Znakowanie rowerów: co daje? Dlaczego warto?

W: Porady rowerowe Na: czwartek, wrzesień 30, 2021 Komentarz: 0

Utrata drogocennego sprzętu nigdy nie jest przyjemna. Niektóre rzeczy niestety są jeszcze bardziej narażone na „zmianę właściciela” od innych. Jak więc zapobiec kradzieży roweru? Warto pamiętać o jego znakowaniu – podpowiadamy, co daje oraz jak to zrobić.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

 
Kradzieże rowerów zdarzają się niestety dosyć często, nawet tych przypiętych linką do stojaka. Dlatego warto zabezpieczyć swój rower na dwa sposoby jednocześnie. Poza zapięciem roweru można go oznaczyć. Znakowanie jednośladu zmniejsza ryzyko kradzieży, ale przede wszystkim znacząco zwiększa szansę na znalezienie zaginionego roweru. O tym, jakie zabezpieczenie roweru w postaci zamka najlepiej wybrać, przeczytasz w naszym artykule tutaj.

 

Po-co-znakowac-rower

 
Znakowanie rowerów – co to jest?

 
Znakowanie polega na naniesieniu na ramę specjalnego oznaczenia. Dzięki unikatowej kombinacji cyfr i liter powstaje dodatkowy numer ramy roweru. Napis ten grawerowany jest specjalnym narzędziem. Mikroudarowa technologia daje wysoce precyzyjne wykonanie, co zapewnia wysoką trwałość grawera. Nawet powierzchniowe starcie powierzchni nie usuwa oznaczeń. Oprócz tego właściciel jednośladu dostaje specjalną naklejkę oraz dokument z danymi osobowymi.

 
Do znakowania rowerów wykorzystywany jest kod składający się maksymalnie z 10 znaków: 4 liter i 6 cyfr. Taki system gwarantuje niepowtarzalność numerów. Dodatkowo część kodu składająca się z liter określa powiat, w jakim rejestrowany był rower, dzięki czemu można określić jednostkę, w której był znakowany. Po rejestracji dane oznakowanego przedmiotu są rejestrowane w policyjnej komputerowej bazie danych. Właściciel otrzymuje odcinek, na którym znajduje się numer identyfikacyjny przypisany do jego jednośladu.

 
Jak oznakować rower?

 
Oznakowanie roweru jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy mieć dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dowód zakupu roweru. Z tymi dokumentami należy udać się na dowolny komisariat policji i zgłosić chęć oznakowania pojazdu. Samo znakowanie jest bezpłatne, więc oprócz czasu, jaki musisz na to poświęcić, nie poniesiesz żadnych innych kosztów.

 

Oznakowanym-rowerem-bezpieczniej

 
Znakowanie rowerów – co daje?

 
Oznakowanie jednośladu jest bardzo ważnym zabiegiem, jednak nie wolno zapominać o tym, że stosowane jako jedyne „zabezpieczenie” jest mało skuteczne. Rejestracja roweru jest szczególnie ważna w przypadku kradzieży. Znakowanie znacząco utrudnia sprzedaż kradzionego sprzętu, co zwiększa szansę na odzyskanie jednośladu.

 
Dla zwiększenia bezpieczeństwa roweru warto pamiętać o kilku rzeczach:

 
- nigdy nie zostawiaj niezabezpieczonego roweru,

 

Niezabezpieczony-rower

 
- używaj wysokiej jakości zabezpieczeń lub kombinacji kilku z nich,

 
- nigdy nie przypinaj roweru, zaczepiając zabezpieczenie o koło,

 
- odchodząc na dłużej od roweru, zabierz ze sobą ruchome elementy, np. licznik, bidon, sakwę,

 
- nie zostawiaj na noc roweru pod blokiem, opartego o ścianę domu czy też w altance, zawsze staraj się go wnieść do piwnicy, garażu lub mieszkania,

 
- staraj się zawsze zostawiać rower w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej w pobliżu kamer.

 
Znakowanie roweru hybrydowego

 
Czy znakowanie roweru hybrydowego przebiega inaczej niż w przypadku standardowego jednośladu? Nie! Wymagane są te same dokumenty, cały proces przebiega tak samo i jest również całkowicie darmowy. Warto zabezpieczyć w ten sposób rower elektryczny, którego wartość jest zdecydowanie wyższa niż klasycznych rowerów, a tym samym jest on bardziej kuszący dla złodzieja.

 
Znakowania na rowerze – gdzie mogą się znaleźć?

 
Jeśli martwisz się o wizualne „szkody” po znakowaniu, to możesz spać spokojnie. Krótki kod jest niemal niewidoczny dla osób, które go nie szukają.

Standardowo znakowania można znaleźć na:

 
- przednim widelcu,

 
- ramie pod kierownicą,

 
- ramieniu przekładni sprzężonego z przekładnią.

 

Znakowanie-ramy

 
Dla posiadaczy droższych modeli rowerów zaleca się dodatkowe znakowania elementów takich jak:

 
- sztyca kierownicy,

 
- siodełko,

 
- obręcze kół.

 
Mamy nadzieję, że ten artykuł przekona Cię do wyprawy na komisariat w celu oznakowania jednośladu. Zapewniamy – na tym na pewno nic nie stracisz!

 
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego roweru ze Ski Team!

 
Zamek Abus U-Lock zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa Twojemu rowerowi. Abus tworzy zabezpieczenia najwyższej jakości, które są niemal nie do sforsowania. Dzięki temu zamkowi Twój rower będzie bezpiecznie czekał na Twój powrót.

 

Zamek_abus-zabezpieczenie

 
Niech Twój rower da o sobie znać z alarmem Abus Bordo! Dzięki bardzo dużej wyczuwalności ruchu każde, nawet najmniejsze poruszenie rowerem bez rozbrojenia alarmu wywoła bardzo donośny sygnał. Taki dźwięk w środku miasta odstraszy każdego chojraka, który zainteresuje się cudzą własnością.

 

Abus-bordo-zabezpieczenie

 
Zamek Cube Cat to świetny wybór dla małych rowerzystów. Uroczy wygląd nie pozwoli o sobie zapomnieć dzieciom, dzięki czemu będą pamiętały o zakładaniu blokady.

 

Zamek-Cube-Cat

 
Cube RFR Key Mini to idealny wybór na szybkie przypięcie roweru do blokady i wyskoczenie do sklepu na szybkie zakupy. Kompaktowy rozmiar pozwoli zmieścić zabezpieczenie nawet w kieszeni.

 

 Zamek-mini-zabezpieczenie

 
Cube RFR Combination Chain to wysoce solidny łańcuch, który skutecznie uniemożliwi kradzież Twojego jednośladu.

 

Zabezpieczenie-roweru-ChainKomentarze

Zostaw swój komentarz