przymiarce, to można przyjąć kilka ogólnych założeń:

 

 • •  Koła 12” spotykamy głównie w rowerkach biegowych bez pedałów – dla młodszych dzieci lub maluchów o mniejszym wzroście. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy rowerów z pedałami i z kołami w tym rozmiarze.
 • •  Koła 16” to bardzo uniwersalny rozmiar. Sprawdzi się doskonale w przypadku dzieci o wzroście od 105 cm.
 • •  Koła 18” dedykowane są rowerom dla dzieci o wzroście przekraczającym 110 cm.

 

2. Głowę mamy jedną - pamiętaj o kasku!

 

Rower to nie wszystko. Podobnie jak my, dorośli, dzieci także potrzebują kilku podstawowych akcesoriów. Zdecydowanie najistotniejszym elementem wyposażenia młodego kolarza jest solidny kask, chroniący jego głowę podczas upadków.

 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kasków rowerowych dla najmłodszych, dlatego warto wybrać taki, który będzie się dziecku zwyczajnie podobał. Rodzic ma wtedy pewność, że pociecha będzie go chętnie nosić.

 

 • •  Dobrym przykładem jest kask Cube Antrasowa konstrukcja górska z daszkiem przeciwsłonecznym i zintegrowanym światłem LED.
 • •  Alternatywą może być model Cube Fink, zapewniający podobny poziom bezpieczeństwa oraz odpowiednią cyrkulację powietrza, co jest nie bez znaczenia podczas dłuższych wycieczek.

 kaski-rowerowe-dla-dzieci-ski-team

Trzeba też dodać, że kask należy zawsze wymienić po upadku, w którym głowa spotkała się z twardą nawierzchnią. Nawet jeśli powłoka kasku wygląda na nienaruszoną, to jego konstrukcja z pewnością uległa uszkodzeniu, przez co nie będzie on już zapewniał tak dobrej ochrony.

 

3. Widoczność to niewielka inwestycja

 

Oprócz kasku należy też zapewnić dziecku zestaw oświetlenia i elementów odblaskowych, by zwiększyć jego widoczność. Dotyczy to nie tylko malców poruszających się już po publicznych drogach, ale także tych korzystających ze ścieżek i dróg rowerowych pod okiem swoich rodziców i opiekunów. Komplet solidnych świateł rowerowych, jak Cube RFR CMPT KPL, nie zrujnuje kieszeni, za to podniesie bezpieczeństwo dziecka podczas pierwszych jazd na rowerze. Pomoże także wyrabiać odpowiedzialne nawyki.

 

lampki-cube-dla-dzieci

 

4. Możliwie niska waga

 

Dzieci mają wiele energii i niespożyte pokłady siły, jednak nie warto, by poświęcały ją na walkę z ciężkim rowerem. Nowoczesne, lekkie konstrukcje sprawiają znacznie mniej kłopotu niż ociężałe rowery starszego typu. Wśród konstrukcji dla dzieci przeważają ramy aluminiowe, cechujące się lekkością i wytrzymałością. Rower z kołami w rozmiarze 16 lub 18 cali nie powinien przekraczać wagi 8 kg. Dla rowerków biegowych warto przyjąć granicę 4,5 kg.

 

5. Warto zadbać o szczegóły

 

Rozmiar ramy czy średnica kół to nie wszystko. Wybierając rowerek dla 4-latka, należy też zwrócić uwagę na kilka innych kwestii:

 

 • •  Wykorzystane klamki hamulcowe powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od kierownicy, by dziecko mogło pewnie za nie chwycić i pociągnąć podczas zatrzymywania – bez odrywania dłoni od kierownicy czy łapania samymi końcami palców. Większość klamek daje możliwość regulacji, jednak warto się upewnić, że zakres będzie odpowiednio duży.
 • •  Inną sprawą jest długość sztycy podsiodłowej. To ona w dużej mierze będzie odpowiadała za dostosowywanie roweru do rosnącego dziecka. W początkowym etapie warto zadbać o to, by siodełko znajdowało się na wysokości umożliwiającej swobodne dosięgnięcie stopą do ziemi. Dziecko poczuje się wtedy znacznie pewniej i będzie chętniej rozwijać nową umiejętność. Rowery dziecięce mają znacznie krótsze ramię mechanizmu korbowego, dzięki czemu istnieje możliwość znalezienia złotego środka pomiędzy wygodnym pedałowaniem a zapewnieniem możliwości podparcia.
 • •  Rower dla 4-latki lub 4-latka powinien także umożliwiać zamocowanie bocznych kółek (lub najlepiej być w nie wyposażonym). To doskonałe ułatwienie dla dzieci, które poznają dopiero rowerowy świat.

 

Jaki rower dla 4-latka? Polecane modele

 

Zapraszamy na krótki przegląd rynku. Na jakie rowery dla 4-latków warto zwrócić uwagę? 

 

 • •  Rowery biegowe z kołami w rozmiarze 12”

Do najpopularniejszych w tej kategorii należą modele Cubie 120 RT oraz Cubie Walk 120 Girl. Co ciekawe, producent stworzył także model Cubie 120 w wersji z pedałami. To bardzo przemyślane konstrukcje, których waga nie przekracza 4 kg. Stanowią idealną propozycję pierwszego rowerka. To dobry wstęp przed zakupem właściwego roweru w większym rozmiarze.

 

Cubie-120-walk

 

 • •  Rowery z kołami 16”

Dobrym wyborem dla nieco starszych dzieci będzie model Cube Cubie 160, występujący w dwóch wersjach kolorystycznych. Niska waga (7,4 kg) oraz dynamiczna geometria zapewniają lekkość prowadzenia oraz bezpieczeństwo.

 

 Cubie-160-ski-team

 

 • •  Rowery z kołami 18”

To już ostatni przystanek przed zakupem roweru młodzieżowego. Popularny model Cube Cubie 180 SL wyposażono w dwa hamulce typu V-brake (łatwe w samodzielnym serwisowaniu) oraz terenowe opony znanej marki Schwalbe. Model ten zapewni młodemu kolarzowi mnóstwo frajdy, jednak bez kompromisów w kwestii bezpieczeństwa.

 

rower-dla-dziecka-ski-team

 

Jak widzicie, wielki świat małych rowerów jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Wybierając rower dla 4-latka lub ogółem dziecka, na pierwszym miejscu stawiajmy zawsze na bezpieczeństwo i komfort (nie tylko fizyczny) naszych pociech. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie… Zadbajmy o to, by pierwsze kontakty z jednośladem wywoływały tylko pozytywne emocje. Kto wie, ile następczyń Mai Włoszczowskiej i Rafała Majki mknie właśnie na rowerkach biegowych!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło