Jaką pompkę do roweru wybrać? Jakie są rodzaje?
Początkujący kolarze i rowerzyści zadają sobie mnóstwo pytań, a jednym z najczęstszych jest zdecydowanie: jaka pompka do roweru będzie odpowiednia w moim przypadku? Wbrew pozorom odpowiednie ciśnienie w oponach w olbrzymim stopniu wpływa na komfort jazdy i właściwości jezdne roweru. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na jakie cechy powinno się zwrócić uwagę, wybierając pompkę, oraz jakie rodzaje pompek rowerowych w ogóle można znaleźć na rynku.
Rodzaje pompek rowerowych
Choć nie istnieje żaden oficjalny podział pompek rowerowych, kolarze rozróżniają trzy konkretne rodzaje:
• pompki stacjonarne,
• pompki podręczne (manualne),
• pompki-głowice na naboje CO2.
Pierwsze z wymienionych, jak sama nazwa wskazuje, służą do obsługi roweru w warunkach domowych lub w warsztacie. Pozwalają na precyzyjne dozowanie powietrza wtłaczanego do dętki.
Pozostałe dwa rodzaje zazwyczaj wozimy ze sobą – przymocowane do roweru lub w tylnej kieszonce kolarskiej koszulki. Małe pompki ręczne to dobre rozwiązanie na co dzień. Za pomocą specjalnych uchwytów można w dyskretny sposób przymocować je do ramy rowerowej. Mały rozmiar niesie jednak za sobą pewne konsekwencje, a główną z nich jest niewielka pojemność tłoka. Przekłada się to na konieczność wykonania wielu pojedynczych ruchów podczas pompowania opony.
Trzecie rozwiązanie jest błyskawiczne w działaniu. Do pompowania opon używa się specjalnej głowicy, zasilanej nabojem CO2, czyli zawierającym sprężone powietrze. Za jej pomocą gaz uwalnia się w szybkim tempie, a napompowanie nawet szerokiej opony trwa maksymalnie kilkanaście sekund. Pompka na CO2 pozwala też napompować opony do bardzo wysokich wartości ciśnienia – na przykład 8 barów lub nawet więcej. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka pompka do roweru szosowego sprawdzi się najlepiej – znasz już odpowiedź.
Jaką pompkę do roweru wybrać? Kilka wskazówek
Warto zaznaczyć już na samym początku, że większość kolarzy ma w swoim arsenale co najmniej dwie pompki: stacjonarną i podręczną, wożoną wraz z zestawem naprawczym. Osoby startujące w zawodach i wyścigach powinny dodatkowo skłonić się także do zakupu pompki na sprężone powietrze, z uwagi na oszczędność czasu przy ewentualnym „kapciu”.
Cały czas zastanawiasz się, jaka pompka do roweru będzie najlepsza? Zastosuj się do kilku prostych zasad.
• Najlepsza pompka rowerowa to zwykle ta… którą masz przy sobie – jeśli możesz kupić tylko jedną, kup jak najmniejszą. Przebicie opony, gdy zaczyna się ściemniać, a do domu masz jeszcze 50 km nie będzie takie złe, jeśli będziesz w stanie szybko naprawić usterkę.
• Co najmniej jedna Twoja pompka powinna być wyposażona w dokładny manometr – licznik ciśnienia. Bez niego nie będziesz w stanie stwierdzić, jakie ciśnienie opon jest dla Ciebie najbardziej efektywne i komfortowe.
• Wyróżniamy trzy rodzaje wentyli: AV; Schrader, DV; Dunlop i Presta. Najpopularniejsze są pierwszy i ostatni z wymienionych. Przed zakupem pompki sprawdź, jakich wentyli używasz w swoich dętkach i kołach, a najlepiej kup taką pompkę, która obsłuży dwa najpopularniejsze.
Jaka najlepsza pompka do roweru? 4 polecane modele
Postanowiliśmy wybrać cztery popularne i sprawdzone modele pompek rowerowych. Niezawodne w boju, dokładne i perfekcyjnie wykonane. Każda z przedstawionych tu propozycji będzie spełniać nieco inne zadania.
Jaka pompka podstawowa do roweru?
W roli pierwszej pompki doskonale sprawdzi się model Cube Acid Race Pure. Pozwoli napompować dętki wyposażone w dwa najpopularniejsze wentyle, a niska waga (100 gramów) sprzyja minimalistom.
Jaka pompka stacjonarna do roweru?
Domowy warsztat najlepiej jest zaopatrzyć w duży i stabilny model stacjonarny. Cube Acid Race Floor to precyzyjna pompka, dzięki której zapanujesz nad ciśnieniem w swoich oponach. Wykonana w większości ze stali. Wyposażona w głowicę do pompowania wentyli typu AV i Presta.
Jaka pompka z manometrem do roweru?
Cube Acid Race Dual to wykonana z aluminium mała pompka podręczna. Podwójna głowica pozwoli napompować dętki z wentylami AV i Presta, zaś wbudowany manometr umożliwi dokładne dobranie ciśnienia nawet w wyścigowych warunkach.
Jaka pompka do roweru na naboje CO2?
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć także głowicy na naboje CO2. Cube Acid Race CO2 to ultralekka (urządzenie waży 18 gramów + nabój CO2) pompka na sprężone powietrze. Sprawdzi się doskonale zarówno podczas wyścigu, jak i na codziennych treningach.
Brak komentarzy
Napisz komentarz