Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać narty do wzrostu?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 6203

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nart, przeznaczonych do różnych stylów jazdy i każdego poziomu zaawansowania. Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać narty do wzrostu. Próbując ustalić najlepszą długość nart do wzrostu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów.

Czynniki wpływające na dobór nart do wzrostu

Przy doborze nart wzrost jest jednym z istotnych parametrów, jednak nie najważniejszym. Liczą się przede wszystkim umiejętności. Poziom zaawansowania i preferencje narciarza mają ogromne znaczenie – wtedy dobór nart do wzrostu może znacząco się od siebie różnić. Ważne są również inne cechy indywidualne użytkownika - nie tylko wzrost, ale i waga. Długość nart do wzrostu zależy też od przeznaczenia i konstrukcji samych desek.

Narty_fischer

Jakie narty do wzrostu dla początkujących

Przy wyborze nart dla osoby początkującej najważniejsze jest dobranie odpowiedniego do poziomu zaawansowania modelu. Dla nowicjuszy najlepiej sprawdzą się uniwersalne narty typu allround. Próbując ustandaryzować dobór nart do wzrostu, można powiedzieć, że na początku narciarskiej drogi powinny być to narty o długości ok. 20 cm mniejszej niż wzrost, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dobór nart do wzrostu a poziom zaawansowania

Dla osób poczatkujących najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybranie krótkich nart – łatwiej na nich skręcać i manewrować, wymagają też użycia mniejszej siły. Nie mogą jednak być za krótkie, bo wtedy zdecydowanie tracą na stabilności. Z kolei dłuższe narty są stabilniejsze i pozwalają na osiąganie większych prędkości, ale utrudniają skręcanie. Jeśli chodzi o dobór nart do wzrostu warto również przyjrzeć się wadze narciarza. Im cięższy narciarz, tym dłuższych nart będzie potrzebował.

Narty_zjazdowe_fischer

Długość nart do wzrostu a ich konstrukcja

Decydując, jakie narty do wzrostu są nam potrzebne, należy także wziąć pod uwagę ich budowę. Narty mogą być wyposażone w rocker, który polega na odpowiednim odgięciu dziobu narty w górę. Oznacza to nic innego, jak fakt, że dzioby nie mają podczas jazdy bezpośredniego kontaktu ze śniegiem. Tak więc długość tego typu nart do wzrostu może być nieco większa. Takie deski to np. uniwersalne narty z kolekcji Fischer RC ONE i ich długość do wzrostu może być nieco większa. Aby właściwie dobrać narty do wzrostu, ważne są też ich parametry, takie jak promień i taliowanie, które powiązane są z zastosowaniem danego modelu

Jak dobrać narty do wzrostu zgodnie z ich przeznaczeniem?

Długość nart do wzrostu zależy też od preferencji użytkownika, a więc od przeznaczenia danych desek. Jeśli narciarz woli wycinać ciasne łuki, potrzebuje nart krótszych i posiadających mniejszy promień. Jeśli zależy mu na szybkiej jeździe długimi skrętami, narty powinny być długie i o większym promieniu.

damskie_narty_fischer

Jakie narty do wzrostu 180 cm?

Dobór nart do wzrostu przedstawimy na konkretnym przykładzie mężczyzny mierzącego 180 cm. Jeśli jest on narciarzem początkującym, najlepsze będą dla niego narty allround o długości ok.160 cm. W sytuacji wyboru nart z rockerem (lub gdy waga zawodnika jest wysoka), mogą być nieco dłuższe. Po opanowaniu jazdy na krawędziach, narciarz może pozwolić sobie na uniwersalne deski o większej długości, np. 170 cm. Dalej już wszystko zależy od jego preferencji i stylu jazdy. Odpowiadając na pytanie – jakie narty do wzrostu 180 cm – należy wziąć pod uwagę poziom zaawansowania narciarza oraz czy woli on jeździć szybciej czy wolniej, wycinając dłuższe lub krótsze łuki.

Poradnik został przygotowany we współpracy z marką Fischer - producentem nart zjazdowych i butów narciarskich.

SKI TEAM POLECA

NARTY FISCHER 9622 RC ONE 74 M Z WIĄZANIAMI

2489,00

NARTY FISCHER 221V RC ONE LITE 72 L Z WIĄZANIAMI

1329,00

999,99

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło