Jak dobrać okulary rowerowe

W: Aktualności w Ski Team Na: poniedziałek, maj 7, 2018 Komentarz: 0

Okulary przeciwsłoneczne dodają nie tylko szyku, ale zapewniają nam również bezpieczeństwo na rowerze. Czym się kierować przy wyborze tych najodpowiedniejszych, przy tak dużej różnorodności modeli dostępnych na rynku?

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu okularów na rower?

 

Kolor soczewek

Odpowiedni kolor soczewki wpływa na jasność i ostrość widzenia oraz chroni oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV. Dobrej jakości okulary mają możliwość wymiany soczewek i oferują w zestawie kilka kolorów kompatybilnych z jedną oprawą.

- szare soczewki – przyciemniają jasne światło, dają minimalny kontrast – jest to kolor neutralny (np. okulary polaryzacyjne Polaroid)

- brązowe soczewki – odpowiednie na słoneczną pogodę z lekkim zachmurzeniem (np. okulary Polaroid)

- różowe soczewki – odpowiednie zarówno na słoneczne, jak i pochmurne dni (np. okulary rowerowe Goggle)

- niebieskie soczewki – dobre podczas słabej widoczności i mglistej pogody (np. okulary rowerowe Uvex)

- żółte soczewki – dobre do rozjaśniania widoczności przy słabym oświetleniu (np. okulary rowerowe Goggle)

- przezroczyste soczewki – odpowiednie do jazdy po zmroku oraz w bardzo pochmurne dni (np. okulary Rudy Project)

 

Alternatywą dla ciągłej wymiany soczewek w oprawce przy każdej zmianie warunków pogodowych są okulary rowerowe fotochromowe (np. okulary rowerowe Rudy Project Rydon ImpactX Photochromic 2black). W zależności od ilości światła dziennego soczewki rozjaśniają się lub ściemniają zapewniając tym samym jak najlepszą jakość widzenia w danych warunkach pogodowych. Godne polecenia są szczególnie dla rowerzystów górskich, którzy często na swojej trasie wjeżdżają w ciemny las, żeby zaraz znaleźć się na otwartej przestrzeni, w pełnym słońcu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zakres zmian w soczewkach fotochromowych nie będzie tak duży jak przy wymianie soczewek na konkretny kolor.

 

Inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę to z pewnością powłoka hydrofobowa, która będzie „odpychać” wodę ze szkieł, powłoka odporna na zadrapania i ścieranie czy polaryzacja, która pomoże zredukować refleksy świetlne i zapewni zwiększoną ochronę przed promieniowaniem UV.

 

Kształt soczewki

Najistotniejsze w tym punkcie jest prawidłowe pokrycie oczu, tak, aby jak najlepiej osłonić je przed słońcem oraz chronić przed kurzem, pyłem, wiatrem oraz owadami. Okulary z pojedynczą soczewką oferują najlepsze pokrycie i ochronę oraz szerokie pole widzenia.

 

Oprawki

Ważne jest, aby kształt oprawki i zauszniki jak najlepiej pasowały do twarzy i głowy. Style ramek różnią się od siebie, więc warto przed zakupem przymierzyć kilka z nich, aby wybrać tę, która jest najwygodniejsza. W celu sprawdzenia czy okulary dobrze się trzymają i nie spadną nam na wybojach na drodze należy spojrzeć w dół i potrząsnąć parokrotnie głową. Oprawka nie powinna zakłócać również pola widzenia.

 

Okulary przeciwsłoneczne na rower powinny się użytkownikowi przede wszystkim podobać. Wybór okularów damskich, męskich i dziecięcych jest niezwykle szeroki i z pewnością każdy znajdzie i wybierze coś dla siebie. Sprawdźcie naszą pełną ofertę okularów na rower oraz na co dzień.

 

button


Komentarze

Zostaw swój komentarz