Blog

comment Komentarz: 0

Smarowanie łańcucha rowerowego – czym i jak?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 7625

Czy smarowanie łańcucha jest ważne? Jeśli tak, to jak się za to zabrać? Czy potrzeba do tego profesjonalnego sprzętu? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze więcej znajdziesz w poniższym artykule.
Smarowanie łańcucha rowerowego może wydawać się na początku straszne. Od czego zacząć, jak nie ubrudzić całego roweru i przede wszystkim – jak nie zniszczyć łańcucha? W naszym artykule opisujemy krok po kroku, jak smarować łańcuch rowerowy.

Kiedy czyścić łańcuch rowerowy?

 
Jednym z podstawowych błędów początkujących rowerzystów jest niewystarczające dbanie o „higienę” roweru i nie chodzi tutaj o mycie kierownicy, ponieważ „coś się zaczęło lepić”. Konserwacja łańcucha powinna być rutyną, a nie nieprzyjemną koniecznością, o której będziesz sobie przypominać raz do roku. Czyszczenie i smarowanie łańcucha powinno być robione regularnie, chyba że nie zależy Ci na trwałości sprzętu i lubisz kupować co chwilę nowe części.

 
Dobrze pamiętać również o tym, żeby zadbać o łańcuch po każdej przebytej jeździe, która odbyła się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Nie zapominaj również, że po wyciągnięciu roweru z garażu na rozpoczęcie sezonu dobrze zadbać o jego czystość. Dokładny opis jak przygotować rower do nowego sezonu, znajdziesz tutaj.

 

Brudny-rower-po-jezdzie

 
Czym grozi nieregularne czyszczenie łańcucha albo całkowite zapominanie o tym? W najlepszym wypadku łańcuch zacznie skrzypieć i „źle pracować”. Może również zacząć rozciągać się, co będzie zdecydowanie gorszym omenem. Kolejnym mniej przyjemnym, ale równie prawdopodobnym efektem będzie zakończenie jego żywota poprzez zerwanie się w najmniej odpowiednim momencie – np. podczas dalekiej wyprawy.

 
Pielęgnacja i czyszczenie łańcucha rowerowego – od czego zacząć?

 
Czym czyścić łańcuch, tak aby go nie zniszczyć, a pozbyć się brudu? Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci doprowadzić do porządku Twój cenny jednoślad.

 
    • Żeby dobrze oczyścić łańcuch, warto zaopatrzyć się w profesjonalny odtłuszczacz. Pomoże on usunąć nawet najcięższe zabrudzenia oraz dotrze do tych, których nie byliśmy w stanie wypatrzeć. Profesjonalny środek pozwoli na bezpieczne usunięcie przestarzałego brudu, smaru oraz substancji oleistych.

 

Lancuch-rowerowy

 
    • Do czyszczenia łańcucha rowerowego możesz użyć także specjalistycznych szczotek, które usuwają dodatkowe zabrudzenia, zalegające między ogniwami łańcucha.

 
    • Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie ze specjalnych maszynek, których zadaniem jest oczyszczenie łańcucha rowerowego. Świetnym przykładem takiego urządzenia jest szczotka Cube, która szybko i sprawnie usunie zanieczyszczenia z Twojego łańcucha.

 
Jak czyścić łańcuch rowerowy?

 
Jeśli korzystasz ze specjalnego płynu do czyszczenia łańcucha, możesz go użyć na dwa różne sposoby:

 
    • Pierwszy z nich polega na nawilżeniu chłonnej ściereczki płynem, a następnie przetarcie nią łańcucha. Aby dokładniej dotrzeć do wszystkich miejsc, możesz delikatnie złapać przez ścierkę łańcuch, a następnie powoli kręcić pedałem, tak aby przetrzeć go kilkukrotnie na całej długości.

 

Czysty-lancuch-rowerowy

 
    • Drugi sposób to szejkowanie łańcucha – metoda uwielbiana przez wielu, przez innych krytykowana. Na czym ona polega?

 
    1. Ten sposób oczyszczania łańcucha ze wszelkich zabrudzeń polega na wlaniu niewielkiej ilości płynu do czyszczenia łańcucha do butelki, a następnie wrzuceniu łańcucha do środka.

 
    2. Butelkę należy zakręcić i następnie energicznie nią potrząsać przez kilkadziesiąt sekund. Dobrze jest, kiedy butelka ma szeroki wlot – ułatwia to wyciągnięcie łańcucha.

 
    3. Co w tej metodzie jest takiego kontrowersyjnego, że dzieli rowerzystów? Jedni uważają, że jest to najlepszy, najszybszy i najprostszy sposób, aby doprowadzić do porządku nawet najbardziej zabrudzony łańcuch. Inni natomiast twierdzą, że nie powinno się moczyć łańcucha w płynach. Jest to prawda – na co zwracają uwagę producenci.

 
    4. Warto jednak zaznaczyć, że przy tej metodzie łańcuch nie leży w płynie, nie namacza się, a jedynie jest przez krótko i bardzo szybko przepłukiwany przez niego. Czy taka metoda jest więc korzystna? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

 

Szczotka-Cube

 
Czyszczenie za pomocą specjalnego narzędzia, takiego jak szczotka Cube RFR Chain Cleaner, jest banalnie proste oraz niezwykle skuteczne. Narzędzie pozwala w szybki sposób pozbyć się nie tylko brudu, ale również dokładnie oczyszcza ogniwa ze smaru.

 
Niezależnie od tego, którą z metod wybierzesz, po oczyszczeniu łańcucha daj mu wyschnąć zanim nałożysz nowy olej. Kilkanaście minut powinno wystarczyć, jednak jeśli chcesz być w 100% pewien, że nie ma śladu po odtłuszczaczu, możesz odczekać nieco więcej.

 
Czy zdejmować łańcuch z roweru przed czyszczeniem?

 
Jeśli chcesz, możesz zdjąć łańcuch z roweru przed czyszczeniem, ale nie jest to konieczne. Możesz spróbować różnych opcji i wtedy ocenić, jaki sposób będzie dla Ciebie wygodniejszy. Oczywiście, konieczność zdjęcia łańcucha jest również zależna od tego, jakiej metody czyszczenia postanowisz użyć, np. szejkowanie z założonym łańcuchem nie będzie możliwe.

 

Lancuch-w-rowerze-cube

 
Jeśli postanowisz zdjąć łańcuch, warto wtedy wyczyścić zębatki przednie oraz tylne. Do wyczyszczenia tarczy wystarczy przetrzeć je szmatką nawilżoną odtłuszczaczem. Z kasetą natomiast będzie więcej problemu, bowiem przyda się wtedy szczotka do zębatek, która pozwoli Ci wyciągnąć brud, który zalega pomiędzy trybami. Jeśli nie masz szczotki, je również możesz przetrzeć szmatką co pozwoli oczyścić ją chociaż powierzchownie. Nie będzie to równie efektowne co specjalna szczotka, jednak z pewnością pozwoli Ci pozbyć się części zanieczyszczeń.

 
Do generalnego czyszczenia roweru włącznie z łańcuchem, zębatkami i tarczą polecamy zestaw czyszczący Cube, który pozwoli Ci pozbyć się uciążliwych zanieczyszczeń.

 
Jaki smar do łańcucha wybrać do roweru hybrydowego – i nie tylko?

 
Rowery hybrydowe coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Jeśli jesteś posiadaczem takiego modelu, powinieneś równie często dbać o jego higienę, co w przypadku jego standardowego jednośladowego brata. Sposoby na czyszczenie łańcucha oraz na to, jaki smar warto stosować również pozostają niezmienne.

 

Lancuch-w-rowerze-hybrydowym

 
Z pewnością nie warto szukać żadnych „zamienników” smaru. Nie jest to duży wydatek, a kupno profesjonalnego smaru, który został stworzony do oliwienia łańcuchów rowerowych, wyjdzie znacznie taniej niż kupno nowego łańcucha. Jeśli więc nie posiadasz „pod ręką” odpowiedniego smaru, nie staraj się go niczym zastąpić, bo na pewno w ten sposób nie pomożesz tym swojemu rowerowi.

 
Czym smarować łańcuch rowerowy? Ski Team poleca

 
    • Olej do łańcucha CUBE ACID Pro - to wysokiej jakości smar do ciężko pracujących, szybkobieżnych łańcuchów. Zmniejsza tarcie do minimum i zapewnia długotrwałą ochronę przed zużyciem i korozją dzięki wyjątkowym właściwościom penetracyjnym i adhezyjnym.

 

Olej_Cube_Acid_pro

 
    • Smar Shimano Mokry Olej do łańcucha jak sama jego nazwa może wskazywać, idealnie sprawdza się dla rowerzystów, którzy jeżdżą w mokrych warunkach. Specjalna formuła oleju sprawia, że nie tylko jest niezmiernie wydajny, ale również sprawia, że brud nie przyczepia się aż tak do łańcucha.

 

Smar-Shimano-Mokry-olej

 
    • Spray do łańcucha CUBE ACID e-Bike - zapewni optymalną ochrona Twojego roweru elektrycznego. ACID E-Bike Chain Spray smaruje ciężko pracujący łańcuch roweru hybrydowego i styki elektryczne, zapewniając długotrwałą ochronę.

 

spary_do_lancucha_CUBE

 
Jak smarować łańcuch?

 
Kiedy Twój łańcuch jest już czysty i wysuszony możesz nareszcie przejść do meritum. Nakładanie smaru jest proste, jednak wymaga nieco cierpliwości. Nie polewamy bowiem łańcucha w całości czy też nie moczymy go w smarze.

 
    1. Prawidłowe nasmarowanie łańcucha polega na wlaniu po kropelce oleju na każdy sworzeń/pin łańcucha.

 
    2. Po dokładnym olejowaniu należy odczekać kilka minut i pozwolić smarowi wchłonąć się w rolki łańcucha.

 

Czysty-lancuch-roweru-Cube

 
    3. Po tym czasie wystarczy przetrzeć nadmiar smaru z łańcucha zwykłą szmatką. Przetarcie łańcucha na zakończenie smarowania jest istotne, ponieważ łańcuch powinien być zawsze suchy na zewnątrz, a nasmarowany jedynie w środku. Nadmiar smaru spowoduje również to, że łańcuch szybko będzie obklejał się brudem.

 
Z tak przygotowanym i nasmarowanym łańcuchem pozostaje nam jedynie życzyć szerokiej drogi!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło