Blog

comment Komentarz: 0

Poznaj 7 zasad jazdy na stoku narciarskim

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 700

Wybierasz się na narty lub snowboard po raz pierwszy i nie wiesz, jakie zasady jazdy na stoku narciarskim należy mieć na uwadze? W tym artykule powiemy Ci, co robić, żeby nie zaliczyć gafy, a także, co znacznie ważniejsze – spędzić ten czas bez narażania siebie i innych na groźne urazy. Zwrócimy uwagę na oficjalne reguły ustalane przez FIS oraz powiemy również o tych „niepisanych”, o których początkujący dowiadują się zazwyczaj od swoich przyjaciół.

Bezpieczeństwo na stoku – najważniejsza zasada!

Praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia, podejmując decyzje, powinniśmy kierować się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa – zarówno sobie, jak i swoim bliskim oraz osobom postronnym. Nie inaczej jest na stokach. Chcąc możliwie zwięźle przekazać najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem na stoku, międzynarodowa organizacja FIS stworzyła tak zwany Międzynarodowy Dekalog Narciarza, czyli zbiór 10 najistotniejszych zasad, których powinna przestrzegać każda osoba korzystająca z publicznych stoków. O czym mówi „dekalog FIS”?

 • Na stoku nie jesteśmy sami – nasze wybory i decyzje wpływają na bezpieczeństwo innych osób. Każda osoba korzystająca ze stoku jest odpowiedzialna za stan swojego sprzętu i w razie wypadku może odpowiadać za jego złe przygotowanie, które doprowadziło do takiej sytuacji.
 • Narciarze nie mogą jeździć brawurowo wszędzie tam, gdzie pojawiają się inne osoby. Dostosuj prędkość do zagęszczenia ludzi na stoku i pamiętaj, że to narciarz przed Tobą ma pierwszeństwo. Uważaj podczas wyprzedzania i zawsze zachowuj dużą odległość od innych użytkowników.
 • Na nartach jak na autostradzie – włączając się do ruchu, spójrz w górę stoku i upewnij się, że ktoś nie zmierza w Twoim kierunku. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne – nie zatrzymuj się podczas zjazdu, a jeśli musisz to robić, zjedź na skraj trasy. Skorzystaj z jej obrzeży wchodząc lub schodząc ze stoku bez nart i nie przecinaj trasy w poprzek.
 • Narciarze mają także obowiązek znać obowiązujące oznakowanie na stoku, a w razie wypadku swojego lub innych uczestników udzielić niezbędnej pomocy. Obowiązkowe jest także ujawnienie tożsamości przybyłym na miejsce służbom.

Tak w skrócie przedstawiają się zasady zachowania na stoku narciarskim sformułowane przez FIS. W dalszej części artykułu znajdziecie kilka dodatkowych porad od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.

7 zasad jazdy na stoku narciarskim

 1. Dowiedz się, dokąd jedziesz i co znajdziesz w ośrodku. Wielu osobom może się to wydawać zabawne, ale nierzadko zdarza się, że osoby będące na swoim pierwszym wyjeździe nie do końca wiedzą, w jakiej części gór się znajdują ani nawet jak trafić w poszczególne miejsca wybranego ośrodka. Nie polegaj na bardziej doświadczonych znajomych – odrób zadanie domowe i dowiedz się, którędy trafić do wyciągu (i jak z niego korzystać) lub punktu informacyjnego. Na stoku prędzej czy później i tak się rozdzielicie.
 2. Sprawdzaj prognozy pogody przed wyjściem na stok. Dostosuj sposób ubierania się do ich wskazań. W innych naszych treściach znajdziesz porady dotyczące wyboru między innymi kominiarki lub czapki pod kask albo bielizny termoaktywnej. Wszystkie te elementy wpływają na Twój komfort termiczny podczas jazdy.
 3. Ubieraj się w możliwie jaskrawe kolory – tak jak na rowerze powinniśmy zadbać o odblaski i widoczność za pomocą oświetlenia, tak na stoku warto stosować kurtki w kontrastujących kolorach. Ułatwi to innym narciarzom ocenę odległości, a w razie wypadku sprawi, że znacznie łatwiej będzie Was dostrzec innym użytkownikom stoku lub ratownikom.

 4. Kochasz freeride i skitury? Uważaj na lawiny! Tak się składa, że idealne miejsca do uprawiania niektórych dyscyplin narciarskich są szczególnie narażone na zejście lawin. Sprawdzaj ostrzeżenia i wyposaż się zestaw ratunkowy (tak zwane ABC lawinowe), jeśli zdarza Ci się zbaczać ze stoku w miękki puch.
 5. Poznaj zasady pierwszej pomocy i dowiedz się, jak wezwać ratowników. Podstawowa wiedza na temat zabezpieczenia złamań i udzielania pomocy osobom po upadku jest bardzo ważna. Umiejętność wykonywania resuscytacji krążeniowo oddechowej może z kolei uratować komuś życie!
 6. Miej na oku swoje dziecko. To świetnie, jeśli jest już na tyle duże, by jeździć na pełnowymiarowym stoku. Pamiętaj jednak, by cały czas pilnować swoich pociech. Jako rodzic odpowiadasz za ich bezpieczeństwo oraz ewentualne szkody, które mogą wyrządzić innym osobom.
 7. Dobierz trasę do swoich umiejętności i nie szarżuj. Metoda małych kroków sprawdza się również w narciarstwie. Stawiaj sobie nowe cele i rozwijaj umiejętności, ale nie rzucaj się na głęboką wodę, gdy dopiero poznałeś podstawowe zasady pływania.

Narty_zjazdowe_skiteam

Wiesz już, jak zachować się na stoku narciarskim – a jak przygotować się do samej jazdy?

Skoro znasz już zasady jazdy na stoku narciarskim i wiesz, jak ważne jest bezpieczeństwo, zadbaj o to, by jeździć bezpiecznie. Kilka elementów, które na to wpłyną, przedstawiamy poniżej.

KASK POC 0210 POCITO SKULL

Kask to bez wątpienia najważniejsza część wyposażenia. Ten model marki POC to szczególna propozycja bezpiecznego kasku dla dzieci. Certyfikowana konstrukcja zapewnia najwyższy poziom ochrony, a łatwa w demontażu podpinka daje możliwość prania. Opcja zapisu danych kontaktowych do rodziców na klipsie do gogli, diodowa lampka LED i odblaskowa koszulka to elementy zestawu, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo.

KASK ZIMOWY SMITH 0655 VANTAGE

Doskonały w każdym calu kask marki Smith z precyzyjną regulacją BOA® 360 Fit System, wydajną wentylacją i możliwością podpięcia zestawów audio w ramach systemu Aleck™ to idealna propozycja dla każdego, kto szuka wygodnego kasku do wielogodzinnych jazd w każdych warunkach.

KASK SALOMON 5284 HUSK PRO

To niesamowicie lekki kask (420 gramów) o wyjątkowo dużym poziomie bezpieczeństwa. Pozwoli Ci jeździć wygodnie i bez odczuwania zmęczenia karku. Możliwość demontażu wkładki pozwoli Ci zachować maksimum higieny na każdy wyjeździe.

KAMIZELKA POC 0024 POCITO VPD AIR VEST JR

Naszym zdaniem jest to niezbędny element wyposażenia każdego rodzica na stoku. Kamizelka odblaskowa dla dzieci nie krępuje ruchów i zapewnia doskonałą wentylację, a jednocześnie sprawia, że dziecko jest widoczne nawet z kilkuset metrów, dzięki czemu zawsze będziecie mieli je na oku.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło