Blog

comment Komentarz: 0

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? Praktyczne wskazówki

list In: Porady narciarskie favorite Hit: 1573

Wybór pierwszych butów narciarskich może być stresujący zarówno dla dziecka jak i rodzica. Od czego zacząć, aby wybrać jak najlepsze buty dla dziecka? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule.

 

Rozpoczęcie przygody związanej z narciarstwem dla dziecka jak i rodzica to duże przeżycie. Aktywnie uprawiający sport rodzicie, a także Ci, którzy nie są związani z narciarstwem decydując się na postawienie dziecka pierwszy raz na nartach liczą że, ich pociecha zaszczepi w sobie pasję do narciarstwa, szybko poczyni postępy i chętnie wróci na stok. Pamiętajmy, aby nauka jazdy na nartach była formą zabawy, która pobudzi dziecko do dalszej aktywności na stoku. Aby tak się stało nasza pociecha musi się czuć pełen komfort. Buty narciarskie w odróżnieniu od adidasów nie są, aż tak miękkie i wygodne, dziecko zakładające pierwszy raz plastikowe buty narciarskie często nie będzie zadowolone. Dlatego dobór odpowiedniego rozmiaru butów narciarskich dla dzieci jest kluczowy, przekłada się na komfort jazdy, komfort termiczny stóp oraz kontrolę nad nartami - o czym nie można zapominać. Aby nasze dziecko nie zniechęciło się szybko do narciarstwa, ze względu na źle dobrane buty, zachęcamy do przeczytania poniższego teksty, jak kupić buty narciarskie dla dziecka, aby nie popełnić błędów i dobrać idealny rozmiar.

 

Jazda-na-nartach-z-dziecmi

 

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka?

 
Dziecięce buty narciarskie projektowane są w uwzględnieniem specyfiki jazdy w tych butach, a przede wszystkim anatomicznej budowy dziecięcych stóp i łydek. Juniorskie nogi są o wiele węższe i smuklejsze niż nogi dorosłych, ponadto dzieci ważą zdecydowanie mniej. Skorupy są lekkie, posiadają niski flex (twardość buta) oraz posiadają dedykowane juniorskie buty wewnętrzne, dopasowane do dziecięcych nóg.

 

Jeżeli decydujemy się na zakup butów narciarskich dla dziecka pierwszym krokiem jest określenie rozmiaru buta. Aby to uczynić musimy zmierzyć stopę dziecka - na kartce papieru położonej na podłodze i dosuniętej do krawędzi ściany stawiamy stopę w skarpecie narciarskiej, piętę dziecka dosuwamy do krawędzi ściany, następnie obrysowujemy jej kształt i mierzymy dokładnie odległość od dużego palca do pięty-końca kartki. Do długości stopy dodajemy od 5mm do 1cm i mamy gotowy rozmiar buta narciarskiego. Rozmiary butów narciarskich podawane są w formacie Mondopoint, który jest równoznaczny z długością stopy w centymetrach. But narciarski o rozmiarze 215 równa się stopie mierzącej 21,5 cm.

 

Zabawa-na-nartach

 

Absolutnie nie wybierajmy butów narciarskich większych ponad 1cm niż stopa dziecka. W za dużym rozmiarze stopa dziecka nie będzie miała należytej stabilności, stopa będzie się ruszać co może spowodować otarcia, a w niektórych przypadkach doprowadzić do kontuzji. Zbyt mocne ściskanie klamer w celu lepszego dopasowania do stopy może doprowadzić do miejscowego ucisku w wyniku ugięcia plastikowej skorupy co może przełożyć się na ból, zmniejszenie krążenia krwi, a w efekcie wychłodzeniu stóp dziecka. Zbyt luźna skarpetka czy tym bardziej zakładanie dwóch skarpetek, może doprowadzić otarć, zrolowania się skarpetki i miejscowego ucisku oraz braku należytej kontroli nad nartą.

 

Jeżeli dobraliśmy już odpowiedni rozmiar i wybraliśmy model buta mierzymy buta narciarskiego z zapiętymi klamrami. Po włożeniu stopy do środka, możemy delikatnie stuknąć piętą o ziemię w celu przesunięcia do tyłu i ułożenia stopy w bucie. Następnie zapinamy klamry nie za mocno, zaczynając od góry. Dziecko powinno wstać i pochylić się na języki butów oraz popracować kilka razy góra, dół - naciskając na języki butów. Podczas tej czynności stopa prawidłowo ułoży się w bucie narciarskim. Możemy delikatnie mocniej dopiąć buty. Proponujemy postać i pochodzić w butach narciarskich dłuższą chwilę ok10-15min w tym czasie but wewnętrzny pod wpływem ciepła dostosuje się do stopy i zweryfikujemy czy but nigdzie nie zaczyna uwierać.

 

narty-dzieciece-ski-team

 

Jakie buty narciarskie dla dziecka wybrać?

 

Dla najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat dedykowane są buty narciarskie jednoklamrowe, które posiadają bardzo niski flex oraz dodatkową ocieplinę zapewniającą komfort cieplny. Jednoklamrowe buty narciarskie zostały zaprojektowane specjalnie dla maluchów, posiadają tylnowejściową cholewkę dla komfortowego i przyjemnego zakładania i ściągania butów. Największy rozmiar to 20 cm.

 

Buty-narciarskie-dla-najmlodszych

 

 
Buty narciarskie trzy i cztero klamrowe dedykowane większym dzieciom posiadają wyższy flex na poziomie 40-50. Jeżeli nasze dziecko stawia pierwsze kroki na nartach oraz waży niewiele wybierzmy model trzy klamrowy z flexem 40. Dla dzieci wyższych, cięższych pewnie jeżdżących na nartach wybierzmy model cztero klamrowy z flexem 50. Przykładem takich butów są Rossignol HERO J3, Lange Starlett 50 Jr,  Lange RSJ 50 JR.

 

Buty-narciarskie-dla-juniorow

 
Starsze dzieci i nastolatki - wysocy i nieco ciężcy powinni wybrać juniorskie buty z flexem 60-65. Buty posiadają 4 klamry oraz dodatkową rzepę, dzięki którym noga będzie stabilna a przełożenie siły na narty będzie precyzyjne. Juniorskie but wewnętrzny dopasowany jest do nastoletnich nóg, które mają szczupłe łydki i stopy.

 

Buty-dla-starszych-dzieci

 
Większy flex zapewni lepsze trzymanie nogi dziecka oraz ułatwi przeniesienie siły na narty i panowanie nad nimi przy większych prędkościach. Zawróćmy uwagę na wysokość cholewki buta. W pozycji narciarskiej z lekko ugiętymi kolanami zbyt wysoka cholewka będzie uciskać pod kolanem powodując dyskomfort, a zbyt niska cholewka w stosunku do wzrostu dziecka i długości narty przełoży się na kiepską kontrolę nad nartą co może spowodować wypadek czy kontuzję.

 

Buty-narciarskie-dla-mlodych-narciarzy

 

Artykuł przygotowany we współpracy z markami Rossignol i Lange.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło