Blog

comment Komentarz: 0

Jaką pompkę do roweru wybrać? Jakie są rodzaje?

list In: Porady rowerowe favorite Hit: 2466

Początkujący kolarze i rowerzyści zadają sobie mnóstwo pytań, a jednym z najczęstszych jest zdecydowanie: jaka pompka do roweru będzie odpowiednia w moim przypadku? Wbrew pozorom odpowiednie ciśnienie w oponach w olbrzymim stopniu wpływa na komfort jazdy i właściwości jezdne roweru. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na jakie cechy powinno się zwrócić uwagę, wybierając pompkę, oraz jakie rodzaje pompek rowerowych w ogóle można znaleźć na rynku.

Rodzaje pompek rowerowych

 
Choć nie istnieje żaden oficjalny podział pompek rowerowych, kolarze rozróżniają trzy konkretne rodzaje:

 
    • pompki stacjonarne,
    • pompki podręczne (manualne),
    • pompki-głowice na naboje CO2.

 
Pierwsze z wymienionych, jak sama nazwa wskazuje, służą do obsługi roweru w warunkach domowych lub w warsztacie. Pozwalają na precyzyjne dozowanie powietrza wtłaczanego do dętki.

 

pompka_rowerowa_cube

 
Pozostałe dwa rodzaje zazwyczaj wozimy ze sobą – przymocowane do roweru lub w tylnej kieszonce kolarskiej koszulki. Małe pompki ręczne to dobre rozwiązanie na co dzień. Za pomocą specjalnych uchwytów można w dyskretny sposób przymocować je do ramy rowerowej. Mały rozmiar niesie jednak za sobą pewne konsekwencje, a główną z nich jest niewielka pojemność tłoka. Przekłada się to na konieczność wykonania wielu pojedynczych ruchów podczas pompowania opony.

 

Kompaktowa_pompka_rowerowa

 
Trzecie rozwiązanie jest błyskawiczne w działaniu. Do pompowania opon używa się specjalnej głowicy, zasilanej nabojem CO2, czyli zawierającym sprężone powietrze. Za jej pomocą gaz uwalnia się w szybkim tempie, a napompowanie nawet szerokiej opony trwa maksymalnie kilkanaście sekund. Pompka na CO2 pozwala też napompować opony do bardzo wysokich wartości ciśnienia – na przykład 8 barów lub nawet więcej. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka pompka do roweru szosowego sprawdzi się najlepiej – znasz już odpowiedź.

 
Jaką pompkę do roweru wybrać? Kilka wskazówek

 
Warto zaznaczyć już na samym początku, że większość kolarzy ma w swoim arsenale co najmniej dwie pompki: stacjonarną i podręczną, wożoną wraz z zestawem naprawczym. Osoby startujące w zawodach i wyścigach powinny dodatkowo skłonić się także do zakupu pompki na sprężone powietrze, z uwagi na oszczędność czasu przy ewentualnym „kapciu”.

 
Cały czas zastanawiasz się, jaka pompka do roweru będzie najlepsza? Zastosuj się do kilku prostych zasad.

 
    • Najlepsza pompka rowerowa to zwykle ta… którą masz przy sobie – jeśli możesz kupić tylko jedną, kup jak najmniejszą. Przebicie opony, gdy zaczyna się ściemniać, a do domu masz jeszcze 50 km nie będzie takie złe, jeśli będziesz w stanie szybko naprawić usterkę.

 
    • Co najmniej jedna Twoja pompka powinna być wyposażona w dokładny manometr – licznik ciśnienia. Bez niego nie będziesz w stanie stwierdzić, jakie ciśnienie opon jest dla Ciebie najbardziej efektywne i komfortowe.

 

dokladny_pomiar_cisnienia

 
    • Wyróżniamy trzy rodzaje wentyli: AV; Schrader, DV; Dunlop i Presta. Najpopularniejsze są pierwszy i ostatni z wymienionych. Przed zakupem pompki sprawdź, jakich wentyli używasz w swoich dętkach i kołach, a najlepiej kup taką pompkę, która obsłuży dwa najpopularniejsze.

 
Jaka najlepsza pompka do roweru? 4 polecane modele

 
Postanowiliśmy wybrać cztery popularne i sprawdzone modele pompek rowerowych. Niezawodne w boju, dokładne i perfekcyjnie wykonane. Każda z przedstawionych tu propozycji będzie spełniać nieco inne zadania.

 
Jaka pompka podstawowa do roweru?

 
W roli pierwszej pompki doskonale sprawdzi się model Cube Acid Race Pure. Pozwoli napompować dętki wyposażone w dwa najpopularniejsze wentyle, a niska waga (100 gramów) sprzyja minimalistom.

 

pompka_acid_pure

 
Jaka pompka stacjonarna do roweru?

 
Domowy warsztat najlepiej jest zaopatrzyć w duży i stabilny model stacjonarny. Cube Acid Race Floor to precyzyjna pompka, dzięki której zapanujesz nad ciśnieniem w swoich oponach. Wykonana w większości ze stali. Wyposażona w głowicę do pompowania wentyli typu AV i Presta.

 

Pompka_acid_flor

 
Jaka pompka z manometrem do roweru?

 
Cube Acid Race Dual to wykonana z aluminium mała pompka podręczna. Podwójna głowica pozwoli napompować dętki z wentylami AV i Presta, zaś wbudowany manometr umożliwi dokładne dobranie ciśnienia nawet w wyścigowych warunkach.

 

Acid_race_dual

 
Jaka pompka do roweru na naboje CO2?

 
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także głowicy na naboje CO2. Cube Acid Race CO2 to ultralekka (urządzenie waży 18 gramów + nabój CO2) pompka na sprężone powietrze. Sprawdzi się doskonale zarówno podczas wyścigu, jak i na codziennych treningach.

 

race_pure_acid

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło