Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać pokrowiec na narty? O jakiej długości?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 1265

Sezon narciarski ruszył, a wraz z jego nadejściem pojawia się pytanie – jak dobrać pokrowiec na narty? Fani białego szaleństwa pokonują nierzadko setki kilometrów, by choć przez kilka dni cieszyć się swoją pasją wraz z innymi szusującymi amatorami. Właściwe zabezpieczenie sprzętu (który w końcu nie należy do tanich) powinno więc być naturalną potrzebą każdego z nas. Z tego artykułu dowiesz się, jaki pokrowiec na narty wybrać i na co warto zwrócić szczególną uwagę. 

Co wyróżnia dobry pokrowiec na narty?

Dobry pokrowiec na narty już na pierwszy rzut oka powinien cechować się solidnym wykonaniem: być możliwie sztywny i gruby, posiadać dobrej jakości klamry i system nośny, który nie budzi wątpliwości. Wewnętrzna część pokrowca musi być wyścielona materiałem, który nie będzie podatny na przecięcie krawędziami nart, ale jednocześnie zapewni im odpowiednią ochronę i nie będzie zbierał drobinek piasku, którego nigdy nie da się pozbyć całkowicie – szczególnie gdy narty pakujemy na parkingu przy stoku. Wnętrze powinno być też dobrze wentylowane. W wilgotnych warunkach bardzo łatwo o powstawanie pleśni.

Zewnętrzna powłoka powinna być z kolei możliwie najbardziej wytrzymała – odporna na działanie wody i trudna do przetarcia. Ważne też, by materiał można było łatwo czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. W wielu przypadkach sztywność pokrowca oraz jego objętość uniemożliwi pranie w pralce automatycznej.

Warto też zadbać o to, by pokrowiec na narty miał dedykowane miejsce na kije, gogle czy rękawice narciarskie. Im więcej schowków i kieszeni, tym szybciej przygotujesz się do jazdy oraz sprawniej uporządkujesz sprzęt po skończonym dniu. Przeznaczone na akcesoria kieszenie to też większe bezpieczeństwo nart, które nie są narażone na uszkodzenie przez kijki przemieszczające się luzem.

Pokrowiec_narciarski_ski_team

Niezależnie od rodzaju pokrowca i jego jakości o bezpieczeństwie przewożonego sprzętu może decydować to, czy przed zapakowaniem zepniesz narty ze sobą za pomocą dedykowanych opasek. Narty nie powinny przemieszczać się względem siebie. Podczas długiej podróży spowoduje to powstawanie licznych zarysowań, a nawet drobne pęknięcia czy uszkodzenia wiązań.

W następny akapicie odpowiemy na inne pytania dotyczące pokrowca na narty – jaka długość będzie najlepsza? I dlaczego?

Wymiary pokrowca na narty – jaką powinien mieć długość?

Skoro wiesz już, jak dobrać pokrowiec na narty, biorąc pod uwagę stopień ochrony i konstrukcję, warto teraz odpowiedzieć na drugie z ważnych pytań: jaką długość powinien mieć pokrowiec? Ta kwestia nie jest szczególnie skomplikowana. Do długości nart warto dodać 10 centymetrów. To optymalna zasada, która zapewni nartom odpowiednio dużo miejsca, by nie były ściśnięte i nie sprawiały trudności podczas załadunku po całym dniu szusowania. Jednocześnie będzie to rozmiar, który nie pozwoli nartom na zbyt swobodne przemieszczanie się, co mogłoby narazić je na uszkodzenia. Pamiętaj też, by zwracać uwagę na rekomendacje producenta, który najlepiej zna swój produkt i rynkowe realia.

Zastanawiając się nad długością pokrowca, nie można zapominać o jego szerokości. Wielu producentów podaje tę wartość tradycyjnie – w centymetrach. Inni informują z kolei użytkownika o liczbie kompletów nart danego rodzaju, które zmieszczą się w pokrowcu (na przykład 1 para nart zjazdowych lub dwie pary klasycznych biegówek – to dosyć standardowa konfiguracja). Gdy wymiar jest podany w centymetrach, trzeba będzie zmierzyć szerokość lub obwód nart w najszerszym miejscu na całej długości, czyli przy wiązaniach. I w tym przypadku warto zostawić im nieco „luzu”, by wiązania nie były zbyt ściśle zapakowane.

Pokrowiec_narciarski_ski_team

Pokrowiec na narty – wymiary optymalne dla kilku par nart

Przyjęcie zasady „+10 cm” wydaje się logicznym posunięciem, które zaoszczędzi nam wielu kłopotów i rozwiąże wszelkie problemy z wyborem rozmiaru pokrowca. To jednak tylko teoria, bo w praktyce na narty jeździmy całymi rodzinami lub w parach, a nasz sprzęt może drastycznie różnić się długością. Czy w takiej sytuacji pozostaje zakup dwóch oddzielnych pokrowców i pogodzenie się ze zwiększonymi kosztami? Niekoniecznie! Na rynku dostępne są rozwiązania z możliwością regulacji długości pokrowca. Jego wymiary powinny być wówczas dostosowane do dłuższej pary nart. Przykładowe produkty znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jaki pokrowiec na narty wybrać?

Wiesz już, jak dobrać pokrowiec na narty pod względem jego długości i szerokości oraz konkretnych cech. Jeśli jednak nadal nie masz pojęcia, co wybrać, skorzystaj z naszych propozycji. To modele sprawdzone na stokach całego świata zarówno przez nas, jak i wielu naszych klientów. Cieszą się bardzo dobrymi opiniami i przedstawiają prawdopodobnie najlepszy stosunek ceny i jakości.

Head Single Skibag

Pierwsza propozycja to pokrowiec narciarski pochodzący z oferty jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek narciarskich na świecie. Wykonany z odpornego na uszkodzenia poliestru zapewnia doskonałą ochronę zarówno nartom, jak i otoczeniu. Przeznaczony dla jednej pary nart dowolnego rodzaju. Składana końcówka umożliwia dostosowanie długości pokrowca do konkretnego modelu nart.

Head_pokrowiec_na_narty

Salomon 1400 Extended 1 Padded

Drugi polecany przez nas model to produkt równie cenionej firmy, czyli legendarnej marki Salomon. To pokrowiec dla jednej pary nart zjazdowych/skiturowych lub dwóch par biegówek. Maksymalna długość pokrowca to aż 210 cm, jednak konstrukcja pozwala na kompresję do 160 cm w razie wystąpienia takiej potrzeby. Pokrowiec Salomona to najwyższa klasa sprzętu – przemyślany w każdym calu, bezpieczny i solidny, stanie się towarzyszem na długie lata.

Salomon_pokrowiec_na_narty

VOELKL Classic Double Ski bag

Trzecią rekomendacją jest pokrowiec o maksymalnej długości 195 cm i łącznej pojemności 120 litrów. Przeznaczony jest dla dwóch par nart, jednak w jego przepastnej konstrukcji nie brakuje też miejsca na akcesoria – kije, gogle, elementy odzieży i rękawice. Zamek błyskawiczny na całej długości pokrowca poprawia wygodę i pozwala lepiej zorganizować wnętrze.

Voelkl_pokrowiec_na_narty

Rossignol Basic Ski Bag

To prosty pokrowiec mieszczący jedną parę nart alpejskich lub dwie pary nart nordyckich, których długość nie przekracza 185 cm. Wytrzymały poliester zapobiega uszkodzeniu nart lub otoczenia, a długi zamek błyskawiczny ułatwia pakowanie.

Rossignol_pokrowiec-na_narty

Dbanie o sprzęt się opłaca!

Sprzęt i akcesoria narciarskie nie należą do najtańszych, a każdy wyjazd wiąże się z niemałym kosztem karnetu, paliwa i zakwaterowania. W obliczu wysokich cen kluczowe jest umiejętne dbanie o własny sprzęt. Znana wszystkim zasada: „jak dbasz, tak masz” sprawdza się znakomicie w większości obszarów naszego życia. Takie akcesoria jak pokrowiec na narty chronią najważniejszy i często najdroższy element całego ekwipunku, dlatego warto wybierać je z myślą o wielu latach użytkowania.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło