Budowa i rodzaje desek snowboardowych

Jak wygląda budowa deski snowboardowej? Być może słyszeliście o przekroju, sercu czy profilu – ale czym dokładnie są? W artykule pokazujemy dokładniejszą budowę deski snowboardowej oraz doradzamy, jaki rodzaj wybrać.
Budowa deski snowboardowej
Budowa deski snowboardowej jest ściśle związana z jej przeznaczeniem i zależy od dyscypliny oraz preferowanego stylu jazdy.
Gdy spojrzymy na przekrój, zauważymy jej serce, czyli rdzeń, będący bardzo istotnym elementem snowboardu. Jego najważniejszą właściwością jest to, że nadaje desce tzw. profil oraz określa jej elastyczność. Rdzeń (Core) jest wykonany z różnych materiałów, w zależności od rodzaju technologii i sposobu konstrukcji deski. Takich rodzajów konstrukcji jest kilka, a są one zależne od dwóch czynników:
- kosztów produkcji,
- przyszłego przeznaczenia deski snowboardowej.
Najważniejsze rodzaje desek snowboardowych (pod względem ich budowy)
Budowa deski snowboardowej Cap
Konstrukcja przeznaczona raczej dla początkujących lub w celach rekreacyjnych. Cała sztuka polega na tym, że znaczącą część obciążeń podczas jazdy przejmuje "profil zamknięty", a nie rdzeń (3).
Rdzeń został zamknięty w skorupie z laminatu włókna szklanego, co w praktyce wygląda tak:
- wierzchnia warstwa laminatu na bokach deski zakrywa rdzeń,
- wierzchnia warstwa łączy się z krawędzią,
- krawędź łączy się z drugą warstwą poprzez ślizg.
Sztywność, sprężystość, reaktywność – właściwości te w tym systemie wynikają bezpośrednio z jakości "profilu", a nie rodzaju rdzenia. Uważa się, że konstrukcja ta dobrze przenosi siłę bezpośrednio na krawędzie, za to jest dość czuła na uszkodzenia. Jest mniej sztywna poprzecznie, w porównaniu z sidewallem.
Budowa deski snowboardowej Sandwich (Sidewall)
Najczęściej stosowany typ konstrukcji deski snowboardowej. Zakłada obciążenie rdzenia bezpośrednio wszystkimi siłami wynikłymi z jazdy bądź skakania. Pozostałe warstwy są tylko ochroną. Jak dokładnie wygląda jej budowa?
- od góry spoczywa laminat z włókna szklanego,
- od spodu zaś raz jeszcze włókno oraz ślizg,
- Po bokach rdzeń osłaniają ścianki z tworzywa ABS – stąd nazwa.
W tego typu konstrukcji najważniejsze są materiały, z których wykonany jest rdzeń – od niego zależy sztywność i sposób przenoszenia obciążeń na krawędzie.
Najczęściej jednak rdzeń składa się z wertykalnie klejonych pasków drewna (podłużne wklejenie daje większą stabilność i wytrzymałość). Zwykle łączy się ze sobą w rdzeniu różne rodzaje drewna. Ma to istotny wpływ na elastyczność i wagę deski. Zmiana proporcji różnych rodzajów drewna pozwala projektującym kontrolować podstawowe właściwości deski. Deski w tej konstrukcji są lepiej dociskane i stabilniejsze w większych prędkościach.
Brak komentarzy
Napisz komentarz