Blog

comment Komentarz: 0

Jak przechowywać narty – nie tylko poza sezonem?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 2333

Sezon narciarski powoli dobiega końca. Wiosna coraz bliżej, robi się cieplej i nasze myśli częściej uciekają w kierunku roweru czy wody. To idealny czas by zastanowić się, jak dobrze przechowywać narty – i to nie tylko poza sezonem – żeby służyły nam przez lata.

Przechowywanie nart w domu, również w sezonie

 
Konserwacja nart nie ogranicza się tylko do regularnego serwisowania. Ważne jest też, aby należycie o nie dbać, w co również wlicza się odpowiednie przechowywanie nart w domu:

 
    • Sprzęt narciarski należy przechowywać w suchym, przewiewnym i chłodnym miejscu, z dala od kurzu i promieni słonecznych.

 
    • Dobrze się upewnić, że do naszych desek w żaden sposób nie dostanie się wilgoć.

 

Narty-przeglad

 
    • Najlepiej przechowywać narty rozłożone lub spięte rzepami. Ewentualnie można schować je do pokrowca. Warto jednak pamiętać, by był on otwarty, aby zapewnić przewiew.

 
    • Przechowywanie nart w ułożeniu pionowym lub poziomym nie robi różnicy dla naszego sprzętu.

 
Przechowywanie nart – kontrola stanu technicznego

 
Po każdym wyjedzie dobrze jest sprawdzić stan techniczny nart. Jeśli coś wzbudza nasze wątpliwości lub widzimy zniszczenia, należy działać od razu. Jeśli widzimy uszkodzenia ślizgu lub krawędzi, dobrze jest naprawić je samodzielnie lub – najlepiej – oddać w ręce dobrego serwisanta, który przy użyciu odpowiednich maszyn i narzędzi może usunąć bardzo wiele defektów. Zdecydowanie niewskazane jest przechowywanie nart uszkodzonych, gdyż usterki mogą się pogłębić lub spowodować dalsze uszkodzenia.

 

Wysokiej-jakosci-narty-Fischer

 
Jak przechowywać narty poza sezonem – przygotowanie

 
Jak już upewnisz się, że twoje narty nie mają uszkodzeń lub zostały one naprawione, przed odłożeniem nart do szafy lub na strych dobrze jest je odpowiednio zakonserwować:

 
    • Warto sprawdzić stan ślizgów i krawędzi. Krawędzie należy zabezpieczyć przed rdzewieniem, a ślizgi przed wysuszeniem.

 
    • W tym celu dobrze jest wykonać kompleksowy tuning nart, obejmujący ostrzenie krawędzi oraz smarowanie ślizgu. Wtedy przechowywanie nart poza sezonem będzie dla nich bezpieczne.

 
    • Można zrobić to samodzielnie, ale – jeśli nie dysponujemy wiedzą i umiejętnościami – lepiej jest powierzyć to zadanie zaufanemu serwisowi.

 
Przechowywanie (czystych) nart po sezonie

 
Jeśli czujesz się na siłach, żeby przygotować narty samodzielnie, na początku dokładnie wyczyść je ze wszelkich zabrudzeń. Piach, błoto czy sól mogą wyrządzić nartom, a także wiązaniom, wiele szkód.

 
    • Dobrze jest przetrzeć sprzęt wilgotną gąbką i dokładnie osuszyć.

 
    • Jeśli ślizg jest mocno zabrudzony, najlepiej przetrzeć go dodatkowo mosiężną szczotką. Możesz użyć też szmatki ze środkiem do czyszczenia ślizgu.

 

Narty-Fischer

 
    • Następnie za pomocą specjalnego żelazka nałóż na wyczyszczony ślizg smar, najlepiej uniwersalny, czyli przeznaczony na wszystkie warunki śniegowe. Nie ma co oszczędzać na wosku – narty w tym przypadku mogą być posmarowane obficie.

 
    • Nie usuwaj warstwy smaru aż do rozpoczęcia następnego sezonu. Zabezpieczy ślizg przed wysuszeniem, a krawędzie przed rdzewieniem.

 
Więcej o tym, jak smarować narty, przeczytasz w tym artykule.

 
Przechowywanie nart w podróży

 
O sprzęt warto dbać też podczas jazdy. Przede wszystkim poprzez unikanie kamienistych tras czy niedojeżdżanie na nartach do samochodu po asfaltowym parkingu. Samo przechowywanie nart podczas podróży ma ogromne znaczenie. Raczej powinniśmy unikać przewożenia ich w otwartych bagażnikach na dachu. Narty narażone są wtedy na kontakt ze szkodliwymi dla nich substancjami chemicznymi, znajdującymi się na drodze. Przy transporcie powinniśmy również pamiętać o spinaniu nart rzepami i zabezpieczeniu pokrowcem, po uprzednim oczyszczeniu.

 
Jak właściwie przechowywać narty?

 
Jak widać, dobre przechowywanie nart poza sezonem i w sezonie jest stosunkowo łatwe do zrealizowania. Wystarczy odpowiednio je przygotować i znaleźć dla nich miejsce, stosując powyższe wskazówki. Przechowywanie nart w domu czy w suchym garażu jest bezpieczne. Narty do martwego sezonu letniego można przygotować samemu, jednak czynność ta wymaga wiedzy, umiejętności i specjalnych przyrządów. Dlatego wskazane jest, by od czasu do czasu oddać nasz sprzęt w ręce profesjonalistów, i to nie tylko po sezonie. Dzięki temu narty na pewno będą służyć nam dobrze i długo.

 
Tuning krawędzi czy przygotowanie ślizgów możesz powierzyć specjalistom Ski Team – sprawdź naszą ofertę!

 

Poradnik został przygotowany we współpracy z marką Fischer - producentem nart zjazdowych i butów narciarskich.

logo-fischer-ski-team

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło