Blog

comment Komentarz: 0

Jak prać i dbać o bieliznę termoaktywną?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 1292

Wielu początkujących i doświadczonych pasjonatów sportów zimowych zastanawia się, jak prać bieliznę termoaktywną, by jak najdłużej cieszyć się jej doskonałymi właściwościami. Ogromnym błędem jest bowiem traktowanie jak tak samo jak bielizny stosowanej przez nas na co dzień. Specjalistyczne włókna z materiałów organicznych lub technicznych mają swoje wymagania. Od tego, czy je spełnimy, zależy trwałość bielizny.

Jak prać odzież termoaktywną?

Podstawowym sposobem dbania o odzież termoaktywną jest jej pranie – po prostu. Właściwości antybakteryjne włókien naturalnych czy syntetycznych nie wystarczą, by zachować ją w czystości. W kontekście prania powinniśmy jednak trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • Oprócz stosowania dedykowanych środków piorących warto także wykorzystywać najdelikatniejsze programy. W wielu urządzeniach znaleźć można zdefiniowane ustawienia do prania wełny, imitujące pranie ręczne lub programy do prania delikatnej odzieży.
  • W przypadku najbardziej wrażliwych elementów garderoby (np. tych wykonanych z naturalnej wełny) można zastosować specjalny worek do prania bielizny.
  • Nie wykorzystujmy trybu wirowania.
  • Morką bieliznę po wyjęciu z pralki wystarczy delikatnie wygnieść (bez wykręcania).
  • Powinniśmy również trzymać się najniższych dostępnych zakresów temperatur, traktując 30 stopni Celsjusza jako maksymalną temperaturę wody do prania bielizny termoaktywnej. Wysokie temperatury wpływają negatywnie na jakość włókien oraz mogą powodować ich skracanie i skręcanie się (szczególnie w przypadku bielizny z włókien naturalnych).
  • Z tego samego powodu unikajmy również suszenia odzieży termoaktywnej w suszarkach mechanicznych czy wieszania jej na kaloryferze. Jej naturalne właściwości sprawiają, że wysycha ona szybciej niż standardowa odzież, z kolei sztuczne przyśpieszanie tego procesu nie wpłynie na nią pozytywnie.

Pozwólmy więc bieliźnie wyschnąć swobodnie położonej na możliwie płaskim, przewiewnym podłożu. Dobrym pomysłem jest rozłożenie jej na suszarce stojącej w przewiewnym miejscu. Unikajmy również wieszania jej za pomocą klamerek na sznurku – mokra bielizna pod wpływem wilgoci i własnego ciężaru, pozostawiona w tej pozycji na kilka godzin, może się zdeformować i z czasem stać się niewygodna.

bielizna_termoaktywna_ski-team

Pranie odzieży termoaktywnej a zwykłej – jaka jest różnica?

Piorąc odzież termoaktywną, powinniśmy również unikać detergentów do prania odzieży zwykłej. Co prawda poradzą sobie one z zabrudzeniami, jednak ich działanie może całkowicie pozbawić odzież i bieliznę sportową ich właściwości. Unikać powinniśmy w szczególności wszelkich płynów i środków zmiękczających tkaniny.

Jeśli z kolei zastanawiasz się, jak prać koszulki termoaktywne i czy można włożyć je do pralki razem z bawełnianymi T-shirtami, odpowiedź jest dość prosta: ubrania te mogą być prane razem (uwaga na kolory), ale lepiej stosować się do wcześniej wspomnianych zasad prania i używać środków do odzieży termoaktywnej (nawet jeśli w pralce przeważają codzienne bawełniane ubrania).

Jak dbać o bieliznę termoaktywną?

Wbrew powszechnej opinii częste pranie materiałów technicznych nie skraca ich żywotności. Wręcz przeciwnie – regularne pozbywanie się potu z ubrań pozwala zachować je w lepszej kondycji oraz uniknąć otarć skóry. Pot, oprócz wody, składa się również z soli i innych minerałów, które potrafią podrażniać naskórek. Pot zapycha także pory materiału, przez co blokuje naturalne właściwości bielizny termoaktywnej.

Powiedzieliśmy sobie, jak prać bieliznę termoaktywną. Warto też powiedzieć, co zrobić z nią po wypraniu i wysuszeniu:

Odzież z materiałów technicznych powinniśmy przede wszystkim trzymać złożoną w suchym i przewiewnym miejscu.

Za wszelką cenę unikamy wieszaków, które mogą powodować rozciąganie materiału i jego deformację.

W miarę możliwości ubraniom termoaktywnym warto dać jak najwięcej miejsca – zwinięte w kłębek i porzucone w plecaku na długie tygodnie będą się deformować, a pojedyncze włókna stracą swoją objętość i nie będą tak skutecznie gromadzić ciepłego powietrza.

Świetnym pomysłem jest również zaopatrzenie się w specjalne płyny impregnujące i czyszczące odzież termoaktywną. Jedną z przodujących w tej branży firm jest marka Nikwax, oferująca szeroką gamę detergentów.

Polecane środki do czyszczenia bielizny termoaktywnej

  1. Jednym z najciekawszych, służących do prania oraz impregnacji bielizny termoaktywnej z materiałów syntetycznych oraz naturalnych, jak wełna merino, jest produkt o nazwie Nikwax Basefresh. Nie tylko czyści, ale też polepsza właściwości tkanin i dzianin, niweluje ilość zatrzymywanego w materiale zapachu i chroni ubrania przed zabrudzeniami.
  2. Jak prać bieliznę termoaktywną z materiałów syntetycznych? Wykorzystując jeden z największych klasyków, czyli Nikwax BaseWash – uniwersalny środek piorąco-impregnujący, bez którego wielu fanów sportów zimowych nie wyobraża sobie rozpoczęcia sezonu. BaseWash skraca czas schnięcia, poprawia właściwości termoizolacyjne i zabezpiecza ubrania przed zabrudzeniami.

Bielizna i odzież termoaktywna może odwdzięczyć się bezproblemowym wieloletnim użytkowaniem, jeżeli tylko będziemy o nią właściwie dbali. Paradoksalnie odzież, która umożliwia nam pokonywanie własnych barier, uprawianie sportu w trudnych warunkach, wielogodzinne marsze w śniegu, długie i dynamiczne zjazdy na nartach czy wspinaczkę po lodowych ścianach, jest wyjątkowo delikatna. Zdajemy sobie sprawę, że w warunkach, jakie spotykamy w schroniskach górskich czy na szlaku, zadbanie o właściwe przechowywanie, pranie czy suszenie bielizny może być problematyczne, jednak odrobina dodatkowego wysiłku z całą pewnością się opłaci.

Wiesz już, jak prać bieliznę termoaktywną, jakich środków do jej czyszczenia używać i czego absolutnie nie powinno się robić. Pora ruszać po przygodę!

Poznaj wszystkie nasze preparaty do pielęgnacji odzieży technicznej

Męska bielizna terminczna w Ski Team

Golf UYN Resilyon 

W tej odzieży technicznej zastosowana została nie tylko ochrona termiczna, ale również technologia kompresji, która pozwala być zawsze wydajnym i wysoce skoncentrowanym podczas aktywności sportowej.

golf_UYN

Golf X-Bionic WTXX Radiactor 

Edycja specjalna na 20-lecie X-Bionic. Szybkie chłodzenie i wysoka ciepłota, zredukowana objętość i wiele technologicznych funkcji czynią z linii Radiactor 4.0 doskonałe rozwiązanie na ekstremalne zimno. 

Golf_xbionic

Oferta bielizny termoaktywnej męskiej

Bielizna termoaktywna damska w Ski Team

Koszulka termoaktywna X-Bionic Energy Accum Evolution

Nowa generacja 4.0 tego modelu oferuje jeszcze lepszą funkcjonalność dzięki wykorzystaniu nowych maszyn RETINA HD. Wysoka strefowa kompresja optymalizuje krążenie krwi i chłodzenie skóry.

bielizna_xbionic_damska

Koszulka termoaktywna UYN Resilyon

Dzięki unikalnej technologii kompresji, koszula Resilyon pozwala być zawsze wydajnym i wysoce skoncentrowanym podczas aktywności sportowej. Stopniowa kompresja od rąk do środka wspomaga krążenie krwi i zmniejsza drgania mięśni.

Bielizna termoaktywna damska

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło