Blog

comment Komentarz: 0

Ile kalorii spala jazda na nartach?

list In: Porady narciarskie i snowboardowe favorite Hit: 66097

Trudno byłoby zliczyć wszystkie korzyści, jakie niesie za sobą jazda na nartach. Spalane „kcal”, czyli kilokalorie, liczone w setkach na każdą godzinę jazdy, są nierzadko świetnym motywatorem do częstszego odwiedzania stoków. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie: ile kalorii spala jazda na nartach? Już teraz musimy jednak powiedzieć, że jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Są za to pewne reguły, które możemy przyjąć podczas szacowania.

Jazda na nartach – świetny sposób na dobrą sylwetkę i zdrowie!

Tak już jest skonstruowany sportowy świat, że gdy kolarze wyjeżdżają zimą do hiszpańskiego Calpe lub instalują w sypialni trenażer, a kajakarze układają do zimowego snu w garażach swoje lśniące skorupy, narciarze przeżywają prawdziwe święto. Nie jest więc niczym dziwnym, że amatorzy sportów zimą skupiają się właśnie na narciarstwie oraz snowboardzie. Te dyscypliny pozwalają im cieszyć się sezonem sportowym przez cały rok i nie dopuszczać do odkładania się zbędnego tłuszczu czy powstawania wad postawy. Czy to jednak prawda, że narty pozytywnie wpływają na sylwetkę? Czy jej wygląd i ogólna sprawność poprawia się w miarę rozwoju narciarskich umiejętności?

Oczywiście, że tak! Narciarstwo jest sportem ogólnorozwojowym, każdy zjazd angażuje do intensywnej pracy każdą partię mięśniową w naszym ciele. Rozwija zarówno siłę, jak i mobilność bioder (zwanych stawami życia) oraz stawów skokowych. Zmusza do pracy nie tylko mięśnie ud i pośladków, ale także (i to w bardzo dużym stopniu) aktywuje mięśnie brzucha i grzbietu, które odpowiadają za stabilizację pozycji. W znacznej mierze wpływa też na rozwój łydek i innych grup, a także poprawia ogólną sprawność ciała.

Wysiłek na świeżym powietrzu wspomaga też odporność układu sercowo-naczyniowego, zmniejszając tym samym ryzyko chorób serca. Konieczność zachowania równowagi wpływa na umiejętność kinestezji, co przekłada się na zwiększony komfort również w innych sferach życia.

Gory_narty_zima_ski_team

Ile kcal spala przeciętnie jazda na nartach? Jak to obliczyć?

Pytanie o to, ile kalorii spala jazda na nartach, moglibyśmy porównać do innego pytania, które brzmi: ile litrów paliwa spala samochód? Chyba zgodzisz się, że odpowiedź na jedno i drugie nie może być precyzyjna. Znamy przecież narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe i skitourowe oraz wiele innych. Wszystkie te aktywności możemy w końcu wciągnąć do worka z napisem narciarstwo, jednak każda z nich stanowi zupełnie inny poziom wysiłku, a tym samym – inne wartości spalanych kalorii. Na ogólny wynik ma wpływ także nasza wydolność, parametry ciała, ewentualne choroby, temperatura otoczenia, a nawet… grubość ubrania czy jakoś nawierzchni na stoku

Dosyć dokładne wyniki mogą pokazywać zegarki sportowe z pulsometrem (najlepiej zewnętrznym – montowanym na klatce piersiowej), które podczas przeliczania kcal biorą pod uwagę wagę, wzrost i poziom wytrenowania narciarza. W internecie znajdziemy także popularne kalkulatory spalonych kalorii. Ich wskazania bywają skrajnie różne, jednak spróbujmy dziś uśrednić wyniki kilku najbardziej powszechnych narzędzi tego typu. Do porównania wykorzystajmy dwie przykładowe persony: kobietę o wzroście 168 cm i wadze 60 kg oraz mężczyznę o wzroście 183 cm i wadze 80 kg.

Kcal spalane podczas jazdy na nartach przez godzinę jazdy dla poszczególnych aktywności narciarskich:

  • Narciarstwo alpejskie, tempo amatorskie – około 300 kcal (kobieta), około 380 kcal (mężczyzna).
  • Narciarstwo alpejskie, tempo zaawansowane – około 480 kcal (kobieta), około 550 kcal (mężczyzna).
  • Narciarstwo biegowe, tempo amatorskie – około 400 kcal (kobieta), około 520 kcal (mężczyzna).
  • Narciarstwo biegowe, tempo zaawansowane – około 550 kcal (kobieta), około 640 kcal (mężczyzna).

Przedstawione wyżej wyniki są oczywiście uśrednione i należy podchodzić do nich z odpowiednią rezerwą. To od naszego ciała i warunków zewnętrznych zależy, jak bardzo wyczerpująca będzie jazda na nartach.

narty_zjazdowe_ski_team

Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiednich nart

Jeśli czytasz ten artykuł, bardzo prawdopodobne jest, że obecny sezon narciarski jest Twoim pierwszym albo dopiero przymierzasz się do zakupu nart. Żeby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kilka sprawdzonych propozycji nart z wiązaniami.

Narty VOELKL 2141 DEACON 72 BLACK

Ten model zaprojektowano dla wszystkich, którzy chcą się cieszyć jazdą carvingową, każdym promieniem i lubią dać się ponieść emocjom. Dzięki zmodyfikowanej geometrii z poszerzonym dziobem i skróconym profilem Tip & Tail Rocker, ten wspaniały model zachwyca we wszystkich promieniach skrętu.

narty_voelkl

Narty HEAD 5601 SUPER JOY

Super Joy to model nart wykonanych z materiału Graphene – najcieńszego i najlżejszego z aktualnie dostępnych. Dzięki olbrzymiej wytrzymałości sprostają każdej trasie. Niska waga sprawi z kolei, że nie odczujesz ich ani na nogach, ani podczas przemieszczania się na stoku z nartami na ramieniu.

nartty_damskie_head_super_joy_ski_team

Narty DYNASTAR JC01 LEMON GIRL JR

Model narty zachwycający swoim designem, a jeszcze bardziej – właściwościami i konstrukcją. Model all-mountain dla przebojowych młodych amatorek narciarstwa z typowym dla nart dziecięcych flexem i niską wagą. Narty są intuicyjne w prowadzeniu i dają maksimum frajdy na stoku!

narty_dzieciece_dynastar_ski_team

Narty ROSSIGNOL LI01 NOVA 4 CA

Model z umiarkowanym flexem stworzony z myślą o narciarkach, które mają już za sobą co najmniej jeden sezon na stoku. Lekka konstrukcja z rdzeniem wykonanym z drewna topoli prowadzi się harmonijnie, jednak nie odbiera dynamiki. Górna warstwa narty jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i odpryski, o które nietrudno podczas jazdy.

narty_rossignol_ski_team

Narty NORDICA 234NA DOBERMANN SLC FDT

Zaawansowana narta slalomowa dla wymagających narciarzy. Model z dużym zacięciem sportowym, pozwalający na czerpanie mnóstwa radości w szybkich, ostrych zakrętach, jednak niemęczący podczas całodniowej jazdy. Do nart dołączone są wiązania TPX12 FDT.

Narty_nordica_dobermann_ski_team

Jazda na nartach – kcal to nie wszystko!

Wiesz już, ile kcal spala jazda na nartach i od czego zależy ta wartość. Pamiętaj jednak, że na stoku nie tylko pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim budujemy dobrą formę i zdrowe nawyki, dobrze się przy tym bawiąc. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, a zawarte w nim porady sprzętowe przydadzą Ci się już w tym sezonie.

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło