Blog

comment Komentarz: 0

Grip walk – co to jest? Do jakich wiązań pasuje?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 14280

Grip walk to stosunkowo nowe rozwiązanie w świecie narciarstwa, które zdążyło już zebrać spore grono zwolenników. Specjalnie skonstruowana podeszwa ma sporo zalet – zarówno w sferze komfortu, jak i bezpieczeństwa użytkownika. Nic więc dziwnego, że każdy kolejny sezon wiąże się ze zwiększeniem liczby zapytań o wiązania, grip walk i to, jak je ze sobą poprawnie połączyć. W artykule przedstawimy pigułkę informacji na ten temat

Czym jest grip walk w butach narciarskich ?


Grip walk to specjalnie skonstruowany system podeszew w butach narciarskich, który ma spełniać dwie główne funkcje: zwiększać komfort podczas chodzenia po twardej nawierzchni oraz zapewnić lepszą przyczepność, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo narciarza. Podeszwa grip walk pojawiła się w butach narciarskich po raz pierwszy w sezonie 2017/2018, a jej konstrukcja jest bardzo prosta: to wymienna podeszwa wykonana z odpowiednio dobranej mieszanki gumy, wyprofilowana w sposób naśladujący anatomię ludzkiej stopy (kształt zbliżony do rombu).


Zaokrąglenie w części palców i śródstopia oraz na pięcie zdecydowanie ułatwia przetaczanie stopy podczas chodu. Ruch jest naturalniejszy, a chodzenie w butach narciarskich w schronisku, na parkingu czy pod wyciągiem – wygodniejsze. Mieszanka gumy, z której wykonuje się podeszwy grip walk, zwiększa ponadto przyczepność na twardej i mokrej nawierzchni, utrudniając poślizgnięcie się na betonie lub lodzie.

Buty-snowboardowe-z-wiazaniami


Mimo że podeszwy grip walk są odporne na ścieranie, producenci udostępniają także akcesoryjne elementy wymienne, które mogą przydać się po kilku sezonach intensywnej jazdy.


Jakie wiązania do grip walk wybrać?


Produkowane obecnie wiązania są w zdecydowanej większości kompatybilne z podeszwami grip walk. Należy jednak pamiętać, że innowacja w tym obszarze jest wciąż młoda, a co za tym idzie – narty wyposażone w nieco starsze wiązania alpejskie nie będą współpracowały z nowymi butami. Próby siłowego wpięcia buta skończą się prawdopodobnie uszkodzeniem sprzętu lub, co gorsza, kontuzją (but może się nie wypiąć w odpowiednim czasie).
Istnieje jednak prosty sposób, by rozpoznać współpracujące z podeszwami grip walk wiązania. Pasujące modele oznaczane są skrótem GW. Zorientowani w rynku narciarskim pasjonaci doskonale zdają sobie sprawę, że wyłączając najbardziej usportowione modele wiązań, niemal wszystkie nowe wiązania sprawdzą się z nowymi butami. Nic w tym dziwnego – wielu producentów butów nie stosuje już platform starego typu (przykładem może być firma Fischer, która nie ma już w swoich katalogach innych butów, niż te wyposażone w system GW).
Warto też zaznaczyć, że wiązania z sygnaturą GW bez problemu obsłużą podeszwy starego typu, spełniające normę ISO 5355.
Technologia grip walk stosowana jest również w butach juniorskich, dzięki czemu nawet najmłodsi riderzy mogą chodzić wygodniej i bezpieczniej, ograniczając ryzyko upadku oraz kontuzji.

Tabela-zgodnosci-wiazan


Polecane buty z grip walk


Wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć o systemie grip walk – co to jest, do czego służy i jak znaleźć wiązania kompatybilne z podeszwami nowego typu. Chcemy więc polecić Ci kilka modeli butów z podeszwą GW z oferty znanych i cenionych producentów.


BUTY NARCIARSKIE LANGE 2100 RX 100 M

Buty wykorzystywane chętnie przez doświadczonych narciarzy gustujących w narciarstwie all-mountain. Skorupa nowej generacji Dual Core nadaje im sportowy charakter, a wkładka Dual 3D zapewnia komfort i wygodę podczas długich zjazdów oraz gwarantuje pewne trzymanie stopy. Buty dobrze dopasowują się do anatomii użytkownika, oferując dynamiczną jazdę i doskonałe czucie nart.

Buty-narciarskie-lange-2100-rx


BUTY NARCIARSKIE ROSSIGNOL 2270 PURE PRO 90 L

Damski model buta stworzony dla wymagających użytkowniczek. Zwężana konstrukcja zapewnia dobre dopasowanie do kobiecej stopy, a termoformowalna wkładka oferuje maksimum komfortu. Regulowany flex w zakresie -5/+5 pozwala dopasować parametry buta i jego dynamikę do poziomu umiejętności oraz aktualnej dyspozycji. Ciepła wkładka z wełny merino gwarantuje właściwą termikę stóp i brak dyskomfortu.

Buty-narciarskie-rossignol-2270


BUTY NARCIARSKIE NORDICA 1800 SPEEDMACHINE3 120 GW M

Odnowiona wersja butów dla zaawansowanych narciarzy. Termoformowalna skorupa oraz linier 3 Force zapewniają najwyższy poziom dopasowania. Cztery mikrometryczne aluminiowe klamry pozwalają dopasować siłę zapięcia z bardzo dużą precyzją. Syntetyczny puch PRIMALOFT zapobiega zawilgoceniu, a dodatkowo poprawia komfort termiczny nawet w najzimniejsze dni.

Buty-narciarskie-nordica-1800-speedmachine


BUTY NARCIARSKIE DALBELLO 0110 GREEN GAIA 1.0 GW JR

Juniorski model buta z podeszwą wykonaną w technologii grip walk, do produkcji którego wykorzystano 100% materiałów pochodzących z recyklingu. Bardzo niska waga, dobra izolacja cieplna i łatwość użytkowania (zapinanie jedną klamrą) powinny zachęcić dziecko do rozwijania zimowej pasji.

Buty-narciarskie-dalbello-0110-green


Jesteśmy przekonani, że przedstawione wyżej modele spełnią Twoje oczekiwania. W poszukiwaniu większego wyboru sprawdź ofertę sklepu SkiTeam.pl! Sprzedawane przez nas narty są zawsze wyposażone w kompatybilne wiązania (z jasnym oznaczeniem współpracy z podeszwą grip walk).

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło